Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

TURNUL BABEL

Mesajde mircea » 26 Ian 2019, 11:09

Întotdeauna m-am simțit mai mult atras de valorile universale şi mai puțin strict de cultura unei națiuni. Mă simt mai mult european decât român, mai mult occidental decât oriental şi iubesc societatea deschisă, pluralismul, multiculturalismul, democrația. Şi cred că drepturile fundamentale ale omului trebuie respectate fără discriminare rasială, culturală sau religioasă. Oricât de dificilă ar putea părea chestia asta la un moment sau într-un anumit context. Pentru că, mai devreme sau mai târziu, va trebui să recunoaştem că aceste criterii artificiale de diferențiere, create de natura umană, nu ne vor salva de efectele unei realități obiective: suntem cu toții aparținători speciei umane şi locuim aceeaşi planetă, cu consecințele inevitabile propriilor interacțiuni. Câtă vreme vom înțelege acest adevăr peren, vom accepta şi faptul că la Turnul Babel s-a schimbat forma aparentă a umanității nu şi conținutul ei. Oamenii au rămas în linii mari aceiaşi, în muget şi scrâşniri…

Trăiesc şi muncesc într-o zonă unde mozaicul de culori, freze, limbi şi culturi vine să confirme cele de mai sus. Iar un ochi antrenat, de damblarin, poate surprinde umorul şi ineditul........

LUPU' ALBINELOR, alias Damblarin
Tot textul aici....... TURNUL BABEL

tb.jpg
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
mircea
Site Admin

Re: TURNUL BABEL

Mesajde mircea » 26 Ian 2019, 11:44

LU` nu te cred .
Si eu am fost in Europa valorilor perene de multe ori dar niciodata nu am avut sentimentul ca sunt acasa, nici nu a trebuit sa plec acolo pentru a afla daca sunt roman sau nu, nici nu mi-am ascuns vreodata originile , ba dimpotriva le-am afirmat de cate ori am avut ocazia, cu mandria ca apartin Romaniei .

Tu stii ca orice sentiment, traire, sistem de valori universale la care aderi ca individ, nu pot fi depline fara asumarea identitatii si uite de aia nu te cred .
Nu poti fugi vreodata nici de cine esti, nici de ceea ce esti , pentru ca nu poti fugi de tine crezand apoi ca te-ai regasit .
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
mircea
Site Admin

Mesajde Bezna Zorilor » 14 Feb 2019, 02:03

Este haios ca tocmai lupul albinelor, un asa retras, poate scrie lucrurile astea. Care, apropo, nu sunt rele in sine. Sunt esenta, probabil, a viitorului ca specie, ca nu vad sa iesim prea curand de pe planeta asta, deci trebuie cumva sa ne intelegem. Problema cu discursul asta e ca exclude orice forma de identitate. Ori identitatea si constiinta apartenentei unui tot mai mare, unui set de, ma rog, sa le zicem valori ce pot fi adoptate drept universale nu se exclud. Ce face el, asadar, e ce zici tu, Mircea, se ascunde de originea lui. In fapt, nu pot sa zic ca e acuzabil. In definitiv, cu ce sa te mandresti? Ca Decebal a schimbat cola'n pepsi? Asa ca nici pe tine, Mircea nu te inteleg, cu ce esti asa mandru ca esti roman... Ar trebui sa fie ceva...mai degraba, vorba unui moldovean in voga pe internet, "oarecum impacat cu faptul ca sunt roman".

Am exersat mandria asta, daca pot sa ii spun cretina, ca automat asta e printre primele chestii pe care le primesti pe gat cand esti mic. Si e greu sa iesi din ea. Ea e toxica, pentru ca te muta in sistemul de referinta in care meritele sau cauzele personale obiective nu au valoare: doar contextul subiectiv - altii au ceva cu mine ca sunt roman, mie mi se cuvine ca sunt roman etc. E un fel de religiozitate pana la urma. Dar Mircea, tu ai dreptate, nu te poti desprinde de origini, oricat de apetisanta ar parea perspectiva. Dar poti da un exemplu...de roman care se spala, de roman care se agita, de etc etc. Dar un exemplu.

Si asa, ca un soi de adnotare. Lupul albinelor nu e chiar genul de persoana care sa vorbeasca despre asa ceva in public. Nici altii, ca tot veni vorba. Ca oamenii care se retrag sunt fix cei pentru care genul asta de intelegere e cel mai greu de transportat in viata de zi cu zi.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Bezna Zorilor

Mesajde mircea » 15 Feb 2019, 02:06

Aici nu este vorba chiar despre LU`, cum nici in subiectul cu moldovenii, nu moldovenii sunt personajul principal , insa cele doua subiecte sunt legate unul de altul, pentru ca evidentiaza o stare de fapt…..

Daca tot ai pomenit de moldoveanul in voga, ala cu galetile…..urmaresc de niste ani buni, inca de la inceputuri, ce scriu oamenii aia pe bloguri, oameni ce se vor a fi vocea unor generatii mai mult sau mai putin trecute sau actuale. In ciuda a tot ce scriu ei, uneori cu un real talent , daca privesti dincolo de cuvinte o sa vezi ca razbat niste lucruri nu tocmai in regula .

Pe aia de la o anumita varsta in sus ii stiu, stiu ce pot sa dea si oricate idei generoase ar lansa, nu-si pot depasi conditia si statutul de lichele ascunse care nu au facut nimic, cand trebuiau sa faca , iar astia tineri sunt doar promisiuni, pe moment neonorate si doar viitorul o sa arate cum sunt ei cu adevarat . In orice caz. si unii si altii s-au adaptat vremurilor esuand in partizanate de grup, nestiind (sau mai degraba stiind) ca simbioza asta paguboasa pe care o practica , inseamna in primul rand dependenta , ori cand esti dependent de ceva, nu mai esti tu .

De unde mandria ?
Mandria este si trebuie sa fie implicita . Cand esti copil, te invata parintii si bunicii (sau cine o mai fi), sa nu-ti sufli mucii pe pereti, sa fii om, ….sa fii . Lucrurile astea se invata si pe masura ce te vartosesti cu anii, iti dai seama ca multe altele care se adauga,vin de undeva mult mai complex, mai mare, care inseamna, o cultura, o natiune, un popor , o tara si ca tu ca individ esti produsul lor . Mandria vine din demnitate si demnitatea te defineste pe tine ca om si de tine depinde daca o faci prezenta sau o vomiti cu sughituri acasa in baie sau pe caldaramuri straine.

In viata este important ce faci, dar de multe ori mult mai important este ceea ce nu faci, desi dracul iti tot sopteste in ureche .
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
mircea
Site Admin

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE