Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Formarea roiurilor pe 3 rame cu matca imperecheata

Mesajde Cosmin Niță » 01 Iun 2021, 10:39

Buna ziua!
La momentul actual am 3 familii cu 7-8 rame de puiet, as vrea sa formez 4 roiuri, cu cate o rama de hrana, doua de puiet si matca imperecheata. Ce parere aveti?
Cateva sfaturi despre introducerea matcii imperecheate ar fi binevenite. Multumesc!
Cosmin Niță
 
Mesaje: 32
Membru din: 26 Mai 2020, 16:26

Re: Formarea roiurilor pe 3 rame cu matca imperecheata

Mesajde Balian » 01 Iun 2021, 12:26

Cosmin Niță scrie:Buna ziua!
La momentul actual am 3 familii cu 7-8 rame de puiet, as vrea sa formez 4 roiuri, cu cate o rama de hrana, doua de puiet si matca imperecheata. Ce parere aveti?
Cateva sfaturi despre introducerea matcii imperecheate ar fi binevenite. Multumesc!

Numai părere și experiență personală --- roiul scuturat (la pachet) ținut min. o zi la rece timp
pentru regândirea vieții :lol: la mine a dat rezultat de acceptare aproape 100%. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Formarea roiurilor pe 3 rame cu matca imperecheata

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 01 Iun 2021, 14:16

Cosmin Niță scrie:Buna ziua!
La momentul actual am 3 familii cu 7-8 rame de puiet, as vrea sa formez 4 roiuri, cu cate o rama de hrana, doua de puiet si matca imperecheata. Ce parere aveti?
Cateva sfaturi despre introducerea matcii imperecheate ar fi binevenite. Multumesc!

E mai bine ca roiul sa fie facut cu o singura rama cu puiet capacit, una cu mancare si o rama in care s-a turnat un pahar cu apa. Se mai scutura in roi albine tinere de pe 2-3 rame cu puiet larvar. Albinele culegatoare se vor intoarce in familia lor, in roi ramanand numai albine tinere care accepta mult mai usor noua regina. Dupa 24 de ore se rupe capacelul de la cusca de transport si albinele vor elibera regina. Dupa ce eclozeaza puietul de pe rama si regina ponteaza pe acea rama , se schimba rama cu oua si puiet tanar cu alta cu puiet capacit. In continuare se ajuta roiul cu rame cu puiet.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Formarea roiurilor pe 3 rame cu matca imperecheata

Mesajde jonny_it » 01 Iun 2021, 14:57

1 rama cu puiet capacit(fara albinele de pe ea pt ca nu prea ajuta cu nimic roiul format) + 1 cu miere si polen/pastura(fara albine) + 1 goala + regina imperecheata sau botca + scuturat 4 rame cu albina tanara si in toamna ierneaza pe 6-9 intervale. + Un oxalic prin picurare la 8-9 zile de la formare

Sau

1,5 kg de albina + regina imperecheata + faguri artificiali si sirop 2:1(2 parti apa la 1 parte zahar) administrat de 3-4 ori la interval de 4-5 zile.
+ Un oxalic prin picurare la 2 zile de la formare.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Formarea roiurilor pe 3 rame cu matca imperecheata

Mesajde taipan » 01 Iun 2021, 16:35

Cred că cel mai important este, pe rama cu puiet
capacit sa nu existe larve deloc iar regina să fie eliberată
după cel puțin 2 zile
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Formarea roiurilor pe 3 rame cu matca imperecheata

Mesajde Balian » 01 Iun 2021, 17:27

Eu spun că familia/familiile de unde iau rama/ramele de puiet este perfect
sănătoasă. Dar dacă nu sunt? Am transmis boala la roi. De asta, roii formez
doar cu 1,5kg albine fără puiet și le așez pe o altă locație. Numai pe foițe, le
dau sirop și turtă proteică. Așa e mai probabil să nu transmit boli a puietului!
Foițele clădesc uimitor de repede. Numai să aibă mâncare în belșug. Albinele
scuturate sunt de toate vârstele, roiul lucrează de la prima zi. Aduce și apă și
tot ce are nevoie dacă asigur să aibă.:)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Formarea roiurilor pe 3 rame cu matca imperecheata

Mesajde taipan » 01 Iun 2021, 18:47

Aşa este!
Omul îsi alege sfatul care i se potriveste.
Pe vremuri daca puneai o astfel de întrebare
erai trimis rapid înapoi la lectură.
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Formarea roiurilor pe 3 rame cu matca imperecheata

Mesajde Cosmin Niță » 01 Iun 2021, 19:52

Balian scrie:
Cosmin Niță scrie:Buna ziua!
La momentul actual am 3 familii cu 7-8 rame de puiet, as vrea sa formez 4 roiuri, cu cate o rama de hrana, doua de puiet si matca imperecheata. Ce parere aveti?
Cateva sfaturi despre introducerea matcii imperecheate ar fi binevenite. Multumesc!

Numai părere și experiență personală --- roiul scuturat (la pachet) ținut min. o zi la rece timp
pentru regândirea vieții :lol: la mine a dat rezultat de acceptare aproape 100%. :)

Coloniile pe care le am acum au fost din roiuri la pachet si au mers foarte bine, dar acum nu am suficienta albina de scuturat pentru 4 roiuri (cred eu).
Cosmin Niță
 
Mesaje: 32
Membru din: 26 Mai 2020, 16:26

Re: Formarea roiurilor pe 3 rame cu matca imperecheata

Mesajde Cosmin Niță » 01 Iun 2021, 19:54

Vasile_Bucovineanu scrie:
Cosmin Niță scrie:Buna ziua!
La momentul actual am 3 familii cu 7-8 rame de puiet, as vrea sa formez 4 roiuri, cu cate o rama de hrana, doua de puiet si matca imperecheata. Ce parere aveti?
Cateva sfaturi despre introducerea matcii imperecheate ar fi binevenite. Multumesc!

E mai bine ca roiul sa fie facut cu o singura rama cu puiet capacit, una cu mancare si o rama in care s-a turnat un pahar cu apa. Se mai scutura in roi albine tinere de pe 2-3 rame cu puiet larvar. Albinele culegatoare se vor intoarce in familia lor, in roi ramanand numai albine tinere care accepta mult mai usor noua regina. Dupa 24 de ore se rupe capacelul de la cusca de transport si albinele vor elibera regina. Dupa ce eclozeaza puietul de pe rama si regina ponteaza pe acea rama , se schimba rama cu oua si puiet tanar cu alta cu puiet capacit. In continuare se ajuta roiul cu rame cu puiet.

Cred ca aceasta este cea mai buna solutie pentru mine. Multumesc frumos!
Cosmin Niță
 
Mesaje: 32
Membru din: 26 Mai 2020, 16:26

Re: Formarea roiurilor pe 3 rame cu matca imperecheata

Mesajde Cosmin Niță » 01 Iun 2021, 19:56

jonny_it scrie:1 rama cu puiet capacit(fara albinele de pe ea pt ca nu prea ajuta cu nimic roiul format) + 1 cu miere si polen/pastura(fara albine) + 1 goala + regina imperecheata sau botca + scuturat 4 rame cu albina tanara si in toamna ierneaza pe 6-9 intervale. + Un oxalic prin picurare la 8-9 zile de la formare

Sau

1,5 kg de albina + regina imperecheata + faguri artificiali si sirop 2:1(2 parti apa la 1 parte zahar) administrat de 3-4 ori la interval de 4-5 zile.
+ Un oxalic prin picurare la 2 zile de la formare.

Prima varianta ar fi ideala pentru mine. Si ideea cu roiurile la pachet este foarte buna, dar nu cred ca am albina suficienta de scuturat pentru 4 roiuri. Multumesc frumos!
Cosmin Niță
 
Mesaje: 32
Membru din: 26 Mai 2020, 16:26

Re: Formarea roiurilor pe 3 rame cu matca imperecheata

Mesajde Cosmin Niță » 01 Iun 2021, 20:00

taipan scrie:Cred că cel mai important este, pe rama cu puiet
capacit sa nu existe larve deloc iar regina să fie eliberată
după cel puțin 2 zile

O sa fiu atent sa fie doar puiet capacit (sau cat mai mult posibil). Matca o sa stea cu capacelul care impiedica albinele sa roada dopul 2 zile, iar apoi o sa rup capacelul. Multumesc frumos!
Cosmin Niță
 
Mesaje: 32
Membru din: 26 Mai 2020, 16:26

Re: Formarea roiurilor pe 3 rame cu matca imperecheata

Mesajde Cosmin Niță » 01 Iun 2021, 20:05

Balian scrie:Eu spun că familia/familiile de unde iau rama/ramele de puiet este perfect
sănătoasă. Dar dacă nu sunt? Am transmis boala la roi. De asta, roii formez
doar cu 1,5kg albine fără puiet și le așez pe o altă locație. Numai pe foițe, le
dau sirop și turtă proteică. Așa e mai probabil să nu transmit boli a puietului!
Foițele clădesc uimitor de repede. Numai să aibă mâncare în belșug. Albinele
scuturate sunt de toate vârstele, roiul lucrează de la prima zi. Aduce și apă și
tot ce are nevoie dacă asigur să aibă.:)

De la 3 familii nu cred ca reusesc sa scot cate1.5kg de albina, pentru 4 roiuri, pe viitor o sa incerc aceasta metoda. Stiu ca roiurile la pachet au o dezvoltare foarte buna, cele 3 familii de le am acum au fost roiuri la pachet (aceste 3 roiuri au fost primul meu cu albinele). Multumesc frumos!
Cosmin Niță
 
Mesaje: 32
Membru din: 26 Mai 2020, 16:26

Re: Formarea roiurilor pe 3 rame cu matca imperecheata

Mesajde Cosmin Niță » 01 Iun 2021, 20:08

taipan scrie:Aşa este!
Omul îsi alege sfatul care i se potriveste.
Pe vremuri daca puneai o astfel de întrebare
erai trimis rapid înapoi la lectură.

De citit, am citit si o sa mai citesc. Este primul an cand fac roiuri, eu incepand anul trecut cu 3 roiuri cumparate. Multumesc frumos pentru sfatul de mai de sus!
Cosmin Niță
 
Mesaje: 32
Membru din: 26 Mai 2020, 16:26

Re: Formarea roiurilor pe 3 rame cu matca imperecheata

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 01 Iun 2021, 20:50

Rame numai cu puiet capacit sunt foarte greu de gasit, de aceea inainte de a rupe capacelul se verifica daca nu cumva albinele au tras vreo botca din larva pe rama cu puiet, botca ce trebuie distrusa.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43


Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori