Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

ajutor

Mesajde necajitul » 27 Oct 2012, 12:44

Buna ziua tuturor. Am nevoie de ajutor si nu stiu unde sa-l gasesc. Acum 2 ani si jumatate am hotarat sa ma apuc de apicultura si doream sa gasesc pe cineva care sa ma invete. Am auzit ca este cineva care are stupi(vreo 50 atunci) si nu are teren si m-am gandit ca o sa ne ajutam reciproc. I-am vandut(la un pret sub pretul pietii) o bucata de pamant langa casa batraneasca(eu stau la bloc) ca sa poata face si masura 141. El a zis ca o sa ma invete si in primavara o sa-mi dea 5-6 roiuri ca sa ma dezvolt si eu. Atunci eu aveam 2 familii pe le-am lasat in grija lui. Dupa ce am facut actele pe teren (toamna) a inceput sa se poarte distant si sa ma ocoleasca. Am inteles ca am fost pacalit si primavara i-am zis sa-mi dea cei 2 stupi ca sa invat cu altcineva. Am gasit pe cineva care a zis ca ma ajuta dar cand are timp. Le-am dat sirop din martie pana la salcam dar ei nu se dezvoltau. Stuparul a observat ceva dubios si a zis sa punem semne ca el banuie ca dispar rame cu puiet si sunt inlocuite cu rame goale.A trecut si salcamul si eu aveam 5 rame cu albine si alea cu putina miere. Semnele de la capace numai erau si era clar ca fura din stupii mei. I-am zis sa se potoleasca ca ma duc la politie . Am facut semne pe rame si am crezut ca se linisteste. Dupa 2 saptamani am gasit cate 2 rame in fiecare stup fara semnele mele care aveau oua de albina . Am fost la politie si mi-au zis sa-l pandesc eu ca ei n-au ce face ca au avut o discutie cu el si nu recunoaste. Va rog din suflet ajutati-ma ce sa fac ca nu vreau sa renunt si vreau sa-mi cumpar la primavara alti 2-3 roi. Nu am crezut ca pot exista oameni carora nu le-ai facut nici un rau sa poata face asa ceva. Orice sfat este binevenit .Multumesc
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

Re: ajutor

Mesajde Ruben » 27 Oct 2012, 12:49

necajitul scrie:Buna ziua tuturor. Am nevoie de ajutor si nu stiu unde sa-l gasesc. Acum 2 ani si jumatate am hotarat sa ma apuc de apicultura si doream sa gasesc pe cineva care sa ma invete. Am auzit ca este cineva care are stupi(vreo 50 atunci) si nu are teren si m-am gandit ca o sa ne ajutam reciproc. I-am vandut(la un pret sub pretul pietii) o bucata de pamant langa casa batraneasca(eu stau la bloc) ca sa poata face si masura 141. El a zis ca o sa ma invete si in primavara o sa-mi dea 5-6 roiuri ca sa ma dezvolt si eu. Atunci eu aveam 2 familii pe le-am lasat in grija lui. Dupa ce am facut actele pe teren (toamna) a inceput sa se poarte distant si sa ma ocoleasca. Am inteles ca am fost pacalit si primavara i-am zis sa-mi dea cei 2 stupi ca sa invat cu altcineva. Am gasit pe cineva care a zis ca ma ajuta dar cand are timp. Le-am dat sirop din martie pana la salcam dar ei nu se dezvoltau. Stuparul a observat ceva dubios si a zis sa punem semne ca el banuie ca dispar rame cu puiet si sunt inlocuite cu rame goale.A trecut si salcamul si eu aveam 5 rame cu albine si alea cu putina miere. Semnele de la capace numai erau si era clar ca fura din stupii mei. I-am zis sa se potoleasca ca ma duc la politie . Am facut semne pe rame si am crezut ca se linisteste. Dupa 2 saptamani am gasit cate 2 rame in fiecare stup fara semnele mele care aveau oua de albina . Am fost la politie si mi-au zis sa-l pandesc eu ca ei n-au ce face ca au avut o discutie cu el si nu recunoaste. Va rog din suflet ajutati-ma ce sa fac ca nu vreau sa renunt si vreau sa-mi cumpar la primavara alti 2-3 roi. Nu am crezut ca pot exista oameni carora nu le-ai facut nici un rau sa poata face asa ceva. Orice sfat este binevenit .Multumesc

:lol: :lol: :lol: :lol: Ce clona faina ti-ai tras. "Necajitul"
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: ajutor

Mesajde Crysty » 27 Oct 2012, 12:50

cum sa putem sa te sfatuim daca in primul rand nu stim cine esti si de unde esti. In al doilea rand, cum il cheama pe cel cu care te-ai inteles.
Avatar utilizator
Crysty
 
Mesaje: 262
Membru din: 21 Feb 2012, 15:01
Localitate: Bumbesti-Jiu (Sadu) Gorj

Re: ajutor

Mesajde necajitul » 27 Oct 2012, 12:51

Ce vrei sa spui domnule Ruben,ca nu inteleg?
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

Re: ajutor

Mesajde Ruben » 27 Oct 2012, 12:53

necajitul scrie:Ce vrei sa spui domnule Ruben,ca nu inteleg?

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: ajutor

Mesajde necajitul » 27 Oct 2012, 13:01

Domnule Cristy sunt din Gorj si numele pot sa-l dau dar in privat Multumesc pentru intelegere
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

Re: ajutor

Mesajde a_costy » 27 Oct 2012, 13:10

necajitul scrie:Buna ziua tuturor. Am nevoie de ajutor si nu stiu unde sa-l gasesc. Acum 2 ani si jumatate am hotarat sa ma apuc de apicultura si doream sa gasesc pe cineva care sa ma invete. Am auzit ca este cineva care are stupi(vreo 50 atunci) si nu are teren si m-am gandit ca o sa ne ajutam reciproc. I-am vandut(la un pret sub pretul pietii) o bucata de pamant langa casa batraneasca(eu stau la bloc) ca sa poata face si masura 141. El a zis ca o sa ma invete si in primavara o sa-mi dea 5-6 roiuri ca sa ma dezvolt si eu. Atunci eu aveam 2 familii pe le-am lasat in grija lui. Dupa ce am facut actele pe teren (toamna) a inceput sa se poarte distant si sa ma ocoleasca. Am inteles ca am fost pacalit si primavara i-am zis sa-mi dea cei 2 stupi ca sa invat cu altcineva. Am gasit pe cineva care a zis ca ma ajuta dar cand are timp. Le-am dat sirop din martie pana la salcam dar ei nu se dezvoltau. Stuparul a observat ceva dubios si a zis sa punem semne ca el banuie ca dispar rame cu puiet si sunt inlocuite cu rame goale.A trecut si salcamul si eu aveam 5 rame cu albine si alea cu putina miere. Semnele de la capace numai erau si era clar ca fura din stupii mei. I-am zis sa se potoleasca ca ma duc la politie . Am facut semne pe rame si am crezut ca se linisteste. Dupa 2 saptamani am gasit cate 2 rame in fiecare stup fara semnele mele care aveau oua de albina . Am fost la politie si mi-au zis sa-l pandesc eu ca ei n-au ce face ca au avut o discutie cu el si nu recunoaste. Va rog din suflet ajutati-ma ce sa fac ca nu vreau sa renunt si vreau sa-mi cumpar la primavara alti 2-3 roi. Nu am crezut ca pot exista oameni carora nu le-ai facut nici un rau sa poata face asa ceva. Orice sfat este binevenit .Multumesc


Pune-te cu parul pe el. Pana la urma tot frica pazeste stupii.
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: ajutor

Mesajde necajitul » 27 Oct 2012, 13:16

Tocmai aici este problema domnule Costy, a profitat de bunatatea mea(a avut acces si la fantana mea si drept rasplata mi-a facut numai rau)
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

Re: ajutor

Mesajde stefanmadalin » 27 Oct 2012, 13:46

Ai 2 stupi,pune repede niste lanturi si lacate pe ei. Trebuia sa-ti fi dat seama pe cine aduci langa casa.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: ajutor

Mesajde necajitul » 27 Oct 2012, 13:53

Cei care dau sfaturi sa pun lanturi si lacate pe stupi i-as ruga sa se abtina. Nu as dori nimanui ce patesc eu
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

Re: ajutor

Mesajde Adi Hodis » 27 Oct 2012, 14:18

necajitul scrie:Cei care dau sfaturi sa pun lanturi si lacate pe stupi i-as ruga sa se abtina. Nu as dori nimanui ce patesc eu

Lacatul e doar o piedica, nu si o rezolvare a situatiei ... stii ca pt. hoti nu exista lacat.
Zicea cineva ca, mai bine sa te stie de nebun decat de bun, om bun adica. Probabil ca nici asta nu o vei face.

La politie ai nevoie de probe, un video cu telefonul de ex. ceea ce inseamna sa-l pandesti ... apoi sa-i faca control politia si daca gaseste semnele pe ramele tale in stupii lui, nu mai are scapare.
Inca ceva, trebuie sa depui plingere/declaratie la politie si sa ceri nr-l de inregistrare !. Altfel nu au obligatia de a intreprinde ceva ...

Pacat ca ti-a platit cu rau binelui ce i-ai facut, pacat, e un om de ... kkt.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: ajutor

Mesajde Mircea_63 » 27 Oct 2012, 14:24

Ca i-ai vandut terenul sub pretul pietei...treaba ta, ca daca as zice prostia ta, te-ai supara.
Omul ti-a dat banii si nu mai are obligatii. Daca vroia sa-si cumpere teren pentru stupina, hop si tu sa-ti faci stupina. Foarte probabil ca il deranjeaza, dar l-a cumparat pentru ca il tenta pretul.

Tu ai stupii pe terenul tau, el pe al lui. Daca sunt nepaziti, amandoi riscati sa ramaneti fara ei.

Sincer, m-ar deranja sa cumpar un teren, sa mi fac stupina si sa se apuce si vecinii de stuparit. E dreptul lor -e drept- dar recunosc ca nu mi-ar place. Daca vecinul e incepator, risc ca albinele lui sa nu fie tratate bine si sa am un focar langa mine, iar baza melifera este si ea limitata.

Poate sunt eu al dracului...dar nu mi-as ajuta vecinul sa se apuce de stuparit. :( Insa nici nu l-as sabota :)

Sfatul de a pune lacate pe stupi -in situatia voastra- nu e chiar asa deplasat! Nu doresti nimanui sa patesca ce patesti tu, dar nici nu si-ar dori nimeni ce pateste el.
E firesc sa nu fie incantat de vecinatatea stupilor tai, dar nefiresc daca iti fura sau schimba ramele.

Sa nu intelegi ca aprob ce face! Dimpotriva, e un mizerabil, dar ...scoala costa bani.
Mai ai teren de vanzare sub pretul pietei? :roll:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: ajutor

Mesajde Ruben » 27 Oct 2012, 16:37

necajitul scrie: Dupa 2 saptamani am gasit cate 2 rame in fiecare stup fara semnele mele care aveau oua de albina .


Pana la urma ai reusit sa recuperezi ouale? Dar cofragul?
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: ajutor

Mesajde necajitul » 27 Oct 2012, 17:39

Esti tipul de om care populeaza aceasta tara in proportie de 95%. Sa ai parte numai de bucurii si impliniri.
necajitul
 
Mesaje: 31
Membru din: 27 Oct 2012, 11:58

Re: ajutor

Mesajde Ruben » 27 Oct 2012, 18:24

necajitul scrie:Esti tipul de om care populeaza aceasta tara in proportie de 95%. Sa ai parte numai de bucurii si impliniri.

Necajitule, te enervasi si te facusi dintr-o data printre cei 5% :lol: :lol: :lol: Te trezisi? Vezi poate te prinde ghemul de iernare in clona asta de nu te mai scoate de acolo nici un doctor. Poate incepe sa iti placa :roll:
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: ajutor

Mesajde CORNEL V. » 27 Oct 2012, 18:26

Ruben,ia zi si mie...a cui clona e "necajitul" ...hai ca nu vede nimeni :mrgreen:
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori