Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sfaturi pentru incepatori - nu sunt de specialiate

Mesajde Cristi Ciocoiu » 02 Noi 2018, 23:45

Indiferent de ce vor scrie cei de dupa mine s-a tineti cont ca si apicultura ca orice alta meserie / debut / scop / act / lucru / actiune / etc, este o afacere, deci veti fi inselati la un moment dat. Cu toate astea dupa ce veti trece de acesta perioada veti vedea ca e ceva minunat. O data ce te indragostesti de albine nu vei putea s-a renunti la ele toata viata.

Acestea sunt sfaturi generale nu de specialitate.

S-a tineti cont intotdeuna de regiunea unde practicati aceasta meserie / scop / act / lucru / actiune / etc.
Manualele sunt generice, generale de acolo trebuie s-a luati lucruri teoretice care nu va fi obligatoriu si practice.
Nu intotdeauna sfaturile practice care va vor fi date vor fi si sfaturi bune, zonei in care locuiti - vatra unde aveti stupi.
Aveti grija cu vecinii - nu puteti pune stupii oriune doriti - chiar daca noi ca stupari suntem invatati cu albinele s-ar putea s-a avem vecini care nu iubesc albinele.
Cand va apucati de acesta meserie / debut / scop / act / lucru / actiune / etc, mergeti la un apiculator si faceti cunostinta cu albina - s-ar putea sa nu va placa.
Pe internet veti gasi o multime de sfaturi generale - nu neaparat se vor potrivi si zonei in care faceti apicultura.
etc,

Cand am plecat la drum in aceasta meserie / debut / scop / act / lucru / actiune / etc,( nu stiam nimic mai mult decat, cateva carti de specialitate si ce se gaseste pe net) am cumparat doi stupi si i-am pus pe bancheta din spate a masinii si am parcurs 70 km cu ei. Cand dau timpul inapoi nu imi vine a crede ca am fost atat de inconstient ( la orice intepatura pot intra in soc anafilactic si pot avea probleme). Tocmai de aceea am vrut sa fac acest topic pentru cei care doresc sa se apuce de apicultura sa stie ce ii asteapta.

Cei care aveti indrumari pentru incepatori, va rog puneti-le aici. Acum 5 ani cand m-am apucat de aceasta meserie / debut / scop / act / lucru / actiune / etc, nu gaseai sfaturi.
Multumesc!
Cristi Ciocoiu
 

Re: Sfaturi pentru incepatori - nu sunt de specialiate

Mesajde Lukyan » 04 Noi 2018, 09:34

Si acuma vii sa spui asa ceva , de ce nu am vazut eu acum trei ani :)).
Lasand gluma deoparte ai perfecta dreptate Cristi, eu am avut un "mentor" care ma ajutat si cu o parte din baza materiala (stupi, roiuri , scule necesare) dar si cunostintele acestuia stapinite de ani de zile de la cineva care nu mai este si avea o viata de apicultor.
Sunt multe persoane care cred ca cumpara un nr. de familii in primul an au amortizat investitia si apoi se inbogatesc , nu este cazul meu am inceput cu putin si am dezvoltat in limita timpului , cunosc apicultori care au peste o suta de familii , care practica aceasta aceasta " meserie / scop / act / lucru / actiune / etc." cum zici tu de cand se stiu si nu sau inbogatit dar toti spun acelasi lucru , munca multa , sunt si pierderi si investii si multi factori care face din apicultura o activitate f. frumoasa dar f. grea .
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori