Prima pagină APICULTURA GENERALA INTRETINEREA ALBINELOR

Discutii despre lucrari sezoniere,tehnici de ingrijire in diferite tipuri de stupi.Intretinerea familiilor de albine in cele trei tipuri mari de stupi...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Layens + cat

Mesajde teinegru64 » 23 Noi 2012, 20:54

Fata de clasicul Layens se pastreaza evolutia naturala in forma initiala....scorbura.Cuibul se formeaza in partea inferioara a ramelor ocupand toata latimea lor.Partea de sus ofera un microclimat optim pentru dezvoltarea familiei in primavara. In utima vreme au aparut n...rame minune .. dar.. doar o singura rama satisface cerinta biologica a familiei de albine.....rama Layens Multi dintre noi dam turte in ianuarie-februarie la orice tip de stup....= stres.....turta administrata in martie pentru Layens ...il face pe stupar sa doarma linistit....chiar daca nu era nevoie , frica pazeste bostanaria.Este tipul de stup ideal pentru a beneficia din plin de culesurile timpurii.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 23 Noi 2012, 21:43

Eu sunt primul care declar ca incerc layensul cu cat si nu numai ca declar dar deja am facut ramele pt cuib si cele pt cat ! am decis sa merg pe varianta cuib 12 rame si cat cu rame de 160 mm inaltime , adica aceeasi inaltime ca la 1/2 dadant !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde activ » 23 Noi 2012, 21:58

Era şi timpul sa avem şi noi pe forum un topic dedicat STUPULUI LAYENS, considerat şi de mine stupul cu rama de cuib ideală in dezvoltarea familiei de albine la noi in ţară.
Cu acestă ocazie tin să multumesc celor care au promovat stupul si rama Layens pe acest forum şi în mod special domnilor teinegru64, vali_cot si un OM, ... pentru că au facut posibil ca avantaje stupului Layens să ne fie cunoscute şi nouă.
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 23 Noi 2012, 22:01

Am uitat sa spun , am optat pt latimea interioara a ramei de 30 cm , asta inseamna ca leatul de sus are 35,5 cm lungime ! Este binevenit topicul si sper sa scrie pe aici cat mai multi posesori de layens ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde activ » 23 Noi 2012, 22:08

gabi bee scrie:Am uitat sa spun , am optat pt latimea interioara a ramei de 30 cm , asta inseamna ca leatul de sus are 35,5 cm lungime ! Este binevenit topicul si sper sa scrie pe aici cat mai multi posesori de layens ! :D


Înseamnă că suntem, cu aproximaţie, pe aceiasi lungime de undă, ... ăăă , pardon, de leat (35, 9cm).
NIMENI nu le ştie pe TOATE ! ... Ascultă-i pe TOŢI şi fă cum e mai bine pentru TINE !
Avatar utilizator
activ
 
Mesaje: 1102
Membru din: 28 Iul 2011, 15:14
Localitate: CRAIOVA

Re: Layens + cat

Mesajde teinegru64 » 23 Noi 2012, 22:18

gabi bee scrie:Eu sunt primul care declar ca incerc layensul cu cat si nu numai ca declar dar deja am facut ramele pt cuib si cele pt cat ! am decis sa merg pe varianta cuib 12 rame si cat cu rame de 160 mm inaltime , adica aceeasi inaltime ca la 1/2 dadant !

Pregateste doua caturi.Trebuie sa le manevrezi destept.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Layens + cat

Mesajde Mircea77 » 23 Noi 2012, 22:22

Acuma cred ca ar fi frumos sa descrieti un pic si cum lucrati cu acest tip de stup. Atunci cand este vorba despre orizontal cat si pentru vertical.
Mircea77
 
Mesaje: 239
Membru din: 22 Aug 2011, 13:41
Localitate: Bucuresti

Re: Layens + cat

Mesajde Kostas » 23 Noi 2012, 22:28

Dimensiunile optime sunt(interiorul ramei): inaltime=420mm, latime=260mm; 420:260=1,615 . Acest raport se apropie foarte mult de Raportul(Numarul) de aur=1,618. Dupa acest raport sunt proportionate toate lucrurile din natura. Cred ca nici Dadant, atunci cand a proiectat stupul ce-i poarta numele, nu a fost strain de acest raport si a stabilit dimensiunea interioara a ramei stupului sau la 420x270 mm. Stupul Layens cu rama Dadant pe lung are insa mult mai multe avantaje fata de Dadantul clasic.
Kostas
 
Mesaje: 111
Membru din: 24 Feb 2011, 22:06
Localitate: Mehedinti

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 23 Noi 2012, 22:43

da , vor fi doua caturi pe stup obligatoriu ! initial am vrut sa fac magazii de jumatati de layens adica rama inalta de 23 cm [total] ca la ME dar catul plin ar fi cantarit cca 28 kg cu totul si am ceva probleme cu ridicatul ! la rama mica se ajunge la maxim 20 kg pe un cat , ceea ce e alta treaba !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde teinegru64 » 23 Noi 2012, 23:08

Mircea77 scrie:Acuma cred ca ar fi frumos sa descrieti un pic si cum lucrati cu acest tip de stup. Atunci cand este vorba despre orizontal cat si pentru vertical.

Layensul + cat am visat vreo peste 15 ani.In acest timp imi impusesem....fara Layens orizontal...imi era greu cu orizontalul clasic....dar ma ajuta cu rame pt. iernare:D .Sincer am experimentat Layensul pentru distractie.Ochii mi-au fost deschisi de... ucenici.Cand cineva ce nu are habar de apicultura ...te intreba ...de ce ramele astea sunt mai grele?
Pe ce mergi?
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Layens + cat

Mesajde valigorj » 24 Noi 2012, 00:55

pe alea mai usoare daca vrem sa ne menajam osceoarele,sau PE CELE MAI TAPENE DACA NE INTERESEAZA SI TESCHEREAUA.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Layens + cat

Mesajde Stefan_D » 24 Noi 2012, 01:35

gabi bee scrie:Am uitat sa spun , am optat pt latimea interioara a ramei de 30 cm , asta inseamna ca leatul de sus are 35,5 cm lungime ! Este binevenit topicul si sper sa scrie pe aici cat mai multi posesori de layens ! :D


Cel mai bine este Dadant pe verticala, adica 41 - 42 x 27 max 28 cm. De ce? Eu am dimensiunile de care vb, trebuie sa rupi fagurii, te complici, sau astepti sa creasca albinele pe margine, uneori nu o fac! O sa pun si o poza, acum nu am! Dar tu hotarasti. Oricum sa stii ca diferentele nu sunt mari, un deget cel mult doua, nici nu bagi de seama.
Stefan_D
 
Mesaje: 53
Membru din: 30 Mai 2011, 22:37

Re: Layens + cat

Mesajde redoo » 24 Noi 2012, 08:37

gabi bee scrie: deja am facut ramele pt cuib si cele pt cat ! am decis sa merg pe varianta cuib 12 rame si cat cu rame de 160 mm inaltime , adica aceeasi inaltime ca la 1/2 dadant !

Ramele le ai cu umeri hofman sau fara?
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Layens + cat

Mesajde gabi bee » 24 Noi 2012, 10:15

ramele pt cuib le-am facut cu hoffman iar cele de cat fara hoffman si o sa folosesc distantiere de tabla ! o sa pun si niste poze dar sa inchei cateva rame intai !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Layens + cat

Mesajde andrei_calinescu » 24 Noi 2012, 10:40

Gabi, ce zona melifera ai tu?
Daca nu ai cules prelungit, s-ar putea sa blocheze cuibul si atat.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Re: Layens + cat

Mesajde Ruben » 24 Noi 2012, 10:51

andrei_calinescu scrie:Gabi, ce zona melifera ai tu?
Daca nu ai cules prelungit, s-ar putea sa blocheze cuibul si atat.


Folosesc de 2 ani Layens 12 jos+12 sus. Merge super fain. Dezavantajul este la greutatea magaziei :)
“We are just an advanced breed of monkeys on a minor planet of a very average star. But we can understand the Universe. That makes us something very special.”
― Stephen Hawking
Avatar utilizator
Ruben
 
Mesaje: 887
Membru din: 24 Feb 2011, 22:51

Următorul

Înapoi la INTRETINEREA ALBINELOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 86 vizitatori