Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Mircea_63 » 14 Oct 2012, 13:51

Ruben prietene....nu conteaza, ai dreptate, dar albinele mamut ale lui Marian au fost de pomina! Ia si tu partea frumoasa, stiu ca poti!
Si apoi varsa si tu putin pentru incepatori....ce parere ai de orfanizarea culegatorilor, in campanie?
Stiu pe unul....tac-su e mare apicultor, iar el crescut langa albine, stie multe, dar ii lipseste pasiunea. Asa ca mai da din casa! E din zona ta de pe acolo de prin Pusta. Cica tac-su le orfanizeaza si le duce la Floarea-Soarelui. Nu le orfanizeaza pe toate, ci stupii puternici ce-i duce la cules.

Sau mai stii? Ii duce in pastoral la cules, iar la intoarcere le da matci si numai bine are si cules si regine tinere? Are nevoie de puiet ca de aer pentru populatia de iernat...
Crezi ca procedeaza bine?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Bambucha » 14 Oct 2012, 13:59

marian sima scrie:Nu am intilnit matca tinara sa roiasca ba nici alea din botci de roire nu roiesc. ;) Sint un apicultor care fac multe experimente ...in primul an matcile nu roiesc.


Inainte da a face afirmatii de genul asta, ar fi bine sa va abtineti!!!
Daca sunt indeplinite toate conditiile de roire, va roi si o matca proaspat eclozionata iesita din botca de salvare sau de SL.
Pe mine ma dor deja ochii nea' Sima! Sunt multi incepatori care iau de bun ce afisati...
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Ruben » 14 Oct 2012, 14:02

Mircea_63 scrie:Ruben prietene....nu conteaza, ai dreptate, dar albinele mamut ale lui Marian au fost de pomina! Ia si tu partea frumoasa, stiu ca poti!
Si apoi varsa si tu putin pentru incepatori....ce parere ai de orfanizarea culegatorilor, in campanie?
Stiu pe unul....tac-su e mare apicultor, iar el crescut langa albine, stie multe, dar ii lipseste pasiunea. Asa ca mai da din casa! E din zona ta de pe acolo de prin Pusta. Cica tac-su le orfanizeaza si le duce la Floarea-Soarelui. Nu le orfanizeaza pe toate, ci stupii puternici ce-i duce la cules.

Sau mai stii? Ii duce in pastoral la cules, iar la intoarcere le da matci si numai bine are si cules si regine tinere? Are nevoie de puiet ca de aer pentru populatia de iernat...
Crezi ca procedeaza bine?

:D Da...o fost tare marian :lol:

Mircea, legat de orfanizare in cules...

Ar fi interesant de experimentat. Io nu am facut inca asta in mod intentionat. Neintentionat...daca iti ramane stupul fara regina, o sa ti se umple de miere. Poate ca ar fi interesant sa mergi cu niste stupi numai cu albine si numai cu magazii de miere. Cu feromon de matca(Se gaseste de cumparat).
Fa tu experimentul asta la vara si spune-ne. Pe bune :)

Apropo, chestia cu "incepatorii" depinde cum o privesti. ;) Oricum invatam toata viata, si e foarte important sa ai mintea descuiata.
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde kamy » 14 Oct 2012, 14:34

cu orfanizarea in cules merge de duduie,s-au facut esperimente acus cativa ani buni se scoate miere mai multa da cam tre sa stai calare pe ele sa le bibilesti mai mult si e o solutie pe termen scurt si nu pentru multe familii,sincer nu as face-o!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Mircea_63 » 14 Oct 2012, 14:51

Kamy, dar daca stai in spate cu solutia de rezerva?
In stationar ai "crescatoria" de puiet si culegatorii adusi acasa sunt ajutati sa se revigoreze?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde lucky5strike » 14 Oct 2012, 15:25

Atentie ca suntem offtopic, rau de tot!!!
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Bambucha » 14 Oct 2012, 16:05

Foarte interesanta experienta din copac cu roiul, prins odata...


PS. Se vroia doar o poezie fara atac personal! Danga-Langa!
Ultima oară modificat de Bambucha pe 14 Oct 2012, 19:01, modificat 1 dată în total.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde mary77 » 14 Oct 2012, 16:12

Marian pune o matca tanara pe un musuroi de furnici sau redu urdinisul la maxim si vezi ca se intampla :lol:
mary77
 

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde jonny_it » 14 Oct 2012, 16:58

peterneamt scrie: Albinele au evoluat si aparut odata cu plantele ce necesita polenizare ( asta ca sa nu folosesc denumirea stiintifica ) . in Era respectiva nu tot pamintul era acoperit de gheata , si clima era cum este acum la cercul polar de nord unde familiile de albine produc peste 100 de kg pe stup anual.


Peter, vecine, nu stiu cum sa iti explic dar eu ajung cam des prin niste tarisoare la limita cercului polar sau chiar dincolo de el. Drept sa iti spun acolo pe timpul verii nu prea vezi oameni(exceptie cativa pescari) de albine nici nu se pune problema. Sa zici ca acolo albinele produc 100kg de miere este cea mai buna gluma auzita in ultimul timp :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde peterneamt » 14 Oct 2012, 18:10

jonny_it scrie:
peterneamt scrie: Albinele au evoluat si aparut odata cu plantele ce necesita polenizare ( asta ca sa nu folosesc denumirea stiintifica ) . in Era respectiva nu tot pamintul era acoperit de gheata , si clima era cum este acum la cercul polar de nord unde familiile de albine produc peste 100 de kg pe stup anual.


Peter, vecine, nu stiu cum sa iti explic dar eu ajung cam des prin niste tarisoare la limita cercului polar sau chiar dincolo de el. Drept sa iti spun acolo pe timpul verii nu prea vezi oameni(exceptie cativa pescari) de albine nici nu se pune problema. Sa zici ca acolo albinele produc 100kg de miere este cea mai buna gluma auzita in ultimul timp :lol:

Va recomand cu caldura '' APICULTURA IN ZONE CU CLIMA RECE " = SIMPOZION INTERNATIONAL OTANIEMI - HELSINKI, FINLANDA 1-4 AUGUST,1974 ,EDITURA APIMONDIA
Inca din perioada jurasica/cretacica in urma cu 150-100 milioane de ani au aparut plantele producatoare de polen si nectar, si insectele ce se hraneau culegind nectarul si polenul. Primele mamifere au aparut tot atunci. Albinele solitare au aparut mai tirziu odata cu primele maimute in Eocen, acum 50-25 milioane de ani. Albinele sociale ce string rezerve de miere si artropodele superioare acum 20-10 milioane de ani din Miocen. Omul a aparut de unul sau citeva milioane de ani din Pleistocen.
Se presupune ca genul apis a aparut in Asia in regiunea Afganistanului.....................
Concluzia mea = suntem epigoni dar macar sa nu fim ignoranti. ;) ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde jonny_it » 14 Oct 2012, 22:56

peterneamt scrie: Va recomand cu caldura '' APICULTURA IN ZONE CU CLIMA RECE " = SIMPOZION INTERNATIONAL OTANIEMI - HELSINKI, FINLANDA 1-4 AUGUST,1974 ,EDITURA APIMONDIA
Inca din perioada jurasica/cretacica in urma cu 150-100 milioane de ani au aparut plantele producatoare de polen si nectar, si insectele ce se hraneau culegind nectarul si polenul. Primele mamifere au aparut tot atunci. Albinele solitare au aparut mai tirziu odata cu primele maimute in Eocen, acum 50-25 milioane de ani. Albinele sociale ce string rezerve de miere si artropodele superioare acum 20-10 milioane de ani din Miocen. Omul a aparut de unul sau citeva milioane de ani din Pleistocen.
Se presupune ca genul apis a aparut in Asia in regiunea Afganistanului.....................
Concluzia mea = suntem epigoni dar macar sa nu fim ignoranti. ;) ;)


Multumesc petnru recomandare dar in Norvegia mai la nord de Namsos nu exista albine! Poate or is finlandezii mai destepti si la ei culeg nectar si polen la 2-5 grade. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Ruben » 14 Oct 2012, 23:15

jonny_it scrie:Multumesc petnru recomandare dar in Norvegia mai la nord de Namsos nu exista albine! Poate or is finlandezii mai destepti si la ei culeg nectar si polen la 2-5 grade. :lol:


Jonny, astia ce fac pe aici?

http://www.polar-honey.com/

;) Vezi ca ti-s si io vecin, asa ca.... :lol:
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde jonny_it » 15 Oct 2012, 10:09

@Ruben, ce fac nenea aia acolo se numeste pastoral. Vara cand este cald si frumos pe acolo merg si ei 1-2 luni cu albinele. In rest albinele stau ceva mai la sud. Acolo nici macar in adapost nu se poate ierna pentru ca iarna este "putin" diferita fata de la noi. :)

Ca marketing da bine sa zici ca produci miere la cercul polar, totusi nimeni nu sta 12 luni pe an acolo.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde Ruben » 15 Oct 2012, 12:43

Poate ca ai dreptate, jonny ;)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde peterneamt » 15 Oct 2012, 20:21

Sau poate nu !
ps. mai sapa ! ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Cum,cand...stabilim prolificacitatea matcii

Mesajde jonny_it » 15 Oct 2012, 21:37

peterneamt scrie:Sau poate nu !
ps. mai sapa ! ;)


Am sapat, de prin 2011 tot vizitez Norvegia si am si ceva legaturi cu apicultori de acolo. Amarati din astia ca noi(50-100 de familii). :)
Cam asa arata primavara la ei, intr-o perioada cand la noi avem 5-6 rame cu puiet(fotografie facuta in Oslo, adica muuult mai la sud). In zona aia unde zici ca se produc 100 de kg/stup sunt ani cand pamantul nici nu se dezgheata.
Una este sa vezi si una este sa citesti, bem o cafea candva si discutam ;)
Fişiere ataşate
oslo20223.jpg
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori


cron