Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 01 Iun 2023, 23:29

Balian scrie:
tricky_radu scrie:Buna seara.
Avem o familie cu 3 magazii de 1/2 si cuib de 1/1. In stationar. Dupa culesul de salcam, extragem cele 3 magazii. Intrebarea este, le pun pe toate 3 inapoi? dupa extractie. Sau incep iar cu o singura magazie?
Urmatorul cules ar fi la tei, cam peste 3 saptamani.
Multumesc.

Puneți toate trei înapoi, dar peste prima magazie să puneți folia îndoită puțin să poată intra albina sus.
Așa prima magazie va funcționa ca magazie de stânsură, iar cele două deasupra va fi curățată și
întreținută de albine.
oare incape albina...?
seara cred ca sta calare pe matca ...una peste alta...sau face barba la urdinish :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde cristi_vidican » 02 Iun 2023, 07:15

Dacă a fost cules bun la rapiță și au avut cules la salcâm, după, stupul nu mai are albina din primăvară.
La rapiță aveam cuiburile pline de polen, acum e mult mai puțin.
Iar puietul care iese acum, nu mai are pe masă ce a avut cel din primăvară.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 02 Iun 2023, 10:16

cristi_vidican scrie:Dacă a fost cules bun la rapiță și au avut cules la salcâm, după, stupul nu mai are albina din primăvară.
La rapiță aveam cuiburile pline de polen, acum e mult mai puțin.
Iar puietul care iese acum, nu mai are pe masă ce a avut cel din primăvară.

Aşa,este şi la mine. La rapițā şi salcâm s-au concentrat la cules albinele, plus am
fācut o înmulțire de 115%, aşa cā acum sunt la o putere potrivitā pentru aceastā
perioadā.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 02 Iun 2023, 11:15

cristi_vidican scrie:Dacă a fost cules bun la rapiță și au avut cules la salcâm, după, stupul nu mai are albina din primăvară.
La rapiță aveam cuiburile pline de polen, acum e mult mai puțin.
Iar puietul care iese acum, nu mai are pe masă ce a avut cel din primăvară.
"foarte bine"
acel puiet nu va mai avea vitalitatea si viata lunga ca cel din primvara....
manaca pe jumate traieste pe jumate...sezonu e scurt timpul trece....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Iancu B » 28 Iun 2023, 16:21

Buna ziua,
Indraznesc sa va cer sfatul pentru situația in care Primaria locală a anunțat ca va face dezinsecție pentru muste și țânțari pe timpul nopții, începând cu ora 22:00. Dezinsecția va fi făcută cu o autoutilitara in care se instalează dispozitivul de stropire. Insecticidul va fi Solfac trio ec 140 și are un spectru larg de acțiune ce include și insecte zburătoare precum Albinele și viespile. Are 3 substanțe active Cipermetrin - 50 g/l Tetrametrin - 10 g/l
Piperonil butoxid - 80 g/l cu rata de 100% a mortalității organismelor ținta in 24h de la aplicare.
Este necesar sa închid albinele pe timpul nopții sau și pe parcursul următoarei zile? Mulțumesc!
Iancu B
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Iun 2023, 16:12

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 28 Iun 2023, 16:46

Iancu B scrie:Buna ziua,
Indraznesc sa va cer sfatul pentru situația in care Primaria locală a anunțat ca va face dezinsecție pentru muste și țânțari pe timpul nopții, începând cu ora 22:00. Dezinsecția va fi făcută cu o autoutilitara in care se instalează dispozitivul de stropire. Insecticidul va fi Solfac trio ec 140 și are un spectru larg de acțiune ce include și insecte zburătoare precum Albinele și viespile. Are 3 substanțe active Cipermetrin - 50 g/l Tetrametrin - 10 g/l
Piperonil butoxid - 80 g/l cu rata de 100% a mortalității organismelor ținta in 24h de la aplicare.
Este necesar sa închid albinele pe timpul nopții sau și pe parcursul următoarei zile? Mulțumesc!

Cipermetrin este o substanță f periculoasă. Eu am pățit de a dispărut un corp de albine fără urme. Nici nu a apucat
albina să întoarcă în stup. Au murit pe loc în lan.
Faptul că se aplică seara este un lucru f corect. Nu cunosc gradul de descompunere a cipermetrinului, dar ajută că
va fi activă albina peste 10 ore după aplicare. Suntem în iunie. Dacă vă asumați riscul mai este timp din an pentru
remediere. Câteodată închiderea stupilor, dacă se aplică greșit face mai mult rău decât stropirea.
Eu nu am închis niciodată albinele în asemenea situații. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Iancu B » 17 Iul 2023, 16:29

Balian scrie:
Iancu B scrie:Buna ziua,
Indraznesc sa va cer sfatul pentru situația in care Primaria locală a anunțat ca va face dezinsecție pentru muste și țânțari pe timpul nopții, începând cu ora 22:00. Dezinsecția va fi făcută cu o autoutilitara in care se instalează dispozitivul de stropire. Insecticidul va fi Solfac trio ec 140 și are un spectru larg de acțiune ce include și insecte zburătoare precum Albinele și viespile. Are 3 substanțe active Cipermetrin - 50 g/l Tetrametrin - 10 g/l
Piperonil butoxid - 80 g/l cu rata de 100% a mortalității organismelor ținta in 24h de la aplicare.
Este necesar sa închid albinele pe timpul nopții sau și pe parcursul următoarei zile? Mulțumesc!

Cipermetrin este o substanță f periculoasă. Eu am pățit de a dispărut un corp de albine fără urme. Nici nu a apucat
albina să întoarcă în stup. Au murit pe loc în lan.
Faptul că se aplică seara este un lucru f corect. Nu cunosc gradul de descompunere a cipermetrinului, dar ajută că
va fi activă albina peste 10 ore după aplicare. Suntem în iunie. Dacă vă asumați riscul mai este timp din an pentru
remediere. Câteodată închiderea stupilor, dacă se aplică greșit face mai mult rău decât stropirea.
Eu nu am închis niciodată albinele în asemenea situații. :)



Buna ziua,
Intr-un final dezinsectia s-a desfasurat pe parcursul a doua nopti iar stupii nu i-am inchis, parea mai periculos sa ii inchid, avand in vedere lipsa de experienta. Albinele nu au fost afectate.
Multumesc, pentru raspuns!
Iancu B
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Iun 2023, 16:12

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Radu16b » 25 Iul 2023, 13:50

Am nevoie de ajutorul vostru: o familie sa bezmeticit dupa ce a roit. Am lasat sa-si faca matca, nu sa mai intors… am scos ramele cu larvar de trantor si l-am scuturat la 20 de metri. Am incercat sa-i introduc o matca in colivie, dupa doua zile am rupt clema…au refuzat-o. L-am scuturat iar si am mai scos rame cu oua, am incercat unificarea cu un roi mic, prin metoda ziarul, punand jos corpul cu matca si am dat sirop, chiar daca are multa miere si tot aduc nectar. Au refuzat-o. Are inca multa albina, imi dati un sfat ce pot face sa-l salvez? Lada este multietajat. Multumesc
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 25 Iul 2023, 20:00

Sansele ca familia respectiva sa fie salvata sunt foarte foarte mici, aproape de zero.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Geany » 25 Iul 2023, 20:20

Du le la 50 -100 de metri, da le bine cu fum, scutura le. Inainte de asta, pe locul lui lasi o cutie cu 5-6 rame goale, fara pic de miere. Lasa le asa 2 zile, iar a treia zi le dai o matca sau un roi deasupra cu ziar. Sa ne spui daca ai reusit ;)
Geany
 
Mesaje: 37
Membru din: 15 Feb 2013, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Radu16b » 28 Iul 2023, 11:01

Am reusit sa salvez familia. Din cartea lui Malaiu, am luat informatia: am scos din lada toate ramele si am prins de podisor cutia cu matca. Am scuturat familia bezmetica departe si am lasat asa, doua zile. Sa facut ciorchine pe podisor, am introdus rame in lada dupa doua zile si am rupt clema sa elibereze matca. A inceput sa oua, sper sa fie bine. Ramele ouate si cu larve de trantor, nu am avut unde sa le bag la curatat si le-am lasat intr-o cutie goala. Le mai pot folosi, sau este mai bine sa le topesc? Va multumesc pt sfaturi.
Radu16b
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2021, 10:24
Localitate: Timisoara

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde yuonyuon » 28 Iul 2023, 12:11

Radu16b scrie:Am reusit sa salvez familia. Din cartea lui Malaiu, am luat informatia: am scos din lada toate ramele si am prins de podisor cutia cu matca. Am scuturat familia bezmetica departe si am lasat asa, doua zile. Sa facut ciorchine pe podisor, am introdus rame in lada dupa doua zile si am rupt clema sa elibereze matca. A inceput sa oua, sper sa fie bine. Ramele ouate si cu larve de trantor, nu am avut unde sa le bag la curatat si le-am lasat intr-o cutie goala. Le mai pot folosi, sau este mai bine sa le topesc? Va multumesc pt sfaturi.
practic ce ai salvat?...asta o sa ne spui la anu daca ai salvat...momentan nu s a intamplat nimic...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde taipan » 02 Oct 2023, 04:05

Cum unific două famili?
Lăzile au fundurile nedetaşabile
Nu am caturi
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Cristian IONITA » 02 Oct 2023, 08:56

salutare,

acum .... cand puietul este putin merge sa le adaugi pur si simplu ... eventual ramele uneia dintre ele (cea fara regina) le invelesti in ceva ziar, ajuta sa unifici mirosurile (cu ceapa, tuica sau .... eu de cativa ani de zile folosesc esente ptr infuzii la sticlute mici - 2-3 picaturi peste ramele fiecarei familii)
daca vrei sa fii super sigur protejeaza regina care ramane (cutie de transport) pentru 2-3 zile
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde taipan » 02 Oct 2023, 13:53

Deci, pentru siguranță, o regină o elimin iar pe cealaltă o pun în cuscă 3 zile.
Mulțumesc?
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Incepatorii intreaba

Mesajde Balian » 02 Oct 2023, 15:20

Metoda descrisă de coleg este perfectă. Mai bine nici nu se poate.
Eu folosesc următoarea metodă:
-întotdeauna duc familia pe care o sacrific la cea pe care doresc să fie de bază
-nu caut nici o matcă
-stopesc cu apă cu un amerstec de ulei esențial de mentă, lemongras și tea tree (se găsește ieftin pe net)
În cazul descris de Taipan (fără fund detașabil):
- am restrânge familia pe care doresc să fie de bază la jumătate
- am pune lângă,--- familia de desființat
- am stropi amândouă cu soluția de mai sus
- peste o săptămână am reorganiza tot stupul la o configurație potrivită
(nu e 100% că va rămâne matca dorită dar acum toamna este f probabil) :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Anterior

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori