Prima pagină APICULTURA GENERALA DISCUTII APICOLE DIVERSE

Discutii despre apicultura care nu sunt clasificate in nici o sectiune a forumului .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Ce produse are un magazin apicol....online

Mesajde cristi_vidican » 23 Dec 2021, 10:11

Dacă socotim că ei câștigă în euro cât câștigăm noi în lei, adică același număr, nu aceeași valoare, prețurile pentru ei sunt mici.
O reversibilă cu 6 rame la ei e 2100 de euro. Un salar de începător.
Ca și cum ar fi la noi 2100 de lei.

P.S. Merg la nevastă să văd dacă aprobă să ne mutăm în Nemția.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7027
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor


Re: Ce produse are un magazin apicol....online

Mesajde Cristian IONITA » 24 Dec 2021, 20:54

cristi_vidican scrie:Dacă socotim că ei câștigă în euro cât câștigăm noi în lei, adică același număr, nu aceeași valoare, prețurile pentru ei sunt mici.
O reversibilă cu 6 rame la ei e 2100 de euro. Un salar de începător.
Ca și cum ar fi la noi 2100 de lei.

P.S. Merg la nevastă să văd dacă aprobă să ne mutăm în Nemția.



Sper ca doamna sa fie suficient de inspirata incat s aprobe doar daca reusesti sa ai "salar" de germania :)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4290
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ce produse are un magazin apicol....online

Mesajde cristi_vidican » 25 Dec 2021, 07:49

Cristian IONITA scrie:
Sper ca doamna sa fie suficient de inspirata incat s aprobe doar daca reusesti sa ai "salar" de germania :)

Cunosc un caz la noi în județ. Tată cu 9 copii. Omul a fost zidar toată viața lui. Copiii când au crescut, au dorit să meargă toți în America. Tata le-a spus așa: munciți ca în America și veți trăi ca în America. Din câte știu toți 9 sunt în România, majoritatea locuiesc în satul în care s-au născut. Fiecare are câte 1-2 afaceri și sunt mai bogați decât mulți români care au emigrat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7027
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Ce produse are un magazin apicol....online

Mesajde jonny_it » 27 Dec 2021, 10:52

cristi_vidican scrie:Cunosc un caz la noi în județ. Tată cu 9 copii. Omul a fost zidar toată viața lui. Copiii când au crescut, au dorit să meargă toți în America. Tata le-a spus așa: munciți ca în America și veți trăi ca în America. Din câte știu toți 9 sunt în România, majoritatea locuiesc în satul în care s-au născut. Fiecare are câte 1-2 afaceri și sunt mai bogați decât mulți români care au emigrat.


Corect!
Astept niste bani(rambursare TVA) de la stat de aprox 1 an. Daca eu as intarzia mai mult de 30 zile cu plata impozitelor pe salarii imediat ar veni controale, popriri pe conturi si amenzi.
Daca vrem sa traim ca in america trebuie sa muncim ca acolo dar si conducatorii sa gandeasca si sa actioneze cum o fac unii pe acolo sau mai bine zis sa votam pe unii care gandesc asa.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Ce produse are un magazin apicol....online

Mesajde Cristian IONITA » 27 Dec 2021, 12:18

Norocul copiilor ca au trait in anii de reforma .... acum cateva zeci de ani, cu astfel de abordari ar fi rupt normele la canal si alte "realizari marete"
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4290
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ce produse are un magazin apicol....online

Mesajde Cristian IONITA » 27 Dec 2021, 12:19

jonny_it scrie:
cristi_vidican scrie:Cunosc un caz la noi în județ. Tată cu 9 copii. Omul a fost zidar toată viața lui. Copiii când au crescut, au dorit să meargă toți în America. Tata le-a spus așa: munciți ca în America și veți trăi ca în America. Din câte știu toți 9 sunt în România, majoritatea locuiesc în satul în care s-au născut. Fiecare are câte 1-2 afaceri și sunt mai bogați decât mulți români care au emigrat.


Corect!
Astept niste bani(rambursare TVA) de la stat de aprox 1 an. Daca eu as intarzia mai mult de 30 zile cu plata impozitelor pe salarii imediat ar veni controale, popriri pe conturi si amenzi.
Daca vrem sa traim ca in america trebuie sa muncim ca acolo dar si conducatorii sa gandeasca si sa actioneze cum o fac unii pe acolo sau mai bine zis sa votam pe unii care gandesc asa.



Tu compari returnarea de tva (adica pomana) cu taxele pe salarii? ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4290
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ce produse are un magazin apicol....online

Mesajde jonny_it » 27 Dec 2021, 14:18

Cristian IONITA scrie:Tu compari returnarea de tva (adica pomana) cu taxele pe salarii? ...


Nu le compar, era un exemplu, daca te simti mai bine pune in loc de taxe pe salarii impozit pe profit sau orice alt impozit. Deci statul imi cere sa platesc repede impozitul pe profit si el imi ramburseaza TVA-ul cand are chef. Tocmai zilele trecute imi spunea un client(danez) ca la ei totul se face in cateva ore, la sfarsitul anului pentru firmele mici si odata le 3-6 luni pentru firmele mai mari. La ei se depune online o declaratie si se vireaza banii. Apoi daca sunt suspiciuni firma respectiva este verificata. Daca rezultatul verificarilor nu corespunde cu declaratia atunci este grav.
Am o angajata care trebuie sa primeasca returnarea aia de impozit platit la intrarea in concediul de maternitate. Copilul merge in picioare, mai are putin si se intoarce la munca si inca nu a primit banii.
Anul trecut am fost chemat de 2 ori la ANAF pentru ca am bani in contul firmei. Au zis sa-i investesc sau sa iau dividende(pentru o parte am luat numai sa ma lase in pace), le-am spus ca-i tin pentru "zile negre", cat de curand ajung iar la ei pentru acelasi motiv. :lol: Despre asta vorbim.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Ce produse are un magazin apicol....online

Mesajde Cristian IONITA » 27 Dec 2021, 16:01

stia tu linistit .... ca daca la tine si la angajata ta exista intarzieri asta nu inseamna ca nu sunt altii pentru care platile se fac in avans.
ce sa-ti fac .... este dupa "sufletul" fiecaruia .... probabil statul a aflat ca tu pierzi telefonul cand intarzii livrarile de regine si doreste sa te disciplinineze.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4290
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Ce produse are un magazin apicol....online

Mesajde jonny_it » 27 Dec 2021, 16:09

Cristian IONITA scrie:stia tu linistit .... ca daca la tine si la angajata ta exista intarzieri asta nu inseamna ca nu sunt altii pentru care platile se fac in avans.
ce sa-ti fac .... este dupa "sufletul" fiecaruia .... probabil statul a aflat ca tu pierzi telefonul cand intarzii livrarile de regine si doreste sa te disciplinineze.


De prin 2006 si pana acum nu mi s-a intamplat sa se plateasca de catre statul roman in avans nimic. Treaba cu telefonul a fost prin 2013/2014 cred.
Deci toata stima pentru statul roman, anticipeaza ca unii nu o sa fie ok, gata nu il mai critic :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Ce produse are un magazin apicol....online

Mesajde Marinescu_Cornel » 10 Ian 2022, 22:25

Tu compari returnarea de tva (adica pomana) cu taxele pe salarii? ...


Dacă ați ști ce este returnarea de TVA nu ați spune că este pomană!
În stupărit, ce n-ai făcut toamna , greu mai îndrepți primăvara. (F.Ruttner -Creșterea mătcilor)

La descoperirea celebrei teoreme , Pitagora ar fi sacrificat 400 de boi.
De atunci, de fiecare dată cand se descoperă un mare adevăr, Boii tremură.
Marinescu_Cornel
 
Mesaje: 40
Membru din: 13 Iul 2011, 14:04
Localitate: LUGOJ-TIMIS


Înapoi la DISCUTII APICOLE DIVERSE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator