Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 24 Iul 2019, 18:21

Buna ziua, cand eclozeaza albinele cu care vom intra in iarna? Inca ceva, dupa 15 august sau cand se termina culesul de floarea soarelui putem incepe stimularile cu sirop? pentru a oua matca si a intra cu famillile puternice in iarna? Este corect daca procedez asa? Stimularile le facem cu sirop din zahar 1/1? La momentul de fata am 2 familii puternice, 3 roiuri puternice( facute la inceputul lui iunie, au 4 rame puiet si 3 rame miere de 1/1) si 3 roiuri mai slabute facute la inceputul lui Iulie, dintre care unul cred ca nu mai are matca(dar asta e alta discutie). Stupii sunt Verticali 12 rame si unul e orizontal de 20 de rame( nu stiu cat de mult conteaza asta). Poate sunt stupide intrebarile dar sunt incepator si nu stiu. In principiu as vrea sa stiu cum pot intra cu familii cat mai puternice in iarna. Va multumesc
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde paul » 24 Iul 2019, 21:45

Salut !
Incepand cu albinele care eclozeaza in august si sfarsind cu cele care eclozeaza in septembrie chiar inceputul lui octombrie, functie de zona si de baza melifera a zonei, toate sunt albine cu care se intra in iarna . Functie de starea de sanatate a respectivelor albine, lipsa varoua, lipsa nosema sau toate acestea in procentaj minim, corp gras suficient, aceste albine vor ajunge in primavara !
Stimularile cu sirop la poti incepe atunci cand intra mai putin de 300 g nectar pe zi , adica, sa ai spor la cantar de pe o zi pe alta minim 300 g, indiferent daca mai ai floarea soarelui inflorita pentru ca-i posibil sa nu mai secrete. In aceasta perioada trebuie pus accent pe ponta reginelor,sa aiba spatiu de ouat, sa nu se blocheze, stimulari daca-i cazul si tratamente. Un tratament de contact ar fi foarte potrivit ! Atentie si la rezerva de polen ! Daca se imputineaza merge administrata o bucatica turta proteica ( home made sau cumparata ).
Cand se imputineaza culesul trebuie puse reductoare la urdinis, dat jos caturile ( daca-i cazul) iar daca se raceste trebuie pusa folia si o paturica deasupra ei pentru pastrarea caldurii in cuib.
Cam atat la momentul acesta. :)
Am uitat ... da, siropul de stimulare se face 1/1si se administreaza cam 1/2 l odata la 2 zile !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde jonny_it » 24 Iul 2019, 21:53

Daca le dai bine de tot cu sirop ai sanse sa obtii efectul invers. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 24 Iul 2019, 22:07

albina ai care a mutat mierea prin stup la fs..nu o lasati si pe ea sa respire.....adica "sa respire"..crescand puiet...?
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 24 Iul 2019, 22:26

yuonyuon scrie:albina ai care a mutat mierea prin stup la fs..nu o lasati si pe ea sa respire.....adica "sa respire"..crescand puiet...?
Nu inteleg ce vreti sa spuneti.
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 24 Iul 2019, 22:34

paul scrie:Salut !
Incepand cu albinele care eclozeaza in august si sfarsind cu cele care eclozeaza in septembrie chiar inceputul lui octombrie, functie de zona si de baza melifera a zonei, toate sunt albine cu care se intra in iarna . Functie de starea de sanatate a respectivelor albine, lipsa varoua, lipsa nosema sau toate acestea in procentaj minim, corp gras suficient, aceste albine vor ajunge in primavara !
Stimularile cu sirop la poti incepe atunci cand intra mai putin de 300 g nectar pe zi , adica, sa ai spor la cantar de pe o zi pe alta minim 300 g, indiferent daca mai ai floarea soarelui inflorita pentru ca-i posibil sa nu mai secrete. In aceasta perioada trebuie pus accent pe ponta reginelor,sa aiba spatiu de ouat, sa nu se blocheze, stimulari daca-i cazul si tratamente. Un tratament de contact ar fi foarte potrivit ! Atentie si la rezerva de polen ! Daca se imputineaza merge administrata o bucatica turta proteica ( home made sau cumparata ).
Cand se imputineaza culesul trebuie puse reductoare la urdinis, dat jos caturile ( daca-i cazul) iar daca se raceste trebuie pusa folia si o paturica deasupra ei pentru pastrarea caldurii in cuib.
Cam atat la momentul acesta. :)
Am uitat ... da, siropul de stimulare se face 1/1si se administreaza cam 1/2 l odata la 2 zile !

Va multumesc pentru raspunsul complet si prompt. Mai am niste intrebari: Ce inseamna tratament de contact? Cu ce r trebui sa fac tratamenul anti varroa? Am vazut ca sunt niste benzi care se pun intre rame, cred ca ala mi-ar fi cel mai potrivit. As dori sa fac un tratament bio, dar nu stiu cat sunt de puternice aceste tratamente bio. Daca pun folia deasupra nu se formeaza condens in stup? eu momentan am un ziar pe podisor(podisorul e jumate MDF, jumate plasa) si deasupra, pe capac, am o bucata de polistiren exrudat. Mi-e frica daca pun folie sa nu se faca condens. Cand spuneti rezerva de polen va referiti la pastura? NU am cantar, asa ca nu am de unde sti cat aduc pe zi, practic apicultura ca si hobby, cred ca va dati seama dupa intrebarile pe care le pun ca sunt incepator, incepator... :D Dar imi place mult.
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde paul » 24 Iul 2019, 23:10

Seinfeld scrie: Mai am niste intrebari: Ce inseamna tratament de contact? Cu ce r trebui sa fac tratamenul anti varroa? Am vazut ca sunt niste benzi care se pun intre rame, cred ca ala mi-ar fi cel mai potrivit. As dori sa fac un tratament bio, dar nu stiu cat sunt de puternice aceste tratamente bio. Daca pun folia deasupra nu se formeaza condens in stup? eu momentan am un ziar pe podisor(podisorul e jumate MDF, jumate plasa) si deasupra, pe capac, am o bucata de polistiren exrudat. Mi-e frica daca pun folie sa nu se faca condens. Cand spuneti rezerva de polen va referiti la pastura? NU am cantar, asa ca nu am de unde sti cat aduc pe zi, practic apicultura ca si hobby, cred ca va dati seama dupa intrebarile pe care le pun ca sunt incepator, incepator... :D Dar imi place mult.

Hai sa le luam pe rand ...
Tratamentele contra varoua sunt de doua feluri : tratamente de contact, acele benzi de care spui si tratamente prin fumigatie, adica acele fitile din carton care sunt impregnate cu picaturi de varachet sau alte substante si carora li se da foc si se introduc pe urdinis sau care sunt administrate cu diferite aparate gen varojet, furreto ... etc.
Iti recomand ca tratament de contact ... VAROSTOP ! Il cumperi, citesti modul de administrare si ... actionezi !
Deocamdata nu-i nicio problema cu condensul in stupi daca pui folia. Despre aceasta problema discutam mai prin octombrie. Legat de folie ... indiferent ce tip de tratament contra varoua folosesti ( contact sau fumigatie ) este foarte importanta etanseizarea perfecta, adica, substanta activa a medicamentelor sa ramana in stup si nu sa se evapore prin podisor !
Pastura este polen care a suferit unele transformari chimice, o anumita fermentatie sub actiunea unor bacterii. Inainte de pastura a fost polenul ! ;)
Cum stii daca mai au cules neavand cantar ? Pai, te uiti seara la urdinis si vezi daca sunt albine pe placuta de zbor care vantura. Daca sunt si vantura e ok. Daca nu vezi, asculti putin stupul ... daca auzi in interior un zumzet energic inseamna ca mai este ceva cules, daca zumzetul e monoton ... poti pregati siropul. Asa cum spuneau si colegii mai sus ... nu exagera cu stimularea, mai ales cu cantitatea administrata intr-o doza.
Nu stiu daca ai suficiente rame crescute, mai inchise la culoare. Daca ai, e ok, cu acestea dai spatiu la regina pentru ouat, eu chiar as indrazni la ora asta, lucru pe care l-am si facut, sa sparg cuibul ( intre doua rame cu puiet capacit introduci o rama goala pentru ouat).Lucrul acesta il faci cu o singura rama. Daca nu ai, extrage mierea de pe ramele mai pline si da-le la ouat in stupi .
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 25 Iul 2019, 15:15

Va multumesc pentru informatii.
Voi pune in practica tot ce mi-ati spus.
In legatura cu folia. Cum ar trebui sa o pun? Stup-folie-podisor-material textil-capac? Sau stup-podisor-folie-material textil-capac? NU as putea pune pe podisor ziar, carton si dupa material textil? Fara folie?
Intreb pentru ca stupii mei sunt in soare, unii dintre ei si ma gandesc ca daca pun folie sa nu fie prea cald. Adica am inteles ca atunci cand fac tratamentul, o sa o pun, dar probabil il voi face la sfarsitul lui august, septembrie. Pana atunci ce ar trebui sa pun? Si inca ceva, pot folosi folia si la orizontali? Va multumesc.
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 25 Iul 2019, 15:25

Seinfeld scrie:Va multumesc pentru informatii.
Voi pune in practica tot ce mi-ati spus.
In legatura cu folia. Cum ar trebui sa o pun? Stup-folie-podisor-material textil-capac? Sau stup-podisor-folie-material textil-capac? NU as putea pune pe podisor ziar, carton si dupa material textil? Fara folie?
Intreb pentru ca stupii mei sunt in soare, unii dintre ei si ma gandesc ca daca pun folie sa nu fie prea cald. Adica am inteles ca atunci cand fac tratamentul, o sa o pun, dar probabil il voi face la sfarsitul lui august, septembrie. Pana atunci ce ar trebui sa pun? Si inca ceva, pot folosi folia si la orizontali? Va multumesc.
poti sa pui si folie de aur...esential era sa ai cat mai mult puiet sanatos ...in perioada urmatoare ....de preferat 7 rame pline si o rama cu pastura ....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Shrek » 25 Iul 2019, 15:57

Seinfeld scrie:In legatura cu folia. Cum ar trebui sa o pun? Stup-folie-podisor-material textil-capac? Sau stup-podisor-folie-material textil-capac? NU as putea pune pe podisor ziar, carton si dupa material textil? Fara folie?
Intreb pentru ca stupii mei sunt in soare, unii dintre ei si ma gandesc ca daca pun folie sa nu fie prea cald. Adica am inteles ca atunci cand fac tratamentul, o sa o pun, dar probabil il voi face la sfarsitul lui august, septembrie. Pana atunci ce ar trebui sa pun? Si inca ceva, pot folosi folia si la orizontali? Va multumesc.

Ne cam iei la mișto! Daca esti.....curios, pune mana si cauta informația in forum. Vei afla o multime de " secrete" , asezonate cu argumente " condimentate", pro si contra! Altfel, se va găsi unu' sa iti spuna sa pui folia....pe masa! Apoi, tacîmurile, o bucată de pita, un castron cu miere si un det de rachie! Sa nu transpiri! La coasă!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 25 Iul 2019, 16:18

avantaje - dezavantaje folie:

folia se pune cand ai sita in podisor ..si nu vrei sa iti propolizeze sita , (in special toama), si primavara cand vrei sa fie cald.....atat!!!
vara nu propolizeaza nimic ....nu tine cald nu tine rece......ca nu e ca la solar sa bata soarele in ea.

(vara)in cules e bine sa ai aerisire superioara sau urdinisul deschis , cat lada daca se poate...

folia face condens cand incepe ponta matcii in iarna .....

daca ai podisor fara sita ...nu trebuie nimic ..

iarna in loc de folie pui o patura...

cel putin eu asa fac
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 25 Iul 2019, 16:34

yuonyuon scrie:avantaje - dezavantaje folie:

folia se pune cand ai sita in podisor ..si nu vrei sa iti propolizeze sita , (in special toama), si primavara cand vrei sa fie cald.....atat!!!
vara nu propolizeaza nimic ....nu tine cald nu tine rece......ca nu e ca la solar sa bata soarele in ea.

(vara)in cules e bine sa ai aerisire superioara sau urdinisul deschis , cat lada daca se poate...

folia face condens cand incepe ponta matcii in iarna .....

daca ai podisor fara sita ...nu trebuie nimic ..

iarna in loc de folie pui o patura...

cel putin eu asa fac


Ok, va multumesc pentru raspuns. Eu podisorul il am jumate sita jumate MDF. Spuneti ca in cules e bine sa ai aerisire superioara, pai acum la mine culeg la floarea soarelui. Chestia este ca si noptile sunt reci. Ce fac? las podisorul descoperit sau pun folie/material textil?
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 25 Iul 2019, 16:56

trebuie sa ai stupi puternici....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde yuonyuon » 25 Iul 2019, 22:24

Ok, va multumesc pentru raspuns. Eu podisorul il am jumate sita jumate MDF. Spuneti ca in cules e bine sa ai aerisire superioara, pai acum la mine culeg la floarea soarelui. Chestia este ca si noptile sunt reci. Ce fac? las podisorul descoperit sau pun folie/material textil?
cand e cules abundent e bine sa ai sistem de ventilatia sus -jos ...sau urdinish sus-jos ...sau numa jos dar deschis maxim ....ajuta la ventilatie ....automat creste productia....

\stupii trebuie sa fie puternici....

in timpul culesului se produc doua operatii"
1 albinele culegatoare aduc nectar (apa chioara ) in cuib
2 albine de stup care muta in cat si ventileaza ....

la inceput prime zile toate bune si frumoase ......muncesc doar culegatoarele se celelate asteapa marfa...
dupa vreo 3 zile cand catu ia in greutate si incepe sa albeasca ....deja albinele de stup nu mai reusesc sa ventileze ....iar cele culegatoare nu mai pot depozita nemai avand loc deoarece celulele sunt umplute cu mire neventilata(necoapta)........toate astea in toiul culesului.......

o fi bine o fi rau??
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde Seinfeld » 29 Iul 2019, 17:37

Buna ziua,

Am fost la stupina ieri si stupii arata foarte bine, nu le-am pus nimic sus, am lasat doar un ziar peste plasa de la podisor ca e foarte cald si au cules la floarea soarelui. Sambata viitoare extrag, voi extrage din semi-caturi, ca este mierea capacita. O alta intrebare: Am un roi facut anul acesta, care este foarte puternic, e pe 9 rame, dintre care una cu miere si pastura, 6-7 de puiet si dupa 2 cu miere capacita de floarea soarelui, mentionez ca ramele cu puiet toate au coronita de miere intre 25-30% sau chiar mai mult. Intrebarea este, pot extrage cele 2 rame de miere? cineva mi-a zis sa nu extrag niciodata de jos, doar din semicat, dar ma gandesc ca au mancare, si eventual mai completez in toamna cu sirop. Stupina e in judetul vaslui, inca nu s-a terminat culesul la floare. Adica...am cultura de floarea soarelui la 3 km care abia acum infloreste, sper sa secrete si nectar.
Va multumesc.
Seinfeld
 
Mesaje: 48
Membru din: 19 Mai 2019, 07:17
Localitate: Iasi/Vaslui

Re: Populatie albine inainte de iernat

Mesajde paul » 29 Iul 2019, 18:11

Extrage-le fara grija si da-le inapoi la ouat . Spargi cuibul cu cate una intre doua rame cu puiet capacit !
Riscul cel mai mare acum este blocatul cuibului ( coronite mari) si incetinirea pontei reginelor. Daca reginele incetinesc ponta acum, greu le mai poti urni din loc .
La restrangerea cuibului din toamna o sa descapacesti rame si o sa ai rezerve suficiente pentru iarna, eventual in septembrie o sa mai dai un sirop!
Repet ... prioritar acum este spatiul de ouat pentru regine si un eventual tratament de contact!
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: zahhh şi 8 vizitatori