Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Ruben » 13 Oct 2012, 10:47

marian sima scrie:Fara familie ajutatoare dar prin fortarea matci sa ponteze stii chestia acea care v-am explicat-o si voi spuneati ca i-mi ia timp mult sa umblu in cuib.


Nu stiu care chestie. Da citatul, ca nu am citit chiar tot :oops: Io-s mai lenes de felul meu. :D

Ma, ce sa zic...32 de rame suna bine, felicitari. Asta ii media in stupina ta?
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Ruben » 13 Oct 2012, 11:24

marian sima scrie:Nu e media ,sint stupi de productie la care au fost indeplinite toate caracteristicile pentru a ajunge in aceasta forma,chestia :lol: am descris-o la POZE acolo unde am pus citeva poze si am descris lucrul meu la orizontal pe parcursul unui an.


La rase cu populatii mari, si la stupi multi, imi mentin punctul de vedere: Regina se schimba odata la doi ani.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Ruben » 13 Oct 2012, 11:35

marian sima scrie:Si eu il mentin se schimba la 12 luni.

;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde peterneamt » 13 Oct 2012, 11:58

In general eu imperechez matcile in nuclee mici de polistiren extrudat si apoi le mut in roinite pe 3-5 rame 1/1 si in Septembrie fac schimbarea matcilor la stupii de productie care au nevoie, in general prin unificare si matcile mele incep ponta adevarata in primavara. Cred ca din cauza asta i-mi cam da cu virgula. :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde peterneamt » 14 Oct 2012, 09:19

In timpul culesurilor matca este insignifianta raportat la productia per stup si citeodata puietul necapacit trage mult cintarul in jos, deci.....Important este modul cum pregatim familiile de productie inaintea culesului (unificari , administrari de puiet sau albina etc. ) ,pentru ca matcile si cele tinere si cele de 3 ani surprind citeodata neplacut si fie intra in friguri, fie le schimba albinele fara sa ceara voie apicultorului....
Daca se indeplinesc conditiile......stupii cu matci tinere roiesc si de doua trei ori pe an pentru ca fiziologic vorbind asa trebuie. E adevarat ca stupii cu matcile ( reginele ) tinere roiesc mai putin, dar asta nu inseamna ca nu roiesc si daca roiesc 3% la 200 familii, la 1000 ? :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Ruben » 14 Oct 2012, 09:44

marian sima scrie:economic vorbind daca schimbi matcile anual si le cumperi cu 20 Euro matca scazi mult din eficienta familiei.


Pretul este pe la 9 euro. :idea: Nici ale tale nu te costa cu mult mai putin, doar ca le faci singur...
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Ruben » 14 Oct 2012, 09:56

marian sima scrie:Nu am stat sa ma gindesc cit ma costa ale mele .

:) Costa mariane sa sti....Gandeste-te la albina sacrificata pentru nuclee, munca ta(in perioada de varf in care tre sa te concentrezi la productia de miere), investitiile...
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde peterneamt » 14 Oct 2012, 10:19

Daca iti produci matcile in conditii improprii ( vreme, cules etc ) pretul poate fi mai mare si pentru producatorul autohton.
Daca as sti ca albinele fac schimbare linistita la fiecare 3 ani nu as mai face crescatorii de matci decit de amorul artei sau pentru vinzare.
Daca ai avut vreo familie care a avut roi secundari sau tertiari sigur ai avut si matci tinere care roiesc.
Din pacate nu reginele hotarasc cind sa se schimbe si nici cind sa roiasca ci albinele stupului pentru ca in stup este democratie nu ca la noi.
Daca nu pleci de la premiza ca trebuie sa ajuti albinele, nu sa le obligi ai pierdut din start, caci ele fac tot ceea ce stiu pentru ca, fiind cu mult inaintea noastra pe pamint si-au format anumite automatisme in functie de arealul in care au evoluat si fie vorba intre noi desi au un creier mic de multe ori ne dau lectii ( gindesc = gasesc solutii ). ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde peterneamt » 14 Oct 2012, 11:25

marian sima scrie:Peter intram in altele, despre costul produceri matci sint N moduri .
Apropo de ce faci cuibul de iernare?Daca nu umbli in cuib si ai rame mai goale albina acolo i-si va face ghemul si acolo va muri de foame la un ger mai naprasnic,unde sint automatismele? :lol:

Ele au supravietuit erei Glaciale . Daca dupa salcim nu mai umbli in ei reusesti sa faci cuiburi de iernare perfecte doar privindu-le si fara sa fie nevoie sa le iei caturile.
Strinsul cuibului il facem pentru ca le luam mierea altfel se descurca si singure . Mierea este soba de teracota care odata incalzita degaje caldura treptat si daca ghemul tinde spre sfera ( cap ) mierea trebuie sa il inveleasca (caciula ). Dar despre asta sunt convins ca stiai . ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Ruben » 14 Oct 2012, 11:42

peterneamt scrie:Daca iti produci matcile in conditii improprii ( vreme, cules etc ) pretul poate fi mai mare si pentru producatorul autohton.


Exact! Daca ti se imperecheaza jumatate din regine...apoi sa vezi ce fain ies calculele ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Ruben » 14 Oct 2012, 12:49

omule, io nu ziceam de cate ti s-au imperecheat tie. Dar, uite, de exemplu la Sibiu in 2010 o plouat toata vara. O fost dezastru la imperecheri. Primavara asta, iar, in anumite zone. Sunt anumite riscuri, tre sa secunosti. ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde jonny_it » 14 Oct 2012, 12:52

marian sima scrie:Ruben anul acesta m-i sa imperecheat toate reginele.
Cit despre restul sint curios cum au supravietuit erei glaciare detaliati mai mult,era glaciara totusi nu a fost o iarna mai lunga cu ferestre de soare si caldura ci o perioada de anii de ger cumplit zapada si gheata cit cuprinde .
Sa nu-mi spuneti ca de fapt a fost o albina mamut cu blana si cu trompa lunga care tragea nectarul de la florile inghetate pe sub zapada. :lol:


"au iernat" asa cateva mii de ani .. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Ruben » 14 Oct 2012, 12:59

jonny_it scrie:
marian sima scrie:Ruben anul acesta m-i sa imperecheat toate reginele.
Cit despre restul sint curios cum au supravietuit erei glaciare detaliati mai mult,era glaciara totusi nu a fost o iarna mai lunga cu ferestre de soare si caldura ci o perioada de anii de ger cumplit zapada si gheata cit cuprinde .
Sa nu-mi spuneti ca de fapt a fost o albina mamut cu blana si cu trompa lunga care tragea nectarul de la florile inghetate pe sub zapada. :lol:


"au iernat" asa cateva mii de ani .. :lol:

De unde aparusi, jonny :?: ;) Te-ai dezghetzat?
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde peterneamt » 14 Oct 2012, 13:11

jonny_it scrie:
marian sima scrie:Ruben anul acesta m-i sa imperecheat toate reginele.
Cit despre restul sint curios cum au supravietuit erei glaciare detaliati mai mult,era glaciara totusi nu a fost o iarna mai lunga cu ferestre de soare si caldura ci o perioada de anii de ger cumplit zapada si gheata cit cuprinde .
Sa nu-mi spuneti ca de fapt a fost o albina mamut cu blana si cu trompa lunga care tragea nectarul de la florile inghetate pe sub zapada. :lol:


"au iernat" asa cateva mii de ani .. :lol:

Albinele au evoluat si aparut odata cu plantele ce necesita polenizare ( asta ca sa nu folosesc denumirea stiintifica ) . in Era respectiva nu tot pamintul era acoperit de gheata , si clima era cum este acum la cercul polar de nord unde familiile de albine produc peste 100 de kg pe stup anual.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Mircea_63 » 14 Oct 2012, 13:22

marian sima scrie:.
Sa nu-mi spuneti ca de fapt a fost o albina mamut cu blana si cu trompa lunga care tragea nectarul de la florile inghetate pe sub zapada. :lol:


Marianeeee... :lol: :lol: :lol: mi-ai luminat duminica asta mohorata cu replica ta!

Bun, on-topic: esential e ca in primul an nu roieste...deobicei. Ca matcile alea le cumperi sau le faci tu....mai putin esential.
marian sima scrie:Dar normal o familie fara ponta baga mult mai multa miere insa daca tii o matca cu ponta redusa i-ti va da cu ,,,,,,,,,,,


Asta-i important pentru stupar! Ce-i de facut daca vrei -si sigur vrei- productie?

In timpul culesului....ii iei si puietul. Nu vrei sa-l pierzi...il transvazezi in alt stup mai slab? Sau e momentul optim de facut familii noi?
Familia puternica si fara puiet, va culege pe rupte. Dupa cules, daca sta slab cu puietul, nu va intra in friguri?

Cunosc stupar care la un cules puternic, le orfanizeaza. Sunt prea la inceput ca sa pot analiza in detaliu avantajele si dezavantajele, mari sanse sa existe detalii care imi scapa!
Voi cum vedeti aspectul asta?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Ruben » 14 Oct 2012, 13:34

peterneamt scrie: Albinele au evoluat si aparut odata cu plantele ce necesita polenizare ( asta ca sa nu folosesc denumirea stiintifica ) . in Era respectiva nu tot pamintul era acoperit de gheata , si clima era cum este acum la cercul polar de nord unde familiile de albine produc peste 100 de kg pe stup anual.


http://www.polar-honey.com

Multumim peterneamt. :idea:
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori