Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 02 Aug 2011, 07:39

Pentru a nu crea confuzii, am schimbat titlul topicului din Varachet Forte - Apa de ploaie??? in Surprize la tratamentul cu Varachet Forte


Un prieten mi-a luat si mie prin PNA varachetul si mi-a dat o cutie. Ieri ma suna disperat ca a facut tratamentul la 40 de stupi cu VF si a cazut cel mult un paduche pe stup. Are fund AV si vede tot ce pica.
Aseara am facut si eu tratament la un stup care avea fundul plin si care l-am izolat sus cu folie. Am mers de dimineata (ora 7), trag ramele la o parte si nu vad nici un varroa cazut. Sa-i fi scos chiar asa repede din stup? Nici la urdinis nu era nici unul. In alti ani era plin de ei prin colturile stupilor pana-i scoteau.
Dar, ma bazez pe problema lui, la ora asta sa nu cada decat un varroa?
A mai fost problema acum cativa ani buni cu VF, cand le-a murit multora albinele peste iarna.
Daca a mai facut cineva tratament acum in august cu VF, va rog sa ne spuneti cum stati cu caderile de varroua. Mai ales cei cu fund antivarroa pot vedea mai bine. Poate vin cu info si altii care trateaza cu altceva, ca o cumparatie.

Cristi Vidican

P.S. Nu cred ca la ora asta nu este varroa in stupi. Dar, mama mea nu a vazut nici un colorado pe cartofi anul acesta si n-a stropit, nici n-a tratat cu nimic. Sa fie la fel si in stupi.
Ultima oară modificat de cristi_vidican pe 02 Aug 2011, 15:30, modificat 1 dată în total.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Varachet Forte - Apa de ploaie???

Mesajde gica » 02 Aug 2011, 08:13

Apa de ploaie zici ?
Cu ce justifici afirmatia ?
Pastreaza flaconul pana cand nu mai ai puiet in stupi si foloseste-l atunci.Vei fi uimit ce poate sa faca apa asta de ploaie.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Varachet Forte - Apa de ploaie???

Mesajde cristi_vidican » 02 Aug 2011, 08:33

Nu am afirmat ca e apa de ploaie. Ridicam o intrebare, care se baza pe faptul ca nu au cazut paduchi si pe faptul ca acum cativa ani (sunt unii pe forum care au patit pe propria piele) varachetul se pare ca a fost apa de ploaie atunci.
Problema e ca ceva nu se leaga. Fac tratamentele clasice cu VF si Mavrirol si pana acum n-am avut probleme.
E adevarat ca stupul la care eu am facut tratamentul e plin de puiet capacit la ora asta. Dar, sa fie tot varroa in puiet?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Varachet Forte - Apa de ploaie???

Mesajde proapis13 » 02 Aug 2011, 08:41

Asta ma duce cu gandul la o intamplare asemanatoare patzita anul trecut de un prieten
Am convenit impreuna cu el shi mai multzi apicultori din comuna unde am vatra de stupina
ca pentru o cat mai buna eficientza tratamentele sa le facem cu totzii impreuna daca nu
in aceeashi zi macar la o zi diferentza;zis shi facut.
La cateva ore dupa tratament obishnuitele telefoane;catzi au cazut la tine,catzi au cazut la mine etc.
Unul dintre ei nu a crezut cand i-am spus ca nu am avut decat 2-3 maxim 5 paduchi cazutzi
cu exceptzia unuia care a avut 15 sau 17
La al doilea shi al treilea tratament aceleashi capturi cu o exceptzie la care nu a cazut niciunul :shock:
Shocat am ramas shi eu cand am vazut ca la majoritatea stupilor lui hartia se negrise de paduchi.
Am pus asta pe faptul ca el are majoritatea stupilor cu fund plin .
Anul acesta a schimbat majoritatea fundurilor de stup cu cele cu sita antivaroa - lipsa paduchi
Cred in eficientza tratamentului antivaroa cu amendamentul ca trebuie facut cand trebuie shi cum trebuie
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Varachet Forte - Apa de ploaie???

Mesajde cristi_vidican » 02 Aug 2011, 08:50

A nu se intelege ca eu sustin ca VF ESTE apa de ploaie. Ridic cateva intrebari care mi se par legitime la ora asta.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Varachet Forte - Apa de ploaie???

Mesajde gica » 02 Aug 2011, 08:58

Nu te supara Cristi dar ridici intrebari din nestiinta.Ti-a raspuns colegul Proapis 13 mai la obiect.
Acum inamicii sunt toti in celulele cu puiet de albine.
Daca tratamentul e facut corect are efect sigur si timp de 3 zile vor tot cadea paduchi.Dupa 7 zile sa repeti.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Varachet Forte - Apa de ploaie???

Mesajde cristi_vidican » 02 Aug 2011, 09:09

Nu ma supar, am mai invatat ceva. De regula, incepeam tratamentul cu VF pe la mijlocul lui august, cand vedeam varroa cum cade. Nu stiam ca la data asta toti sunt in celule.
In cazul asta m-am linistit si mai astept putin pana tratez toti stupiii.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Varachet Forte - Apa de ploaie???

Mesajde janese » 02 Aug 2011, 10:12

gica scrie:Nu te supara Cristi dar ridici intrebari din nestiinta.Ti-a raspuns colegul Proapis 13 mai la obiect.
Acum inamicii sunt toti in celulele cu puiet de albine.
Daca tratamentul e facut corect are efect sigur si timp de 3 zile vor tot cadea paduchi.Dupa 7 zile sa repeti.


cum sa fie ma ,toti in celule daca vezi si pe albine paraziti???
30% sunt liberi pe albine restul in puiet capacit
raportul este asha:daca vezi unu pe albina sigur mai sunt 20 in celule capacite!!
periculosi sunt si unii si altii
dai cu varachet in afara culesurilor,ca sa cada ce e liber pe albina macar(ranile provocate de paraziti slabesc imunitatea albinei zburatoare)....tratamentul cu maxima eficienta este in lipsa de puiet(vezi roiuri artificiale fara puiet capacit,roiuri naturale cand se instaleaza pe faguri, familii in noiembrie,octombrie...etc...etc)
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Varachet Forte - Apa de ploaie???

Mesajde gabi bee » 02 Aug 2011, 14:06

am facut si eu saptamana trecuta primul meu tratament cu varachet forte la toti roii mei si la trei din ei au cazut intre 10 si 20 de paduchi iar la restul sub 10 bucati . am fundurile cu sita iar sita pana acum a stat goala . o sa repet iar tratamentul la sfarsitul saptamanii ! numai bine ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde balu » 02 Aug 2011, 22:01

Si daca nu sunt am mai testat prin puietul de trintor, n-am prea vazut decit la un roi, anul trecut se vedeau si pe albine
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde lucky5strike » 02 Aug 2011, 22:15

Am remarcat si eu cantitatea mica de paduchi, dupa un Varachet. M-am uitat si pe rama... nici pe rama nu se vede cine stie ce...

Oi fi fost meticulos rau asta primavara... :lol: Una peste alta, la mine intre 15 iunie - 15 iulie, familiile au avut cules bun, continuu, iar Varroa nu prea dat inainte.

Totusi, poate sa nu cada nici in paduche, faceti cele 3 fumigatii succesive. Sau ce aveti. Vorba cuiva: "A picat, n-a picat, tractamentul trebui efectuat!"

Si... mai dati in treacat cu ochii pe rama, asta e cea mai sigura verificare.

:!:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Varachet Forte - Apa de ploaie???

Mesajde gica » 03 Aug 2011, 08:59

janese scrie:cum sa fie ma ,toti in celule daca vezi si pe albine paraziti???
30% sunt liberi pe albine restul in puiet capacit
raportul este asha:daca vezi unu pe albina sigur mai sunt 20 in celule capacite!!
etc

Janese,
Rusii au zis ca din ce vezi pe albine 30% sunt apti de inmultire.Restul sunt hodorogi ca tine si ca mine. :lol:
Gura ce-i de ei.
Raportul spus de tine nu-l contest ca nu stiu care este cu adevarat.Dar adevarul este ca banditeii sunt in celule.
Ma rusnacule,ai uitat ce ai citit acum 30 de ani. :lol:
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde claudiacodreanu » 04 Aug 2011, 13:13

Buna ziua,

Va rog frumos imi spuneti si mie cum se face tratamentul cu varachet corect? I l-am cumparat tatalui meu socru dar nu stiu daca el stie cum sa il faca... Ms frumos anticipat ... Va rog sa imi spuneti si perioada... mentionez ca pe rame am vazut ceva puiet... asta inseamna sa asteptam cele 20 si ceva de zile sa iasa si dupa facem tratamentul?
claudiacodreanu
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Aug 2011, 19:39
Localitate: Galati

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde cristi_vidican » 04 Aug 2011, 13:30

Aici gasesti multe informatii pretioase despre tratamentul cu Varachet Forte.
http://stuparitul.3xforum.ro/post/2575/ ... _varachet/
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde claudiacodreanu » 04 Aug 2011, 13:34

Ms frumos
claudiacodreanu
 
Mesaje: 13
Membru din: 03 Aug 2011, 19:39
Localitate: Galati

Re: Surprize la tratamentul cu Varachet Forte

Mesajde dorindafi » 04 Aug 2011, 21:21

claudiacodreanu scrie:Buna ziua,

Va rog frumos imi spuneti si mie cum se face tratamentul cu varachet corect? I l-am cumparat tatalui meu socru dar nu stiu daca el stie cum sa il faca... Ms frumos anticipat ... Va rog sa imi spuneti si perioada... mentionez ca pe rame am vazut ceva puiet... asta inseamna sa asteptam cele 20 si ceva de zile sa iasa si dupa facem tratamentul?

:mrgreen: forumul vechi a fost lasat pt. a fi citit de cei care au nevoie de informatzii :!:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori