Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Hidromelul

Mesajde gica » 07 Aug 2011, 17:01

Voi muta aici si vom continua discutia despre hihromel
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Hidromelul

Mesajde gica » 07 Aug 2011, 17:05

vinul din miere se numeste hidromel.Sa vedem care vine cu reteta.Eu stiu mai multe dar una a unui apicultor meserias e cea mai cea.O caut si am s-o pun.Are un mic descantec de nu va vine sa credeti..
Pana atunci bagati.
Era sa uit la hidromel e mai cu schepsis.Te apuci de el in septembrie si e bun de baut de Paste.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Hidromelul

Mesajde gica » 07 Aug 2011, 17:05

Am inceput sa caut faimoasa reteta a unui stupar roman dar mai trebuie insistat.
Respectivul stupar a luat locul 1 la nu mai stiu ce concurs organizat la un congres al Apimondiei.
Mai insist.
Am gasit insa ceva scris de regretatul C.Antonescu.Fac mai jos un rezumat sa vedeti ca sunt ceva probleme ca sa obtii un hidromel clasa intai.

Vinul de miere sau hidromelul (bautura fermentata alcoolic din apa si miere sau apa +must de struguri si miere) este cunoscut demult.
Retete folosite de romani si de fapt de toata Europa antica:
Se preparau doua feluri de hidromel din miere (demisec si sec)
Masurile erau volumetrice:
hidromel sec - doua masuri de apa fiarta si racita si o masura de miere (o masura = 0,55 litri)
hidromel demisec - o masura de miere si 315 ml de apa.
Vasul se tinea la soare (sigur acoperit) 40 de zile apoi se tragea in vas curat si se trecea la umbra la invechit.
Se gaseste totul in scrierile lui Pliniu,Columella si Paladiu.
Un alt sortiment de hidromel cu must de struguri:
Se prepara un must bun de struguri (atentie,sa nu fie struguri de HPD ),se adauga cam a cincea parte miere (nu specifica daca volumetric sau masic),se lasa la fermentat cam 40 de zile,se tragea in vas curat si se punea la invechit.

Gata cu antichitatea,urmeaza secolul XX.Aici gasim date mai complete.
Ca idee,dupa fermentare hidromelul se trage in vas curat si se tine la invechit 3 ani dupa care se trage la sticle,se dopuieste,se ceruieste si dupa 4 ani e bun de baut.E vorba de un hidromel de calitate nu de cine stie ce posirca.
Daca mai sunt amatori care doresc sa prepare hihromel ii rog sa anunte si voi continua.
Cand am zis ca e mai cu schepsis si ca va rog sa veniti cu retete nu am glumit.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Hidromelul

Mesajde gica » 07 Aug 2011, 17:06

liviu1965 scrie:O reteta adevarata............. de la cineva care a facut........ aia e buna.
Toate bune,

Am la activ reusite si mai multe nereusite.Dar am baut hidromel bunpe la stuparii batrani care nu mai sunt demult
Mai am de scris multe pana ajung la trasnaile mele.
Si un mic amanunt - pe la targurile apicole am gustat o mixtura careia ii zicea hidromel.
Ceva asemanator cu otetul de mere si miere facut la rafinaria Petrobrazi sau la cea de la Rm.Valcea.
Da' eticheta era meseriasa.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Hidromelul

Mesajde gica » 07 Aug 2011, 17:07

Continui cu spicuiri din C.Antonescu:

In continuare C.Antonescu citeaza din Fl.Begnescu (1928):
""Una din greutatile intampinate in prezent la obtinerea unei fermentatii totale a mierii pure (este vorba de mierea pe care o obtinem si noi acum prin centrifugare) consta in lipsa elementelor nutritive : aciditate convenabila,tanin,compusi de azot si fosfor care alcatuiesc hrana fermentilor.Crescatorii de albine din antichitate nu cunosteau nici stupii cu rame mobile si nici centrifuga.Folosind mierea cu un continut oarecare de pastura obtinuta prin sfaramarea si presarea fagurilor asigurau fara a stii elementele necesare pentru a face posibila o fermentatie completa ""
Procedeul antic a dainuit pana catre al doilea razboi mondial.Se obtinea obautura delicioasa prin fermentarea in butoaie a spalaturii fagurilor de la stupii primitivi dupa presare si stoarcere.
Voi continua.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Hidromelul

Mesajde gica » 07 Aug 2011, 17:08

Continuare la prepararea hidromelului:
Unii crescatori de albine confunda modul de preparare al hidromelului cu prepararea vinului.Se crede ca daca se anesteca o cantitate de apa cu miere si drojdie de bere in 3 saptamani prin fermentare se obtine un bun hidromel. [Asemenea retete gasiti cate vreti pe internet].
n realitate lucrurile nu stau chiar asa intrucat componentii fizico chimici ai celor doua materii prime difera:
- Mustul din struguri are o compozitie echilibrata in mod natural,are o cantitate de zaharuri cuprinsa intre 180-300 g/l,o aciditate corespunzatoare,contine taninuri,compusi de azot si fosfor pentru hrana drojdiilor,arome specifice si altele,componenti care dau vinului in urma fermentatiei dupa limpezire un gust armonios si ii asigura limpiditatea si rezistenta in timp.
- Mierea de albine in afara de zaharurile ei este lipsita de o serie de componente indispensabile obtinerii unei unei bauturi armonioase si durabile.Compusii de fosfor si azot care formeaza hrana fermentilor se elimina in timpul fierberii mierii in apa.Pentru a echilibra mustul de miere dupa fierbere si racire se impune a se adauga urmatorii corectori: acid citric,tanin,hrana pentru fermenti (fosfat de amoniu),si o maia puternica de fermenti.
In cazul cand se prepara hidromel cu sucuri de fructe se tine seama ca acesta preia o parte o parte din acizi si tanin din sucul fructelor.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Hidromelul

Mesajde gica » 07 Aug 2011, 17:09

Continuare:
Fazele de preparare a hidromelului sunt urmatoarele:
1. Fierberea unei cantitati de miere cu apa,spumuirea si racirea.
2. Corectarea mustului de miere racit cu acid citric,tanin,hrana pentru fermenti (fosfat de amoniu) si administrarea de fermenti puternici (nu drojdie de bere.)
3. Fermentarea.Odata cu aceasta toate operatiile decurg ca la tehnologia vinului.Cand se prepara hidromel cu sucuri de fructese extrag mai intai sucurile apoi se amesteca cu solutia de miere racita.

Aceasta a fost introducerea.Urmeaza vreo 7 retete.
Apoi voi scrie si eu ce minuni am facut,ce am baut pe la alti stupari si retetele lor.
Intre timp voi cauta si reteta de la hidromelul care a luat o medalie de aur.
Daca sunteti de acord voi regrupa totul intr-un nou topic - Hidromelul
Ca aici am facut in stilul nostru,am plecat de la una si am ajuns la alta.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Hidromelul

Mesajde gica » 07 Aug 2011, 17:10

liviu1965 scrie:Suntem in 7 august 2011
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Hidromelul

Mesajde gica » 07 Aug 2011, 17:12

Toate astea au un descantec pe care l-am mai scris.Fermentarea sa se faca in jurul temperaturii de 20 de grade.Aici este clenciul principal,asa ca mai avem de asteptat o luna cel putin.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Hidromelul

Mesajde gica » 07 Aug 2011, 17:49

Retete de hidromel aromat,sec si demisec:
Reteta 1.
2 kg miere,6 litri de apa,5 grame sare de lamaie,0,5 g cuisoare,2,5 g cardamon sau radacina de iris,2,5 g fosfat de amoniu si maia de fermenti puternici.

Mierea se dizolva in apa,se fierbe 1 ora,se spumuieste apoi se aduce volumul la nivelul initial cu apa fiarta.Se adauga in solutia rece sarea de lamaie dizolvata in putina apa,apoi fosfatul de amoniu.Apoi se omogenizeaza,se pune in vasul de fermentare si se adauga maiaua puternica de fermenti.

Reteta 2.
2 kg de miere,6 l. de apa,6g scortisoara,3 g radacina de iris (uscat),5 g sare de lamaie,3 g fosfat de amoniu.Se procedeaza ca la reteta 1.

Reteta 3.
2 kg miere 3,5 litri apa,2 g scortisoara,0,5 g cuisoare,2,5 g hamei,5g sare de lamaie,2 g fosfat de amoniu.Se procedeaza ca la reteta 1.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Hidromelul

Mesajde gica » 07 Aug 2011, 18:24

Retete de hidromel licoros:
Reteta 1. 4,5 kg miere,6,5l apa,4 g fosfat de amoniu,15 g sare de lamaie,1 litru maia de fermenti,7,5 g ienupar,5g flori de soc.
Se invecheste 3 ani in vas apoi se trage la sticle.La circa 6 ani de la preparare este foarte armonios aromat.
Reteta 2. Reteta asemanatoare cu reteta 1 in afara plantelor aromate care sunt urmatoarele: 10g hamei,7 g petale de trandafir uscate,5 g radacini de iris.
Reteta 3. 6 kg miere,5 l apa,3,5 g fosfat de amoniu,20 g sare de lamaie,1,5 l maia de fermenti,10 g hamei,1,5 g vanilie baton,15 g radacina de telina,15 g frunze proaspete de telina.
Substantele aromatizante se maruntesc si se tin pe toata perioada fermentarii in vas cu ajutorul unui saculet de tifon legat de dopul de la vana.Hidromelul rezultat se tine la vas 3 ani dupa care se trage la sticle si dupa 4 ani se consuma
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Hidromelul

Mesajde gica » 07 Aug 2011, 20:23

"""VIN""" DIN MIERE SI STRUGURI
[Autorul a pus cuvantul vin cu ghilimele,fapt ce denota ca VIN se numeste produsul obtinut numai din must de struguri]
Am incercat si am reusit uneori (scrie C.A.)sa obtin un hidromel acceptabil dupa retetele prezentate mai sus.Satisfactia a venit dupa multa munca perseverenta si timp indelungat.Dupa peste 30 de ani de cautari am reusit sa prepar si sa folosesc in gospodarie un excelent ''vin'' din miere si must de struguri,produs care poate fi preparat cu usurinta in orice gospodrie.
- In 60 litri apa potabila se dizolva 12 kg de miere (0,2kg/litru de apa).Solutia se incalzeste la 45 de grade in vase emailate.Se spumuieste apoi se lasa la racit.Se toarna intr-un butoias apoi se adauga 30 litri de must de struguri care fermenteaza violent.Amestecul trebuie sa ocupe cam 3/4 din voumul butoiasului.Se astupa vrana cu o panza curata sau tifon.Fermentatia se face intr-o pivnita curata,fara mirosuri sau in bucatarie.Dupa aprox. 3 luni se trage de pe drojdie,si se lasa sa se impezeasca inca 3 luni dupa care se poate trage la sticle si pastrat in pivnita.Pot fi preparate si alte cantitati folosind damigene de 25 sau 50 de litri.Mustul trebuie sa provina de la struguri bine copti,dulci,fara boabe stricate sau mucegaite.Cantitatile de miere pot fi marite la 0,3-0,4kg/litru iar mustul la 50%.

Ce am scris este preluat din C.Antonescu,un om care a indragit mult albinele.A scris carti si poate mii de articole despre albine.L-am cunoscut personal prin anii'80.
Aceste randuri le-am scris in memoria lui.
Sa-i fie tarana usoara.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: Hidromelul

Mesajde victor s » 07 Aug 2011, 20:28

banuiesc ca este o bautura extraordinara, dar timpul necesar maturarii acesteia este fff lung. te intreb pe mata nea Gica, merita toata aceasta asteptare? eu nu am baut asa ceva si de aceea intreb...!
este un subiect interesant.
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Hidromelul

Mesajde gabi bee » 07 Aug 2011, 23:17

daca vrei sa obtii hidromelul mai repede , in cartea STUPARITUL NOU este o reteta de obtinere a lui in 2 saptamani dar trebuie sa fie consumat in maxim 2 luni ca mai mult nu rezista ! baza ramane insa tot la nea gica ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Hidromelul

Mesajde liviu1965 » 08 Aug 2011, 08:59

Multumesc , nea Gica. Sa-ti dea dzeu sanatate.
Daca am asteptat atata cu reteta..... astept si fermentarea.

Spune-mi , te rog, unde gasesc ingredientele alea?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Hidromelul

Mesajde gica » 08 Aug 2011, 09:44

Aveti mai oameni buni rabdare ca ''mai e multe de scris''.
De moment astept opiniile voastre si traiesc cu speranta ca apare un meseris pe aici.Ma multumesc si cu unul care stie sa faca vinuri bune.Ca de cei care strica vinul din culesul viei sunt satul.
Repet,aveti rabdare,mai avem timp,acum antrenamentul.Si cum am scris mai sus -doi boi trag mai bine decat unul.

Gabi bee fa ce scrie acolo,consuma si te asigur eu de 3 zile de diaree.Dupa aceea vei tine minte ca drojdia e buna la producerea unei variante de diaree fara leac cunoscut.Daca ai neprieteni asa ceva sa le dai.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Următorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori