Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Cristian IONITA » 08 Oct 2012, 18:22

Filip ... cer scuze dar eu nu am priceput mare lucru din ce ai spus mai sus. Deci cine-s conducatori apiculturii pana la urma?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 08 Oct 2012, 18:34

Cristian IONITA scrie:Filip ... cer scuze dar eu nu am priceput mare lucru din ce ai spus mai sus. Deci cine-s conducatori apiculturii pana la urma?

Cei care negociaza procente din tot domeniul apicol.
Cine vinde siropuri are interese,cine cumpara miere engros vinde si siropuri,are tot interesul sa vanda siropuri subventionate si sa cumpere miere calitativ superioara pentri a face cupajul cu mierea clientelei {cumparatorilor de siropuri}

Cu alte cuvinte conducatorii apiculturii NU EXISTA,exista doar conducatori interesati de afaceri apicole.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Cristian IONITA » 08 Oct 2012, 18:39

aha ... am inteles

am crezut initial ca trebuie sa dau raportul cuiva .... si nu stiam .... :)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 08 Oct 2012, 20:45

Pentru cei care au dubii,iata ce spune reprezentantul unei firme ce vinde siropuri aduse in romania:
dumitriu
Newbie

Mesaje postate: 46
Karma: +3/-3
[DA] [NU]


Re: Sirop de porumb...
« Răspuns #107 : Azi la 13:06:17 »CitatModificăEliminăDesparte SubiectulCitat din: Kiwi Bee din Ianuarie 06, 2012, 21:43:04
As intreba si eu daca se poate depista apiinvertul in miere.Adica, daca apicultorul a administrat apiinvert albinelor la greu in pastoral asa cum spune Filip??? Daca da, cum se poate depista? De ce? Ce contine apiinvertul de poate fi depistat???.... caci trece prin gura albinei!!!!

In Germania se administreaza Apiinvert de foarte multi ani.Atat timp cat Apiinvert-ul este trecut prin gusa albinei nu sunt probleme in refuzul mierii obtinute, nici la export, nici in Romania.
Din cate stiu eu, au fost cazuri in care unii apicultori s-au "grabit" si nu au mai trecut siropul prin gusa albinei, ci pur si simplu l-au amestecat cu miere.In acest caz au o problema cu "mierea" obtinuta


Subventii pentru ce?
Ajutoare pentru ce?
Cumparati siropuri le treceti prin gusa albinei si sunt bune de export.
In cazul asta mai e seceta si lipsa de nectar?
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde andrei_calinescu » 08 Oct 2012, 21:11

filip scrie:Pentru cei care au dubii,iata ce spune reprezentantul unei firme ce vinde siropuri aduse in romania:
dumitriu
Newbie

Mesaje postate: 46
Karma: +3/-3
[DA] [NU]


Re: Sirop de porumb...
« Răspuns #107 : Azi la 13:06:17 »CitatModificăEliminăDesparte SubiectulCitat din: Kiwi Bee din Ianuarie 06, 2012, 21:43:04
As intreba si eu daca se poate depista apiinvertul in miere.Adica, daca apicultorul a administrat apiinvert albinelor la greu in pastoral asa cum spune Filip??? Daca da, cum se poate depista? De ce? Ce contine apiinvertul de poate fi depistat???.... caci trece prin gura albinei!!!!

In Germania se administreaza Apiinvert de foarte multi ani.Atat timp cat Apiinvert-ul este trecut prin gusa albinei nu sunt probleme in refuzul mierii obtinute, nici la export, nici in Romania.
Din cate stiu eu, au fost cazuri in care unii apicultori s-au "grabit" si nu au mai trecut siropul prin gusa albinei, ci pur si simplu l-au amestecat cu miere.In acest caz au o problema cu "mierea" obtinuta


Subventii pentru ce?
Ajutoare pentru ce?
Cumparati siropuri le treceti prin gusa albinei si sunt bune de export.
In cazul asta mai e seceta si lipsa de nectar?



Filip, interesant si in acelasi timp previzibil, as spune.
Daca e adevarat ce se spune in mesajul acesta, ne gandim instantaneu la conceptul: INDUSTRIAL.

Nu?
Daca ai peste 100 de familii de albine, lucrurile trebuie sa functioneze previzibil cand vorbim de hrana de peste iarna. Nu nai poti sta la mana naturii.
Daca nu scoti nimic la ultimul cules?
In fine daca vorbim de INDUSTRIAL , stuparit industrial, rezulta ca si mierea rezultata e o miere industriala.

Stii ce scrie in Franta pe cutiile de smantana INDUSTRIALA, la capitolul ingrediente? "Gras de porc" - grasime de porc.

Deci.....
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 08 Oct 2012, 21:16

Ideal ar fi ca noi apicultorii sa infiintam o cooperativa de credit ;) asa am avea o sursa proprie de capital.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 08 Oct 2012, 21:37

andrei_calinescu,
Am scos timp de zeci de ani CAR-uri iar cu banii din miere am achitat ratele,totul am investit in stupi.
Clientela am format-o in ani si nu-mi bat joc de ea.
Am ajuns la pensie si in borcanul de MIERE vandut de mine va fi 100 % nectarul albinelor cules din arealul lor.
La tei in fiecare magazie raman 2 rame capacite cu miere pentru orice eventualitate.
Daca nu e folosita ,tot a mea este,primavara o descapacesc si albinele o inprospateaza cu aromele pomilor fructiferi.
Siropuri nu dau albinelor,am rame cu miere capacita in stoc si miere la bidon.
Dar daca nu ofer comisioane nu sunt interesant.
Nu voi practica niciodata apicultura industriala.
Iar clientul care cumpara un borcan de miere povestit{inainte de a incasa banii,schimb cateva cuvinte cu clientul}va avea un loc prioritar.
Mai am 100 de lazi noi cumparate.Ma extind ori ma pliez in functie de cerere si oferta.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 08 Oct 2012, 21:42

filip scrie:andrei_calinescu,
Am scos timp de zeci de ani CAR-uri iar cu banii din miere am achitat ratele,totul am investit in stupi.


Daca banii de pe miere i-ai invesit in stupi de ce ai mai avut nevoie de CAR ?
Dupa acesti zeci de ani la ce productie anuala de miere ati ajuns ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde alt stupar » 08 Oct 2012, 21:43

daaaaaaaaaaaaaaaaa
au mai fost altii cu initiative la fel, Banca tuturor Religiilor parca se numea, mama mama ce sursa de capital au avut religiosii :lol:
o suta de matanii pentru deschidere cont, trei sute pentru un imprumut...
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 08 Oct 2012, 21:50

Dragos2006 scrie:
filip scrie:andrei_calinescu,
Am scos timp de zeci de ani CAR-uri iar cu banii din miere am achitat ratele,totul am investit in stupi.


Daca banii de pe miere i-ai invesit in stupi de ce ai mai avut nevoie de CAR ?
Dupa acesti zeci de ani la ce productie anuala de miere ati ajuns ?

Am cumparat stupii ,cand nimeni nu cumpara stupi {inafara sezonului} iar mierea o vindeam atunci cand pretul era bun.
Banii din salariu erau pentru familie,apoi a venit si un surplus la bugetul familiei din miere
Dragos, am avut si 4 tone de miere anual,dar am avut si zeci si sute de kg.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 08 Oct 2012, 21:53

Deci CAR este foarte bun , aici am vrut sa ajung .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde jonny_it » 08 Oct 2012, 22:02

Ajutoarele ar trebui date pentru dezvoltare, modernizare si nu pentru "supravetuire". Asa cei care muncesc si isi vad de treaba lor se modernizeaza iar cei care nu se pricep dispar.
Daca ajutam pe toata lumea unde mai este competitivitatea?
Cred ca aici este o greseala la nivel de UE nu doar la noi.

Parerea mea.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde balasbebe » 08 Oct 2012, 22:04

Anul asta am scos miere doar pe hartie. Zahar am dat. De unde bani sa cumpar miere? De fapt daca miere nu a fost ce sa le las? Este adevarat ca am facut ceva polen. L-am vandut si am cumparat zahar. Am imprumutat bani de benzina. Primesc banii din 141 si platesc imprumutul. Daca si la anu se repeta, ma duc la plimbare. Vand daca pot si-mi vad de sanatate. Nu renunt asa de usor, dar cand se gata banii din pomana, o sa gasesc albine pe toate gardurile, sau mai repede. Statul cu o mana va da 20% si scoate 24%. Mai are rost? Stam pe aici, si ne certam putin sa nu ne plictisim, daca tot ne-am cunoscut.
Se dau ajutoare sa distruga si ce a mai ramas in picioare.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Cristian IONITA » 08 Oct 2012, 22:13

Eu sunt pentru CAR .... dar cu cateva conditii:
- sa fie finantat de Dragos 2006;
- eu sa fiu primul care ridica banii

:lol: :lol:
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 08 Oct 2012, 22:25

In romania apicultura nu-i rentabila cu sute ori mii de stupi pe locatie.
Cand treci de 40 pe o vatra deja productia se reduce.
Asta am experimentat eu,la primavara caut o alta locatie pentru roi.Desi distanta dintre stupine e circa 3 km in linie dreapta maxim,productia difera enorm de la o stupina la alta.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde george_nicolau » 08 Oct 2012, 22:33

Dragos2006 scrie:daca ar fi sa se acorde un ajutor de urgenta de catre guvern pt. apicultorii afectati sa zicem de seceta , ce criterii ar trebui indeplinite de stupari ca sa beneficieze de acesti bani ?

CRITERII: simplu fapt ca esti apicultor sau (detinator de albine ) ar trebui ,dupa parerea mea , SA BENEFICIEZE DE UN ajutor de urgenta pt ca-albina inseamna viata . Un alt mijloc extrem de simplu de aplicat de catre cei alesi de noi ,ar fi -acela de a nu fii obligat la plata cas+cass+alte taxe...DE CE pt. ca "daca albina nu ar exista totul ar disparea in 4 ani". Este un mare privilegiu pt. cei care reusesc legal,sa traiasca exclusiv din apicultura daca nu chiar un noroc( fara sa beneficieze binenteles de vreo mostenire sau de vreo masura "din fondurile "Europene obtinuta cu pile sau cu multe injurii ,calcaturi pe bataturi,tipete la adresa functionarilor statului ).Ma rog ca cei "care sunt sus pusi " sa ne inteleaga necazul in care ne aflam si sa intervina de urgenta.
" Eu vara nu dorm.Nici toamna.Am incercat in iarna si nu mi-a iesit "
george_nicolau
 
Mesaje: 43
Membru din: 02 Ian 2012, 14:31
Localitate: Ghermanesti(Ilfov)

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori