Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tiby Visan

Mesajde peterneamt » 15 Oct 2012, 21:25

Mariti urdinisele si cind le folositi le opturati partial cu o fisiuta de plasa prinsa in pioneze pentru a avea aerisire si pentru a evita furtisagul. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Tiby Visan

Mesajde tiby visan » 18 Noi 2012, 18:45

mai revin cu citeva poze.
Fişiere ataşate
Foto-0151.jpg
rama port botci.
Foto-0151.jpg (17.14 KiB) Vizualizat de 11893 ori
Foto-0148.jpg
dalta apicola.
Foto-0148.jpg (18.82 KiB) Vizualizat de 11893 ori
Foto-0150.jpg
alimentator max. 1L
Foto-0150.jpg (21.14 KiB) Vizualizat de 11893 ori
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Tiby Visan

Mesajde tiby visan » 18 Noi 2012, 18:50

si altele.
Fişiere ataşate
Foto-0149.jpg
un instrument pentru marcarea matcilor intre cele 2 capete de sirma este elasticpe care il punem peste regina dupa care o marcam.
Foto-0149.jpg (16.98 KiB) Vizualizat de 11892 ori
Foto-0146.jpg
Foto-0146.jpg (22.42 KiB) Vizualizat de 11892 ori
Foto-0146.jpg
alimentatoare 2-2,5L
Foto-0146.jpg (22.42 KiB) Vizualizat de 11892 ori
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Tiby Visan

Mesajde tiby visan » 15 Aug 2013, 11:34

va salut pe toti,nu am mai scris demult insa azi vreau sa va zic ce am facut si daca este bine;am 19 stupi roiuri si familiicare sunt de la 4 pina la 8 rame alimentator dupa diafragma;uluc; deasupra la podisor am luat o scindura si am pus una cu sita pentru a nu mai desface podisorul cind dau stimulare completare dar la uni stupi trece sita si peste cuib,acum problema este urmatoarea;de vro 3 zile ploua in fiecare noapte si sa cam racit timpul si acum ploua de dimineata de pe la 4 si mam gindit sa pun ziar sau nailon peste sita la podisor sa nu se faca curent de aer in cuib si sa dau de alte alea asta pentru ca eu am micsorat urdinisul cu sita de inox pentru a avea o ventilatie mai buna pe caldurile alea mari care au fost si o sa mai vina,ce ziceti este bine?va multumesc.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Tiby Visan

Mesajde tiby visan » 14 Sep 2013, 20:25

azi mam contrazis cu cineva in privinta albinelor cu polen,ca atunci cind se cara polen este si cules in natura de nectar parca asa tin minte ca am citit pe undeva pe forum insa el nu si nu ,ca ele cara numai polen sasi faca provizii pentru primavara si nu altceva iam zis ca si asta este adevarat dar ca mai e si nectar.Acum spunetim si mie daca e bine ce iam zis sa pot sa conving omul. va multumesc.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Tiby Visan

Mesajde Florin Dobre » 06 Oct 2013, 16:07

La multi ani sanatosi si fericiti!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Tiby Visan

Mesajde nae » 06 Oct 2013, 19:57

La multi ani .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Tiby Visan

Mesajde peterneamt » 06 Oct 2013, 20:08

La mulţi ani ! Tot ce-ţi doreşti să ţi se împlinească. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Tiby Visan

Mesajde tiby visan » 07 Oct 2013, 20:06

Va multumesc tuturor pentru urarile facute.Daca v-as zice ca eu si uitasem de ziua mea de nastere m-ati crede?De vr-o 3 zile fac la cazan comina si azi am terminat.Norocul a fost ca ieri dimineata pe la 9-10 ma sua fratele meu si-mi zice la multi ani,am ramas masca zic ;ma ce are asta e bolind dupa care imi dau seama ca implinisem si eu 37 ani Pe seara ne-am cinstit si noi cu ceva bun. Asta faza este a doua oara cind mi se intimpla,acum vro doi ani eram pe la servici cind niste colegi m-au intrebat cind este ziua mea sa dau de baut asta intimplinduse dupa vr-o 3 zile de la ziua mea.Va multumesc inca o data si sa trecem toti cu bine iarna asta ce se anunta a fi grea.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Tiby Visan

Mesajde tiby visan » 30 Ian 2014, 17:20

printesele mele dragi
Fişiere ataşate
SAM_0078.JPG
printesele mele dragi
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Tiby Visan

Mesajde tiby visan » 15 Feb 2014, 21:07

acum vro 4-5 zile le-am pus turte proteice cumparate de la apicola iar azi am vazut ca aduceau polen de culuare galben si un alb argintiu parca ce credeti o sa ia si turta pe care le-am pus eu?Zic peste vro 3-4 zile daca e tot asa cald sa ma uit putin sa vad cum mai stau cu mincarea si care cum si cit a pus puiet.O sa fac si ceva poze sa pun .
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Tiby Visan

Mesajde tiby visan » 06 Mar 2014, 13:36

va salut.acum citeva zile am pus folie peste podisor si am lasat in partea din fata vr-o 3 degete asa neacoperit sa nu lase umezeala ca pina acum slava domnului nu am avut condens deloc iar peste folie am pus polistiren expandat de 2cm asta pentru ca au puiet insa ma ingrijoreaza faptul ca in febroarie pe la mijloc am pus turte de APILUK de 300-350g si aproape ca nu s-au atins de ele deloc de ce oare sa fie ceva in neregula?pentru ca anul trcut le-am pus cite 500g si au consumat-o imediat dupa care am mai pus cite una.Mai au ele putin polen prin rame dar cred ca l-au consumat trebuia sa inceapa turtele.Ce ziceti?
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Tiby Visan

Mesajde catalin_vl » 06 Mar 2014, 13:56

Lasa turtele acolo. Se vor atinge de ele cand au nevoie.
Turtele vor fi consumate cu siguranta at cand vor avea puiet mai mult. :D
''albinele au nevoie de flori ca sa traiasca si florile au nevoie de albine ca sa rodeasca''
Avatar utilizator
catalin_vl
 
Mesaje: 371
Membru din: 25 Mar 2012, 20:49
Localitate: vilcea com vladesti

Re: Tiby Visan

Mesajde tiby visan » 07 Mar 2014, 13:04

multumesc domnule Catalin.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Tiby Visan

Mesajde tiby visan » 08 Mar 2014, 16:51

Frumos astazi soare toate albinele au iest la zbor cara polen calumea si acum la ora asta tot cara astept ziua de miine daca e tot asa cald vreau sa umblu in iei sa mai restring cuibul si sa descapacesc si ceva miere de pe faguri marginas asta in loc de stimulare cu zahar,o sa le dau si srop dar atunci cind nu o mai fi decit putina miere in cuib.Va doresc la toti zile cu soare si caldura sa le mearga bine si albinelor dv.ca fara soare toate albinele sunt posomorite ca noi aoicultorii cind vedem ca ele nu circula.
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

Re: Tiby Visan

Mesajde tiby visan » 30 Mar 2014, 16:33

Azi am facut tratamentul antivaroua.Pe la 3 cind m-am dus pintre stupi surpriza,jos la un stup in fata urdinisului o regina.O iau repede o pun intr-o colivie fac putin fum si deschid stupul cu pricina,reginele le am nearate le tin evidenta pe caiet dupa ce deschid stupul iau la puricat rama cu rama regina ioc,atuni zic,ca poate nu am observato mal deschid si cei doi stupi vecini sa vad daca la ei observ reginele,si leam observat atunci iau regina gasita jos si redeschid primul stup scot o rama cu puiet si pun regina pe ea intre albine cu putina miere pe ia,atunci albinele o luara la curatit si totodata ii dadeau sa si manince pina albinele sa o curete intra cu dosul intro alveola si puse un ou vazind asta mam linistit matca era de acolo din stupul in fata caruia o gasisem.Acum raine o intreare,de ce o fi iesit din stup?
desteptaciunea are limite,prostia n-are margini.
tiby visan
 
Mesaje: 239
Membru din: 04 Apr 2012, 17:11
Localitate: severin

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori