Prima pagină OFF TOPIC CASA SI GRADINA

Totul despre casa si gradina !
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde victor s » 22 Aug 2011, 22:01

La indemnul lui Liviu65 ,deschid acest topic cu retete culinare, macaruri traditionale romanesti si nu numai...aici este obligatoriu ca postarea sa contina si foto...(metoda Janese, sa traiasca nea Eugen)
si ca sa nu fiu eu acela ce incalca regulamentul din prima postare, o sa pun o fotografie cu o minunatie de salau prajit, cu mujdei de usturoi si mamaliguta ! aaaa, si lamaie liviu....ca data trecuta mi-ai atras atentia si dupa cum se vede, m-am conformat...! :lol:
Fişiere ataşate
001.jpg
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde liviu1965 » 23 Aug 2011, 08:34

O " scarbosenie " .
Am inchis ca nu mai suport.
Ma uit dupa ce stau la masa......
Razbunarea va fi crunta....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde gica » 23 Aug 2011, 09:40

victor s scrie: ...... o sa pun o fotografie cu o minunatie de salau prajit, cu mujdei de usturoi si mamaliguta ! aaaa, si lamaie liviu....ca data trecuta mi-ai atras atentia si dupa cum se vede, m-am conformat...! :lol:

Victore Victore,
Cum umbli tu dupa o banare.
Daca in 3 zile scade numarul de cititori se stie la fix de unde.
Asa ca unul in minus nu mai conteaza.
Eu am scapat de data asta ca am remediul in frigider.Dar unflatul de Janese?
Nu pun poza.
Avatar utilizator
gica
 
Mesaje: 1146
Membru din: 22 Feb 2011, 21:11
Localitate: Bumbesti Jiu (Sadu) -Gorj

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde Cristian IONITA » 23 Aug 2011, 10:37

Victore o sa spui ca am ceva personal cu tine .... declar ca nu am nimic in plus fata de ce am cu cei care isi bat joc de lege si mai ales de bunul simt

aici http://www.pescarulamator.ro/lege192_Anexa4.htm sunt precizate masurile peste care un peste prins poate fi retinut .... ce ai tu-n farfurie este clar subdimensiune, dar deh asa e mitocanul roman ... ar pune si icra in traista ca deh .... a platit taxa de pescuit.

PS: daca de fapt salaul ala e de cumparat imi cer scuze .... oricum principiul ramane ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde liviu1965 » 23 Aug 2011, 10:58

Trebuie sa precizez ca postarea mea a fost pozitiva, am inchis ca salivam..... si dupa cum se vede am revenit .
Deja am spus la 2 prieteni despre aceasta sectiune de forum si au promis ca-l vor vizita si daca " simt " ceva vor contribui si ei cu proprile lor retete. Obligatoriu sa fie incercata ( reteta ) .

Cristi, treci pe la orisice magazin pescicol si voi gasi pesti sub limita de captura....... Asta e....cu acte in regula.
Itzi dau un alt caz: obletele sau porcusorul sau ..... nu mai stiu cum le zice , ajung la maturitate la cativa centimetri.
Pastrav ( nu somonizat ) am mancat chiar la Bicaz, si nu era mai mare decat cel postat de onorabilul Victor
Stiu ca e salau..... asta e , recunosc ca si eu mai aduc acasa din astia..... si tare's buni, mancaiar tata pe ei ca tare mult l-am asteptat pana a intrat in lanseta.... si acasa ma asteapta familia mea flamanda.....si ghiozdanul ghioraie de foame....
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde Cristian IONITA » 23 Aug 2011, 11:12

Foarte bine Liviu .... asa sa faci .... baga tu la mat, sa-ti fie tie bine, iar generatiile viitoare se vor descurca cu ce-or gasi pe marte, pe venus, pe alte planete .... ca pe pamant cu dealde astfel de fomisti slabe sanse.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde proapis13 » 23 Aug 2011, 11:58

Spre dezamagirea carcotashilor va pot anuntza ca acel salau
inainte de a fi prajit a avut dimensiunea minima legala;40cm
Si iata de ce;
Cand este prajit masa pestelui scade intre 10-25% la fel si lungimea
Dimensiunea minima a unei farfurii intinse in cazul de fata este de 25cm
Faceti calculele;cat mai are coada plus capul
Mancatori de peshte ce suntetzi :lol: ;)
Ashtept shi reactzia prinzatorilor

P.S. Cu toate ca mancai mai devreme am deja inundatzie in gura
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde liviu1965 » 23 Aug 2011, 12:02

Cristi, iar m-ai inghesuit..,...

Cand ii prind nu sunt mai mult de 10 - 20bc. Vorbesc de pescuitul sportiv, pe paraurile si raurile din zona iasului.Si nu merg decat cu un bat si un carlig.
Da' cand platesc taxa de intrare la o balta privata...... insa doamne sa ma ierti..... trebuie sa aduc si ceva in traista...
si pe astia nu-i intereseaza marimea.....

Dar sa nu schimbam subiectul..... Cristi ceva poze atasate de o reteta?
Ceva sa punem pe masa si sa te pomenim......
Musai retete verificate pe masa celui posteaza.

Sa auzim de bine ..... si cu retete super.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde liviu1965 » 23 Aug 2011, 12:04

Vorba lui proapis13.....

Acum prajesc peste..... , ce-i drept in tigaie. Asta e.
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde Cristian IONITA » 23 Aug 2011, 12:26

proapis13 scrie:Spre dezamagirea carcotashilor va pot anuntza ca acel salau
inainte de a fi prajit a avut dimensiunea minima legala; ...


hai zi tu asa dupa tine .... cam cat timp ar mai fi trebuit ca "norocosul" exemplar din farfurie sa ajunga la maturitate? Chiar iti trebuie ruleta (sau de ce nu micrometru) pentru asta?
.... reglementarile astea au si ele un sens si mai ales un scop .... ideea este sa dai sansa pestelui sa se inmulteasca inainte sa-ti umfli tu ghiozdanul dar ma rog .... imi pierd vremea de pomana cu carcotasi de dragul carcotitului .... am spus ce aveam de spus si cine are cap pe umeri o sa inteleaga .... cine e mitocan tot mitocan va ramane.

@Liviu - de inghesuit te-ai inghesuit singur .... cine stie poate chiar iti place :D

o poza in plina desfasurare .... piept de porc la cuptor , mai trebuie sa mai stea cca 15 minute la cuptor de acum incolo

Reteta e simpla si mai ales ieftina inclusiv aici in capitala europeana (unde Kg de muschi, cotlet, ceafa, etc trece de 10 Euro/ Kg dar ce gatesc eu acum e numai 4)

una bucata piep de porc
1 pahar de vin (alb de preferat si natural nu alcool plus esente inmuteliat)
ceva ceapa, usturoi, morcovi si cativa cartofi, ulei (de masline daca e), rosii, bulion, piper si alte condimente

halca de carne se cresteaza pana aproape de sorici, peste crestaturi se presara condimentele (verdeata, usturoi, piper, sare, etc), se lasa peste nboapte in frigider asa (sau macar cateva minute la frigider daca nu e timp), se baga-n cuptor intr-o tava suficient de adanca (vas de yena daca exista e f bine), tava bine unsa cu ulei si langa garne ceva lugume (morcovi, ardei, telina) fara cartofi, se mai pune ceva apa .... cat sa nu inece de tot friptura si apoi sa de drumul la cuptor (care ar fi bine daca e preincalzit) la foc mediu cam 30-40 de minute
Dupa asta se aduaga in tava rosiile (bulion) si cartofii si ceapa taiata butucanos .... se pune vinul si daca e cazul se mai adauga adauga apa si se mai baga oin cuptor la foc mic
inca cca 30 de ora (se verifica daca e moale) .... mai multa verdeata se adauga putin inainte de-a fi gata.
Deabia astept sa fie gata .... la mine acum nu e inca ora 12 .... dar .... imi ploua'n gura
Fişiere ataşate
piept de porc la cuptor.jpg
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde liviu1965 » 23 Aug 2011, 12:39

Ai vazut ca putem sa ne schimbam retete si fara sa fim mitocani? sau inghesuiti in alt sens al cuvintului.....
Ai afirmat odata, in alt topic, ca tu dezbati IDEEA si nu PERSOANA, lucru pe care l-am apreciat.
Eu personal iti multumesc ptr.continuarea dialogului in mod ...mai corect unii cu altii.
SI itzi garantez ca am sa fac reteta si daca nu-mi place ...... am sa te comentez....reteta.
Tocmai m-am uitat prin frigider si prin curte..... mai trebuie carnea.

Pana atunci nu pot decat sa-ti urez decat POFTA BUNA
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde Cristian IONITA » 23 Aug 2011, 12:47

Liviu .... reciteste te rog postarile mele .... si te mai rog ca daca gasesti sa subliniezi unde am "dezbatut" persoana.

Multumesc,

PS: e departe "alimentara"?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde liviu1965 » 23 Aug 2011, 13:22

Ok, am sa caut. Era ceva printr-un topic de politica,parca.
Dar nu mai conteaza atat-a timp cat suntem colegi de forum.

Sa comentez faza cu alimentara.... e aproape , partea proasta e ca i-am obligat pe ai mei sa manance o supertocanita de cartofi facut de mine insumi si care sta si acum in frigider...... ficioru a plecat la mama , la Bacau; fiica-mia a plecat la cealalta bunica, in Iasi ; nevasta-mia a prajit niste caras ca a vazut ca salivam la pozele colegilor ... cu peste .... Nu se compara cu ce am vazut la Victor ..... cred ca dau tocanita la caini si ma duc sa prind niste bibanei ( micuti , sub cota, asta e , alceva nu prea creste prin zona mea si-i fac pe tabla . La mujdei folosesc si niste rosii coapte , tot pe tabla... sau folosesc ..... vad eu, deja ploua.....
Cristi , am avut 3 zile de numai carne , carne, carne la gratar.
Inca o data promit ca-ti incerc reteta cum scap de supertocanita....

Te salut si ne auzim
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde victor s » 23 Aug 2011, 16:20

Cristian IONITA scrie:Victore o sa spui ca am ceva personal cu tine .... declar ca nu am nimic in plus fata de ce am cu cei care isi bat joc de lege si mai ales de bunul simt
asa e mitocanul roman ...
PS: daca de fapt salaul ala e de cumparat imi cer scuze .... oricum principiul ramane ....

MARE OM, MARE CARACTER !
cu ce mi-am batut joc de lege si mai ales de bunul simt, prin faptul ca am servit masa la un restaurant de pe malul Dunarii?
tu ai mancat vreodata la restaurant? probabil ca nu (tot mai bun e sandvisul de acasa cu legume) sau daca da, cred ca le-ai tocat nervii ospatarilor in asa hal, incat ti-ai luat suturile de rigoare inainte de plecare...
daca te-ai fi uitat mai atent, ai fi vazut ca fotografia este facuta intr-un restaurant; din Orsova (salut pe aceasta cale pe toti locuitorii de la malul Dunarii, unde am petrecut un concediu extraordinar,oameni simpli dar cu o personalitate nemaiintalnita prin zonele noastre ''metropolitane'').
dar... cum spui tu...''asa e mitocanul roman''!
oricum, scuzele NU se accepta, pentru ca ''principiul ramane'' !
p.s. acum am sa postez o fotografie cu pulpe de pui dezosate (de crevedia) la gratar...ia vezi C.I., astea se incadreaza in S.T.A.S. ?
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde teinegru64 » 23 Aug 2011, 16:51

[quote="liviu1965"]
Itzi dau un alt caz: obletele sau porcusorul sau ..... nu mai stiu cum le zice , ajung la maturitate la cativa centimetri.
Pastrav ( nu somonizat ) am mancat chiar la Bicaz, quote]


Și, un sfat pentru pescarii care vor dori sa pescuiasca pe lacul Bicaz și in amonte pe Bistrița...nu intrebați localnicii de locul in care puteți gasi obleți....intrebați unde puteți gasi un.....șui. Așa sunt numiți obleții in zona respectiva. Fir intins. :lol:
Și apropo de porcușor....daca avea 2-3 metri, tot așa sar fi numit????
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: DE PRIN TARA ADUNATE- RETETE CULINARE

Mesajde Cristian IONITA » 23 Aug 2011, 18:27

pentru o clipa am avut impresia ca m-am ramolit (de tot ca ceva ceva tot sunt), dar recitind subiectul topicului m-am linistit, nu eu sunt cel care habar nu are despre ce vorbeste. Victoras tata ... tu esti cel pe dinafara subiectului (nu mai spun ca e deschis chiar de tine) .... daca vrei sa discutam despre ce iti pune chelneru pe masa trebuie alt topic, sau cel putin alta denumire.

De mancat la restaurant am mancat (si foarte probabil o sa mai mamnac) de mult prea multe ori decat mi-am dorit, ma bucur ca sunt un om care apreciaza mancarea pentru alte motive decat fitele (basinile) cu care ma pot lauda ulterior. Oricum de luat la suturi pana acum din fericoire (pentru ei vorbesc) nu m-a luat nimeni, dar viata e plina de surprize .... ramane sa vedem ce ne rezerva viitoarul.
Eu indiferent unde manac obisnuiesc sa folosesc si farfurie, si cutit, si servet, si pahar si fata de masa (apropo la unele din restaurantele la care am mancat eu peste tacamurile erau un pic altfel .... speciale pentru peste .... ) asa ca te rog sa intelegi de ce m-am lasat inselat de aparente (denumire topic, etc) si am crezut ca te lauzi cu ceea ce tu ai gatit si nu ti-a fost gatit (nu e obligatoriu sa ai tacamuri pentru peste acasa dar .... ).

In cazul asta altii si-au batut joc de lege si bun simt oferindu-ti de mancare ceva ce e ilegal sa pescuiesti, iar tu din diverse motive (ignoranta, delasare, comoditate, etc - te rog nu-mi cere sa spun ce cred) ai acceptat. Stii cum vine asta .... ca si cum un stupar ar oferi miere ciorbita (nematurata) pe post de miere de calitate.
Retrag scuzele .... asa ceva trebuie facut catre oameni cu un minim discernamant, in ceea ce te priveste nu e prima data cand te surprind cu fofarlica ... nu sunt de specialitate dar asa din avion consider ca e ceva patologic.

@liviu1965 - ceva mai devreme ai afirmat (sau ai lasat sa se inteleaga) ca eu "atac" omul si nu ideea .... cand te-am rugat sa fii ceva mai clar si sa indici de unde ai aceasta impresie o dai la intors .... ca nu-ti aduci aminte bine .... . Zic si eu asa, un sfat dezinteresat, ca ar fi mai bine totusi sa te limitezi in afirmatii doar la ceea ce-ti este clar ..., ca e pacat .... in rest imi pari un tip simpatic, nu vreau ca eu si probabil altii colegi de pe forum sa-si formeze o impresie grersita despre tine (cum ca manaci ce nu trenbuie cand vorbisti)

O zi buna in continuare tuturor, eu raman in continuare interesat de acest topic .... sunt in lipsa de inspiratie la una din atributiile care oin ultima vreme au devenit de baza in cazul meu
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la CASA SI GRADINA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori