Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde pst_claudiu » 31 Oct 2012, 23:41

Scuze Valter, citisem postarile cu extrapolarile la vaci de asta am ramas la "rase de matci." In America au Apis mellifera ligustica, Apis mellifera carnica,Apis mellifera caucasica, Buckfast.De altfel sunt crescatori care produc si sunt certificati doar pe albine rusesti care au dovedit o resistenta superioara la boli, pentru a fi certificati trebuind sa respect anumite cerinte. http://www.russianbreeder.org/
Din anii 1900 se stie ca au importat italiana, continuand cu carnica din care mai nou au dezvoltat New World Carniolan, specii de albine care in Europa si-au dovedit viabilitatea. Mai nou pentru diversitate importa albine din Germania, sudul Italiei(Bari), Rusia(Primorski).
Ca sa trag o concluzie unele subspecii de albine din Europa, in timp si-au dovedit calitatile .Acum sa venim si sa spunem ca nu trebuie sa importam deloc eu cred ca e contraproductiv pentru apicultor in primul rand.
Doua rame pline de polen in plus in stup cred ca o sa cantareasca mai mult in primavara decat 1/2 de rama.La fel si zborul la temperaturi mai scazute.
pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde kamy » 01 Noi 2012, 09:15

va povestii anu trecut c-am vorbit o juma de zi cu dl ing. man de la cluj care a cam facut inseminari.spunea ca merge un sezon.prietenul meu care a luat matca din germania inseminata si a mers din august pana-n aprilie a confirmat spusele!
si atunci nu-i suficient stresul pe care-l ai cu stupii de nu mai trebuie sa duci si grija ca li se gata bricheta la matci?
la numere mari e mai comoda imperecherea naturala!
iar daca ati luat o matca sau 2 cu 50 de euro sa nu credeti ca ati tras lozu castigator,poate sa ia note incat sa ramana corijenta,si la ei ca la noi prin imperechere naturala tatal e necunoscut sau presupus,v-am zis de elgon prima generatie albine rosii si dup-aia un corci de buckfast sub toata critica si au costat cu poptiruse cu tot 175 de euroi 2 bucati.asa ca sa nu fim chiar atat de stricti la selectie pe forum!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde cucubau » 20 Noi 2012, 16:51

Ati auzit de rentabilitatea unei matci? Se calculeaza in raport de eficienta matcii de roire naturala .
Matca de roire naturala are cea mai mare rentabilitate este considerata etalon deci reprezinta 100%.
Matca de salvare are ce-a mai mica rentabilitate 25%.
Matcile imperecheate artificial 75%.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde kamy » 20 Noi 2012, 20:41

cucubau scrie:Ati auzit de rentabilitatea unei matci? Se calculeaza in raport de eficienta matcii de roire naturala .
Matca de roire naturala are cea mai mare rentabilitate este considerata etalon deci reprezinta 100%.
Matca de salvare are ce-a mai mica rentabilitate 25%.
Matcile imperecheate artificial 75%.

cucubaule as fi deacord daca schimbi intre ele procentele de la ultimele 2 randuri!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde kamy » 20 Noi 2012, 20:45

ioani draga aici la inseminare nu se mere pe credinta,dupa spusele unora si confirmate de practica o matca inseminata este =matca de sezon!si oricuce scule ai face inseminarea spermatozoizii refuza sa se incoloneze si sa-si astepte randul ca la imperecherea naturala si din acest motiv se cam gata bateria mai iute!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde kamy » 20 Noi 2012, 20:57

intreaba-l pe el ca nu-s in masura sa pariez!inseminarea e buna sa te scoata uneori din coiocolata si pentru o selectie stricta,dar am mai spus prefer selectia naturala!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde florinapi » 23 Noi 2012, 14:40

Ioani scrie:Pfoai... m ai dezumflat total cu chestia asta. Totusi daca tin eu bine minte, Dan Margarit zice in unul din clipurile sale ca foloseste si inseminarea artificiala. Sa se complice el cu asta doar asa din pura pasiune?!?!?



Insamanteaza un numar mic de matci artificial,si din larve de la ele creste matci inperechiate natural,astea pentru productie.
Insamantarea artificiala,mie mi se pare un moft,atunci cad este facuta de catre unii stupari in conditiile de la noi.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde kamy » 25 Noi 2012, 06:34

hai sa reformulam;inseminarea e valabila da nu e viabila mai mult de un sezon!
ca si la oameni sau sa zicem asemanator(ca sa nu incepem teoria chibritului)individele mai seamana si cu bunicile si bunicii,v-am mai povestit c-am avut una recordista rau de 150 de kile doar la tei si floare(cred ca fura lucratoare)am transvazat de la ea 2 ani si ioc!
nu fiti pre siguri ca faceti minuni cu inseminarea!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde jonny_it » 27 Noi 2012, 12:19

kamy scrie:hai sa reformulam;inseminarea e valabila da nu e viabila mai mult de un sezon!
ca si la oameni sau sa zicem asemanator(ca sa nu incepem teoria chibritului)individele mai seamana si cu bunicile si bunicii,v-am mai povestit c-am avut una recordista rau de 150 de kile doar la tei si floare(cred ca fura lucratoare)am transvazat de la ea 2 ani si ioc!
nu fiti pre siguri ca faceti minuni cu inseminarea!


De unde stiti ca este viabila doar un sezon? Ati inseminat vreodata o matca sau cel putin ati vazut una?
In toata Europa matci inseminate artificial stau 2-3 ani in stupi si doar la noi in Romania sunt bune doar primul an.

Veniti la vara sa va arat cum se face si cum arata o matca imperecheata din 2011 si dupa aceea spuneti ca nu sunt bune mai mult de 1 an.

Baietii astia din Austria de unde am eu echipamentul spun ca in conditiile climei de la ei matcile inseminate artificial sunt chiar mai bune deoarece au intotdeauna cantitatea optima de spermatozoizi; o matca imperecheata natural in lipsa unor zile potrivite pentru zborul de imperechere posibil sa nu mai fie atat de norocoasa.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde kamy » 27 Noi 2012, 22:01

jony ia am tras da concluzii de la oameni care au facut,experienta prietenului meu la care i s-a gatat matca,am spus doar ce-am auzit,a fost motivu pentru care am abandonat ideea de inseminare,felicitari pentru reusita,o sa-i transmit dlui inginer sa vina la o reciclare la tine!
multa sanatate!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde florinapi » 28 Noi 2012, 10:05

Daca tot s-a adus vorba de genetica elementara,vreau sa va reamintesc ca metisii apar din inperecherea unor indivizi din rase diferite.
,,Morala fara expertiza este naiva,iar uneori poate fi chiar periculoasa."

Puteti vedea albumul pe foto pe SunPhoto aici : http://florinapi.sunphoto.ro
florinapi
 
Mesaje: 193
Membru din: 13 Noi 2011, 22:21
Localitate: Lugoj

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde kamy » 29 Noi 2012, 15:18

Ioani,la matcile trantorite se cam strica echilibrul familiei,adica bunica ajunge bebysiter,puietu deschis ioc doar de tranrtor sperante ioc stres cat incape,unde mai pui ca trantorii respectivi sant mareamajoritate crescuti in celule de albina.
In ce priveste sculele sant destul de scumpe,la manopera nu afaci rabat e destula,iar daca tot tii matcile in nuclee imperecherea naturala nu mai e munca e placere.
Cica se contrau neste lorzi la o vanatoare pe tema sexului,unu zicea ca e 80% munca si 20% placere,celalalt sustinea contrariul,hai sa intrebam sluga pe john sa vedem ce zice. 100% placere ca daca ar fi 2% munca ne-ati pune pe noi slugile s-o facem!!scuze ca-i vorba de inseminare naturala.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde nicus » 29 Noi 2012, 16:02

kamy scrie:Ioani,la matcile trantorite se cam strica echilibrul familiei,adica bunica ajunge bebysiter,puietu deschis ioc doar de tranrtor sperante ioc stres cat incape,unde mai pui ca trantorii respectivi sant mareamajoritate crescuti in celule de albina.


Introducere periodica de rame cu puiet + folosirea (obligarea) pentru ouat a ramelor cu celule de trantori, cred ca ar rezolva.
O parere personala despre inseminarea artificila: Nu sunt de acord, apicultura este frumoasa tocmai pentru naturaletea ei, sa lasam insulele sa isi faca treaba.
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde stefanmadalin » 30 Noi 2012, 00:32

Va salut,apreciez comentariile voastre.
Cred ca in insamantarea artificiala a matcilor si selectia acestora , genetica joaca un rol enorm.
Dar,avem un mare avantaj,cel al tehnicii. Daca acum 100 si .. de ani Mendel nu putea sa controleze imperecheatul matcii,acum se poate ,totul depinde de noi.
Si sa nu credeti ca 36 de caractere pot fi aliniate in 2 ani printr-o singura incrucisare; e nevoie de foarte multa munca. Munca pe care au inceput-o unii acum s-ar putea sa aiba rezultate mult mai tarziu.
Sanatate voua!
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde kamy » 30 Noi 2012, 07:45

stefan madalin un aparat de inseminare performant alege si al 37-lea caracter(sau e s.f.?)
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Inseminarea artificiala a matcilor

Mesajde trantor » 30 Noi 2012, 10:52

Daca ar fi sa facem un top 11 cele mai bune matci. Intr-o stupina cu 100 de stupi ce ai prefera: primele 10 cate 7, cate 9 , cate 11... din fiecare sau a 11-a, dar in toti stupii la fel?
....
trantor
 
Mesaje: 306
Membru din: 24 Feb 2011, 14:48

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori