Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA

Comentarii si recenzii pe marginea articolelor aparute in revistele de apicultura din Romania si din lume
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

La ce reviste apicole sunteti abonati ?

Mesajde Avram Sorin » 08 Feb 2012, 16:29

Vreau sa ma abonez la o revista apicola. Ce recomandati ? La ce reviste sunteti abonati ?
Multumesc.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: La ce reviste apicole sunteti abonati ?

Mesajde MyBees » 08 Feb 2012, 21:45

AICI: viewtopic.php?f=11&t=122

MyBees scrie:REVISTE:
(de acestea stiu eu. va rog sa postati detalii despre alte reviste apicole de care cunoasteti)

Personal, consider mai interesanta "Lumea Apicola". Am citit doar 2 numere ale revistei, insa intentionez sa ma abonez si sa iau si o parte din arhiva. Asta insa dupa ce termin cu cartile de pe noptiera. In privinta "Romania Apicola" am luat un singur numar si nu am mai fost tentat pentru altul. Este foarte posibil insa sa gresesc, doar sunt la inceputul inceputului... De asta ar fi binevenite si alte pareri...


Romania Aplicola - ACA
DETALII

Lumea Apicola
DETALII

Apiacta - Apimondia
DETALII
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: La ce reviste apicole sunteti abonati ?

Mesajde Avram Sorin » 09 Feb 2012, 12:25

Mersi Mybees pentru informatii. Pana la urma te-ai abonat la Lumea Apicola .? Alti colegi nu s-au abonat la nici o revista. ? Eu am tot imtrebat pe la tarabe dar nu au reviste apicole. Cred ca trebuie sa iti faci abonament ca sa le primesti acasa.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: La ce reviste apicole sunteti abonati ?

Mesajde stuparul2011 » 09 Feb 2012, 21:17

buna,
si doresc sa imi fac abonament pe viitor........dar nu suntem mai castigati daca luam carti?doar intreb.......
domnule avram sorin si eu am tot cautat reviste apicole la multe chioscuri din mai multe orase.............nimic
nu cred ca vom gasi asa ceva acol......poate sandra brown :lol:
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: La ce reviste apicole sunteti abonati ?

Mesajde MyBees » 10 Feb 2012, 04:50

Da, revistele sunt disponibile doar prin abonament, si asa este normal. Ganditi-va cati cumparatori ar avea un chiosc de presa pentru aceste reviste... Daca nu sunt cumparate de apicultori credeti ca le-ar cumpara tanti care cumpara dimineata can-canu', sau libertatea :)
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: La ce reviste apicole sunteti abonati ?

Mesajde Avram Sorin » 10 Feb 2012, 09:19

stuparul2011 scrie:buna,
si doresc sa imi fac abonament pe viitor........dar nu suntem mai castigati daca luam carti?doar intreb.......
domnule avram sorin si eu am tot cautat reviste apicole la multe chioscuri din mai multe orase.............nimic
nu cred ca vom gasi asa ceva acol......poate sandra brown :lol:
va multumesc,
numai bine



Salut Stuparu2011 . Te rog doar Sorin si atat . :D. Sa nu ne formalizam . Ii lasam pe aia din parlament sa fie domni :D . Noi colegi de forum :D. Salut
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: La ce reviste apicole sunteti abonati ?

Mesajde Pharaonu75 » 10 Feb 2012, 20:26

Revista Romania Apicola, numere mai vechi, gasesti de cumparat de la magazinele Apicola (ACA).
Avatar utilizator
Pharaonu75
 
Mesaje: 10
Membru din: 31 Mar 2011, 19:09
Localitate: SLOBOZIA - IL

Re: La ce reviste apicole sunteti abonati ?

Mesajde neculai.luca » 10 Feb 2012, 22:42

Sunt destui ani de când fac abonament la România apicolă, de fapt până nu demult era singura revistă de specialitate.
Despre conținut ce să zic, când mai slab, când mai interesant.
Dar pentru 60 de lei pe an ( prețul a trei borcane de miere) merită să fiu la zi cu pulsul asociației din care fac parte.
Chiar și când constat că nu corespunde așteptărilor mele.
Am un prieten care se abonează la Lumea apicolă .
Facem schimb de reviste, ne costă mai ieftin. Doar timp s-avem să le citim. Dacă ne mai lasă net-ul.
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Re: La ce reviste apicole sunteti abonati ?

Mesajde Donbazil » 13 Dec 2012, 22:38

Sal'tare!
Dragi colegi!.....Din pacate, tot anu' asta n-am vazut nici un rand scris despre vreo revista apicola ce apare in Romania....Din pacate zic! :shock: .....
Pai "Romania apicola" apare lunar, dar oare cati dintre apicultori sunt abonati?....."Lumea apicola" a inceput excelent.....Cat a fost Prof . Iordache a mers grozav, cel putin ca interes din partea apicultorilor.....Nu si din partea patronilor, - care s-au hotarat s-o faca trimestriala......
Arata bine, ca aspect si continut.....Ti-era drag s-o rasfoiesti..... Da' nici sa citesc in aprilie despre restrangerea cuibului pentru iernat, nu prea se chema "de actualitate" si cred ca de asta s-a stins incet- incet.....Inca mai palpaie....
Vorba unui amic: "daca nu se cumpara Bee - vitalul, ca-i un pisvaser din acid oxalic pe care si-l poate prepara oricine acasa, o sa moara si revista".....
.Gura pacatosului....
N-a avut dreptate!....Revista n-a murit, dar nici bine n-o duce si trimestriala fiind nu stiu cat ne foloseste .....E problema celor ce o editeaza.....Ei stiu ce si cum.....dar faptul ca inca exista e benefic pentru apicultura.....

Romania apicola......Faina!....Sunt abonat.....Din obisnuinta.....De treij'deani....Insa doar doua - trei articole din fiecare numar , ma mai fac curios.....Si poate ca nu doar pe mine.....Poate altii sunt si mai exigenti.....
Oare cei din redactie n-au vazut cum arata o revista din Ungaria, din Serbia, din Italia.....Ca sa nu mai zic nimica de American Bee Jurnal....
Bine; poate ca nu s-or gasi luna de luna articole de rupt gura targului, da' macar asa, de rusine, ca tot se iau o gramada de bani pe abonamentele din toata tara, sa se publice niste chestii de interes.....
Pai daca ne uitam la colegiul de redactie.... - drept ca-i "voluntar" - (desi naiba stie cum revista-i pe bani)....Numa somitati......Dar in 12 numere dintr-un an doar cateva artiocole scrise de domnii si doamnele de-acolo....
Noroc cu cateva "traduceri" ( sa nu va puna naiba sa ziceti copy/paste sau plagiat ca e bai mare)....Asa aflam si noi neste chestii de prin lume.....Da' ce-i la noi in tarisoara.....Pas.....
O fi interzis sa se scrie despre alte asociatii?.....O fi interzis sa se scrie despre necazurile celor ce incearca sa acceseze fonduri europene si se lovesc de tot felul de piedici?.....O fi interzis ca un REPORTER ( da am scris cu majuscule), al revistei sa mearga la institutiile statului si sa verifice sesizarile celor ce se simt nedreptatiti?.....
Iaca io-s optimist......Poate da Domnu' si la anu' om vedea si chestii mai bune pentru apicultori.....
Pana una-alta, io-mi fac abonament si pentru 2013, macar de-o veni sfarsitu' lumii, numa-sa, de-al naibii sa sfidez pe maiasi si astept ca revistele mele de suflet sa fie din ce in ce mai interesante.....
Asa ca dragi ortaci stupari, sfatu' bunicului este sa va abonati.....La Lumea apicola n-am putut ( stiut) sa scanez talonu' de abonament....Nu-i bai !...Scrieti voi la lumeaapicola@gmail.com - si n-o sa va para rau.....
Cat despre Romania apicola , puteti scrie la romaniaapicola@yahoo.com , da fiindca am modelul de talon de abonament iaca il postez......Poate va va folosi!.....Eu sigur am sa-l completez si-l trimet.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget

P.S. Iaca potca!.....Azi am capatat si numaru' 12 - pe decembrie din R.a.:....Pai in afara talonului de abonament si a unui articol deosebit de interesant despre Prof Veceslav Harnaj, la 24 de ani de la trecerea in randul celor drepti, restul.....Nimic despre PNA, nimic despre proiectul noii legi, pai treaba-i asta domnilor din redactie?......
Fişiere ataşate
abonament.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: La ce reviste apicole sunteti abonati ?

Mesajde Dila Daniel » 14 Dec 2012, 12:58

Si eu ma regasesc in cele scrise de Donbazil...
drept pentru care propun sa deschidem un topic,unde sa propunem subiecte,idei,sugestii.
Sa ajutam la cresterea informativa ale revistelor apicole.
incercam?
Sa postam aici viewtopic.php?f=33&t=3116
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: La ce reviste apicole sunteti abonati ?

Mesajde cristi x » 16 Dec 2012, 11:47

oare de ce vrea un internaut sa aiba abonament la o revista apicola:
1. pentru ca ii place mai mult un teanc de maculatura, decat umbra unui copac?
2. pentru ca vrea sa aibe si el o colectie in casa si nu-l tine buzunarul pentru o coectie tonitza?
3. pentru ca le este mila de niste oameni care vor sa traiasca din copy - paste?
4. pentru ca vor sa mai afle cate bobite de polen are floarea soarelui?
pentru mine cea mai buna revista apicola la ora actuala este tot google si youtube, dar atentie aici gasiti si cele mai mari tampenii.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: La ce reviste apicole sunteti abonati ?

Mesajde peterneamt » 16 Dec 2012, 12:42

Pentru ca in reviste si carti informatia este condensata si la subiect, iar timpul alocat informarii corecte este mai mic. Forumul este locul unde putem despica firul in patru, sau ne putem lamuri in anumite privinte cerind sfatul celor avizati ( este o complectare bine venita si necesara in in educatia de profil a unui apicultor profesionist dar si a unui novice, acoperind toata paleta de activitati legate de aceasta nobila indelednicire si facind lumina in mintea celor ce gindeau ca apicultura este plina de secrete si uneori chiar mistica ). ;)
ps.Dragul meu Donbazil, aveti dreptate si sunt in asentimentul dumneavoastra si sper ca redactorii sa inceapa sa isi imagineze ca traim intr-o tara libera, intr-o democratie....
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: La ce reviste apicole sunteti abonati ?

Mesajde cristi x » 16 Dec 2012, 13:14

peterneamt scrie:Forumul este locul unde putem despica firul in patru, sau ne putem lamuri in anumite privinte cerind sfatul celor avizati

1. eu cred ca multi stiu ca internetul este mai mult de forum, facebook, chat, etc;
2. foarte multi avizati nu mai scriu in reviste, deoarece chiar daca ai avea premiul nobel, o revista cu un tiraj de 1000 exemplare nu are cum sa te plateasca sa scrii in ea. si a trecut perioada cand scriau din dragoste de tara si marele conducator. si omul ala trebuie sa puna ceva pe masa;
si 3. intr-o revista pot vedea opinia unui om asupra unui subiect, pe internet pot vedea opinia a 100.
aici apare marea noastra problema, trebuie sa apelam la discernamantul nostru.

ca o paranteza: nu stiu daca ati urmarit reportajul national geographic referitor la formarea marelui canion. savantul care a prezentat ideia formarii canionuli in urma unei uriase inundatii a cazut si murit in disgratia academiei americane. dupa ani alt savant a demonstrat ca a avut dreptate si a cules laurii.
concluzia: un grup de oameni a anihilat o idee geniala, un director de revista isi va forma "camarila" de copisti sa scoata acea revista.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: La ce reviste apicole sunteti abonati ?

Mesajde adita » 16 Dec 2012, 15:54

Dl cristi x,
Afirmatia dv (2. foarte multi avizati nu mai scriu in reviste,...)presupune ca aveti cunostinte despre ce se scrie in revitele apicole(straine) si ca multi ditre cei avizati nu mai scriu in reviste apicole.Pot sa va pun intrbarea la cite reviste sinteti abonat ca sa trageti aemenea concluzie.
Prostia este infinit mai fascinantă decât inteligenţa. Inteligenţa are limitele ei, pe când prostia, nu.
adita
 
Mesaje: 125
Membru din: 04 Noi 2011, 19:02

Re: La ce reviste apicole sunteti abonati ?

Mesajde cristi x » 16 Dec 2012, 19:46

adita scrie:Dl cristi x,
Afirmatia dv (2. foarte multi avizati nu mai scriu in reviste,...)presupune ca aveti cunostinte despre ce se scrie in revitele apicole(straine) si ca multi ditre cei avizati nu mai scriu in reviste apicole.Pot sa va pun intrbarea la cite reviste sinteti abonat ca sa trageti aemenea concluzie.


1. apelativul "dl" pe un forum este impropriu. nu sunt si nici nu doresc sa fiu "dl" pe aici.
2. 2 ani sunt suficienti sa fi abonat la o asa zis revista apicola pt a renunta la ea? sau este nevoie sa mergi cu prostia pana la capat?
3. referirea era exclusiv la revistele romanesti. noi inca nu am deprins tainele capitalismului ca sa intelegem ca o revista traieste prin sponsori si nu prin vanzarea ei.
4. am cunoscut un erudit in domeniu care avea o impreionanta colectie din reviste americane de specialitate si care la aparitia internetului a renuntat treptat la abonamentele respective.
5. in general trebuie sa cunosti bine un om ca sa-i intelegi limita dintre credinta (sau dorinta de cunoastere) si snobizm.

si o intrebare pt adversarii celor mentionate de mine:
puteti sa-mi prezentati o tema dintr-un articol (dintr-o revista) si eu sa nu o gasesc dezvoltata nicaieri pe internet?
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: La ce reviste apicole sunteti abonati ?

Mesajde neculai.luca » 16 Dec 2012, 20:32

cristi x scrie:oare de ce vrea un internaut sa aiba abonament la o revista apicola:
1. pentru ca ii place mai mult un teanc de maculatura, decat umbra unui copac?
2. pentru ca vrea sa aibe si el o colectie in casa si nu-l tine buzunarul pentru o coectie tonitza?
3. pentru ca le este mila de niste oameni care vor sa traiasca din copy - paste?
4. pentru ca vor sa mai afle cate bobite de polen are floarea soarelui?
pentru mine cea mai buna revista apicola la ora actuala este tot google si youtube,[u] dar atentie aici gasiti si cele mai mari tampenii[/u].


Am confirmat mai sus că încă mai fac abonament la România apicolă.
Pentru nici unul din motivele ironice de mai sus, ci pentru că :
1. Chiar dacă un singur articol din revista lunară mi se pare interesant, consider că se merită.
2.Diriguitorii asociației mele (ACA) nu agreează încă să comunicăm pe net, aștept în revistă vre-o eventuală informație importantă. Și au mai fost, de ex. răspunsul ministerului finanțelor privitor la neimpozitarea veniturilor din apicultură, am mers cu revista la finanțe și s-au documentat băieții pe temă!
3.Nu mă împiedică nimeni să vin cu propuneri de îmbunătățire a conținutului revistei dar recunosc că sunt comod (sau nu mă pricep) și nu o fac.
4. Ar mai fi și ăsta un motiv
youtube,[u] dar atentie aici gasiti si cele mai mari tampenii[/u
bucură-te de ce ai, nu fi nefericit pentru ce nu ai !(dar nu fi leneş!)
Avatar utilizator
neculai.luca
 
Mesaje: 141
Membru din: 09 Apr 2011, 22:20
Localitate: Băiţa, Maramureş

Următorul

Înapoi la REVISTA PRESEI APICOLE - LUMEA APICOLA , ROMANIA APICOLA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori