Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 09 Iul 2017, 21:51

Buna as avea mai multe intrebari dar prima data sa va explic ce as dori .
Momentan am o carcasa de fibra ( de la o masina taiata in 2 ) cu dimeniunnile 4 m lungime 2,5 inaltime si 2 latime aprox .
Dupa vizionarea mai multor filmulete , am decis sa iau de la fiecar e cate ceva ,
As dori sa imi fac in interior dulapuri in care sa pun albinele cu rama ( fara stupul in care stau acuma ) gen ca si in acest video https://www.youtube.com/watch?v=Hl1qI-InFUk

Dar as dori sa il fac din Osb . pereti/ podisorul/ tavanul de osb iar intre osb sa fie introdus poilistiren si din nou osb sa inchida polistirenul .___

1 oare este bine ?
2 Va tine Caldura
3 Si nu inteleg cum sa le pun in pat rece daca deschid usita acea .
4 de cate rame sa il fac ? 1/1 jos si 1/2 sus sau tot 1/1 ?
Rog ajutor . Multumesc tuturor
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde Donbazil » 09 Iul 2017, 23:10

Salut!

Nu te grabi!....Mai studiaza....Poate intr-un final ai sa renunti totusi....Este ca si cum te-ai apuca de cosnitze...Sau chiar mai rau...Ti-o spune unul care a avut la viata lui cateva pavilioane...( Ce-s 35 de ani de apicultura?...Un fleac)!.. :lol:

:lol:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde ignatov andrei » 09 Iul 2017, 23:13

Donbazil scrie:Salut!

Nu te grabi!....Mai studiaza....Poate intr-un final ai sa renunti totusi....Este ca si cum te-ai apuca de cosnitze...Sau chiar mai rau...Ti-o spune unul care a avut la viata lui cateva pavilioane...( Ce-s 35 de ani de apicultura?...Un fleac)!.. :lol:

:lol:



Si inca 35 de acxum incolo adica... tot un fleac...! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 10 Iul 2017, 08:35

:D De ce? Ca parea interesant si iernarea in conditi bune :mrgreen: . S-au sa raman la cuti pusi in pavilion? :idea: . Vreau sa fac ceva frumos si sant prea multe idei ce sa ma fac.. :)
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 10 Iul 2017, 09:45

RVasile scrie:Buna as avea mai multe intrebari dar prima data sa va explic ce as dori .
Momentan am o carcasa de fibra ( de la o masina taiata in 2 ) cu dimeniunnile 4 m lungime 2,5 inaltime si 2 latime aprox .
Dupa vizionarea mai multor filmulete , am decis sa iau de la fiecar e cate ceva ,
As dori sa imi fac in interior dulapuri in care sa pun albinele cu rama ( fara stupul in care stau acuma ) gen ca si in acest video https://www.youtube.com/watch?v=Hl1qI-InFUk

Dar as dori sa il fac din Osb . pereti/ podisorul/ tavanul de osb iar intre osb sa fie introdus poilistiren si din nou osb sa inchida polistirenul .___

1 oare este bine ?
2 Va tine Caldura
3 Si nu inteleg cum sa le pun in pat rece daca deschid usita acea .
4 de cate rame sa il fac ? 1/1 jos si 1/2 sus sau tot 1/1 ?
Rog ajutor . Multumesc tuturor
Iti zic din prima nu te COMPLICA!!! gandestete bine ce vrei sa faci si ce iti place sa faci . miere sau sau constructii. tamplarie sau albine.

Am facut tamplarie o perioada si veneau tot felul de apicultori incepatori sa le fac fel de fel de modele de stupi ca sa aflu dupa 4-5 ani ca lazile au ajuns pe foc.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 10 Iul 2017, 10:47

Am inteles am sa ascult sfaturile voastre, ca eu nu am experienta. Dar daca fac stupi din polistiren extrudat de 5 cm si fac rafturi in carcasa de fibra care o am? Zic ca polistirenul e mai eftin si mai usor de lucrat ca lemnul. Ma gandesc ca ierneaza mai bine in polistiren si spatiu inchis gen pavilion?
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde ignatov andrei » 10 Iul 2017, 10:58

RVasile scrie:Am inteles am sa ascult sfaturile voastre, ca eu nu am experienta. Dar daca fac stupi din polistiren extrudat de 5 cm si fac rafturi in carcasa de fibra care o am? Zic ca polistirenul e mai eftin si mai usor de lucrat ca lemnul. Ma gandesc ca ierneaza mai bine in polistiren si spatiu inchis gen pavilion?


Deobicei stupii ierneaza mai rau in pavilion, decat varsati sau in adapost!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 10 Iul 2017, 11:04

RVasile scrie:Am inteles am sa ascult sfaturile voastre, ca eu nu am experienta. Dar daca fac stupi din polistiren extrudat de 5 cm si fac rafturi in carcasa de fibra care o am? Zic ca polistirenul e mai eftin si mai usor de lucrat ca lemnul. Ma gandesc ca ierneaza mai bine in polistiren si spatiu inchis gen pavilion?
ierneaza lafel de bine si in cutii de lemn afara numa sa nu bata vantul.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 10 Iul 2017, 11:09

deci daca vrei sa faci miere multa :
----dadant/ME lazi lemn varsati.
daca vrei hobby:
----pavilion
daca vrei stationar:
----orizontal

la orizontal sau pavilion nustiu cum ai putea vreodata sa faci 30-40 de kg la un cules cand lada nu permite asa ceva, nu e loc efectiv

din 15 rame 7-8 is cu puiet , raman 7 cu miere X 3 =21kg maxim
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 10 Iul 2017, 20:10

La mine stupi sant intro zona de vant, de iti taie fata mai ales in primele luni al anului.
Momentan stupi sant pe 10 rame am sa ii modific pe 14 rame cum ai spus dar magazia de sus sa fie tot pe rama de 1/1 ? Multumesc tuturor pentru ajutor si pareri :)
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 10 Iul 2017, 22:20

RVasile scrie:La mine stupi sant intro zona de vant, de iti taie fata mai ales in primele luni al anului.
Momentan stupi sant pe 10 rame am sa ii modific pe 14 rame cum ai spus dar magazia de sus sa fie tot pe rama de 1/1 ? Multumesc tuturor pentru ajutor si pareri :)
Spor la treaba!
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde mellis » 11 Iul 2017, 00:57

RVasile scrie:La mine stupi sant intro zona de vant, de iti taie fata mai ales in primele luni al anului.
Momentan stupi sant pe 10 rame am sa ii modific pe 14 rame cum ai spus dar magazia de sus sa fie tot pe rama de 1/1 ? Multumesc tuturor pentru ajutor si pareri :)

magazia 1/1, esti tanar si cu spate bun..in timp te convingi ca merge bine si altfel...
vezi modelul guist cu doua magazii 1/2..
De ME/MER ai auzit?
incearca si poate-ti schimbi pararea
sfatul meu, ME sau DB 10 rame cu remorca si cat 3/4 sau 1/2...
ii legi si duci unde vrei...nu incarci descarci ...
sanatace
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde ignatov andrei » 11 Iul 2017, 08:25

mellis scrie:vezi modelul guist cu doua magazii 1/2..


Puteti da detalii... ?!?
Poate mai stiti ceva "modele" tip Stuparitul, sau albine tip Stuparitul...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 11 Iul 2017, 09:36

Domnul Melis eu le folosesc la un pavilion stationar si ma gandeam pe partea de jos sa fie cei cu 14 rame si un sistem de culisare prin tragere, am vazut ceva pe la rusi inca studiez.
Intradevar stupi pe care ii am sant pe 10 rame 1/1 si magazie 1/2 si e plin de albina, fiind incepator nu am pus gratie haneman intre si matca a depus si in magazie ( se intampla la cei 2 stupi care ii am) fiindca restul de 6 sant roi. Momentan stupi sant afara nu in pavilionul care doresc sa il fac
Aseara pe la 9 au facut barba sub urdinis cu toate ca am aerisire sus / jos 10/10 cm si urdinis la maxim. Acum sincer ma inspaimanta ideea de pavilion unde temperatura e de sauna momentan. O sa caut si ce ati sugerat dv mai sus
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde RVasile » 11 Iul 2017, 09:44

Totusi am gasit un model de stup12 rame cu lambriu de 1 cm urmand de polistiren de 2 cm si din nou lambriu de 1 cm pe exterior, acum cat de greu este nu stiu ca e in rusa :( dar parea interesant, sau cat de eficace.... Si interesant offtopic mi-a iesit o matca neagra total din roi facut artificial, iar trantori din stupina sant cu matci buckfast toti :mrgreen: . So fi ratacit la vreun negru? :lol:
RVasile
 
Mesaje: 52
Membru din: 28 Iun 2017, 13:29
Localitate: Cluj

Re: Pavilion Stationar interior din osb si polistiren

Mesajde yuonyuon » 11 Iul 2017, 09:52

RVasile scrie:Totusi am gasit un model de stup12 rame cu lambriu de 1 cm urmand de polistiren de 2 cm si din nou lambriu de 1 cm pe exterior, acum cat de greu este nu stiu ca e in rusa :( dar parea interesant, sau cat de eficace.... Si interesant offtopic mi-a iesit o matca neagra total din roi facut artificial, iar trantori din stupina sant cu matci buckfast toti :mrgreen: . So fi ratacit la vreun negru? :lol:
ne -ai pierdut ! gata! daca ai dato in lambriu si eficienta lui .

Vreti sa reinventati apicultura.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori