Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI

In aceasta sectiune se poarta discutii despre baza melifera existenta in Romania . Poze si informatii despre plante , arbustii si arbori cu potential melifer.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: informatii miere mana

Mesajde un OM » 19 Aug 2011, 06:48

Da un PM d-lui Gica .
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: informatii miere mana

Mesajde gica » 19 Aug 2011, 22:06

un OM scrie:Da un PM d-lui Gica .

Personal nu raspund celor care nu au trecuta localitatea a avatar.
In alta ordine de idei mierea de mana cristalizeaza dupa 2 ani de la extractie.
Mierea de mana (numai de mana 100%) e rara.In 30 de ani am avut de 3 ori.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: informatii miere mana

Mesajde lory_bn » 20 Aug 2011, 02:28

gica scrie:
un OM scrie:Da un PM d-lui Gica .

Personal nu raspund celor care nu au trecuta localitatea a avatar.
In alta ordine de idei mierea de mana cristalizeaza dupa 2 ani de la extractie.
Mierea de mana (numai de mana 100%) e rara.In 30 de ani am avut de 3 ori.


am intzeles.., dar atunci ...?mierea este deja putin cristalizata in rame, si abia este culeasa.
lory_bn
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Aug 2011, 00:55
Localitate: Bistrita

Re: informatii miere mana

Mesajde linde » 20 Aug 2011, 07:30

lory_bn scrie:am o nelamurire, si rog pe cine stie sa ma ajute.
sunt cu albinele intr-o zona de munte, si in ultimele 10 zile a mers cantarul 11 kg si ceva.pana aici toate bune si frumoase.partea ciudata este, ca mierea pe care au cules-o este deja cristalizata, si nu se prea poate extrage, ea ramanand in rame. are gust amarui,ca si coaja de nuca. dintr-o experienta anterioara nu este buna de iernat.
va intreb daca stiti despre ce miere este vorba, si cum se poate ea extrage.(unii zic, ca este miere de mana)

Salut,
Din ce spui nu este vorba de miere de mana,si este vorba de miere de IARBA NEAGRA,cu centrifuga nu prea vei reusi sa o dai afara de cit in proportii foarte mici ,se vor rupe faguri,aici sint alte metode de..... (topire a fagurilor),ai sanse sa mai dai afara daca este amestecata cu alte sorturi altfel nu vei reusi.Urmareste in zona pe linga brazi de unde aduna albinele .
Avatar utilizator
linde
 
Mesaje: 57
Membru din: 08 Apr 2011, 07:40
Localitate: Turda

Re: informatii miere mana

Mesajde gica » 20 Aug 2011, 21:09

Am auzit de miere de iarba neagra dar nu am vazut niciodata in stare pura.Am gustat o miere amara sub denumirea de poliflora.Era o miere de munte.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: informatii miere mana

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2011, 23:04

personal am intalnit un singur fel de miere de mana, cea culeasa din padure de stejar (garnitza) si nu pot emite o parere despre ce se intampla cu mana de la brad.
Deci, in cazul manei de stejar, nu se pune problema a se cristaliza in faguri. Nici vorba!
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: informatii miere mana

Mesajde lory_bn » 21 Aug 2011, 09:32

linde scrie:
lory_bn scrie:am o nelamurire, si rog pe cine stie sa ma ajute.
sunt cu albinele intr-o zona de munte, si in ultimele 10 zile a mers cantarul 11 kg si ceva.pana aici toate bune si frumoase.partea ciudata este, ca mierea pe care au cules-o este deja cristalizata, si nu se prea poate extrage, ea ramanand in rame. are gust amarui,ca si coaja de nuca. dintr-o experienta anterioara nu este buna de iernat.
va intreb daca stiti despre ce miere este vorba, si cum se poate ea extrage.(unii zic, ca este miere de mana)

Salut,
Din ce spui nu este vorba de miere de mana,si este vorba de miere de IARBA NEAGRA,cu centrifuga nu prea vei reusi sa o dai afara de cit in proportii foarte mici ,se vor rupe faguri,aici sint alte metode de..... (topire a fagurilor),ai sanse sa mai dai afara daca este amestecata cu alte sorturi altfel nu vei reusi.Urmareste in zona pe linga brazi de unde aduna albinele .



lasa ca marti mergem dupa ceva iasca in zona, si am sa cercetez amanuntit , sa vedem despre ce este vorba. am cautat ceva imagini cu iarba neagra, sa stiu dupa ce ma uit. merci
lory_bn
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Aug 2011, 00:55
Localitate: Bistrita

Re: informatii miere mana

Mesajde topy » 21 Aug 2011, 21:46

lory_bn scrie:am o nelamurire, si rog pe cine stie sa ma ajute.
sunt cu albinele intr-o zona de munte, si in ultimele 10 zile a mers cantarul 11 kg si ceva.pana aici toate bune si frumoase.partea ciudata este, ca mierea pe care au cules-o este deja cristalizata, si nu se prea poate extrage, ea ramanand in rame. are gust amarui,ca si coaja de nuca. dintr-o experienta anterioara nu este buna de iernat.
va intreb daca stiti despre ce miere este vorba, si cum se poate ea extrage.(unii zic, ca este miere de mana)



este mana animala.excrementele unor paduchi de plante.in anii in care coloniile de paduchi au conditii favorabile se inmultesc foarte mult si albina strange excrementele acestor colonii.cu vreo 4-5 ani in urma am vazut fenomenul pe o rachita .crengile erau pline de paduchi . stateau unul langa altul ca niste solzi.cum sta albina iarna pe o rama dar pe un singur strat si in ordine.pe crengi curgea o umezeala tot timpul si era plin de albine, bondari, muste....era un adevarat festin. trebuie scoasa in 2-3 zile altfel plangi anul viitor ca nu scapi de ea.e una din cele mai bune mieri care exista pe la noi asta pentru cine cunoaste.e foarte rara.atunci am scos vreo 350 de kg si am ajuns acasa cu un butoi de 75 de kg.
topy
 
Mesaje: 218
Membru din: 01 Iul 2011, 21:01
Localitate: vatra dornei SV.

Re: informatii miere mana

Mesajde csabio » 14 Sep 2011, 22:29

Salut,

am citit pe un site despre un test cu var stins si apa distilata pentru determinarea mierii de mana, am incercat sa fac acest test si uite ce a iesit,mierea am scos in data de 14.09.2011,rog pe cei priceputi sa ma ajute cu o parere.
cu stima
Fişiere ataşate
100_3933copy2.jpg
100_3933copy2.jpg (58.1 KiB) Vizualizat de 15104 ori
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: informatii miere mana

Mesajde csabio » 14 Sep 2011, 22:39

mierea
Fişiere ataşate
100_3940.png
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: informatii miere mana

Mesajde csabio » 14 Sep 2011, 22:41

precipitatul de culoare
Fişiere ataşate
100_3948.png
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: informatii miere mana

Mesajde csabio » 15 Sep 2011, 09:41

Cred ca la prima incercare am gresit, trebuia sa las zeama de var sa se limpezeasca, urmatoarea cu zeama limpezita asa a iesit.
Fişiere ataşate
100_3958A.JPG
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: informatii miere mana

Mesajde gica » 15 Sep 2011, 23:47

Fa asa:
Ia o cantitate de pasta de var.Pune peste ea volumetric doua parti de apa.Amesteca bine.Pune intr-un borcan si inchide.Dupa limpezire folosesti partea limpede.
Amesteca bine o parte de miere cu o parte de apa.Pune 2 parti de apa de var limpede.Pune intr-un vas emailat sau inox si fierbe 20-30 secunde.Pune in paharul acela.Dupa un timp se depune un strat de flocoane de culoare bruna.
Daca stratul este de doua ori cat a fost mierea ai avut miere de mana 100%.Daca e mai mic este amestec cu poliflora si vezi aprox. procentul.De multe ori mierea poliflora este inchisa la culoare si iei teapa.
Cei care o cumpara si stiu ce vor sa cumpere o verifica cu o metoda electrica.Metoda e mai exacta.
Pozele acelea nu sunt concludente.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: informatii miere mana

Mesajde gabi bee » 16 Sep 2011, 08:08

care este metoda electrica , nea gica , m-ai facut curios ?
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: informatii miere mana

Mesajde csabio » 16 Sep 2011, 10:28

Multumesc, pentru raspunsul dumneavoastra, deci a doua testare a fost pe aproape doar ca trebuia sa las sa se depuna, nu am vazut inca mierea de mana si am fost speriat cand am vazut culoarea acesteia,probabil e miere de catina de gradina,stiti cumva daca e buna pentru iernat?
cu stima
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

Re: informatii miere mana

Mesajde csabio » 16 Sep 2011, 10:32

Sau poate goji?
De ce albinele fac miere? Fiindca au regina,daca aveau presedinte faceau un r...t ;)
csabio
 
Mesaje: 188
Membru din: 03 Iul 2011, 20:07
Localitate: Oradea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BAZA MELIFERA - PLANTE , ARBUSTI , ARBORI



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori