Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA

Discutii despre legislatia apicola nationala si europeana , implementare norme UE . A fi un apicultor informat in acest domeniu , inseamna un atu in plus , pentru tine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Mircea_63 » 13 Oct 2012, 19:34

Tulburelu zici? :lol:

Cica "In vino veritas". Da-i omului sa bea o gura si isi va arata adevarata fata!
Sa-ti traiasca via Dragos, macar asa stim si noi cu ce fel de om avem de-a face.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde paul » 13 Oct 2012, 19:39

Mircea_63 scrie:Sa-ti traiasca via Dragos, macar asa stim si noi cu ce fel de om avem de-a face.

Draci ... ca parca astazi ii altfel fata de alte dati . Sau poate-i cu injectia facuta ... de fiecare data ???
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 13 Oct 2012, 19:50

atentie la final !

Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde paul » 13 Oct 2012, 19:55

" Lasa-i sa moara ... prosti " !!!
Dragoselu' ... jos palaria ! Apreciez ... "finetea spiritului" ! 8-)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde peterneamt » 14 Oct 2012, 11:04

Oare SCOPU-LA guvernanti este sa ajute alegatorii ? :oops:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 14 Oct 2012, 11:22

Dragos2006 scrie:Vanzarea de siropuri prin PNA a fost mica , undeva la 500 de tone . In conditile in care in 2012 s-au vandut 3900 de tone.

`Intreb si eu ca un novice:
La targ siropul era 5 lei /Kg,prin ASOCIATIE a ajuns la 8 lei/kg
Prin PNA se primeste 1,45 lei /KG.Cum era bine sa faca apicultorul?
Cat primeste apicultorul ce transforma siropul in miere pe KG la procesator?
1,45+ diferenta la kg miere e o suma frumusica.
Nu toti suntem prosti,unii mai avem si onoare.Onoare ce nu poate fi evaluata in lei.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 14 Oct 2012, 11:22

Dragos2006 scrie:Vanzarea de siropuri prin PNA a fost mica , undeva la 500 de tone . In conditile in care in 2012 s-au vandut 3900 de tone.

`Intreb si eu ca un novice:
La targ siropul era 5 lei /Kg,prin ASOCIATIE a ajuns la 8 lei/kg
Prin PNA se primeste 1,45 lei /KG.Cum era bine sa faca apicultorul?
Cat primeste apicultorul ce transforma siropul in miere pe KG la procesator?
1,45+ diferenta la kg miere e o suma frumusica.
Nu toti suntem prosti,unii mai avem si onoare.Onoare ce nu poate fi evaluata in lei.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 14 Oct 2012, 11:39

filip scrie:Cat primeste apicultorul ce transforma siropul in miere pe KG la procesator?



Tu crezi ca procesatorii sunt asa prosti sa cumpere sirop in loc de miere ???
Daca tot le stii pe toate spune cum se transforma siropul in miere !!!!

PS. sunt in Ro cativa pseudoproceasatori care au cumparat zeama lunga si acum sunt in genunchi . Totusi aici vorbim de procesatori cu carte de vizita si nu de pseudo...
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 14 Oct 2012, 14:11

Dragos2006 scrie:
filip scrie:Cat primeste apicultorul ce transforma siropul in miere pe KG la procesator?



Tu crezi ca procesatorii sunt asa prosti sa cumpere sirop in loc de miere ???
Daca tot le stii pe toate spune cum se transforma siropul in miere !!!!

PS. sunt in Ro cativa pseudoproceasatori care au cumparat zeama lunga si acum sunt in genunchi . Totusi aici vorbim de procesatori cu carte de vizita si nu de pseudo...


In plin sezon am vazut apicultori cu haranitoare de capacitate mare circa 5 kg.
Ce interes am eu sa cumpar sirop de la procesator daca tu procesator nu cumperi mierea de la mine?
Iar cupajul mierii e o solutie care drege busuiocul.
Restul e gargara.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Mircea_63 » 14 Oct 2012, 14:44

Domnu` Filip, discutia asta pe un spatiu public poate fi daunatoare pentru toti stuparii.
Maine, poimaine ne vor intreba clientii....da`i d`aia adevarata? Si apoi vor veni cu prostii legate de cristalizare sau alte mituri.
Nu este padure fara uscaturi, dar stuparii sunt cu frica de D-zeu si rari stuparii care sa faca asa ceva!
Vrei miere adevarata? O cumperi direct de la stupar! Nu din supermarket!
Poate unii procestori mai fac cate ceva, dar nu stuparii!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 14 Oct 2012, 14:51

filip scrie:Ce interes am eu sa cumpar sirop de la procesator daca tu procesator nu cumperi mierea de la mine?


iti dai seama ce ai scris ??? pentru asemenea enormitati poti fi dat in judecata !
Dupa mintea ta toti procesatorii care vand hrana pentru albine tranzactioneaza si miere falsa.
La ce stupar ai vazut tu sa toarne 5 litri de sirop in plin sezon . ai uitat sa specifici ce sezon , de pescuit de imerechere , etc. Ca in timpul culesului nu prea cred.

filip scrie:Iar cupajul mierii e o solutie care drege busuiocul.

Cupajul mierii cu ce ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 14 Oct 2012, 14:56

Eu nu ma tem
Am avut clienti care au facut analiza la mierea din borcanul cumparat de la mine.Apoi am fost recomandat.
S-a lasam ca unii baieti sa distruga apicultura romaneasca ar fi ultima greseala.
Pe eticheta e scris fenomenul de cristalizare a mierii,discutia cu clientul si explicatia nu trebuie sa lipseasca'
Eu iarna incalzesc mierea doar atat incat sa o pot pune in borcan,in rest ii explic cetateanului cum o poate face fluida ori cum o poate deteriora.
Stupari si Posesori de albine,sunt doua entitati diferite.
Fondurile Europene vor inceta,ce ramane dupa depinde de noi.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 14 Oct 2012, 14:58

[quote="filip"]Pentru cei care au dubii,iata ce spune reprezentantul unei firme ce vinde siropuri aduse in romania:
dumitriu
Newbie

Mesaje postate: 46
Karma: +3/-3
[DA] [NU]


Re: Sirop de porumb...
« Răspuns #107 : Azi la 13:06:17 »CitatModificăEliminăDesparte SubiectulCitat din: Kiwi Bee din Ianuarie 06, 2012, 21:43:04
As intreba si eu daca se poate depista apiinvertul in miere.Adica, daca apicultorul a administrat apiinvert albinelor la greu in pastoral asa cum spune Filip??? Daca da, cum se poate depista? De ce? Ce contine apiinvertul de poate fi depistat???.... caci trece prin gura albinei!!!!

In Germania se administreaza Apiinvert de foarte multi ani.Atat timp cat Apiinvert-ul este trecut prin gusa albinei nu sunt probleme in refuzul mierii obtinute, nici la export, nici in Romania.
Din cate stiu eu, au fost cazuri in care unii apicultori s-au "grabit" si nu au mai trecut siropul prin gusa albinei, ci pur si simplu l-au amestecat cu miere.In acest caz au o problema cu "mierea" obtinuta
Iata reteta de succes Dragos,spusa de un reprezentant ce vinde siropuri
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 14 Oct 2012, 14:58

[quote="filip"]Pentru cei care au dubii,iata ce spune reprezentantul unei firme ce vinde siropuri aduse in romania:
dumitriu
Newbie

Mesaje postate: 46
Karma: +3/-3
[DA] [NU]


Re: Sirop de porumb...
« Răspuns #107 : Azi la 13:06:17 »CitatModificăEliminăDesparte SubiectulCitat din: Kiwi Bee din Ianuarie 06, 2012, 21:43:04
As intreba si eu daca se poate depista apiinvertul in miere.Adica, daca apicultorul a administrat apiinvert albinelor la greu in pastoral asa cum spune Filip??? Daca da, cum se poate depista? De ce? Ce contine apiinvertul de poate fi depistat???.... caci trece prin gura albinei!!!!

In Germania se administreaza Apiinvert de foarte multi ani.Atat timp cat Apiinvert-ul este trecut prin gusa albinei nu sunt probleme in refuzul mierii obtinute, nici la export, nici in Romania.
Din cate stiu eu, au fost cazuri in care unii apicultori s-au "grabit" si nu au mai trecut siropul prin gusa albinei, ci pur si simplu l-au amestecat cu miere.In acest caz au o problema cu "mierea" obtinuta



"Iata reteta de succes Dragos,spusa de un reprezentant ce vinde siropuri"
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde filip » 14 Oct 2012, 14:58

[quote="filip"]Pentru cei care au dubii,iata ce spune reprezentantul unei firme ce vinde siropuri aduse in romania:
dumitriu
Newbie

Mesaje postate: 46
Karma: +3/-3
[DA] [NU]


Re: Sirop de porumb...
« Răspuns #107 : Azi la 13:06:17 »CitatModificăEliminăDesparte SubiectulCitat din: Kiwi Bee din Ianuarie 06, 2012, 21:43:04
As intreba si eu daca se poate depista apiinvertul in miere.Adica, daca apicultorul a administrat apiinvert albinelor la greu in pastoral asa cum spune Filip??? Daca da, cum se poate depista? De ce? Ce contine apiinvertul de poate fi depistat???.... caci trece prin gura albinei!!!!

In Germania se administreaza Apiinvert de foarte multi ani.Atat timp cat Apiinvert-ul este trecut prin gusa albinei nu sunt probleme in refuzul mierii obtinute, nici la export, nici in Romania.
Din cate stiu eu, au fost cazuri in care unii apicultori s-au "grabit" si nu au mai trecut siropul prin gusa albinei, ci pur si simplu l-au amestecat cu miere.In acest caz au o problema cu "mierea" obtinuta



"Iata reteta de succes Dragos,spusa de un reprezentant ce vinde siropuri"
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Ajutor financiar de urgenta pentru apicultura

Mesajde Dragos2006 » 14 Oct 2012, 15:05

Nea Filip intai pomenesti de procesatori ca asa si pe dincolo. Acum aduci niste texte postate de un vanzator de sirop care habar nu are cu ce se mananca apicultura . Acel om a disparut din spatiu virtual deoarece a postat numai bazaconii fara sa aiba nici cea mai mica dovada.

Tu vino si da exemple de procesatori care cumpara miere falsa si de stupari care dau sirop in plin cules.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

AnteriorUrmătorul

Înapoi la LEGISLATIE NATIONALA SI EUROPEANA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori