Prima pagină APICULTURA GENERALA INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE

Discutii despre metodele de inmultire a familiilor de albine , incepand de la cele mai simple metode si terminand cu cele mai complicate .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde Mircea_63 » 26 Noi 2012, 12:39

Nu se realizeaza alta comunicare decat mirosul... "Comunicarea" o controlezi tu. Tocmai asta e avantajul!

Ca sa eviti suprapopularea celui de jos -suprapopularea fiind factor favorizant al roirii- ai creat doi stupi separati. Data fiind uniformizarea mirosurilor si simplitatea manevrarii urdinisurilor, cedezi albina din cel de sus celui de jos in momentul in care iti convine tie, adica la inceperea culesului. Cand incepe culesul puternic ele uita de roire si se apuca de cules.

Pe de alta parte, daca ai si botca in cel de sus, fiind crescuta in prezenta mirosului matcii de jos, se va diminua din instinctul de roire adica va avea un comportament mai apropiat de al matcilor de schimbare linistita.

Comparativ cu o divizare in lazi complet separate, ai avantajul ca valorifici mai bine culesul si obtii o matca mai bine crescuta.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde janese » 26 Noi 2012, 12:42

Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 26 Noi 2012, 12:45

Ok! Am inteles asta! Dar...ori sunt mai greu de cap..ori podisorul snelgrove mai are un secret...Sau este suficient ca rasucesc acel podisor si dupa o vreme sa suprapun cele 2 iesiri cea de la stupul de baza si cea din spate(din cele 3) de la podisorul snellgrove. Adica va fi suficient ca cele 2 intrari de la cele 2 cutii separate de snelgrove sa fie pe aceeeasi parte ca schimbul de populatie sa se faca?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde jonny_it » 26 Noi 2012, 12:56

delorin I scrie:Salut! Sunt putin oripilat de acel masacru al botcilor care are loc atunci cand in stup apar multe botci de roire! Eliminarea lor m-a pus putin pe ganduri! Ma gandesc sa adopt un model de stup multietajat cu rama 1/1 (- acum folosesc vertical de 12 cu o magazie1/2...dar am in vizor pentru viitor chiar doua magazii 1/2, ) in care sa pot sa mai savez si o botca- matca la un moment dat si sa cresc si mai repede! Pana la urma forta unei colonii de albine consta din ce am citit pana acum, in forta de ouare a martcilor. De ce sa elimin 50 de botci daca le pot folosi ouale sa fac mai multe albine? Ce parere aveti? Si cam de model de stup ar trebui sa folsesc in care sa pot pastra cel putin 2 matci separate prin gratii pana jung sa aiba un miros unificat!


Eu cred ca ai pus problema gresit. Salvezi o botca tot "masacrezi" pe celelalte deci daca iti este mila de ele nu rezolvi nimic :)
Cred ca ar fi mai simplu si recomandat sa nu ajungi in situatia sa ai botci.
Daca vrei sa folosesti "multietajati" incearca sa folosesti rame de 2/3 sau chiar 1/2(MER) deoarece ai mult mai multe avantaje.

In ME / MER nu ai probleme cu roitul daca stii cat de cat ce sa le faci si faci lucrarile la timp.

Am incercat si eu cu familii ajutatoare si rezultatele sunt interesante, dar in nici un caz nu cred ca este o solutie recomandata sa tii familiile ajutaoare pe acelasi stup cu familia de baza. Modul de lucru este mult mai greoi si daca faci pastoral in cazul in care ai niste familii mai serioase mutarea este foarte dificila. Pe hartie/teoretic este ok ... dar in practica este cam greu ;)

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 26 Noi 2012, 13:14




Multumesc domnule Japonese...am inteles ideea de rotire a corpurilor asa cum se obisnuiueste de fapt la corpurile de multi etajati. Nu ma gandisem la asta, desi culmea e cam singurul lucru pe care l-am retinut din ce am cititi depsre stupii multi etajati! ..Acum privesc a doua oara! Dar nu pot sa nu ma intreb daca se merita sa-ti complici existenta cu inca o familie desupra cand ai putea sa faci din start un alt roi pe alta baza! Cred ca johny it are dreptate! Ideea initiala de a folosi podisorul si o rama ca nucleu de imperechere pentru mai mutle matci..ar putea totusi totusi aplicata daca se intampla sa nu ai la indemana suficiente nuclee! Asa ca o rezerva!
Ideea pe care mi-o pastrez totusi - fara rezolvare deocamdata:) este aceea de a folosi la inmultire mai multe botci - decat sa le arunc, mai degraba caut sa le gasesc conditii de ouat. Cum voi face rost de albina pentru ramele acoperitoare, incubatorul este scos din ecuatie deocamdata cel putin, ramane un mister. O solutie partiala ar putea fi - sa am botci la momente diferite si nu simultan la mai multi stupi! Stiti ce imi place? M-am dus la targul apicol de la Bucuresti! Si aici ca si prima data cand am decis sa cumpar albine- vanzatorul mi-a spus ca nu am inca nevoie de acel echipament:)) E drept prima data nu am vrut sa cumpar o cutie Nicot! :)) Si omul avea dreptate! Ce naiba sa fac eu cu 50 de matci la 4 stupi ai mei....mare lucru ca se mai gasesc si oameni care sa te ajute si nu doar care sa te lase fara bani in interesul bussinesului:))
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 26 Noi 2012, 13:21

Dupa ce am revazut filmul recomandat de domnul japoneze am tras inca o concluzie....solutia aceasta a stupului multietajat tip frigider cu congelator :))la care adaugi cand trebuie cate magazii este necesar, poate fi o solutie de dezvoltare cand esti stramtorat de spatiu. Te dezvolti cu 2 familii pe vertical si compensezi lipsa de spatiu pe orizontala...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde Mircea_63 » 26 Noi 2012, 13:39

delorin I scrie:Ok! Am inteles asta! Dar...ori sunt mai greu de cap..ori podisorul snelgrove mai are un secret...Sau este suficient ca rasucesc acel podisor si dupa o vreme sa suprapun cele 2 iesiri cea de la stupul de baza si cea din spate(din cele 3) de la podisorul snellgrove. Adica va fi suficient ca cele 2 intrari de la cele 2 cutii separate de snelgrove sa fie pe aceeeasi parte ca schimbul de populatie sa se faca?


Cred ca n-ai inteles. Nu rasucesti podisorul. Sa spunem ca ai deschis urdinis dreapta sus. Cand vrei sa cedezi albina, inchizi dreapta sus si deschizi dreapta jos. Ele fiind foarte apropiate, albina iesita la cules va intra prin cel de jos deoarece este foarte apropiat de vechiul loc pe care il stiau ele.
Acuma daca l-ai inchis pe cel de sus, albinele alea nu vor avea pe unde sa iasa, asa ca deschizi altul sus, dar pe alta latura. Pana sa se reorienteze, o vreme, la intoarcere vor intra pe vechiul urdinis aflat doar putin mai jos.

Snellgrove dreapta spate stanga
corp sus deschis inchis inchis
corp jos inchis inchis inchis

momentul transferului:
corp sus inchis inchis deschis
corp jos deschis inchis inchis

Nu zic ca e cea mai buna metoda, ci doar ca e si asta o metoda de lucru.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 26 Noi 2012, 13:44

OK! Am realizat acum ..Era chiar simplu si mai mult decat evident.....Multumesc ! O sa fac cat de curand acest experiment!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde janese » 26 Noi 2012, 14:13

snelgrove la salcam...acu am vazut!!! :lol: auzi:...,,domnul japonese"!!!m-am dat dracu!!!
Fişiere ataşate
sondoi snelgrowe.JPG
Ultima oară modificat de janese pe 26 Noi 2012, 14:37, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 26 Noi 2012, 14:33

Sa nu imi spuneti ca astia sunt acei nuclei pe care ii cresteati cateva sute de pagini mai ...Incolo(adica in urma :)) ) Frumos...arata grozav..sa stiti ca anul asta o sa icnerc si eu ...miracolul asta totusi numit stupul multi etajat....de cand va tot vad pe aici...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde janese » 26 Noi 2012, 14:36

e frumos ...dar ajunge la 140kile maxim unul....si nu vrea nimeni sa-l incarce!...
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 26 Noi 2012, 14:42

Asta inseamna ca nici hotii nu vin la furat? :)) Dar cum va urcati in turn? Cred ca e destul de greu cu recoltatul....Oricum o macaraua si un palet cu 4 astfel de bijuterii si se rezolva!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 13 Dec 2012, 21:43

Intre timp am ajusnsa rasfoiesc si sa dewscoper ca acest podisor Snellgrove e in cade pe vremea lui Hristea...deci cel putin o vreme a fost foarte popular! Acum desi sunt convins ca mai degraba faci 2 stupi separati decat sa te complici si cu un snellgrove...ma tot gandesc sa experimentez sistemul de curiozitate...chestia e ca nu prea am rame cladite..oricum comand 2 multi atajati...insa cum voi face convertirea din rama Dadant in Rama ME sa spunem? Si inca ceva...as putea folosi in cele 2 corpuri regine cotingente? Iesite din ou in acelasi an?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde un OM » 13 Dec 2012, 22:06

Se taie din rama intreaga le dimensiunea ramei de 3/4, cu tot cu leatul de jos. Adica se taie si din fagure. Manopera in plus, avantajul este ca deja rama este cladita, cu miere si mai ales puiet. Daca au fost rame cu puiet pana jos, s-ar putea salva din el prin adugarea bucatilor cu puiet din josul ramei intr-o rama doar cu sarme.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde delorin I » 13 Dec 2012, 22:30

Deja mi se pare ceva demn de industria SF...ma tot uit pe pagina lui Bunka..si la ce experimente face...si ma intreb daca nu cumva am esuat inainte de a incepe...:) DAca e vorba de taiat...poate mai bine caut pe cineva care deja a adoptat sistemul si vinde asa o familie sau 2...cel putin deocamdata!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Stupul multietajat..solutii pentru o cresteere mai rapid

Mesajde valigorj » 30 Ian 2013, 05:56

dupa ce se taie din rama de 1/1 ne ramine o bucata de fagure incadrata pe 3 parti[jos si 2 laterale].daca este puiet in acestea se pun cite 3 una peste alta,se prind pe lateral cu capse sau o sipculita subtire,deasupra se pune o sipca groasa de 1 cm[ca sa avem si umeri] si astfel salvam puietul care s-ar pierde.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la INMULTIREA FAMILIILOR DE ALBINE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori