Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI

Discutii despre folosirea tratamentelor naturiste in combaterea diferitelor boli , la oameni si albine
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Medicament

Mesajde badica » 13 Noi 2012, 12:29

Ma numesc Badica Silviu, sunt un apicultor incepator din zona Teleorman mai exact comuna Beuca, sunt medic veterinar si lucrez la Romvac Company SA.Astept parerile voastre pentru a scoate un medicament folositor pentru albine.Astept propuneri
badica
 
Mesaje: 20
Membru din: 19 Sep 2012, 10:37

Re: Medicament

Mesajde Mircea_63 » 13 Noi 2012, 12:32

Fata de miere, siropul nu are minerale, vitamine si alte oligoelemente. Un adjuvant al siropului pentru a mai compensa aceste deficiente, ar fi binevenit.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Medicament

Mesajde badica » 13 Noi 2012, 22:01

Deja Romvacul trebuie sa obtina autorizatia pentru APIPROTECT este facut din tinctura de propolis + alte substante care nu le stiu momentan dar o sa pun maine prospectul de la apiprotect sa vedeti despre ce este vorba...
badica
 
Mesaje: 20
Membru din: 19 Sep 2012, 10:37

Re: Medicament

Mesajde Dragos2006 » 13 Noi 2012, 22:05

Am cumparat si folosit aceasta emulsie pe un lot de stupi dar este prematur sa ma pronunt . Din vorbe am auzit ca este bun si concureaza tare protofilul.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Medicament

Mesajde Mircea_63 » 13 Noi 2012, 22:09

Tinctura de propolis in alcool? Se pulverizeaza peste albine sau se introduce in hrana?

La om, propolisul vindeca foarte repede ranile. E leacul meu preferat cu mult inainte de a avea albine. Oare pulverizat le ajuta la ranile provocate de vorroua? Dar nu in alcool... :(

Am aflat de curand de pe forum ca o cercetatoare romanca a reusit sa solubilizeze propolisul in apa!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Medicament

Mesajde Dragos2006 » 13 Noi 2012, 22:27

Acest apiprotect se bazeaza pe alta substanta activa , Propolis este doar pentru a spori atractivitatea albinelor spre acest produs precum si maltoza din el.

Solubilizarea propolisului in apa se practica de mult timp.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Medicament

Mesajde Mircea_63 » 13 Noi 2012, 22:30

Dragos2006 scrie: Solubilizarea propolisului in apa se practica de mult timp.


O fi, dar am citit pe forum ca o cercetatoare romanca a luat anul asta un premiu fiind prima care a reusit asta. De aici dedusesem ca nu prea se practica inca, dar nu stiu. O fi cum spui!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Medicament

Mesajde mibu » 14 Noi 2012, 00:39

Ăsta ,adică dragoș ,e pe lîngă !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: Medicament

Mesajde badica » 14 Noi 2012, 10:08

produs APIPROTECT

NUMELE ŞI ADRESA DEŢINĂTORULUI AUTORIZAŢIEI DE COMERCIALIZARE ŞI A DEŢINĂTORULUI AUTORIZAŢIEI DE FABRICARE, RESPONSABIL PENTRU ELIBERAREA SERIILOR DE PRODUS:
Romvac Company SA – Şoseaua Centurii, nr. 7, 077190, Voluntari, judeţul Ilfov, România.
Tel: + 40213503111, + 40213503109, + 40213503107.
Fax: + 40213503110, + 40213527584
Fax livrări: + 40213503111
E-mail: romvac@romvac.ro

COMPOZIŢIE:
Amina cuaternară –Benzyl (C12-C16) alkyl dimethyl ammonium chloride ….........................0,05 g
Excipienţi ( maltol, propolis, apă distilata ) ad.........................................................100 ml

PROPRIETĂȚI
Datorita componentelor active pe care le conține, produsul APIPROTECT soluţie orală, are un puternic efect antiviral, antibacterian și biostimulator pentru albinele adulte, puiet şi mătci care dobândesc o mare rezistenţă faţă de multe boli. APIPROTECT este deosebit de eficient în revigorarea întregii populații de albine din stup, intensifică ouatul la mătci și crește vitalitatea și durata de viață a albinelor culegătoare.
INDICAŢII : APIPROTECT este un adjuvant deosebit de eficient în profilaxia și combaterea paraliziei virale acute şi cronice, locii americane şi europene și a altor boli specifice albinelor.Administrarea APIPROTECT ca biostimulator se aplică imediat în stupinele în care se observă un declin al stării generale a familiilor de albine sau când se suspectează anumite semne de boală apărute în sezonul de cules activ sau în perioadele în care culesul este slab . Administrarea produsului se face la toate familiile de albine din stupină, inclusiv la cele aparent sănătoase. În stupinele în care se efectuează sistematic tratamentul biostimulator cu APIPROTECT, chiar şi în anii cu condiţii mai puţin prielnice pentru apicultură, se obţin producţii de miere mai mari cu circa 35-40 % faţă de stupinele netratate. APIPROTECT trebuie administrat fără întârziere, ori de câte ori starea generală de sănătate a stupinei nu este cea mai bună, când se constată apariţia de malformaţii ale aripilor la albinele tinere, când apar semne nervoase la albinele culegătoare, paralizia aripilor şi instalarea fenomenului de depopulare a familiilor de albine, fără prezenţa vizibilă a simptomelor specifice vreunei boli dar și ori de câte ori sursele de hrană sunt reduse.
badica
 
Mesaje: 20
Membru din: 19 Sep 2012, 10:37

Re: Medicament

Mesajde Dragos2006 » 14 Noi 2012, 16:02

Te rog sa ne informezi cum il cheama pe medicul veterinar care a inventat acest produs !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Medicament

Mesajde badica » 15 Noi 2012, 00:21

Din cate stiu eu inventatorul este Domnul Director al acestei institutii ajutat de inginerul Dorian Popa de la Hunedoara
badica
 
Mesaje: 20
Membru din: 19 Sep 2012, 10:37

Re: Medicament

Mesajde Dragos2006 » 15 Noi 2012, 09:20

La targul de la Bucuresti din septembrie a existat un stand unde era prezent acest produs . promovarea o facea Dorian si cu dl. doctor , imi scapa numele , nu stiam ca este si director la Romvac.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Medicament

Mesajde badica » 15 Noi 2012, 10:27

Stiu despre cine vorbesti este Domnul Doctor Enache daca nu ma insel de ANSVSA
badica
 
Mesaje: 20
Membru din: 19 Sep 2012, 10:37

Re: Medicament

Mesajde Dragos2006 » 15 Noi 2012, 19:52

Asa domnule , Enache ! el este inventatorul !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Medicament

Mesajde delorin I » 05 Feb 2016, 15:10

Cum e cu noul/vechi medicament? Ati folosit?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Medicament

Mesajde viorel55 » 12 Iun 2017, 17:31

badica scrie:produs APIPROTECT

NUMELE ŞI ADRESA DEŢINĂTORULUI AUTORIZAŢIEI DE COMERCIALIZARE ŞI A DEŢINĂTORULUI AUTORIZAŢIEI DE FABRICARE, RESPONSABIL PENTRU ELIBERAREA SERIILOR DE PRODUS:
Romvac Company SA – Şoseaua Centurii, nr. 7, 077190, Voluntari, judeţul Ilfov, România.
Tel: + 40213503111, + 40213503109, + 40213503107.
Fax: + 40213503110, + 40213527584
Fax livrări: + 40213503111
E-mail: romvac@romvac.ro

COMPOZIŢIE:
Amina cuaternară –Benzyl (C12-C16) alkyl dimethyl ammonium chloride ….........................0,05 g
Excipienţi ( maltol, propolis, apă distilata ) ad.........................................................100 ml

PROPRIETĂȚI
Datorita componentelor active pe care le conține, produsul APIPROTECT soluţie orală, are un puternic efect antiviral, antibacterian și biostimulator pentru albinele adulte, puiet şi mătci care dobândesc o mare rezistenţă faţă de multe boli. APIPROTECT este deosebit de eficient în revigorarea întregii populații de albine din stup, intensifică ouatul la mătci și crește vitalitatea și durata de viață a albinelor culegătoare.
INDICAŢII : APIPROTECT este un adjuvant deosebit de eficient în profilaxia și combaterea paraliziei virale acute şi cronice, locii americane şi europene și a altor boli specifice albinelor.Administrarea APIPROTECT ca biostimulator se aplică imediat în stupinele în care se observă un declin al stării generale a familiilor de albine sau când se suspectează anumite semne de boală apărute în sezonul de cules activ sau în perioadele în care culesul este slab . Administrarea produsului se face la toate familiile de albine din stupină, inclusiv la cele aparent sănătoase. În stupinele în care se efectuează sistematic tratamentul biostimulator cu APIPROTECT, chiar şi în anii cu condiţii mai puţin prielnice pentru apicultură, se obţin producţii de miere mai mari cu circa 35-40 % faţă de stupinele netratate. APIPROTECT trebuie administrat fără întârziere, ori de câte ori starea generală de sănătate a stupinei nu este cea mai bună, când se constată apariţia de malformaţii ale aripilor la albinele tinere, când apar semne nervoase la albinele culegătoare, paralizia aripilor şi instalarea fenomenului de depopulare a familiilor de albine, fără prezenţa vizibilă a simptomelor specifice vreunei boli dar și ori de câte ori sursele de hrană sunt reduse.




Ce mai este nou la ROMVAC ?
Produsul se numeste APIPROTECT sau APIVIROL ?
Nu mai vad comentarii ! Este O.K. sau nu ?
viorel55
 
Mesaje: 329
Membru din: 09 Apr 2011, 19:46
Localitate: Campina

Următorul

Înapoi la TRATAMENTE NATURISTE PENTRU ALBINE SI STUPARI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori