Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Inca un incepator...

Mesajde delorin I » 22 Oct 2012, 20:22

Salut! Ma numesc Florin. Dascalu nu Popa...:) Aveam la ultima inventariere cam 34 de ani....Sincer...nu tin minte cat a trecut de atunci si nici nu vreau sa stiu...daca e cineva interesat...pot sa ma uit in buletin..Locuiesc de ceva vreme in Bucuresti si de cativa ani ma tot gandesc sa ma apuc de apicultura. Am intrat in contact cu ea inca de prin anii 80, dar nu am intrat in profunzime. In ultima vreme incep sa aprofundez domeniul, asa cum nu am facut-o inainte. E drept intre timp am cumparat 4 familii, din 2 zone diferite, si sincer cred ca sunt ceva diferente intre ele! Ieri - 22.10.2011, in vizita de lucru fiind, fara fum, etc. am incasat prima intepatura de la albine...deci am primit botezul cum s-a spune. ...probabil acum mai am doar 2 ani si jumatate si voi putea sa ma numesc stupar..:)). Sunt pasionat de plante, istorie medievala- pregatesc o teza in acest domeniu, imi plac calatoriile. Am avut si multe alte pasiuni- colectii, dar vremea a cam trecut peste ele si doar putine au ramas. Voi posta in curand cateva fotografii cu cele 4 cutii pline ale mele, desi pe langa arsenalul vostru - nu ar trebui sa o fac. Acum ca vor fi unii inca o data rai...si vor comenta inainte ca eu sa apuc sa spun ceva..imi asum acest risc. Probabil trebuia sa ma prezint de ceva mai mult avreme dar frecventez deja destule site-uri si locuri de socializare ca sa nu mai tin cont de bune maniere. Sunt bucuros ca albinele meu au hrana, consider eu, suficienta. Pana sa vad cu ochii mei ieri, desi le am hranit si facut si tratamente la timp...aveam ceva emotii. Cred acum ca o vor duce-o pana in ianuarie cel putin...Cu toate vizitele viespilor care intra in stup cu urdinisul redus la fel de usor cum intram noi pe autostrada, desi le am pus tot felul de capcane cu otet, zahar si apa....dar tot mierea pare sa le placa!
Am planuri mari in privinta acestei ultime indeletniciri. Daca as fi ramas acasa acum vreo 12 ani cand am terminat facultatea probabil ca acum as fi fost un director de scoala cu ceva albine! Dar...am plecat putin prin lume hoinar! Sa fie oare prea tarziu? Nu cred...vorba lui Preda...Timpul mai avea rabdare! Scuze si...iarna usoara.
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Inca un incepator...

Mesajde catalin_vl » 22 Oct 2012, 20:59

bine ai venit...
nu este niciodata prea tarziu, atata timp cat iti place cea ce faci.
vreau sa vad pozele cat mai repede.
sanatate! ;)
''albinele au nevoie de flori ca sa traiasca si florile au nevoie de albine ca sa rodeasca''
Avatar utilizator
catalin_vl
 
Mesaje: 371
Membru din: 25 Mar 2012, 20:49
Localitate: vilcea com vladesti

Re: Inca un incepator...

Mesajde delorin I » 22 Oct 2012, 21:04

BIne te-am gasit! Vin destul de des la Valcea....bantui pe langa Capela sau pe sub Petrisor! Vrei sa ti le arat personal? :D Gluma! Promit ca le voi posta..speram sa le am si aici dar cred ca le am ratacit!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Inca un incepator...

Mesajde catalin_vl » 22 Oct 2012, 21:37

ce bantui pe Capela? sper ca nu cu fete ;) :D
''albinele au nevoie de flori ca sa traiasca si florile au nevoie de albine ca sa rodeasca''
Avatar utilizator
catalin_vl
 
Mesaje: 371
Membru din: 25 Mar 2012, 20:49
Localitate: vilcea com vladesti

Re: Inca un incepator...

Mesajde Leon » 23 Oct 2012, 01:09

Bine ai venit si iernare buna !
Leon
 
Mesaje: 107
Membru din: 29 Iul 2011, 00:12
Localitate: Hunedoara

Re: Inca un incepator...

Mesajde delorin I » 23 Oct 2012, 05:55

Bine v-am gasit! MUltumesc la fel!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Inca un incepator...

Mesajde ves.lucian.zabrani » 23 Oct 2012, 07:23

bine ai venit printre noi !!! sanatate maxima tie si familiei tale !!! :P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Inca un incepator...

Mesajde delorin I » 23 Oct 2012, 07:50

Multumesc! Bun gasit! Din ce vad..se pare ca am intarziat cel putin cativa ani...ar fi trebuit sa fiu de mult in acest loc...acum citesc postari mai vechi despre baza melifera....si descoper ca nu sunt singurul cu pasiune pentru plante! ;) Incerc sa fac rost intr-un fel sau altul de seminte sa inund albia raului Trotus unde mi-am asezat albinele!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Inca un incepator...

Mesajde ves.lucian.zabrani » 23 Oct 2012, 08:00

vezi ca pe prima pagina a forumului mai in partea de jos scrie " FORUMUL STUPARITUL VECHI " !!! este o redirectionare !!! gasesti foarte multa informatie acolo !!! cauta si vei gasi multe !!! :P :P :P
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Inca un incepator...

Mesajde Jean Valjean » 23 Oct 2012, 08:43

Salutare si bine ai venit!
Imi dau seama ca cu tine se pot discuta multe, nu numai apicultura sau istorie.
Asa ca nu pot decat sa ma bucur de prezenta ta pe forum si sa-ti urez sa umpli cat mai repede primul butoi.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Inca un incepator...

Mesajde delorin I » 23 Oct 2012, 08:48

:) Multumesc! Sunt onorat....deocamdata pana la butoaie...mi-am pus colegii la lucru si incerc sa contruiesc o lisa cu ridicare manuala dar si electrica...am axul si rotile deja facute sau achizitionate...placile de scripeti sper ca sunt pe drum...acum caut rulmenti cu diametrul gaurii de 14 cat sa intre intr-un profil in U. Prietenul meu care are stupi de vreo 10 ani ma intreaba deja daca nu ma grabesc...dar vorba aceea Iarna facem car si vara sanie...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Inca un incepator...

Mesajde delorin I » 23 Oct 2012, 08:51

Am vazut acolo la descrierea ta...woodworking....am descoperit si eu o colectie de carti despre tamplarie in engleza exceptionala...cum imi cumpar uneltele...ma apuc sa invat meserie! Nu stiu daca stii acele seriale de tamplarie...exceptionale...in care se recontruiesc cu unelte manuale lazi contemporane cu Robinson Crusoe! deocamdata doar privesc...dar ard de nerabdare sa incerc si eu sa vad daca pot sa fac ceva .....cat de cat rudimentar! Pentru inceput!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Inca un incepator...

Mesajde Jean Valjean » 23 Oct 2012, 09:40

delorin I scrie:cum imi cumpar uneltele...ma apuc sa invat meserie!


Si cam ce unelte vrei tu sa-ti cumperi ?? Nu de alta, dar cand aud de unelte intru in fibrilatii....pentru ca nu-mi permit sa mi le cumpar.
Uite, de exemplu, mi-am luat o rindea tip Bailey, marca Stanley No.4, cu cutitul ascutit ca la carte, la microscop, pe pietre artificiale si naturale de granulatie mare (uite de aici http://csorescu.wordpress.com/2011/02/1 ... -ascutime/ ). Rindeaua o poti vedea pe pagina mea la pagina 13.
A fost singura sculă mai acătării pentru care am avut tăria să scot banii din buzunar. In rest nu-mi permit asemenea arogante. Daca tu poti, nu pot decat sa te invidiez.
Pe de alta parte iți trebuie timp pentru woodworking . Mai ales fine woodworking, ca pe mine asta ma atrage . Iar timp, eu personal, nu am deloc. Si cu cat ai mai multe pasiuni, cu atat mai rau, ca iti faramitezi timpul si nu faci nimic. Tamplaria si apicultura se impaca bine din punctul asta de vedere.

Materiale gasesti pe internet (am vreo 8-10GB de reviste americane vechi - FineWoodworking - sau filmulete) doar sa vrei sa cauti..

Succes
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Inca un incepator...

Mesajde delorin I » 23 Oct 2012, 09:55

Nu vreau cine stie ce scule...cel putin la inceput! Si chiar nu sunt putred de bogat incat sa cumpar cine stie ce firme! Acolo cateva chestii elementare! Nu de alta dar deja sunt atatea lucruri ce merita interes...si nu as vrea sa ma trezesc inca o data in viata ca m-am imprastiat in 70 de directii din care se alege praful....nu de alta mi-am petrecut ceva vreme la niste cursuri de araba si turca...si din pacate descoper peste ani ca am ramas doar cu notiuni tehnice de gramatica si nu pot conversa cu nimeni! Deja imi este teama de tipul asta de imprastiere...de aceea deocamdata ma opresc in acest domeniu numit tamplarie..doar la tipuri de imbinari si falturi! Daca ai adresa unor biblioteci virtuale de tamplarie, deja facute nu ezita sa mi dai si mie un link pe privat! Am frecventat pana sa se inchida de cateva luni, o intreprindere grozava numita gigapedia, in care am gasit lucrari pe care eu le am studiat in luni de zile de deplasari intre diverse biblioteci din Romania ce aveau fiecare cateva volume si nu seria intreaga! Asa ca stiu sa apreciez acest tip de biblioteci, chiar daca riscul de a tezauriza carti pe care nu le mai rasfoiesti nicioadata, este foarte mare! (Din cauza cantitatii! )
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Inca un incepator...

Mesajde Jean Valjean » 23 Oct 2012, 10:20

Ti-am trimis MP.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Inca un incepator...

Mesajde delorin I » 01 Noi 2012, 20:39

Astea sunt cutiile mele...acum am primit niste fotografii pe langa cele care pe aveam..dar de care nu eram prea multumit! Scuze....cum sa fac sa reduc dimensiunile unor fotografii? Le am la dispozitie si as vrea sa le incarca...dar primesc mesaj ca doar 256 kib pot fi incarcati...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Următorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori