Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 28 Sep 2012, 13:57

Am taiat data de pe fotografii pentru ca aparatul foto pe care l-am folosit nu avea data setata si a imprimat ceva din 2005.

Oricum, rame in diverse stadii de capacire. De la luarea in crestere, pana la capacire completa

Rezultatele obtinute aici, in ciuda culesului neasteptat de slab, m-a facut sa comand alte rame.



Rama plastic 11.jpg


Rama plastic 12.jpg


Rama plastic 13.jpg
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 28 Sep 2012, 14:06

Cum am spus, cele mai bune rezultate le-am obtinut la FS
In afara catorva stupi ramasi ca familii de productie, cam toata stupina, anul acesta, a fost formata din roi, fie prin divizarea familiilor, fie prin cumpararea de roi la pachet , fie prin cumpararea de roi pe rame, asadar deplasarea in pastoral a fost facuta mai mult pentru dezvoltarea acestor roiuri decat pentru obtinerea de miere marfa. Oricum nici aceasta nu a lipsit.

Iata aici primele rame, a doua zi dupa ce au fost introduse in magazie, controlate daca au fost luate in lucru:

Rama plastic 1.jpg


Rama plastic 2.jpg



Se vad celulele turnate deja putin "crescute". Presupun ca se vede si cat de solida este rama, nu se contorsioneaza, nu se indoaie..
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 28 Sep 2012, 14:12

Aii deja luate la crescut, nu mai stiu exact la cat timp, dar destul de repede, cel mai probabil la maxim 2-3 zile de la introducere.

Rama plastic 3.jpg


Rama plastic 4.jpg


Rama plastic 7.jpg




Imi place mult culoarea data de mierea de FS :)
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 28 Sep 2012, 14:19

Si aici deja capacite...

Rama plastic 5.jpg



Rama plastic 6.jpg


Cam asta pe anul acesta. Sunt sigur ca mai sunt si altii care folosesc rame de plastic, am vazut stupine intregi (in poze) cu stupi din plastic care presupun ca au inauntru rame tot din plastic. Deci dupa cum vedeti, nu este nimic nou sau extraordinar....

Daca sunt intrebari, raspund cu cea mai mare placere, dar cred ca am spus cam tot...
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Ioan Guist » 28 Sep 2012, 14:23

Viorel,
Pretul acestor rame nu este unul mic.
Se merita investiti pentru rame de cuib unde rotatia si reforma de ceara este mare.Da, acolo cred ca sunt super potrivite si avantajele produsului pot fi expoatate la maxim.
Pentru recolta, ramele actuale pot fi exploatate si 20 de ani fara probleme.Investitia fiind minima daca plecam pe lemn si faguri din ceara.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 28 Sep 2012, 14:53

Am spus din capul locului ca singurul dezavantaj care il vad la aceste rame este pretul.
In rest, daca timpul este un factor, aceste rame se preteaza. Tot asa, soliditatea lor, indiferent de temperatura cand se efectueaza extractia.

In ceea ce priveste curatarea de ceara, daca se doreste reformarea se poate face fie prin razuire pana la nivelul celulelor din plastic fie prin scufundare in apa fierbinte.
Nu am gasit pana acum rame de cuib (DB 1/1), ci doar de 3/4
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Adi Hodis » 29 Sep 2012, 04:15

Echo, ar fi culmea sa se rupa umerashii ramelor asa noi cum sint dar de rupt se vor rupe peste nishte ani.
Am vazut multe cazuri si de-ai sti ce neplacut e cand ridici catul si cade rama jos ...

Mult mai rezistenta si mai comoda este foitza de plastic montata in rama din lemn... aici se foloseste numai astfel de rame. Au renuntzat la rama din plastic.
Vreau doar sa te anunt ... se vor rupe peste ani.

Al_bor poate confirma ...


@Alexandreee !!! ... ce mai faci mai omule ? ... ai gasit mashina care o cauta-i ?.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 29 Sep 2012, 11:04

Nu contest ceea ce spui Adi, sunt pana la urma rame si rame... Cele care le-am folosit eu sunt turnate prin injectie, dintr-o singura bucata.
Singura forma de rupere pe care o vad este spargerea... vezi in penultima poiza ca imbinarea intre umeras si rama este intarita

Totusi timpul e cel mai bun judecator si poate fi posibil sa ai dreptate. Anul viitor o sa ajung sa pun in crestere toate ramele care le am deja, tinand cont de sfatul tau o sa ma opresc aici pentru o perioada, sa vedem cum se preteaza exploatarea in timp. Pana acum, tot ceea ce am folosit / extras, vezi in pozele de mai sus, mi-a dat doar satisfactie.

Cine a mai folosit sa vina cu completari / observatii...
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Bambucha » 29 Sep 2012, 11:05

Adi, cum se comporta foita crescuta la centrifugat, exista neplaceri si riscul sa iasa din cadru?
Salutari din calduroasa Romanie Imagine
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Adi Hodis » 29 Sep 2012, 13:15

Echo, eu spun ce am vazut ca se intimpla cu ramele din plastic ( turnate prin injectie si astea ) ca tu sa stii ce nu e ok in viitor, dupa cativa ani ... vreo 6 - 7 ... si inca ceva, in Romania exista frigul si inghetul care accentueaza riscul ruperii pt ca plasticul devine casant dupa mai multe sezoane.
Am bidoane din plastic care nu le mai pot folosi la miere.
Sa speram ca ramele nu au aceeasi compozitie care devine casanta insa, daca aici in Florida unde nu exista inghet, se rupe ... asta lasa de gandit pt utilizarea in Romania.

In rest, are numai avantaje chiar daca e mai scumpa ... foitza nu se rupe, inca nu am vazut rupta, doar umerashele.

@Bambucha ... nu iese din rama la centrifugat deoarece, rama din lemn are canal sus si jos in care, intra laturile foitei. Dupa ce este cladita, devine si mai rezistenta.
Aici sint numai centrifugi radiale de cate 120 rame fiecare, au fost cazuri cand s-a centrifugat la viteza maxima si nu s-au rupt nici nu au iesit din rame.
Deci e ok cu rama din lemn ...
Si eu am intentia sa imi schimb ramele pt. ca daca calculez toata manopera & timpul aferent executiei ... tot la acelasi pret ajung ( ma refer la cea din lemn ) ... dar in timp, se amortizeaza costurile si devine profitabila pt ca nu mai am nevoie de foitele din ceara.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde kamy » 08 Oct 2012, 20:19

adi da nu se imbaiaza foile de plastic in ceara topita atunci papa vro 50 grame de ceara?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Bambucha » 08 Oct 2012, 20:34

Multumesc!
Presupun ca se da cu un trafalete pe ele asa cum am vazut din pozele lui Ciobi in Noua Zeelanda pe forumul vechi!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde Adi Hodis » 09 Oct 2012, 03:14

Da, se ceruiesc foitele cu trafaletul.
Nu am verificat cate grame de ceara ia o foitz ori un nr. anume.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde namzeb » 09 Oct 2012, 15:57

Vad ca nimeni nu spune unde se gasesc si cit costa foita de pklastic sau rama si cit costa?.Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde apivasmob » 09 Oct 2012, 16:02

Parca am vazut pe la OVISAN , sau Nectar KING dar nu foite ci rame.
Au doar de 1/2 la pret de 10 ron bucata cei de la OVISAN
Nimeni nu este perfect
Avatar utilizator
apivasmob
 
Mesaje: 144
Membru din: 05 Oct 2011, 09:34
Localitate: Onesti , Bacau

Re: faguri plastic-propunere discutii

Mesajde echo » 02 Noi 2012, 14:40

Adi,
am niste... exemple de mostra primite :D ,

astea sunt foitele alea de care vorbesti tu ??

am la dimensiuni de 1/2 si 3/4

IMG_1953.jpg


IMG_1949.jpg


IMG_1950.jpg
Un PET dispare in 800 de ani. Un nesimtit nu dispare niciodata, desi e biodegradabil !!!
Avatar utilizator
echo
 
Mesaje: 627
Membru din: 26 Feb 2011, 12:12
Localitate: Magurele - Ilfov

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori