Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde alin m » 02 Noi 2012, 00:25

Ruben scrie:
livas scrie:Maximus, areeeeeee ariiiiiiiiiiipi acum!! :lol: :lol:


Ma, sti cand am inchis fereastra cu site-ul lui Maximus? Cand am citit: "Locul in care inveti apicultura" :lol: :lol: :lol:

Poate sa fie stuparu stuparilor, El Magnifico...cu stilul asta de "eu le stiu pe toate" nu are mari sanse....


Eu zic ca are sanse. Sint destui care au acelasi stil dar care nu prea zic mai nimic.... ca de meseria se fura sau cerseste. De aia am invatat singur treaba cu albina.
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde livas » 02 Noi 2012, 00:38

sa mori tu ca shtii toata treaba cu albina doar ca autodidacct, inseamna ca eshti tare!!!!!!!!!
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde alin m » 02 Noi 2012, 00:44

livas scrie:sa mori tu ca shtii toata treaba cu albina doar ca autodidacct, inseamna ca eshti tare!!!!!!!!!


dupa cum am mai scris si in alta parte am citit carti mai vechi si am cernut info de pe net in functie de ce am citit in carti. practica solo. am pierdut sau castigat dupa cum m-am priceput
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde livas » 02 Noi 2012, 00:52

..da unde stai in Groielanda :?: :?:
tragete shi tu mai la vale ...
Avatar utilizator
livas
 
Mesaje: 140
Membru din: 09 Mai 2011, 21:37
Localitate: Tg-Frumos, Iasi

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Mircea_63 » 02 Noi 2012, 10:26

Concluzie!

Despre rasele albinelor:

-Unii apicultori socotesc rasele de "afara", mai bune, datorita selectiei..."ceilalti" au conditii mai bune, vechime in domeniu, tehnica etc
-Altii socotesc Carpatina mai adaptata, iar cele straine, bune acolo, dar nu aici.
-altii socotesc ca nu prea exista rasa Carpatina pura, n-a facut nimeni asemenea selectie, iar natura si puhoaiele de trantori violatori au desavarsit amestecul.

Despre selectie:

- unii spun ca doar strainii au reusit sa faca selectie si sa creeze rase stabile. Insule, inseminari artificiale, bani suficienti, un trecut in spate...iar in Romania nu se poate face (momentan), din diferite motive.
-altii spun ca si in Romania se poate si se face selectie.

Despre lucrul cu matca:
-unii merg pe matca autohtona si productie proprie.
-altii numai pe cea importata.
-altii socotesc inteleapta si economica importarea de matci performante si tragerea de urmase in conditii care sa asigure cat de cat pastrarea puritatii pentru o vreme, apoi o noua tura de matci performante.

Despre stupari:
Se poate vorbi de politica sau religie...evident va iesi cu scantei, dar se poate. Dovada? Marimea topicurilor respective.
NU se poate discuta prea mult despre matci. Fiecare e convins ca adevarul e de partea sa. Cine e de alta parere, ori e prost, ori urmareste ceva. Nu va iesi cu scantei ci cu deflagratii :lol: :lol: :lol:

De unde rezulta ca pentru stupar, albina, orgoliul si meseria lui e mai presus de religie sau politica. La astea mai merge sa ai alta parere! Despre matca -piesa esentiala din stup- nu!

Daca vrei sa discuti despre matci, mai bine ar fi sa mergi pe un forum de politica, religie sau orice altceva...
Daca vrei sa aflii parerea stuparilor, vei afla ca fiecare varianta posibila are adeptii ei si fiecare considera ca are dreptate.

Paradoxal insa, la credinta in matci Judecata de Apoi vine in fiecare an! Cu toate astea... nimeni nu-si pierde credinta in conceptia sa despre matca. Asta da religie!
N-ar fi de mirare sa apara si ateul...sa ne spuna ca matca nu conteaza! :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde oliviub » 02 Noi 2012, 13:13

Avem si ateu, Dragos2006, citez:
"Fi-ti ma seriosi ! regina este doar o masina de facut oua , restul este facut de suita ."

Precizare: sper ca stii de gluma Dragos :) . Daca nu a ajung si eu pe lista ta :geek: .
oliviub
 
Mesaje: 47
Membru din: 06 Sep 2012, 11:31
Localitate: Timisoara

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde kamy » 02 Noi 2012, 18:04

bai fra stie careva ceva de dragos,o fi chierit,s-o fi pustnicit?voi nu vedeti ai ca se-nmoaie forumu fara el ia datii un serci sau poate s-a dat dezlegarea la de dulce pe api?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde oliviub » 02 Noi 2012, 18:11

legat de Dragos: Ultima vizită:Astăzi, , 08:26 iar pe api la 9:23
oliviub
 
Mesaje: 47
Membru din: 06 Sep 2012, 11:31
Localitate: Timisoara

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde balasbebe » 02 Noi 2012, 18:12

Acum Dragos trage vinul pentru targul din Sighisoara. Si el ca Becali, da si el ceva, pentru deschiderea contului, de pe Apiardeal.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde kamy » 02 Noi 2012, 18:37

oliviub scrie:Avem si ateu, Dragos2006, citez:
"Fi-ti ma seriosi ! regina este doar o masina de facut oua , restul este facut de suita ."

Precizare: sper ca stii de gluma Dragos :) . Daca nu a ajung si eu pe lista ta :geek: .

ehei de-ai sti tu ce greu se ajunge pe lista aia si cat trebuie sa-l mai suporti?
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Ruben » 02 Noi 2012, 20:02

balasbebe scrie:Acum Dragos trage vinul pentru targul din Sighisoara. Si el ca Becali, da si el ceva, pentru deschiderea contului, de pe Apiardeal.

:lol:
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde nellu.ar » 03 Noi 2012, 01:52

"Carpatina mai adaptata"-am citit de multe ori cuvintele astea pe forum,ba chiar le-am auzit,cu multa vreme in urma din gura domnului Popescu(de la ACA),care afirma ca albina italiana moare de frig(iarna) la noi in tara.Apis melifera ligustica la ea acasa este raspandita de la sud la nord de la campie la munte(munti de peste 3000m altitudine!),Apis melifera carnica,dupa mine are cea mai vasta raspandire in europa.traieste la fel de bine la campie ca si la munte! Singurul avantaj al acestor rase este ca au avut parte de apicultori care au facut selectie cu multa vreme in urma!!! Urmasii lor culeg astazi roadele si continua sa selectioneze,poate chiar mai bine,se folosesc de insule si de insamantari artificiale.Carpatina este mai adaptata la roman deoarece face totul singura,adica, daca este an de miere face miere daca este an de roi face roi!!! Regula asta merge atunci cand venitul principal nu este APICULTURA.
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde balasbebe » 03 Noi 2012, 07:33

Nellu mare dreptate ai. Carpatina daca are cules lucreaza, daca este cald cel mult ventileaza, nu se prea oboseste. Si asa daca nu are miere stam cu butoiul langa ea sa nu moara de foame.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde kamy » 03 Noi 2012, 18:52

Mircea_63 scrie:Concluzie!

Despre stupari:
l:

uite ieri m-am intalnit cu balasbebe si era cat p-aci sa ne certam fiindca fiecare sustineam varianta proprie dar culmea fiecare aveam dreptate darel din punct de vedere al polenului ,io din pdvd al pastoralului,el mi-a zis pe mine nu ma intereseaza pastoralu si io am spus pe mine nu ma intereseaza polenu(cel putin pana la primavara)asa ca lucrurile se pot vedea din unghiuri diferite si chiar nu sant la fel!da tot nu ne-am certat si-am ramas aceeasi prieteni!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde Mircea_63 » 03 Noi 2012, 20:11

Discutiile contradictorii sunt constructive, dar daca degenereaza in cearta sau suparari, vor fi evitate si adio parte constructiva. Sta fiecare in pestera lui convins ca detine adevarul.

Ai avut curiozitatea sa te uiti pe forumuri din alte tari?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Spermateca matcii. Poliandria.

Mesajde jenica67 » 11 Ian 2013, 15:53

Cei care ati sustinut ca, la un moment dat ca matca face oua, fecundate de un singur trantor, si se schimba dupa terminarea spermei acestuia, citand si : "compozitia genetica a populatiei de lucratoare se modifica in cursul vietii coloniei." -Manualul apicultorului, 1986, pag. 30.
Hai sa vedem filmuletul urmator, sa vedem ca oulele sunt fecundate de spermatozoizi diferiti si intr-o zi, oualele depuse nu au acelasi tata :
http://www.youtube.com/watch?v=OvlyeJdw ... re=related
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori