Prima pagină APICULTURA GENERALA CRESTEREA MATCILOR

Discutii despre diferite metode de crestere a matcilor in stupina , imperecherea matcilor , transport si introducere in noile familii de albine .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ce stim despre matcile trantorite

Mesajde sergiu albinuta » 08 Aug 2011, 23:05

As dori sa clarific cu ajutorul si bunavointa dv. cateva aspecte legate de matcile din ale caror oua ies numai trantori
- ma refer intai la acele matci care fiind varstnice isi termina spermateca ; personal am avut 2 cazuri si in situatia asta matca nu a fost schimbata linistit, ci a ouat normal putin cate putin pana a dat-o pe trantori, situatie ce duce la pieirea fam daca nu se intervine. Situatia de la mine e o anomalie sau normal matca e schimbata linistit asa cum as fi crezut initial?
- in al doilea rand ma refer la matci care dupa imperechere au facut numai trantori. Aici e mai complicat, ori sunt neamperecheate ori au defecte. Ce facem in acest caz ? matcile neampereccheate( cele care au pus deja puiet de trantor ) mai ies la imperechere ? daca da , pana la ce varsta , cat mai asteptam, ce sanse sa se mai imperecheze sunt, sau renuntam la matca ? Personal am crezut ca odata ce pun puiet de trantore asa raman si nu sunt viabile, dar am gasit pe vechiul forum ceva cum ca se reamperecheaza :roll:
Concret am avut anul acesta un caz cu matca ce a pus puiet de trantor dupa eclozare si asa zisa imperechere, ce am sacrificat-o pt. ca dupa 1 luna situatia era la fel, dar avea un picior din spate defect, rupt. Un alt caz cu matca dupa imperechere ce a pus puiet de trantor in celulele de trantor din susul ramei si mai apoi am gasit-o cu puiet normal in josul ramei ( sa fie aici vorba de albina acoperitoare putina si pozitionarea in susul ramei pe celula de trantore sau matca a iesit din nou la reamperechere?) Acum 2 cazuri cu matci eclozate de o sapt. si cu oua de trantore , probabil de vina e perioada tarzie din an, vremea, lipsa cules, trantori. Problema e ca am format niste roisori si am mare teama cum va merge cu imperecherea in august. :roll:
Avatar utilizator
sergiu albinuta
 
Mesaje: 21
Membru din: 14 Iun 2011, 11:28

Re: Ce stim despre matcile trantorite

Mesajde aliuta2000 » 09 Aug 2011, 11:46

desi nu ma pricep foarte tare la ultim parte pot sa iti zic ca e normal ca matca sa puna oua de trantor in celule de trantori , si oua normale in celulele de lucratoare ... se pare ca stramtoarea celulelor face ca matca sa depuna oua diferit (este doar o teorie , nu e 100% confirmat ).
cat despre celelalte cazuri (cand matca e batrana si nu a avut loc o schimbare linistita din X cazuri ) matca aceea trebuie inlocuita pentru ca ea duce 100% la pierirea familiei .
Matca conform cartilor daca nu se imperecheaza si nu depune oua in ~30 zile rame sterila ... adica nu va depune niciodata oua normale fecundate .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Ce stim despre matcile trantorite

Mesajde CORNEL V. » 09 Aug 2011, 14:03

Un caz asemanator am avut eu anul asta.
Am format roi , i-am bagat o botca,a iesit regina ,mi-a bagat oua ca la balamuc dar au iesit numai trantori.
Dupa ce au fost capacite celulele care au fost ouate , a inceput sa bage numai oua de lucratoare :P
La ora asta am 6 rame cu puiet frumos,compact....deci isi poate reveni.
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Ce stim despre matcile trantorite

Mesajde dorindafi » 11 Aug 2011, 21:15

:mrgreen: eshti sigur ca matca care a ieshit din botca a ouat trantorii :?: shi daca nu am intzeles greshit tot cu aceleashi rame ai redresat familia :roll:
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Ce stim despre matcile trantorite

Mesajde CORNEL V. » 11 Aug 2011, 21:41

Da , ma ,ca nu a avut timp sa-si schimbe linistit matca si sunt sigur ca nu am luat din greseala matca cea batrana din stupul din care am format roiul. :P
Avatar utilizator
CORNEL V.
 
Mesaje: 1138
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10
Localitate: Tg-Carbunesti :Gorj

Re: Ce stim despre matcile trantorite

Mesajde serb » 14 Aug 2011, 23:16

cu voia dumneavoastra am sa adaug si eu ceva legat de acest subiect.În urma cu cca 2 săptămâni am găsit unul din roiurile artificiale doar cu puiet de trântori,în creştere şi căpăcit.Am crezut initial că s-a bezmeticit, dar la o privire mai atenta i-am văzut şi matca, pe care am catalogat-o ca trântoriţă. Ei, această matcă am dat-o unui alt nucleu care nu avea matcă şi care, fiind mai puternic,am zis să-l mai ţin asa până găsesc o botcă , să nu se bezmeticească, totuşi, să-i mai acord o şansă. Spre surprinderea mea după aceste două săptămâni, matca aceea "trântoriţă" pontează normal ,puiet de albiă lucrătoare , compact, de toată frumuseţea. Aşa că vorba aceea :nu-i a cui se pregăteşte că-i a cui se nimereşte.
serb
 
Mesaje: 51
Membru din: 14 Aug 2011, 22:57

Re: Ce stim despre matcile trantorite

Mesajde aliuta2000 » 15 Aug 2011, 13:50

vezi ca e posibil ca ramele care erau sa aiba doar celule largi de trantori
e doar o posibilitate.
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: Ce stim despre matcile trantorite

Mesajde serb » 16 Aug 2011, 08:27

puietul de trantor era in toate stadiile, inclusiv capacit,asemanator cu o familie bezmeticita.
serb
 
Mesaje: 51
Membru din: 14 Aug 2011, 22:57


Înapoi la CRESTEREA MATCILOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori