Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

EPOCA DE AUR A APICULTURII

Mesajde kamy » 02 Dec 2012, 20:25

d-lor va rog respectuos deversati aici informatiile despre epoca aurifera a apiculturii,si va rog respectuos sa-l lasati pe bunka sa-si auda gandurile!multam fain si dicstractie placuta!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: EPOCA DE AUR A APICULTURII

Mesajde BUNKA » 02 Dec 2012, 22:33

Il invitam respectuos pe domnul Gheorghe Plus, sa vina aici sa-si etaleze cunostintele vaste legate de EPOCA DE AUR a apiculturii...am vazut ca debordeaza de entuziasm, si atunci iata ocazia a aparut...unul din bunii nostri colegi a avut amabilitatea de a-i crea un spatiu special pentru domnia lui rezervat in care domnul Gheorghe Plus sa se simta ca acasa!!
Noi vom privi din umbra discutiile deosebit de interesante ce vor avea loc aici cu promisiunea solemna ca nu vom interveni in nici un fel !!
Domnul Gheorghe Plus ...aveti cuvantul!! :P

PS-Pe domnul ADITA il iertam caci el a avut bunavointa de a reveni la subiect in topicul "Celula naturala, o arma naturala impotriva varoa"
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: EPOCA DE AUR A APICULTURII

Mesajde teinegru64 » 03 Dec 2012, 02:22

Pentru mine Vaceslav Harnaj reprezinta epoca de aur...a apiculturii /omanesti....Baroso-ul nostru mondial.Echidistant.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: EPOCA DE AUR A APICULTURII

Mesajde kamy » 03 Dec 2012, 05:21

Nenea tei negru nu mi-as permite sa-l jignesc pe primul comparandu-l cu cel de-al doilea adica cu un om politic!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: EPOCA DE AUR A APICULTURII

Mesajde Dragos2006 » 03 Dec 2012, 18:26

Epoca de aur a apiculturii romanesti a fost in timpul domnilor N.Nicolaescu si G.Stoinescu . Harnaj a venit in Romania pe tancurile sovietice asa ca momentan ma abtin sa comentez epoca lui care coincide cu epoca Ceausescu...
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: EPOCA DE AUR A APICULTURII

Mesajde Dila Daniel » 03 Dec 2012, 18:44

Da' nici sa nu recunoastem ca Ceausescu(cu Harnaj-sovieticul :) ) a sprijinit apicultura,si ca in timpul lui s-a dezvoltat,cred ca nu este corect.
Nu credeti ca il maniem pe Dumnezeu?
Ce facem acum?...plangem ca nu mai sunt albinele in scorburi si buduroaie? :)
A...ca se putea mai bine...bineinteles.
Este ca si cum ati reprosa ca nu v-ati nascut in alta tara...
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: EPOCA DE AUR A APICULTURII

Mesajde jenica67 » 03 Dec 2012, 19:57

Cred ca nu conteaza cum a venit cineva in tara, ci ce a facut pentru aceasta tara si pentru acest popor. Regele Ferdinand, un rege german si a facut mai multe, decat multi romani. Nu este corect sa asimilam oamenii, cu regimuri politice. Acum sa privim ce s-a facut pe timpul lui Ceausescu si cat s-a daramat dupa, care au fost mai buni ?? Vreau sa vad, peste cati ani, o sa mai primeasca orice tanar, dupa angajare, un apartament de la statul roman, sau cand o sa mai faca scola, si chiar si facultatea gratuit, ca sa nu zic, cati o sa mai poata sa o faca... si fara justificari puerile, scoala si instruire, nu sa primeasca diploma.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: EPOCA DE AUR A APICULTURII

Mesajde Dragos2006 » 03 Dec 2012, 20:08

La vara implinesc 30 de ani de cand traiesc printre albine . Pe timpuil lui imuscatu mierea insemna 2 kg. de zahar pe care-l vindeai la suprapret lui alde nea Bachus sa faca vin pt. betivi . Asta era apicultura , o tiganeala .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: EPOCA DE AUR A APICULTURII

Mesajde cantemir » 03 Dec 2012, 20:24

Dragos2006 scrie: . Pe timpuil lui imuscatu mierea insemna ... Asta era apicultura , o tiganeala .

Absolut aproape incorect!
Mierea era miere, iar cu zaharul faceau specula speculantii, nu apicultorii! Cred ca apicultorii trebuia scris cu a mare!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: EPOCA DE AUR A APICULTURII

Mesajde Dragos2006 » 03 Dec 2012, 20:46

Cantemire tu ce legatura aveai cu apicultura pe timplu lui impuscatu ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: EPOCA DE AUR A APICULTURII

Mesajde Donbazil » 03 Dec 2012, 21:06

Sal'tare!
Fara nici o indoiala , epoca de aur a apiculturii ramanesti a fost in "epoca de aur".....Parerea mea.... :)
Oricine putea urma gratuit cursurile "de masa" la " universitatea populara" si invata - DA, invata apicultura de la cei mai buni stupari....Primul an la incepatori si anul II la avansati, deci nu in doua luni ca acum....
Apoi incepatorii erau ajutati de ACA, nu ca azi.....
Toate cele necesare erau la preturi modice....
Stupii erau standardizati - Romania avea un STAS care se respecta.
Trebuia sa predai produse apicole la achizitie, la CPADM - daca locuiai la sat...Ei si ce?....Predai ceara miere sau polen, iar cei mai meseriasi apilarnil si roi - iar unii s-au imbogatit din Apilarnil.....
Da' mai si capatai....Nu numai zahar si 2:1 kilograme nu era putin, iar praf de zahar si serbet, se primea la un pret foarte mic....Prima Ukraina, primul Majak, prima Mobra si primul covor persan de Cisnadie eu mi le-am cumparat de la Cooperativa, pe achizitii....Am dat produse apicole si la ACA (miere si polen), dar mai rentabil era la cooperatia de consum si asa am luat ce mi-a trebuit....Drept ca salcamul era 21 de lei dar si produsele luate la schimb erau ieftine....
Si aveam servici iar pe vremea aia se lucra si sambata, da' ma descurcam, faceam pastoral cu Dacia prin jurul Timisoarei 25-30 Km , aveam lazi orizontale si pentru 15 stupi de productie si cativa roi, faceam 4 drumuri intr-o noapte si 5-6 mutari pe vara, iar cand aflau colegii stupari ca scot in jur de 5-600 de kile de miere ziceau ca-i trombon, dar aveam si entuziasmul tineretii si doream sa fac ceva......Si Doamne-Multam, am facut....
Acum cand vad ca an de an merg treburile tot mai rau.... :evil:
Mie mi-e bine si acuma, castig destul cu mai putin efort, dar vad si eu cei in jurul meu....
Unii vor spune ca-s nostalgic.... :lol: ....Poate doar putin mai experimentat.....Mai harsait de viatza.... :idea:
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: EPOCA DE AUR A APICULTURII

Mesajde oliviub » 04 Dec 2012, 09:40

Eu cred ca cineva de aici a sugerat si publicarea ier a unui articol pe tema asta: :)
http://www.romanialibera.ro/exclusiv-rl ... op_articol
oliviub
 
Mesaje: 47
Membru din: 06 Sep 2012, 11:31
Localitate: Timisoara

Re: EPOCA DE AUR A APICULTURII

Mesajde aliuta2000 » 04 Dec 2012, 15:52

sunt prea tanar ca sa spunceva despre perioada de aur , dar ....
zonele melifere erau altfel intretinute in trecut .
in zona mea era salcam mult .... inainte si veneau in pastoral exact numarul corect de familii de albine .
acum .... salcamul incepe sa rasara si el dintre tufele de maracini (popula merisori padureti) sunt foarte buni si acestia , dar ideea e ca salcamul a devenit cam inexistent , si cand vin cate 4-5 vagoane in pastoral care se posteaza in aceeasi zona cu aglomeratie mult mai mare de famii de albine pentru ceea ce mai exista prin paduri
epoca de aur ... diefera de la persoana la persoana ...
@Dobanzil cu siguranta extrageai acea cantitate , pentru ca bunicul meu a avut o perioada stupi (perioada '60-'70)si au fost rezolvati de varooacel mai probabil , dar in anii buni extragea 40-50KG miere (stupii erau de tip vertical de 10-12 Rame , dar catul era in acelasi corp, nu era forma actuala a stupului vertical si cand deschidea usa de acces se putea umbla si in cuib si in cat imaginati-va cum ar fi o usa care iti permite accesul in toata partea din spate al stului actual , ramele erau ghidate de niste agrafe in V pe pozitie si erau un pic mai mici decat cele de astazi de la el am gasit pe undeva cartea lui Stoenescu daca nu ma insel , intr-o sare acceptabila )... de pomi fructiferi in primavara pentru dezvoltare , salcam arhisuficient ,ceva tei , apoi flora spontana de camp din iunie pana la sfaristul lui septembrie (undeva peste 100ha / arie de 2.5km )
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: EPOCA DE AUR A APICULTURII

Mesajde kamy » 05 Dec 2012, 19:53

aliuta,atunci era alta saramura,baza melifera era mult mai bogata chiar cu toate ierbicidarile aveam stupii mai buni!acum avem oi peste tot,si pentru albine oile sant ca lacustele rad tot si ce scapa calca in picioare!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: EPOCA DE AUR A APICULTURII

Mesajde Mircea_63 » 05 Dec 2012, 23:21

Dragos2006 scrie:La vara implinesc 30 de ani de cand traiesc printre albine .


Daca nu te superi de intrebare, ce varsta ai?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: EPOCA DE AUR A APICULTURII

Mesajde kamy » 07 Dec 2012, 09:03

mirceo vad ca finu nu raspunde ,da uneori parca-i un copkil nevinovat,tanar,alteori cand te pandeste la cotitura parca-i vechi de cand lumea deodata cu d....!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori