Prima pagină DIVERSE IN APICULTURA VIDEOCLIPUL SAPTAMANII

Pune aici un videoclip apicol interesant , gasit pe net sau facut de tine.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde APISSERBAN » 12 Dec 2012, 17:20

cornelioandanciu scrie:Am luat de la capat filmuletele de aici, vreau sa-l gasesc pe ala cu doua matci in stup.Acolo este ceva care imi scapa, adica atunci cand pune gratia haneman la corpul de sus lasa putina distanta sa treaca trantorii, or in acest caz nu trece si matca?Nu mai dau de el, dar insist in continuare.Am zis ca nu aplic, dar poate ca voi aplica treaba asta la doi stupi sa vad ce se intampla.

Catul de recolta se aseaza si el tot cu un cm. inapoi,adica se muta inapoi cu un cm. atit gratia haneman cit si caturile de recolta
APISSERBAN
 
Mesaje: 19
Membru din: 07 Dec 2011, 17:31

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde ovidiu_78 » 17 Dec 2012, 23:18

"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Adi Hodis » 17 Dec 2012, 23:39

Ovi, nu merge linkul tau.

Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde ovidiu_78 » 17 Dec 2012, 23:43

Mersi Adi :)
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Gicone de BmV » 21 Dec 2012, 16:28

Salu_Tare
Dle Dan Margarit
Aveti , aveti...interesante sculele de timplarie. Am si eu un abric combinat circular cu freza. Masa este rabatabila.Se rabate atunci cind lucrez cu abricul.
Nu am insa masina de grosime.
Privitor la albine:
Sper sa treaca iarna toate familiile, desi anul acesta am multe familii slabe rau. Nu am facut unificari.
Om vedea. daca veniti in tara, pe la Brasov, va anunt ca avem sedinta lunara a fil. ACA Bv. pe 10 Ianuarie 2013, cind vom alege si noul presedinte. In calitate de membru , va invit la aceasta reuniune a apicultorilor brasoveni.
Va doresc sarbatori fericite si numai bine.
Gica Malinici
tf. +40 726522465
Robert Magnamara : Meritul lui in viata a fost ca a stiut sa se inconjoare de oameni mai destepti decit el.
Gicone de BmV
 
Mesaje: 51
Membru din: 29 Ian 2012, 02:26
Localitate: Brasov

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde ovidiu_78 » 21 Dec 2012, 17:20

Dl Dan nu posteaza aici pe forum,incercati pe youtube
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde cristi_vidican » 21 Dec 2012, 17:43

Mai citește câteodată. Măcar să vadă și lucruri pozitive, că destul l-am tocat.
E adevărat că pe youtube, pe pagina lui și răspunde.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Gicone de BmV » 21 Dec 2012, 18:18

cristi_vidican scrie:In sistemul lui de stupi, in care mereu are caturi goale si albina foarte multa, cuibul nu se blocheaza, chiar intr-un cules masiv. Cred ca tine si de rasa. Sunt rase care verticalizeaza mult mai bine, ca altele care blocheaza imediat cuibul.

Buna Seara,
Daca a-ti urmarit toate episoadele a-ti vazut ca in final inainte de alimentarea cu sirop, in cele doua corpuri care formau cuibul era destula hrana pentru citeva luni. prin hranirea suplimentara, a umplut corpul de sus , complet.
Alimentind cu dulcolact sau apiinvert, nu uza albina. privitor la polen nu s-a spus ca zona e o zona saraca in flora. Atit am inteles ca are o clima similara cu a Brasovului cu exceptia situatiei in care termometrele scadeau si pina la -40*C dar cred ca pentru perioade scurte de timp. Albinele rezista pentru ca sunt de rasa ruseasca ...provenind de pe aceeasi paralela a terrei. facind o comparatie climatica cu cea din zona Brasovului, pot sa va spun ca bogatia florala aici e mult mai mare decit in Baragan. Nu vad de ce sa nu fie si la ei suficienta flora spontana pe finete.
Va amintesc ca in zona Carpatilor nostri se regaseste 20% din flora spontana a Europei, motiv pentru care mierea romaneasca e asa de apreciata.
Cu sima
Gica Malinici
Robert Magnamara : Meritul lui in viata a fost ca a stiut sa se inconjoare de oameni mai destepti decit el.
Gicone de BmV
 
Mesaje: 51
Membru din: 29 Ian 2012, 02:26
Localitate: Brasov

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Stefan_D » 26 Dec 2012, 00:34

Fapt divers!
Antibioticele astea au remanenta o perioda indelungata. Tin minte ca am facut tratament 6 luni cu Moldamin si dupa incetarea administrarii, 1 an jumate mai tarziu transpiratia inca avea miros de medicament! E drept la om, dar ca idee!
Stefan_D
 
Mesaje: 53
Membru din: 30 Mai 2011, 22:37

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde janese » 26 Dec 2012, 15:55

la filmul nr 8...intrebati-l pe DM..pe locurile unde a avut stupi anii anteriori si s-a ars iarba,se vad pete de praf alb...si in general prin toata iarba in filmul asta!!!cu ce a dat si de ce?????
Avatar utilizator
janese
 
Mesaje: 1817
Membru din: 08 Apr 2011, 12:03
Localitate: Dambovita, Razvad

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde valter » 28 Dec 2012, 22:20

janese scrie:la filmul nr 8...intrebati-l pe DM..pe locurile unde a avut stupi anii anteriori si s-a ars iarba,se vad pete de praf alb...si in general prin toata iarba in filmul asta!!!cu ce a dat si de ce?????


vezi ce se intampla cand nu urmaresti toate filmele lui DM...pastia in Canada ai paste boala Lyme transmisa de capusa si ca manageri desavarsiti i-si iau masuri de preventie...ca le gasesc infipte mai jos de buric :lol: .
Avatar utilizator
valter
 
Mesaje: 378
Membru din: 08 Apr 2011, 10:38
Localitate: Mihail Kogalniceanu, Constanta

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Gicone de BmV » 31 Dec 2012, 22:50

La Multi Ani pentru 2013...-> !!!!
...la toata suflarea apicultorilor romani de pretutindeni:
multa sanatate, ca sa le ducem pe toate,
multa miere , ca sa fie cu lovele,
sanatate la albine , ca s- auzim numai de bine !
La Anu' si la Multi Ani !!!
Hai , Hai !!
Ia mai minati mai flacai sa se auda-n munti si vai ..!!!
Robert Magnamara : Meritul lui in viata a fost ca a stiut sa se inconjoare de oameni mai destepti decit el.
Gicone de BmV
 
Mesaje: 51
Membru din: 29 Ian 2012, 02:26
Localitate: Brasov

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde Adi Hodis » 01 Ian 2013, 03:27

La Multi Ani domnule Dan Margarit !.
Un an nou cu multa sanatate, mult noroc si impliniri pentru intreaga familie Margarit!. :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde nae » 01 Ian 2013, 04:10

La multi ani !
Sanatate dv si familiei , un AN NOU mai bun .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde alin m » 01 Ian 2013, 19:34

Am urmarit filmele de sarbatori si cateva afirmatii mi-au ramas in minte.
-tratamentele fac ca albina sa fie sanatoasa si astfel nu i se scurteaza durata de viata -de aici probabil si multimea aia de albine din acele turnuri.
-tratament diversificat de fiecare data
-selectia continua -albina foarte blinda si productiva -ale mele un sfert sint ca masina de cusut

Ce mi-a mai placut dpdv igienic foita de plastic pusa in rama de lemn. Nu sint fan plastic dar nici nu pot contesta faptul ca acea foita nu elimina multe probleme de igiena dar si de manopera. Elimina din start intrebarea cu ceara dezinfectata. O pune in rama si atat. Ceara de pe ele se razuie si se pune la loc atunci cind e cazul. Le inlocuieste suficient de des nu ca altii ramele la 20 de ani
alin m
 
Mesaje: 246
Membru din: 03 Mar 2011, 14:27
Localitate: galati

Fund inclinat - Dan Margarit

Mesajde emi_coman » 02 Ian 2013, 16:43

Ce parere aveti despre fundul inclinat cel pe care il foloseste Dan Margarit - Apicultura la distanta ?
emi_coman
 
Mesaje: 5
Membru din: 05 Aug 2012, 10:22

AnteriorUrmătorul

Înapoi la VIDEOCLIPUL SAPTAMANII



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


cron