Prima pagină APICULTURA GENERALA RASE SI HIBRIZI DE ALBINE

Discutii despre rasele de albine existente in Romania si in lume . Albinele sunt insecte zburătoare, clasificate în cadrul superfamiliei Apoidea din cadrul subordinului Apocrita, care mai....
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ce este?

Mesajde MyBees » 07 Mar 2011, 00:05

Stiu ca nu este sectiunea potrivita, dar nu stiu unde altundeva sa postez asta. Poate reuseste Mircea mai tarziu sa o mute la locul potrivit.
Stie cineva ce insecta este asta? Daca nu ar avea perisorii aia as fi zis ca este o viespe. Am cautat de mi-au sarit ochii si nu am gasit ceva asemenator care sa ma lamureasca. Ma poate scoate cineva din nestiinta?
Poza este facuta la noi, undeva in judetul Arges.

Imagine

Imagine

Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Ce este?

Mesajde Bee Happy » 07 Mar 2011, 23:55

M-ai provocat sa caut :) . De fapt Teinegru m-a provocat. Mi s-a parut foarte interesanta afirmatia lui, cum ca aceasta insecta are trei ace. Pe mine albina ma pune la respect, cu un singur ac. Dar in fata unei insecte de 5 cm lungime, cu trei ace, eu imi scot palaria :shock:
Oricum uite ce am gasit: http://www.hymis.eu/fotos/authors/autho ... ?userID=84

Si un filmulet facut in Turcia:
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Ce este?

Mesajde MyBees » 08 Mar 2011, 00:44

multzam. m-ai scos din ceata. :)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Ce este?

Mesajde mosu » 09 Mar 2011, 21:29

Ce bine erea d-nul Bee Hapi daca explicati lincul acela indicat, ma interesa cum se numeste acea insecta care eu cind eream mai mic ii spunea bondar nu este exclus sa gresesc.
desteptul invata dela toti prostul le stie pe toate
Avatar utilizator
mosu
 
Mesaje: 105
Membru din: 23 Feb 2011, 17:53
Localitate: com.nasturelu sat zimnicele teleorman

Re: Ce este?

Mesajde MyBees » 09 Mar 2011, 23:16

MyBees scrie:Salve!
Stie cineva ce este asta? Daca nu ar avea perisorii aia as fi zis ca este o viespe. Ma poate scoate cineva din nestiinta?

http://www.flickr.com/photos/mybees/5503112113
http://farm6.static.flickr.com/5251/5503112113_1d4f2b631c.jpg

[url]http://farm6.static.flickr.com/5177/5503111515_c6256462d8.jpg[/url]


valerica scrie:Pozele sunt facute de tine? sau ... nu, poate sa fie vre-o ruda cu viespile insa
cel mai sigur daca ma intalnesc cu ea am sa o intreb :zzz: :zzz:
Eu nu stiu. ( si sper sa fi gustat gluma)
:hi: :hi:

victor s scrie:daca seamana cu asta , i se spune "lupul albinelor"
si apropo valerica...mai bine nu te-ai intalni cu asa ceva ! :hi:

MyBees scrie:poza e din vara, facuta de un nepotel al meu.
Daca ar fi "semanat"(ma rog, de semanat seamana, dar nu suficient) cu viespea sau lupul albinelor, era simplu. Eu zic insa ca nu prea seamana, de aici si intrebarea.
Bineinteles ca sunt cateva asemanari(coloritul abdomenului/tergitelor 2 si 3, aripi)Am fost tentat sa cred si eu ca este un "lupul albinelor" intr-un anumit stadiu de dezvoltare, dar diferetele sunt totusi mari.
De asta, poate este cineva care sa ne poata lamuri.


valerica scrie:Ba mam intalnit cu asa ceva in Delta sunt multe nu multe uneori foarte multe, vin si manaca la masa cu tine daca incerci sa le alungi atunci este o mare problema. Daca voi mai intalni si sigur se va mai intampla o sa fac mai multe poze am vazut si o scorbura unde aveau cuibul insa din precautie nu mam apropiat prea mult.
Da este lupul albinelor cred .. sau un viespoi mai mare cam 2..3 cm era de mare si solid.

:hi: :hi:


victor s scrie:la grea cazna mai pus MyBees... :rotfl:
de cand am citit postarea ta si pana acum, am facut comparatiisi paracomparatii... :rotfl:
dupa parerea mea este un "puisor" de lup, asa cum ai scris si tu !
:hi:


teinegru64 scrie:
valerica scrie:Pozele sunt facute de tine? sau ... nu, poate sa fie vre-o ruda cu viespile insa
cel mai sigur daca ma intalnesc cu ea am sa o intreb :zzz: :zzz:
Eu nu stiu. ( si sper sa fi gustat gluma)
:hi: :hi:

mai bine nu intra in vorba cu ea.Are 3 ace.
http://apicultor.3xforum.ro/post/22/5/poze_teinegru64/


MyBees scrie:teinegru64, la tine e vizibil aceeasi specie. Ai aflat pana la urma? Este lupul albinelor sau altceva?


valerica scrie:Eu cred ca sigur este lupul albinelor .
probabil ca ai padure in apropiere ca de obicei stau in scorburi si manaca cam tot ce prinde le place mult carne... chiar si de albina :nebun:

:hi:


MyBees scrie:Valerica, uite aici o poza cu lupul albinelor la treaba. Parca totusi nu dau la fel in poza...

Cel din fotografiile de mai sus seamana vadit cu ce a pus teinegru64, el vazand la fata locului ne-ar putea raspunde daca este sau nu acelasi lucru...

http://www.organische-chemie.ch/chemie/2010/feb/bienen6.JPG


valerica scrie:Sincer sa fiu prin preajma stupinei mele nu am vazut astfel de aratari si nicu nu asi vrea sa vad, nici prigorii, insa in delta sigur sigur am vazut asa ca si lipoveni spuneau sa nui agresam cas destul de veninosi si mai ales sa nu le deranjam cuibul daca cumva dam de el, urmand cu atentie astfel de indicatii mai ales ca noi stateam cu cortul... era inevitabil sa nu vina sa manace o bucatica de salam. mai ales cand mirosea a carnita.

Sunt frumosi insa numai si numai in poze.
:hi: :hi: :hi:


bee happy scrie:
teinegru64 scrie:mai bine nu intra in vorba cu ea.Are 3 ace.
http://apicultor.3xforum.ro/post/22/5/poze_teinegru64/

Este aceias bazdaganie cu cea pusa de MyBees. Dar cum are trei ace? Vorbiti serios, sau vreti doar sa ne speriati?
Daca obiectul de langa insecta e o cutie de chibrituri, atunci goanga aia, e mai mare decat lupul albinelor.


teinegru64 scrie:
MyBees scrie:teinegru64, la tine e vizibil aceeasi specie. Ai aflat pana la urma? Este lupul albinelor sau altceva?

Pana anul trecut nu am vazut asa ceva.Se pare ca a fost adusa din Italia.Vara trecuta sau descurcat...sa vedem daca trec iarna.Cu siguranța nu e lupul albinelor...poate un var mai mare.Curios este ca roiesc la fel ca albinele.


MyBees scrie:
teinegru64 scrie:
bee happy scrie:
teinegru64 scrie:mai bine nu intra in vorba cu ea.Are 3 ace.
http://apicultor.3xforum.ro/post/22/5/poze_teinegru64/

Este aceias bazdaganie cu cea pusa de MyBees. Dar cum are trei ace? Vorbiti serios, sau vreti doar sa ne speriati?
Daca obiectul de langa insecta e o cutie de chibrituri, atunci goanga aia, e mai mare decat lupul albinelor.

Da, are trei ace.Deocamdata nu gasesc poza.Poate reușeste cineva sa copieze poza de la adresa data.


poza:

Imagine

nu stiu daca sunt trei ace, in sensul de organ vulnerant, dar se observa intr-adevar 3 chestii acolo. Doar teinegru64 ne poate spune, el vazand mai mult decat o poza...

tips: cu Ctr+ faceti zoom pe ecran si mariti imaginea


MyBees scrie:Gata. Este "Scolia flavifrons"

Ne-a lamurit Bee Happy aici


teinegru64 scrie:Este sau nu daunatoare albinelor?
Din cate am ințeles nu trebuie sa ne facem probleme,Execeptand faptul ca atunci cand roiește,ni se lungesc urechile incercand sa localizam roiul(se deplaseaza la nivelul solului),nu vad alte motive pentre a nu convețui in armonie.Este superba ... :rotfl: mai ales in timpul roirii cand zboara pe langa picioarele tale.... :zzz:


MyBees scrie:@teinegru64: nu avem nici un motiv sa ne facem probleme. se pare ca sunt state in care, chiar daca nu este o specie protejata, este considerata foarte utila, distrugand larvele unor gandaci daunatori agriculturii.
Intr-adevar arata superb. Sa vina odata vara asta... :hi:
Ultima oară modificat de MyBees pe 09 Mar 2011, 23:38, modificat de 4 ori în total.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Ce este?

Mesajde MyBees » 09 Mar 2011, 23:18

Dl. Mosu, am mai discutat pe forumul celalalt, acum am adus aici tot. Este vina mea ca am lasat asa in aer.

Se numeste "Scolia flavifrons" dar in limba romana am gasit doar denumirile "Scolia cu fruntea galbena" si "Viespea patata in frunte"
Este diferit de bondar, daca ne referim la acesta:

Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Ce este?

Mesajde mosu » 10 Mar 2011, 20:54

Cred ca am mai vazut dar nu i-am dat importanta, ma intereseaza daca este un daunator al albinelor.
desteptul invata dela toti prostul le stie pe toate
Avatar utilizator
mosu
 
Mesaje: 105
Membru din: 23 Feb 2011, 17:53
Localitate: com.nasturelu sat zimnicele teleorman

Re: Ce este?

Mesajde proapis13 » 10 Mar 2011, 21:11

Asta e scolia :shock:
salve :D
Fişiere ataşate
scolia_haemorrhoidalis.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Ce este?

Mesajde MyBees » 10 Mar 2011, 23:19

o stii pe aia cu "dupa razboi multi viteji se-arata?" :D
salve!
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Ce este?

Mesajde MyBees » 11 Mar 2011, 16:43

"Viespile Iadului" - uremariti acum la National Geografic Wild
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Ce este?

Mesajde IGI » 26 Iun 2011, 19:02

Poate cineva sa-mi spuna ce rasa este matcuta aceasta ?
Avatar utilizator
IGI
 
Mesaje: 128
Membru din: 25 Mar 2011, 00:03
Localitate: Oradea

Re: Ce este?

Mesajde Geaklone » 27 Iun 2011, 13:08

Si eu as fi interesat sa aflu ce rasa e. Din botcile de roire...am si din astea cu inele galbene si din cele cu inele negre simple.
Geaklone
 
Mesaje: 21
Membru din: 25 Feb 2011, 10:58

Re: Ce este?

Mesajde IGI » 01 Iul 2011, 20:56

No, domnilor e prea evident ? De aceea nu raspunde nimeni ? :)
Avatar utilizator
IGI
 
Mesaje: 128
Membru din: 25 Mar 2011, 00:03
Localitate: Oradea

Re: Ce este?

Mesajde ionut-88 » 15 Iul 2011, 11:08

salutari! astazi de dimineata la unul dintre stupi mei,albinele scotea pe urdinisi un "fluture" casa ai spun asa,cred ca vroia sa le praduie pe bietele albinute,oare ce insecta este? :?:
Fişiere ataşate
Imagine0132.jpg
Imagine0131.jpg
Viata poate fi inteleasa doar privind in urma dar poate fi traita doar privind inaite!
Avatar utilizator
ionut-88
 
Mesaje: 18
Membru din: 29 Iun 2011, 14:37
Localitate: Racari Dambovita

Re: Ce este?

Mesajde un OM » 15 Iul 2011, 19:15

Fluturele "cap de mort"
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Ce este?

Mesajde florind » 03 Oct 2011, 15:06

un OM scrie:Fluturele "cap de mort"


Nu este cap de mort

Fluturele cap de mort este mai mare si are un semn pe torace
Avatar utilizator
florind
 
Mesaje: 90
Membru din: 12 Aug 2011, 10:11
Localitate: Urlati

Următorul

Înapoi la RASE SI HIBRIZI DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori