Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA PLANURI....PLANURI....PLANURI.....

In aceasta sectiune se pot introduce planuri de constructie a echipamentelor si utilajelor folosite in apicultura.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde activ » 04 Aug 2011, 23:29

Desi sunt incepator de anul acesta din timpul salcamului , am hotarat ca pana in primavara la salcamul viitor sa-mi construiesc un pavilion de aproximativ 50 familii pe o remorca de Megidia cu sarcina utila de 5 tone , remorca care urmeaza sa o achizitionez luna aceasta la un pret destul de rezonabil ... 3000 lei si care sa afla intr-o stare destul de buna.
DE cand mi-a incoltit in minte acest vis de a avea propriul meu pavilion, imi tot bat capul cu intrebari de genul :
1. Din ce (materiale) si cum sa construiesc acest pavilion ?
2. Cum sa amplasez stupii in pavilion ?
3. Ce model (tip) de STUP s-ar preta cel mai bine pentru PAVILON in pastoral ?

Plecand de la aceasta ultima intrebare care ma framanta cel mai tare, m-am gandit sa va cer ajutorul dumneavoastra , a celor mai experimentati , cu state vechi in ale apiculturii pastorale cu PAVILIOANE , ... pentru a ne invata,indruma sau sfatui in alegerea , proiectarea si construirea STUPULUI IDEAL pentru PAVILION MOBIL in pastoral.
Si pentru ca nu am mai gasit topicuri similare pe forum ... mi-am permis sa deschid acest nou topic in care sa aducem planuri , sa venim cu idei , sa dezbatem parerile , solutiile contradictorii cu argumente astfel incat la final ... dupa multe dezbateri , minti sclintite , creieri incinsi ... sa se contureze , schiteze STUPUL IDEAL pentru PAVILION.

VA MULTUMESC ANTICIPAT ! ... si rog pe cei care considera ca stiu tot sa ni se alture in dezbateri , ...ca pot chiar si ei profita de furtuna de idei si solutii care sper ca o sa inunde in acest topic ... si astfel , sa-si gaseasca chiar si ei rezolvari la problemele care ii framanta .
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde Adi Hodis » 05 Aug 2011, 00:14

Pt. ca am pavilion de catziva ani;
Cel mai important este tipul de stupi cu care vrei sa lucrezi, deci asta-i prima alegere IMPORTANTA la care trebuie sa tzii cont de:
1. Curentzii reci de aer din timpul iernii si primaverii ... pt. asta este bun modelul de stup cu 12 rame deoarece iarna poti sa-l ashezi in pat cald si vara in pat rece.

2. Spatiul stupului/ilor ... sa poti adauga rame cu puiet pt. valorificarea la maxim a culesurilor ca doar n-o sa faci turism albinelor de dragul pastoralului, nu ?.
Iarasi se preteaza stupul pe 12 rame dar, NEAPARAT CU MAGAZII DE 1/2 ...

3. Locul pt. stupi sa permita folosirea a minim 2 magazii ... in varianta ce am expus-o, ar fi bine sa incapa 3 magazii ... de ce ? ... la un salcam bun sa potzi folosi caturi de schimb si izgonitoare.O sa vezi cat de mult te ajuta.

4. Stupii sa fie individual construiti ... NICIDECUM IN LADA COMUNA pt. ca implica munca multa " cu rama " si nu poti schimba stupii precum in cazul individual.

Nota:
Tipul de stup nu-i musai sa fie acesta, dar factorul " usurintza lucrului " este conditionat de tipul stupului.
La pavilioane ( si nu numai ) se lucreaza f. usor si cu MER datorita multitudinii de posibilitati care le ofera:
a) Aport de caturi cu puiet capacit si albina culegatoare de la lotul de fam-ii care nu pleaca in " turneu " :).
b Caturile pline cu miere sint cu mult mai ushoare decat cele de 3/4.
c) Poti sa faci roi si nuclee f. usor avand aceeasi rama.
d) Lucrezi cu catul, nu cu rama ... la extras, cu caturi de schimb si izgonitoare, deci nu ai treaba cu ales rame, cu scuturat si periat albine + ca, odata ce ai pus caturile de schimb, ai dat spatiu de depozitare nectar.
e) Caturile cu mierea poti sa le duci acasa, nu mai plimbi oamenii la extras in pastoral.
f) Tratamente cu mavrirol, benzile le poti pune direct in cuib, e mai eficient decat deasupra pe rame.
g) Poti sa vezi in cuib la inspectie prin deschiderea caturilor.
Mai sint si alte chestii dar nu intru in detalii ci revin la pavilion.

5. Sa ai lumina in el si aerisire ... deasupra sa-l vopsesti cu alb pt. ca altfel, o sa regreti in perioadele caniculare.

6. Preferabil pe vartej ( cu roata a 5-a ) pt. ca e mai usor de intors in spatiu mic ... dar ATENTIE ca e si f. ushor de rasturnat la un viraj de 90* pe loc daca e tras cu shoc.

7. In caz ca vrei sa-i faci lazi si sub shasiu ... asta va limita accesul in unele locuri deoarece coboara garda la sol.

Mai sint si altele ... las " stafeta " altui binevoitor. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde Adi Hodis » 05 Aug 2011, 00:23

activ scrie:Desi sunt incepator...
si rog pe cei care considera ca stiu tot sa ni se alture in dezbateri ...

Daca tineam cont de rindul de mai sus ... nu-mi piredeam timpul sa scriu ... insa acum, permite-mi o intrebare:
Am facut bine ca m-am implicat ? ... s-au era mai bine sa stau " in tribuna ". :?
Eu nu le stiu pe toate, nu stiu tot ( ca sa te citez ) ... deci ... :roll:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde liviu1965 » 05 Aug 2011, 09:37

Adi , foarte bine
Daca nu sunteti cei care postati, ne-am uita pe pereti.......
Chiar daca mai sunt si altii mai ranchiunosi.....
Ma refeream la " lupii tineri"

Spor,
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde Adi Hodis » 05 Aug 2011, 13:54

Oprita, asta merge la stupii cu 12 rame si poate avea 2 urdinise, cate 1 pe o latura si se scoate stupul pe interval, se schimba pozitia si se deschide urdinisul pt. iarna ... celalalt al inchizi, desigur.

S-au unul singur cu reductor si care este pe o latura a fundului ... in cazul acesta, trebuie intors cuibul.
Se potriveste pt. ca are toate laturile egale.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde activ » 06 Aug 2011, 00:02

Adi Hodis scrie:
activ scrie:Desi sunt incepator...
si rog pe cei care considera ca stiu tot sa ni se alture in dezbateri ...

Daca tineam cont de rindul de mai sus ... nu-mi piredeam timpul sa scriu ... insa acum, permite-mi o intrebare:
Am facut bine ca m-am implicat ? ... s-au era mai bine sa stau " in tribuna ". :?
Eu nu le stiu pe toate, nu stiu tot ( ca sa te citez ) ... deci ... :roll:


ADI am fost inteles gresit , ... eu prin sintagma stiu tot, pe care daca observi mai bine, special am scris o boldit, am tinut sa ma adresez celor care considera ca stiu tot in domeniu si ar reprezenta o pierdere de timp pt ei implicarea in aceasta dezbatere. Prin aceasta, am tinut neaparat sa le sugerz mai discret oamenilor de pe acest forum ca oricat de bine pregatit te consideri intr-un domeniu tot mai poti afla ceva ce nu stiai ... si in felul acesta sa determin toata lumea cu cunostinte si o experienta vasta in aceasta breasla a apiculturii pastorale sa intre in dezbateri cu riscul de-a mai invata si ei cate ceva. :oops:

ADI iti MULTUMESC pt aceasta interventie si ai facut foarte bine ca te-ai implicat ... caci n-ar fi fost mai bine sa stai in tribuna ... si invit pe toata lumea din tribuna ,jos aici, in arena sa ne duielam , batem, razboim in idei, solutii si planuri cat mai bine si solid argumentate in speranta schitarii STUPULUI IDEAL PENTRU PAVILION.

Cu aceasta ocazie ADI tin sa-ti mai MULTUMESC inca odata , fiindca ... de cand m-am inscris (logat) pe acest forum mi-am tot sucit mintea cu gandul la ce slogan (mesaj) de insotire a postarilor mele sa-mi pun ... iar in clipa cand citem a doua postare a ta din acest topic , mi-a venit ca fulgerat in minte :idea: urmatorul mesaj :arrow: " nimeni nu stie tot "

SALUTARE !
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde Adi Hodis » 06 Aug 2011, 00:17

activ scrie:...
Cu aceasta ocazie ADI tin sa-ti mai MULTUMESC inca odata ,... mi-a venit ca fulgerat in minte :idea: urmatorul mesaj :arrow: " nimeni nu stie tot "

SALUTARE !

Cu placere si sa-ti fie de folos ...
Permite-mi o complectare la " descoperirea ta " ... omul tot invatza cat traieste si tot prost moare ... de ce ? ... pt. ca nimeni nu STIE TOT ... si de multe ori cand greseste ceva, ce zice ? ... maaa da´ prost am fost ca am facut asa !. :D
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde activ » 06 Aug 2011, 01:44

Si acum sa lasam filozofia si sa trec la treaba .
Sa va detaliez cum vad eu stupul ideal pt pavilion prin prisma celor invatate de pe forum, ca alta experienta nu am. Daca gresesc sa ma corectati !

1. lada sa fie formata din cuib de 1/1 pe 12 rame patrat 450*450 cu 2 caturi de 1/2 redus sau 1/2 si loc pt 2 caturi, pt a face miere selectiva si repede capacita, ...cu grosimea lazii de minim 2,5, ... cu manere de transpot pe lada fata-spate ci nu in lateral, vopsita in culori cat mai deschise pt a reflecta caldura in zilele caniculare
2. fundul dintr-o sita mai rezistenta si eventual culisant pt curatire , cu posibilitate de montare culegator de polen pe fund in pivnita prin urdinis;
3. catul sa fie cu 10 rame de 45mm fiecare si sa se aseze pe cuib in cruce, adica invers (daca cuibul e in pat cald, catul sa fie in pat rece), pt a putea urca albina mai usor datorita diferentelor de grosime dintre ramele din cuib 37mm si ramele din cat 45mm care pot suprapune fanta dintre ramele din cuib;
4. cu diafragma pt izgonirea albinelor din cat inainte de schibarea sau luarea catului construit din PFL cu izgonitoar centrale cu 8-10 iesiri si in cele 4 colturi cate unul cu o singura iesire;
5. tavita de la fund sa iese prin spatele stupului , adica pe culoarul pavilionului pt curatire sau colectarea polenului cazut in ea;
6. urdinisul sa fie de 2-2,5 cm inaltime si 15-20 cm lungime , pt a fi suficient de mare in cules intensiv sau pt a se putea introduce pe el un dispozitiv cu placa activ pt colectarea polenului ...iar in rest cu reducator metalic cu grila pe o latura cu efect anti soareci si pe latura cealalta cu gauri mici pt inchidere pe timpul transportului, ... sau reductor de lemn 5-10 cm pt perioade fara cules si tendinte de furtisag;
7. fantele pe care culiseaza ramele din cuib sa fie dublate cu corniere de tabla zincata sau de inox pt o mai buna culisare a ramelor cand se umbla in cuib;
8. nu sunt sigur daca se mai justifica introducerea gratiei Hanneman in contextul decalajului asa de mare intre ramele din cuib si cele din cat (astept pareri);
9. ramele din cuib sa fie normale de 37mm ...iar ramele din cat sa fie de 35mm de jur imprejur cu distantoare de 10mm pt o mai usoara descapacire automata ... sau se poate opta pt rame cladite partial din plastic aparute in comert recent (numai pt cat) :idea: , ... ramane sa testez daca le accepta usor albinele;
10. hranirea albinelor sa se faca prin podisor cu hranitoare de podisor, ... cat mai etanse posibil pt a nu favoriza furtisagul , ... sau prin uluce in cat;
11. un sistem de prindere sau de aliniere intr cuib si cat cu carabine, coltare sau fante de inbinare prevazute atat la cuib cit si la cat, ... de aici si necesitatea construirii unor lazi mai groase pt a se putea face aceste fante de inbinare intre cat si cuib si intre cat si podisor;
12. un sistem la talpici intre stup si pavilion de amortizare a socurilor si vibratiilor provenite din timpul transportului si care uneori pt fi foarte brutale pt albina;

In mare cam asta este din ce mi-am adus aminte pe moment.
Astept parerile voastre pro si contra la cele enumerate mai sus.

SALUTARE !
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde teinegru64 » 06 Aug 2011, 07:34

http://stuparitul.3xforum.ro/post/1932/1/neculai_luca/

Incearca sa il contactezi pe d-nul Luca.Are experiența....adica le știe pe toate.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde activ » 08 Aug 2011, 22:34

teinegru64 scrie:http://stuparitul.3xforum.ro/post/1932/1/neculai_luca/

Incearca sa il contactezi pe d-nul Luca.Are experiența....adica le știe pe toate.


Am reusit sa vorbesc cu domnul Nicu Luca , un domn dealtfel deosebit , in ce priveste PAVILIOANELE ... si nu au fost exagerate parerile colegilor de pe forum despre caracterul deosebit al dansului . TOT RESPECTU D-ULE NICU ! :)
Dar astept si alti posesori, propietari de PAVILIOANE sa vina aici sa ne destainuie din experianta dansilor si sa ne surprinda cu micile lor secrete si inventii descoperite de-a lungul timpului in ce priveste STUPUL DE PAVILION ... precum: asezarea acestuia , dimensiuni, schite, model , materiale folosite, constructie, parti componente, mod de utilizare, filosofie, fiabilitate , ergonomie etc. ... orice ce poate caracteriza STUPUL de PAVILION in bine sau in rau. :roll:
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde Adi Hodis » 08 Aug 2011, 22:54

Cred ca ai prea mari pretentii daca nici domnul Luca nu a fost suficient de " la inaltimea cerintelor tale ".
Scuza-mi impresia dar asta e ... s-au nu l-ai intrebat despre toate ce doresti sa afli ? ... ori ai descoperit ca nici dansul nu le stie chiar pe toate si crezi ca o sa-ti spuna altii ?.

PS
Pina acum ai primit suficiente informatzii ca sa nu patzesti ce au patzit altii si sa-ti fie mai usor ... iar daca nu-i de-ajuns ... mai insista, mai " sapa " si matale ... :D
Schitze si modele ... alege intai tipul de stup apoi ia un calculator, un creion si un caiet si la treaba sa faci o schitza a pavilionului dorit.
Mai repede ajungi la final decat cu " intinsul palariei " ... ca doar cine o sa-si bata capu´ decat cel ce va folosi pavilionul.
Hai implica-te ... :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde activ » 09 Aug 2011, 00:53

Adi Hodis scrie:Cred ca ai prea mari pretentii daca nici domnul Luca nu a fost suficient de " la inaltimea cerintelor tale ".
Scuza-mi impresia dar asta e ... s-au nu l-ai intrebat despre toate ce doresti sa afli ? ... ori ai descoperit ca nici dansul nu le stie chiar pe toate si crezi ca o sa-ti spuna altii ?.

PS
Pina acum ai primit suficiente informatzii ca sa nu patzesti ce au patzit altii si sa-ti fie mai usor ... iar daca nu-i de-ajuns ... mai insista, mai " sapa " si matale ... :D
Schitze si modele ... alege intai tipul de stup apoi ia un calculator, un creion si un caiet si la treaba sa faci o schitza a pavilionului dorit.
Mai repede ajungi la final decat cu " intinsul palariei " ... ca doar cine o sa-si bata capu´ decat cel ce va folosi pavilionul.
Hai implica-te ... :)


1. Adi ... pai nu am stabilit mai sus ca nimeni ... chiar nimeni, nu le stie pe toate !
2. Eu consider ca ... cu cit aflu mai multe si din opinii diferite si bine argumentate , cu atat pot sa-mi fac o parere , idee mai ampla si bine definita despre ce inseamna STUPUL IDEAL PT PAVILION pt mine. De la TATA am ivatat ca : IN VIATA ESTE BINE SA II ASCULTI PE TOTI ... SI SA FACI CE E MAI BINE PENTRU TINE.
3. Poate stupul care este ideal pt tine nu este la fel de ideal , de apreciat si de mine ... de asteptarile si nevoile mele.
4. Eu sincer , mi-am format o parere despre STUPUL IDEAL PT PAVILION ... si dupa cum ai observat , destul de apropiata de a ta ... dar nu inseamna ca este ce-a mai buna . Poate sa vina alcineva cu mai multa experienta si cu solutii bine argumentate sa-mi spulbere radical viziunea mea despre STUPUL IDEAL PT PAVILION in functie de adevaratele nevoi pe care le astept de la un stup si pe care eu poate ca nu le-am constientizat, nu le-am luat in calcul de la inceput ... si datorita lipsei mele de experienta. Sunt multe amanunte care caracterizeazea constructia si functionalitatea unui stup ... iar unel amanunte pot schimba radical modul de lucru, in bine ... daca le prevezi de la inceput.
5. Am deschis acest TOPIC nu numai in speranta ca voi afla doar eu cum ar trebui sa arate STUPUL IDEAL PT PAVILIONUL MEU , ci si in speranta ca aceste dezbateri, fie ele cat mai multe si mai ample, sa poata ajuta si pe alti incepatori ca mine care din dorinta de a-si construi un pavilion, se lovesc de aceleasi intrebari fara raspuns de care m-am lovit si eu ... raspuns pe care ar putea sa-l gaseasca aici, mai tarziu, daca dezbaterile continua.
6. Insumi eu m-am inscris pe acest forum in ideea de a invata din greselile si experienta altor apicultori si de a-mi rotunzi cunostintele acumulate din carti ... si din altruismul reciproc de care trebuie sa dam dovada toti la inscrierea pe acest forum , ma vad nevoit sa fac ceva si pentru cei care or sa vina cu intrebari dupa mine, ... intrebari care ar putea sa-si gaseasca respunsuri in acest TOPIC daca va continua.
N-as vrea sa fiu inteles gresit, ... am cele mai bune intentii !
V-as multumi pentru intelegere ! TOATE CELE BUNE !
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde proapis13 » 09 Aug 2011, 08:00

Mai ashteapta shi tu o tzara ca cei cu pavilioane inca se mai ocupa de extragerea mierii,
inlocuirea matcilor de pe randurile din mijloc shi de pe capete,plus ca de acum incolo se trag
cu atelajele mai spre casa shi spre zone de unde pot ieshi lesne in caz de ploi abundente ce pot muia ,,asfaltul''
'O sa gaseshti destui ce or sa vina cu sfaturi ca nu toate lunile au timp de net in perioada asta
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde activ » 09 Aug 2011, 11:11

proapis13 scrie:Mai ashteapta shi tu o tzara ca cei cu pavilioane inca se mai ocupa de extragerea mierii,
inlocuirea matcilor de pe randurile din mijloc shi de pe capete,plus ca de acum incolo se trag
cu atelajele mai spre casa shi spre zone de unde pot ieshi lesne in caz de ploi abundente ce pot muia ,,asfaltul''
'O sa gaseshti destui ce or sa vina cu sfaturi ca nu toate lunile au timp de net in perioada asta
salve :D


Avem toata iarna la dispozitie . 8-)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde Adi Hodis » 09 Aug 2011, 11:25

activ scrie:...
Avem toata iarna la dispozitie . 8-)

Si eu care aveam impresia ca te grabesti ...
Nu-i nimic ... nu degeaba se zice ca graba strica treaba ... :D
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Stupul ideal pentru PAVILION

Mesajde activ » 01 Sep 2011, 23:12

Adi Hodis scrie:
activ scrie:...
Avem toata iarna la dispozitie . 8-)

Si eu care aveam impresia ca te grabesti ...
Nu-i nimic ... nu degeaba se zice ca graba strica treaba ... :D


Vreau ... SA MA GRABESC INCET ! :)
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Următorul

Înapoi la PLANURI....PLANURI....PLANURI.....



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori