Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: VINOVATII !

Mesajde proapi » 12 Oct 2012, 17:44

Donbazil scrie:
gerulla77 scrie:Colega proapi termenul "oglinda"ma face sa cred ca te referi la mine .... si pot spune ca emit o parere despre care am studiat(sper sa n-o iei personal ci ca o abordare general psihologica)toti cei care au o atitudine extrema intr-o anumita directie ascund de fapt o dezamagire sau o neinplinire personala,un moment pe care vor sa-l ascunda,cand nu s-au ridicat la nivelul pretentiilor sale intelectuale,profesionale sau morale. :P


Sal'tare!
Stasi ghinisor domnule GERULA si nu-tzi face inima rea, ca daca ai avea ceva relatzii pe la ACA sau ICDA si te-ai interesa putzin despre unele persoane, ai putea afla ca sunt " victimele" propriei imaginatzii...
Pur si simplu ai nimerit-o exact cand ai afirmat chestia cu "dezamagirea sau neimplinirea personala"....Ca doar sunt destui care STIU ca marele merit al unor "dizidentzi" este doar acela ca sunt sotzii sotziilor lor....
Nu intru in detalii dar daca tot sunt luat in vizor, iaca mai dau si eu din casa, ca doar de 15 ani de cand sunt in relatzii cu cei de la Bucuresti am mai povestit si noi, de una, de alta, de unu' , de altu'....Asa ca se cam cunosc niste chestii si nu prea ne mai ciupim la fitilele si gloantzele oarbe trase de "dizidentzi"....
Cat despre "pretentzii profesionale"....
Hai sa fim seriosi, cand mergi la lucru pe bani in strainatate esti practic " sluga" - iar cand ai afacerea ta, fie ea si una mica (200 de stupi) in tzara ta, parca-i altceva....Parerea mea.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget.

P.S. Mircea, un vechi dicton spune: Iubesc tradarea dar il urasc pe tradator!
Prin natura muncii mele in anumite perioade am "lucrat" cu informatori. Nu-i dracu' chear asa de negru cum cred unii. Informatziile fara valoare nu le baga nimeni in seama, iar cele valoroase, cum ar fi cele despre fapte grave,- sunt convins ca orice cetatean cu mintea la el, le-ar aduce la cunostintza AUTORITATZII....
Nu a comunistilor, pesedistilor sau pedelistilor.....
Politica-i una, iar sigurantza natzionala, viatza persoanelor si bunul mers al societatzii cu totul altceva....
Pe informatorii adevaratzi nu-i stie dacat omul lor de legatura si discretzia este absoluta, iar palavragii, zic si ei ce cred c-ar vrea sa fie......
Cat despre neadaptatzii social....Cine dracu-i baga-n seama?....Astia reprezinta TARA?....


Donbazile, stii care este dezamagirea mea? inseamna ca mi-ai vazut dosarul de la CNSAS?
Cine se ocupa cu intoxicarea pe partea vestica sau sunt propriile tale nascoceli?
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: VINOVATII !

Mesajde kamy » 30 Oct 2012, 08:44

vorba unui batran atunci era exploatarea(vanzarea) omului de catre om azi e invers!am avut clinciuri cu un tip care cica mai e si revolutionar cu patalama,fiindca e ciochist la ingerii albastri i s-au sters vo trei dosare dintre care 2 de conducere fara permis!aceeasi marie cu alt cuc pe palarie!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: VINOVATII !

Mesajde Cristian IONITA » 05 Noi 2012, 02:50

http://www.adevarul.ro/locale/brasov/ad ... 19696.html

... În cele câteva pagini, care alcătuiesc capitolul dedicat lui Ion Ilioiu, eroul povesteşte prin ce a trecut. „Aveam colegi care s-au ataşat fără să cârtească ideilor comunismului. [b]Aceştia erau elevii cei mai slabi din clasă şi cu un comportament îndoielnic..[/b]

si-n ultima perioada a anilor '80 pot sa confirm din propria experienta ca la aderarea pe listele de activisti isi dadeau coate ai de mai de cacao colegi din clasa.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: VINOVATII !

Mesajde proapi » 06 Noi 2012, 18:23

Unii ar spune ca este o "desfigurare" a identitatii, in fapt este unul dintre alibiurile luptei de clasa, multi dar....

Cristian IONITA scrie:http://www.adevarul.ro/locale/brasov/adevarul-ion_ilioiu-grupul_gavrila-luptator_anticomunist-fagaras_0_804519696.html

... În cele câteva pagini, care alcătuiesc capitolul dedicat lui Ion Ilioiu, eroul povesteşte prin ce a trecut. „Aveam colegi care s-au ataşat fără să cârtească ideilor comunismului. [b]Aceştia erau elevii cei mai slabi din clasă şi cu un comportament îndoielnic..[/b]

si-n ultima perioada a anilor '80 pot sa confirm din propria experienta ca la aderarea pe listele de activisti isi dadeau coate ai de mai de cacao colegi din clasa.
proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: VINOVATII !

Mesajde proapi » 01 Feb 2013, 20:33

proapi
 
Mesaje: 520
Membru din: 01 Mar 2011, 18:25
Localitate: Bucuresti

Re: VINOVATII !

Mesajde stuparul2011 » 01 Feb 2013, 22:22

buna seara,
azi venind acasa la ocazie, am venit cu o consateana..........
femeia este medic veterinar, inca de pe acea vreme. din vorba in vorba mi-a povestit ca dadeau oilor gestante apa cu zahar ca sa ramana in viata si sa traiasca mieii. apoi seful de partid sau cum era ii lua la rost pe veterinari ca de ce mor mieii sau oile............
asa viata...........
sanatate si numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: VINOVATII !

Mesajde Mircea_63 » 21 Oct 2017, 13:12

mircea scrie:Cum poate un om sa fie intr-o viata , INGER SI DEMON ? Poate fi facut acest om vinovat de perioada cand era considerat printre cei mai temuti tortionari de la Pitesti ?
http://www.google.ro/#hl=ro&gs_nf=1&cp= ... 80&bih=672
Precizare : consider pe parintele Calciu Dumitreasa, ca fiind unul dintre romanii timpurilor noastre, care pot fi dati ca model noilor generatii. Un OM intre oameni !

Sper ca la aceasta discutie despre trecut, sa participe cat mai multi colegi, cu precadere cei care au trait acele vremuri (comunismul).


Paul a facut la fel! Nu prietenul din Falticeni, ci acela din Biblie.
Din crunt prigonitor al crestinilor, a devenit piatra de temelie a crestinismului european. Cum e considerat astazi, prigonitor sau sfant?
Care dintre ei este cel adevarat?

Cum poate fi un om si inger si demon? Am raspunsul in semnatura. Avem in noi si ingeri si demoni. Nu exista om virtuos, ci doar tentatii insuficient de mari.
Asa cum poate exista om bland care tracasat mereu, explodeaza "da'' pana cand, mah", tot asa si ticalosi ce realizeaza brusc nimicnicia proprie.
In intimitatea materiei si informatiei lucrurile nu sunt continue ci "bruste". Electronul sare brusc pe urmatorul strat si asta e cuanta. Mai vine un bit sau byt si asta e informatia. Fara subunitati. Asa e alcatuit Universul, iar inteleptii au tot repetat ca omul este oglinda universului sau... invers.

Care e cel adevarat? Intotdeauna ultimul.
Ce numim fruct, floarea, verzatura sau parguitul? Talharul de pe cruce a devenit "inger" in ultima clipa si asa a trecut dincolo.

Calciu Dumitreasa a ramas ca exemplu. Care dintre ei demonul sau ingerul?

Unul ca Iuda, care a fost om bun si iubitor, avand o scapare in final. Poate ca a indeplinit doar o misiune ingrata spre implinirea lucrurilor. Cum este considerat astazi?

* Intrebarile sunt retorice.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: VINOVATII !

Mesajde mircea » 21 Oct 2017, 14:11

Imi este cam greu sa mai scriu pe tema, sunt oarecum detasat de ceva ani.
Exemplul este bun ....dar....

Corespondentul sfantului in "civilie" este eroul . Si unul si altul insa sunt folositi de biserica, respectiv de laic ca exemple pentru a induce in oameni ceea ce se numeste mimetism social, puterea exemplului . De aceea explicatia ta nu este tocmai completa .

Pe mine ma intereseaza doar omul obisnuit, pentru ca noi suntem milioane de oameni obisnuiti.
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: VINOVATII !

Mesajde Donbazil » 21 Oct 2017, 21:47

Salut!

Apreciez gestul de a resuscita subiectul....Sunt multe de spus, dar....."Cine-i fara de pacat ( nevinovat) sa dea primul cu piatra"!....Multe ar fi de spus, dar vorba profesorului Ton "De ce sa ma bag" ?.... :idea: :idea: :idea:

P.S. Ce mai stiti de gerulla 77, nu a mai aparut p'aici de mult?...
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori