Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: The Telegraph: România, un model pentru Marea Britanie,

Mesajde peterneamt » 19 Noi 2012, 08:44

Acest forum a relansat apicultura mai mult decit o puteau face toate finantarile ( fondurile, masurile ) din lume.
Sfatul meu : nu incercati sa faceti din apicultura o casta inchisa impunind reguli peste reguli, caci, cine sapa groapa altuia...... :mrgreen:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: The Telegraph: România, un model pentru Marea Britanie,

Mesajde Jean Valjean » 19 Noi 2012, 13:31

cristi_vidican scrie:Cu polenizarea va fi așa: când fermierii vor constata că apelând la apicultori au de câștigat, vor scoate un ban din buzunar.


TU crezi ca fermierii sunt atat de inapoiati incat sa nu stie ce e e aia polenizare si care sunt beneficiile ei?
Se tot bate apa in piua cu polenizarea asta care este neplatita la noi in timp ce la altii e.
La care altii? La americani?
Pai America e un continent intreg, cu monoculturi cat un judet la noi. E logic sa stimuleze apicultorii sa vina cu albinele la polenizare, tinand cont de proportiile plantatiilor.
In schimb la noi in pastoral se bat apicultorii pe culoare de zbor, se asaza unii peste altii, se iau de gulere si se dau in vileag pe forumuri.
Si asta gratis.
Deci daca in mod gratuit apicultorii se bulucesc pe tarlalele de rapita, de exemplu, cat de fraier ar trebui sa fie fermierul sa se duca sa le dea bani pentru polenizare?
Tu ai da daca ai fi in locul lui, al fermierului? Sa vezi ca fara sa misti un deget ai tarlaua inconjurata de pavilioane?

Eu mai repede as visa la ziua in care fermierul va veni sa se sfatuiasca cu apicultorii cu privire la pesticidele sau soiurile pe care ar trebui sa le foloseasca.
Polenizarea contra cost, in Romania, mi se pare irealizabila.
Cel putin pentru moment.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: The Telegraph: România, un model pentru Marea Britanie,

Mesajde cristi_vidican » 19 Noi 2012, 14:40

Așa e! Asta ziceam și eu.
S-ar putea să vedem niște contracte, niște bani dați apicultorilor. De exemplu, fermierul are parcele însemnate în zone în care apicultorii nu se bagă cu albinele și să-i ajute sau să le dea ceva ca să facă polenizare în acele locuri.
Cu vreo 10 ani în urmă, era un apicultor în zona noastră cu albinele la FS. A stat ce-a stat, a văzut că bate cântarul pe 0 apoi a plecat. I-a spus fermierului că a vorbit cu dl Muscă de la Curtici (cine-l știe-l cunoaște), care, spunea apicultorul, i-a trimis un camion să ducă albine. Costul transportului suportându-l dl Musă.

În cazul meu, am văzut direct ce înseamnă o colaborare corectă cu un fermier. Eram la rapiță și fermierul ne-a ajutat foarte mult făcând stropiri cu substanțe care nu dăunează albinei, plus că le făcea seara, după ce albinele încetau să mai zboare. Există totuși un progres, față de ce a pățit la doi pași de noi Adi Hodiș, când au stropit rapița fără să-i anunțe.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: The Telegraph: România, un model pentru Marea Britanie,

Mesajde Jean Valjean » 19 Noi 2012, 15:41

Domnul Musca de la Curtici, pai acolo deja nu mai vorbim de Romania.
Omul ala e un fenomen, omul ala poate da lectii occidentalilor.
Daca ar exista in fiecare judet un om ca ala alta ar fi situatia agriculturii din Romania.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Anterior

Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


cron