Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde jonny_it » 09 Ian 2020, 17:47

lucky5strike scrie:La 7 lei/kg... la naiba cu piata libera... cand mie imi zboara banii omnidirectional (tva, acciza, impozite, taxe, asigurari, etc.) :roll:


Solutia este sa fie blocate importurile din China, sau cel putin sa ajunga doar miere nu si inlocuitori.

PS: Asa zic si crescatorii de regine din vest cand pleaca din Romania si Bulgaria regine la un sfert de pret fata de ce pot cumpara acolo in zona. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde Balian » 09 Ian 2020, 21:58

cornelioandanciu scrie:Cu tot respectul, ar mai fi o variantă, apicultorii să se grupeze pe zone și să își facă singuri cooperative în care să își proceseze mierea, cu care să intre apoi în supermarketuri.

Tocmai în aceste zile am înființat o cooperativă. Pe bune.
Ce șansă de reușită vom avea, vom vedea. Lumea e învățată, sau va învăța că
la supermarchet sunt și lucruri dubioase. Te stoarce ca sursă ca să obțină la
final un preț bun (mic) plus un profit bun (mare) = preț de cumpărare f mic.
Preț f mic la preluare înseamnă a umbla la calitate. Părerea mea.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde yuonyuon » 09 Ian 2020, 23:25

hai ca sa intreb....care este scopul cooperativei? avantaje dezavantaje....?
nu ma intereseaza cifre....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde peterneamt » 10 Ian 2020, 01:54

Mierea în școli ....un program care ar fi putut educa și învăța Românii să consume miere naturală . A vinde miere la Români este ca și cum ai vinde Turcilor carne de porc ! Exportatorii Români au făcut ca mierea noastră să fie considerată inferioară......! :cry: Și tot ei ne pot salva , dacă înțeleg că fără laboratoare ...("cumpără miere chinezească de la ucrainieni" ) care să ateste calitatea a ce cumpără și vând sunt la mîna importatorilor din vest și deșii răul l-au făcut, ( au distrus brandul mierii Românești ) dacă sunt serioși și mai ales corecți, poate , mai pot repara .... :evil: !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde Balian » 10 Ian 2020, 07:26

yuonyuon scrie:hai ca sa intreb....care este scopul cooperativei? avantaje dezavantaje....?
nu ma intereseaza cifre....


Prin statut cooperativa ar avea scopul de a ajuta membrii să fie cuplați la un lanț
scurt de vânzare avantajoasă în en-gros și en-datail. Cooperetiva fiind o personalitate
juridică luând în calcul o cantitate mai mare de produs o poate negocia direct cu
retailerii sau procesatori un preț mai avantajos.
Tot așa prin cooperativă membrii pot fi aprovizionați cu necesarul de ce au nevoie în
cursul anului apicol.
Cooperativa poate accesa fonduri comunitare de utilare, mecanizare, procesare
print-un punctaj mai avantajos.
Ca dezavantaj pot spune că membrii pierd din libertate de decizie și au obligația
de a preda o parte însemnată din producțiile lor și sunt obligați să aprovizioneze
numai prin cooperativă.
Cooperativa poate ajuta mai ales pe cei care au producții mult peste posibilitățile
lor de vânzare la borcan.
Dacă iau în calcul starea jalnică actuală a pieței interne și externe a mierii, sunt
sceptic să poată obțină acest obiectiv.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde yuonyuon » 10 Ian 2020, 17:44

totul depinde de oamenii cu care te asociezi...actele si hartiile nu au mult de spus ...cand educatia e la pamanat ....
is multe emotii care duc la esec....
oamenii nu sunt consecventi ...la prima problema dau inapoi....

daca ar functiona un singur lucru cat de mic ar fi un inceput ....pentru asta ai nevoie de oameni care trebuie....cea ce e greu de gasit in mediu nostru..
cooperativa in sine nu are nici o vina ...ea functioneaza .....depinde cine o mentine....

ce este interesant ..e ca totul functioneaza daca este executat corect...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde Balian » 10 Ian 2020, 18:35

Oamenii în jurul meu simpt că erau lăsați singuri cu problemele lor.
Nu au fost reprezentați susținuți. Au fost mințiți, păcăpliți, manipulați
dealungul timpului. Și cu cât sunt mai în vârstă cu atât mai mult au
trecut prin asemenea situații.
Curajul de asociere ar fi în tineri, dar nu sunt suficienți tineri dintre
apicultori. Cum spui cooperativa ar funcționa cu oameni potriviți pentru ea.
Așa că lucrăm din materialul ce avem. Cu două variabile. Da sau ba. :?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde paul » 12 Ian 2020, 09:38

Balian scrie:Tocmai în aceste zile am înființat o cooperativă. Pe bune.
Ce șansă de reușită vom avea, vom vedea. Lumea e învățată, sau va învăța că
la supermarchet sunt și lucruri dubioase. Te stoarce ca sursă ca să obțină la
final un preț bun (mic) plus un profit bun (mare) = preț de cumpărare f mic.
Preț f mic la preluare înseamnă a umbla la calitate. Părerea mea.

Draga Geza, foarte buna initiativa !
In urma cu ceva ani cand la moda erau asociatiile ( prietenii stiu de ce), cand erau discutii pe aici pe forum pentru infiintarea Asociatiei Apicole Stuparitul, am avansat o discutie despre oportunitatea infiintarii unei cooperative. Bineinteles ca ... nimeni nu m-a bagat in seama. ;)
Din ce te-am citit, am inteles ca esti si conducatorul unei asociatii. Ce anume te-a determinat sa infiintezi cooperativa, sau, sa intreb altfel, ce poate face in plus pentru nevoile apicultorului o cooperativa comparativ cu asociatia ? Sau, sa intreb si mai altfel, ce anume le diferentiaza ? Banuiesc ca ambele pot negocia preturi, ambele pot executa prestari servicii ...
LE ... suntem inafara subiectului topicului. Daca vrei sa-mi raspunzi te rog s-o faci intr-un topic dedicat daca exista, sau, daca nu exista, te rog sa deschizi unul .
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde peterneamt » 27 Iul 2020, 07:52

Dacă ai vad......ești rentabil !
:roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde Neafiliatul » 07 Sep 2020, 16:08

Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde Balian » 07 Sep 2020, 16:24

Satatisticile astea sunt pentru adormit copii. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde jonny_it » 07 Sep 2020, 17:16

Balian scrie:Satatisticile astea sunt pentru adormit copii. :lol:


Depinde ce interes are cel care numara :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde Shrek » 07 Sep 2020, 17:30

Anul acesta, au fost cele mai bune oferte de pret, pentru miere la procesatori. Nu cele corecte dar oricum, simțitor mai mari de 6' 5 lei pentru poliflora. Intrarea pe piata a unui achizitor extern a zdruncinat serios procesatorii locali care au fost nevoiți să ridice si ei prețul. Oricum , anul acesta a fost o lecție de invatat: cine produce miere de salcam ( tone), este bine sa astepte si un an, doi, un pret cat de cat corect. Un bun amic, care a dat anul trecut cu 14 lei per kg, salcamul, milogindu-se luni intregi la procesator pentru bani, ii venea sa-si dea cu tezla-n...., văzând o oferta de 23 lei anul acesta. Presimt că peste o luna două, va fi un pret de 15 lei per kg, la tei/faneata! Iar la anul...6 lei!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde jonny_it » 07 Sep 2020, 17:56

Shrek scrie:Anul acesta, au fost cele mai bune oferte de pret, pentru miere la procesatori. Nu cele corecte dar oricum, simțitor mai mari de 6' 5 lei pentru poliflora. Intrarea pe piata a unui achizitor extern a zdruncinat serios procesatorii locali care au fost nevoiți să ridice si ei prețul. Oricum , anul acesta a fost o lecție de invatat: cine produce miere de salcam ( tone), este bine sa astepte si un an, doi, un pret cat de cat corect. Un bun amic, care a dat anul trecut cu 14 lei per kg, salcamul, milogindu-se luni intregi la procesator pentru bani, ii venea sa-si dea cu tezla-n...., văzând o oferta de 23 lei anul acesta. Presimt că peste o luna două, va fi un pret de 15 lei per kg, la tei/faneata! Iar la anul...6 lei!


Ai descoperit roata! :lol:

Productia mea de miere de mana anul acesta este cam de 3-4 ori cat pot vinde eu intr-un an la borcan(si vand destula). Nu dau nimic la procesatori, prefer sa iau banii pe rand, poate nu cu mult mai multi, dar doar sa nu le dau bani unora care in anii trecuti isi bateau joc de munca noastra. Daca la anul nu scot miere de mana am de unde sa dau la clienti. Poliflora deja este pe duca, trebuie sa-i invat cu mierea de mana. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Pretul Mierii 2012 - 2020

Mesajde Shrek » 07 Sep 2020, 19:45

jonny_it scrie:....
Ai descoperit roata! :lol:

Desigur! Roata....pătrată!
Si la mine a fost o producție neașteptat de mare la mierea cu aromă de ....moca! Numa ca s-o trecut repede. Eu vorbeam de cei ce au sute de familie de albine si produc de la 10 to in sus. Nu cred ca isi permite nimeni sa o vândă " cu borcanu'". Ei depind in mare masura de procesatori.
Nu am suficienți neuroni sa pot intelege cum se intampla ca de la un an la altul, prețul la miere sa difere cu 8 -10 lei ( 1, 5 -2 €). Doar dacă, la aceeași masă, unii mânca bucățile si ceilalti doar zama dan ciorba! Zac si io!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori