Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 07 Oct 2012, 22:22

daca ar fi sa se acorde un ajutor de urgenta de catre guvern pt. apicultorii afectati sa zicem de seceta , ce criterii ar trebui indeplinite de stupari ca sa beneficieze de acesti bani ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde teinegru64 » 07 Oct 2012, 22:39

De ce as intinde mina cand inca imi e bine...sunt altii care au nevoie...de ajutor.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 07 Oct 2012, 23:00

Deci la judetul vaslui nu dam ajutor la apicultori !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde teinegru64 » 07 Oct 2012, 23:13

Ai inteles gresit ....doar eu nu am nevoie.....daca iti sta in putere poți ajuta cel puțin 1000 accesatori de fonduri.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Adi Hodis » 08 Oct 2012, 01:50

Dragos2006 scrie:daca ar fi sa se acorde un ajutor de urgenta de catre guvern pt. apicultorii afectati sa zicem de seceta , ce criterii ar trebui indeplinite de stupari ca sa beneficieze de acesti bani ?

Parerea mea e ca, seceta e seceta ... adica nu-i nici o productie de la albine.
Si asta e suficient ... ca daca se merge pe criterii, face omul tot posibilul sa se " incadreze ".

Asa s-a intamplat si cu mas. 112, au fixat limita de virsta la 40 de ani ... cand putea sa puna accentul pe cei care au albine de catziva ani si experientza.
Parca la 45 nu mai poate omul sa lucreze ...

Un alt aspect ar fi ajutorul financiar in caz de calamitati naturale cum ar fi ( pe linga seceta ) inundatiile, incendiile si sufocarea albinelor la transport in pastoral ( cunosc cazuri care au avut urmari grave ).
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde balasbebe » 08 Oct 2012, 07:46

Si asa ajutoarele au distrus agricultura. Terenurile sunt de parloaga, iar albinele nu mai sunt familii, sunt de fapt ceva cu o matca, asa cum erau vacile pe vremea CAP-ului. Apicultura, si apicultorii au avut vremuri bune pana au fost doar vaci. Lumea cosea iarba, apareau noi flori si toti eram in castig. Acum de cand toate campurile au fost invadate de oi, nu se mai poate face nimic, oricat ajutor am primi.
Am facut o vizita in Ungaria. La ei deja rapita era destul de multa, cu o densitate buna. Pe la noi, unde stiu ca se poate cultiva, nu am vazut asa ceva. La ei se poate, la noi se poate si altfel, ca doar de aceea se primesc ajutoarele sa se lase pamantul pentru oi si parloaga.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Cristian IONITA » 08 Oct 2012, 09:04

orice "ajutor" duce la perturbarea mersului natural .... si cand tragi linie constati ca in loc de lucruri bune ramai cu abuzuri de nedreptati, dar asta nu e deloc un motiv sa nu fie asigurata accesul la un sistem de asigurari .... numai ca nu trebuie sa fie legiferat si nici finantat de la guvern ca acolo e loc de coruptie si nedreptati.
Cei impiedica pe apicultorii asociati sa-si creeze un sistem de asigurare pentru astfel de cazuri?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 08 Oct 2012, 13:48

Unii apicultori nu mai asteapta nimic de la statul roman si conducerea apicola.
Totul depinde de ei si Dumnezeu.
Biblia are un exemplu elocvent pentru apicultori.
Cele sapte vaci grase urmate de cele sapte vaci slabe.
Din pacate unii apicultorii in anii buni vand mierea pe nimic iar in anii slabi se vaita.
Eu pur si simplu nu astept nimic,astfel nu-mi fac iluzii desarte.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Mircea_63 » 08 Oct 2012, 14:26

Interesant subiect, dar ma intreb:

In anii buni, ce primeste statul de la apicultor? Hai ca-mi iau pamant si albine si m-am scos! In anii buni, am productie si profit, basca oarece subventie, iar in anii rai cer statului sa ma despagubeasca ca doar e stat.

Imi doresc sa am o stupina serioasa, mi-ar conveni sa-mi dea statul asa...mocca, cui nu i-ar place, dar trebuie sa realizezi singur cand incepi sa devii nesimtit (ma refer la mine insumi)

Stiti vorba tiganului: Nasule, fii bun si da-mi o bucata de pita sa mananc cu slanina de la tine!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde jenica67 » 08 Oct 2012, 14:46

Pai cum statul roman, nu primeste nimic ?? TVA-ul, taxele si impozitele cine le ia ?? La sanatate ca ne ia atatia bani, noua si firmelor, ne da ceva inapoi ??
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Mircea_63 » 08 Oct 2012, 15:18

Hai mai Jenica...platesti ceva statului pentru stuparit? Pentru veniturile din stuparit nu platesti nimic statului. Nici taxe, nici impozit, nici TVA. Pentru banii de la sanatate, daca-i dai ca stupar, beneficiezi de asistenta medicala. Nu stiu cat de grozava, dar beneficiezi.

Doar ca exemplu: iti faci un cazan de rachie, d`ala autorizat. Sa vezi acolo ce de impozite, taxe si accize ai de dat.
Noah, daca a fost seceta si nu s-o facut pruna?? Te duci sa ceri ceva statului?

Din partea mea sa deie...daca am sansa sa capat si eu nu zic nu. Dragos a luat din greu bani UE
Bravo lui, are realizari si ii merita, dar sa ceri despagubiri ca a fost seceta, cand tu nu dai nimic...
El da TVA, dar pentru activitati de comert, nu pentru productia de miere.

Pravalia din colt...afectata de criza, n-ar trebui sa capete si ea ceva?

Si statul de unde sa-i ia? De la tine ca angajat! Ca statul nu produce ca sa aibe de unde da.

Ajutor cinstit ar fi acordarea de imprumuturi (eventual cu dobanda subventionata) si o plata pe termen ceva mai lung, pentru investitii in apicultura, dar alea dovedite ca sunt in apicultura!

Dovada vie ca anul apicol n-a fost chiar asa de rau pentru profesionisti...Ioan Guist! El zice ca anul asta a avut productie peste medie! Pentru mine a fost cel mai bun an (ca e primul :lol: ), dar eu sunt un puric in apicultura. Cica la purici oricum nu le da nimic, eventual DDT

Parerea mea!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 08 Oct 2012, 15:53

La fel si la cultura mare , nu toti agricultorii au fost afectati de seceta . Deci cum facem trierea ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde alt stupar » 08 Oct 2012, 15:54

Dragos2006 scrie: ce criterii ar trebui indeplinite de stupari ca sa beneficieze de acesti bani ?

1. sa fi inmultit minim 300 % in 2012;
2. sa nu aiba mai mult de trei rame de albine in lazi acum.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde proapi » 08 Oct 2012, 16:01

Nu stiu daca se pune problema serios, daca da, se cunoaste pe unde a trecut seceta, sunt harti precise la meteo, pentru pastorale se poate vedea pe carnetele de stupina.....
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Cristian IONITA » 08 Oct 2012, 16:49

filip scrie:Unii apicultori nu mai asteapta nimic de la statul roman si conducerea apicola.
.....


ce e aia "conducerea apicola"?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 08 Oct 2012, 17:35

Cristian IONITA scrie:
filip scrie:Unii apicultori nu mai asteapta nimic de la statul roman si conducerea apicola.
.....


ce e aia "conducerea apicola"?

Sunt persoane care gandesc zi si noapte propasirea intereselor TUTUROR apicultorilor
Ex: Cum PNA e vaca grasa de muls ,iar laptele trebuie valorificat in propria batatura{fiecare are felia lui inainte de a castiga apicultorul}
ICDA e producat dar daca cumperi direct de la ei si nu respecti filiera nu beneficiezi de subventie medicament.
Daca ai cumparat sirop ,ai comandat placute dar ele nu au sosit nu poti deconta nimic.E foarte tare am zis,multi au renuntat.Iar azi aflam ca sunt depuse acte foarte multe si pretul decontat e infim in comparatie cu pretul platit.
Aflam o informatie tare anul trecut,sunt apicultori care nici macar nu au trecut siropul prin gusa albinei.Ei sunt responsabili de analize proaste la miere.Cei care au trecut siropul prin gusa albinei sunt OK.
Iar un apicultor corect care are mierea 100% naturala adunata de albine din areal i se gaseste tot felul de motive pentru a scadea pretul.
Intreb si eu in cazul asta exista ani calamitati apicol?
Eu cred ca nu!
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Următorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 81 vizitatori