Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 08 Oct 2012, 22:34

Cristian IONITA scrie:Eu sunt pentru CAR .... dar cu cateva conditii:
- sa fie finantat de Dragos 2006;
- eu sa fiu primul care ridica banii



Sa te auda Dumnezeu !!!! mamaaaaaaaaa ce bogat as fi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 8-) 8-) 8-)
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde george_nicolau » 08 Oct 2012, 22:40

Facem haz de necaz si doar cu asta ne alegem ,sa inteleg,...? :(
" Eu vara nu dorm.Nici toamna.Am incercat in iarna si nu mi-a iesit "
george_nicolau
 
Mesaje: 43
Membru din: 02 Ian 2012, 14:31
Localitate: Ghermanesti(Ilfov)

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 08 Oct 2012, 22:43

La noi functioneaza asa de bine sindromul "capra vecinului" de nu-ti vine sa crezi ! cum sa i-a unul ajutor !!!! asta e , mentalitate romaneasca . majoritatea tot nu au inteles ca UE a dat banii pentru mentinerea biodiversitatii .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Cristian IONITA » 08 Oct 2012, 22:49

Da mai Dragos asa e .... de aia a dat UE bani .... dar uite ca rezultatul e cam taman pe dos .... daca pana sa dea UE bani se plangea lumea ca are prea multa miere si nu au unde sa o vanda io-te ca acum cica a fost anul rau si nu e miere

Eu contez infim in ecuatie .... dar in conditiile date am facut miere, si am auzit ca au mai facut si altii .... dar nici eu si nici "altii" nu avem pietre de moara agatate de gat si ne permitem sa fim sinceri.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 08 Oct 2012, 22:58

pe tine te cred ca esti sincer dar pe altii nu-i cred !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Adi Hodis » 09 Oct 2012, 01:56

Ajutoare ? ... da' varianta expusa de Mircea_63 ... cu imprumutul pe termen lung, nu ar fi buna ?.
Astfel ar fi mai bine decat sa ne de-a guvernul, zic eu ... dar n-o sa vedem noi asa ceva ani buni.
Bancile sint ... NEinteresate de apicultori ... deh, doar una-i Romania !.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 09 Oct 2012, 08:46

Bancile sunt chiar foarte interesate de apicultori ! numai ca trebuie sa fii organizat sub o forma juridica , sa ai cifra de afaceri respectabila . Mie o banca din Romania mi-a oferit o linie de credit de 100000 euro , nu am folosit-o de frica .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde cristi_vidican » 09 Oct 2012, 09:45

[quote="Dragos2006" Mie o banca din Romania mi-a oferit o linie de credit de 100000 euro , nu am folosit-o de frica .[/quote]
Dacă vrei să falimentezi sigur și rapid, pune mâna pe banii aceia.
Poți apela la acei bani, dar dacă pierzi să nu-ți pară rău.
Cunosc oameni de afaceri (de succes, nu loseri) care au mentalitatea: afacerile sa fac cu banii băncii, nu cu bani personali. Au bani personali care-i țin în cont și fac afaceri cu banii băncii. Dacă pierd, nu pierd banii lor. Când amesteci cele 2 pungi iese mai rău.
în orice oraș, oriunde ai privi poți să vezi bănci și vis-a-vis farmacii. Merg la pachet. Iei banii de la bancă și te apucă apoi durerea de cap și amețeala. Cu ce ți-a mai rămas (din bani) mergi la farmacie. Între timp, banca tocmai ți-a luat casa.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 09 Oct 2012, 14:26

Vezi tu cristi , apicultura nu este o afacere , este doar un mijloc de subzistenta. Fie vorba intre noi , eu nu am vazut stupar bogat. Afacere inseamna cand cumperi cu un leu si vinzi imediat cu doi lei , abia atunci iti permiti sa te imprumuti la banca . Nu respecti acest principiu ... intri la farmacie.

Din acest motiv mi se pare o cooperativa de credit mult mai buna decat o banca , pentru stupari.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Adi Hodis » 09 Oct 2012, 15:02

Dragos2006 scrie:Bancile sunt chiar foarte interesate de apicultori ! numai ca trebuie sa fii organizat sub o forma juridica , sa ai cifra de afaceri respectabila . Mie o banca din Romania mi-a oferit o linie de credit de 100000 euro , nu am folosit-o de frica .

Pai tocmai alea doua conditii sint cauzele pt care nu exista colaborare intre Banka si apicultor.
Iar frica ... este efectul principiilor Bankare dupa ce multi au pierdut si lumea nu mai are curaj sa riste.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde jonny_it » 09 Oct 2012, 15:51

Dragos2006 scrie:Bancile sunt chiar foarte interesate de apicultori ! numai ca trebuie sa fii organizat sub o forma juridica , sa ai cifra de afaceri respectabila . Mie o banca din Romania mi-a oferit o linie de credit de 100000 euro , nu am folosit-o de frica .


La o linie de credit de 100 000 euro trebuie sa ai garantii + profit + cifra de afaceri de cel putin 250 000 euro(suma mai mica sau mai mare in functie de banca chiar daca unele limitele sunt impuse de BNR).
Nu iti da nimeni un imprumut/linie de credit daca duci ca garantie doar stupii. O exceptie ar fi daca le faci o asigurare serioasa(complicat la noi..totusi nu cred ca este imposibil).

Liniile de credit nu sunt pentru investitii pe termen lung. Ele de obicei se folosesc pentru cheltuieli in luna curenta; si pana la inceputul lunii urmatoare se depun banii la loc;
Comisioanele si dobanzile sunt aproape duble fata de la imprumuturile clasice, deci nu va jucati cu asa ceva decat daca stiti sigur pe ce va bazati. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde george_nicolau » 09 Oct 2012, 21:15

Dragos2006 scrie:La noi functioneaza asa de bine sindromul "capra vecinului" de nu-ti vine sa crezi ! cum sa i-a unul ajutor !!!! asta e , mentalitate romaneasca . majoritatea tot nu au inteles ca UE a dat banii pentru mentinerea biodiversitatii .

:)... acum mai nou este "sa moara vecinul ca sa -iau capra ". Daca UE a dat banii pt. mentinerea biodiversitatii,atunci nu am nevoie de banii lor ,pot traii si fara ei f. bine,....
" Eu vara nu dorm.Nici toamna.Am incercat in iarna si nu mi-a iesit "
george_nicolau
 
Mesaje: 43
Membru din: 02 Ian 2012, 14:31
Localitate: Ghermanesti(Ilfov)

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Mircea_63 » 09 Oct 2012, 22:24

george_nicolau scrie:Daca UE a dat banii....atunci nu am nevoie de banii lor ,pot traii si fara ei f. bine,....

Jorj, daca poti trai in general fara bani si esti asa sensibil, daca banii te deranjeaza...fa-ti un bine si vireaza-i catre mine.
Mai si D-zeu asta e asa sucit! Ii da mereu la ala caruia nu-i trebuie!
Daca m-ai sunteti si altii ...viratii catre mine, ca am o groapa de nu-i vad fundul.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde bio » 09 Oct 2012, 23:36

cristi_vidican scrie:....
Cunosc oameni de afaceri (de succes, nu loseri) care au mentalitatea: afacerile sa fac cu banii băncii, nu cu bani personali. Au bani personali care-i țin în cont și fac afaceri cu banii băncii. Dacă pierd, nu pierd banii lor. ....
....... Între timp, banca tocmai ți-a luat casa.


...nu pierd banii lor..??>... dar cineva trebuie sa piarda ceva ...si sigur, nu este banca cea care pierde.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde george_nicolau » 10 Oct 2012, 21:23

Mircea_63 scrie:
george_nicolau scrie:Daca UE a dat banii....atunci nu am nevoie de banii lor ,pot traii si fara ei f. bine,....

Jorj, daca poti trai in general fara bani si esti asa sensibil, daca banii te deranjeaza...fa-ti un bine si vireaza-i catre mine.
Mai si D-zeu asta e asa sucit! Ii da mereu la ala caruia nu-i trebuie!
Daca m-ai sunteti si altii ...viratii catre mine, ca am o groapa de nu-i vad fundul.

Mircea, ma deranjeaza ca UE da banii cu o mana si ii ia cu doua. Daca lucrurile ar fi in acceptul lui Dumnezeu, cred ca nu ar fi atatea piedici si din cate vad (probabil din pricina sensibilitatii pe care o am) cineva isi baga coada in viata noastra invrajbindu-ne prin diferite metode .De bani am nevoie ,cine nu are ? ..SI PT. EI SUNT PREGATIT SA MUNCESC. Dar nu-mi spune asta sub forma ca banii da la UE iti vin pe tava ,doar trebuie sa intinzi mana sa-i iei ,pt. ca nu este asa .
" Eu vara nu dorm.Nici toamna.Am incercat in iarna si nu mi-a iesit "
george_nicolau
 
Mesaje: 43
Membru din: 02 Ian 2012, 14:31
Localitate: Ghermanesti(Ilfov)

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde MIHAI BALS » 11 Oct 2012, 22:42

am rasfoit si eu un pic si e ceva ce nu-l aveti pus la punct.
trebuie lucrat la capitolul venituri-cheltuieli.
chiar si anul asta s-au scos 50e/stup.
daca aveti cheltuili mari, trebuie micsorate, sau mariti nr. de stupi cu tot ce deriva-vetre mai multe sau in cazul pastoralului o remorca in plus.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori