Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde gabi bee » 16 Iul 2011, 14:37

MyBees scrie:
gabi bee scrie:salutari my bees ! ai pomenit mai sus de balta care se afla la 100 de metri , te-ai referit la ea ca la o sursa de apa pt albine sau asigura ceva cules dupa floare , si daca da , ce fel de cules ? multa sanatate ! :P


Salut Gabi,

Ma refeream la sursa de cules, chiar daca nici apa nu e rea... Este o salba de lacuri care pastreaza tot timpul anului, mai ales in perioade secetoase, vegetatia in stare buna de dezvoltare. E un cules de intretinere, balta este nedragata, tot felul de plante si putina izma... Nu ceva extraordinar, insa cand totul se usuca in jur devine important.


asta e o veste buna ! eu am stupii la 20 de metri de balta [sunt mai multe balti legate] si fiind in primul an nu am stiut treaba asta . sa speram ca va fi ceva cules de intretinere dupa floare ! multa sanatate ! :P
Fişiere ataşate
DSCF0977 (Small) (2).JPG
balta si primii mei stupi , in aprilie
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 16 Iul 2011, 14:52

In locul tau as lua niste bete de salcie si le-as infige pe malurile lacului, in fiecare zona in care as avea posibilitatea asta. Par balti "curate" probabil amenajate/administrate privat pentru pescuit, asa ca probabil va trebui sa convingi administratorul/proprietarul lor ca pescarii sai se vor simti mult mai bine la umbra unei salcii. Primavara, aceste salcii vor fi extraodinare.
Spor!

PS. Foarte fain la tine. Parca te vad cu cateva lansete intinse...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 16 Iul 2011, 15:01

Am extras zilele acestea teiul. Amestecat cu putina floare, dar nu exagerat. Supermultumit. De multa miere ce am scos, am mai varsat si prin santuri unul din bidoane. :D Noroc ca stau bine cu miscarea scenica si nu i-am dat timp sa se verse complet. Trecuta printr-o sita mierea va fi buna pentru stimulare/completare in toamna.
Oricum, eu sunt norocos, colegul meu a avut aceasta surpriza cand deja avea mierea in masina. Ce reactie credeti ca a avut cand, oprind la un magazin pentru o sticla de apa, e acostat de o doamna cu "Domnu' vedeti ca va curge uleiul" :lol:
Astept acum sa se termine culesul la Floarea soarelui. Intre timp incerc sa gasesc niste rapunsuri legate de sigurarea culesului pentru rezerve. Pe scurt intrebarea este daca sa extrag in totalitate mierea de Floarea soarelui sperand ca vor reusi sa isi faca apoi rezervele pentru iarna, din faneata/flora spontana. Logica imi spune ca asa ar trebui sa fac dar tot primesc sfaturi sa pastrez totusi floarea...
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde alt stupar » 16 Iul 2011, 23:46

pai io zic sa pui matale la pastrare asa, macar vreo 3 rame cu coronita buna de iernat/familie, ca nu se stie... pe langa ce mai da Domnu` de-acu `nainte ori pe langa ce vei da din sac... poate or sa prinda tare bine la formarea cuibului de iernare.
Cat despre cat de buna/rea e mierea de Fl-S pentru iarna... nicio grija, oricum e muuuuult mai buna decat zaharul !
Cristalizeaza in rame peste iarna ? Mda, dar cu o conditie: sa fie in ramele neocupate de ghem :!:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde amina » 06 Aug 2011, 21:31

noi de obicei nu extragem niciodata mierea din corpul de jos , dar intradevar e bine sa ai rezerva cateva rame
amina
 
Mesaje: 95
Membru din: 05 Iul 2011, 22:13
Localitate: iasi

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 26 Aug 2011, 13:04

Am extras din cuib doar unde am crezut ca ar fi probleme cu blocarea cuibului. Oricum, foarte putine cazuri. Am pastrat pline toate ramele de 1/2 si ceva de 3/4. As fi preferat ca si cele de 1/1 pe care le-am extras sa le pastrez, insa nu aveam unde...
Acum stau cu stimularea pe ele. Au puiet pe 5-6 rame, in medie, sper sa fie ok. A mai fos si ceva cules(sper sa mai vina cate o ploaie altfel se cam opreste) polen aduc bine, sper sa fie in regula.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 13 Sep 2011, 20:32

Donez acvariu sticla, nepopulat. Dimensiuni 125(lungime)x35(latime)x81(adancime)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 20 Sep 2011, 16:39

Salcam la data de 16 septembrie 2011. Ce, numai Nea Gica sa se laude cu marul sau? :)

Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde liviu1965 » 20 Sep 2011, 20:30

Chiar nea Gica, semintele alea......
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde Adi Hodis » 22 Sep 2011, 23:38

MyBees scrie:Donez acvariu sticla, nepopulat. Dimensiuni 125(lungime)x35(latime)x81(adancime)

Da´ stupi nu donezi ? ... macar unu´ asa ;) ... sa te pomeneasca " fericitul " ca invatza si el cum se " tencuieste " un stup.
Ce fel de pamant e mai bun ? ... musai sa fie lut ? :? :)

PS
E randul tau acuma ca fiind pe tarlaua lu´ matale, noi am zis si aratat, dincolo ...
horia_ch scrie:
Adi Hodis scrie:
horia_ch scrie:Sa vedeti ...

Hai sa vezi ...

Daca puneai si placa de pa partea astalalta inainte sa dai cu capsele, te scoteai! :lol:
Eh... Ce-ar fi viata fara patzanii?
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 24 Sep 2011, 00:03

Gata! Ia uite-i ce fain le sta... parca mai fain decat in atelier, nu?

Imagine
Ultima oară modificat de MyBees pe 24 Sep 2011, 23:43, modificat 1 dată în total.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 24 Sep 2011, 00:04

Si, trecut de vopsitorie, acum asteapta in camera de uscare :)
Zilele astea sper sa la bag locatarii.

PS. Victor, nu ofta! Hai ca nu mai e mult... :)

Imagine
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 24 Sep 2011, 00:23

Pentru cine se mai indoieste de utilitatea capcanei pentru viespi, va pun aici un filmulet. Eu unul le prefer imbaiate aici decat la servit masa in stupii mei.
La sectiunea de poze, am pus o poza cu ce poate face si in cazul Gargaunilor. Aici, pe aceasta vatra am prins unul singur. Dar viespile... nenumarate(alaturi de tot felul de alte aratari)

"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde victor s » 24 Sep 2011, 20:45

MyBees scrie:
PS. Victor, nu ofta! Hai ca nu mai e mult... :)

Imagine

bai ce m-ai prins....inca de la prima fotografie am oftat... :lol: :lol: :lol:
sa-i stapanesti sanatos si sa ai satisfactie deplina de pe urma lor !
p.s. si sa traiasca si fabricantul !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde ves.lucian.zabrani » 24 Sep 2011, 21:49

in sticle este sirop cu otet ??? multam fain !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: MyBees, My hobby!

Mesajde MyBees » 24 Sep 2011, 23:47

Da, Lucian. Sirop de zahar si otet.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori