Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR

Aceasta sectiune este dedicata apicultorilor aflati la inceput de drum .Aici se pot adresa intrebari oricat de simple ...
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Imperechere matci

Mesajde 5rame » 01 Iul 2022, 12:50

As vrea sa intreb.

Cate zile trebuie sa treaca maxim de la eclozionare pana la depunerea primului ou pentru ca sa fie o matca de calitate?

Acum ceva timp ( nu pot sa dau o data exacta dar a trecut ceva) unul din stupii de productie a ramas fara matca, la cev atimp gasesc 2 marci mici, foarte mici. Zic ca le tin degeaba, dar pentru ca ma gandesc ca ar fi bine sa nu mai omor cu lejeritate matcile iau una si o pun pe un cat cu cateva rame si ceva albina, si trec zile si trec, matca incepa sa creasca, cate un pic dar creste, oua nimic.
La al nu stiu catele control astazi gasesc o matca mult, mai mare si oua depuse.

O sa fie o matca buna sau nu?

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 276
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Imperechere matci

Mesajde yuonyuon » 01 Iul 2022, 17:09

10

poate si 11-12--13--14--15.....nici prea tarziu ca e prafff
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Imperechere matci

Mesajde cristi_vidican » 01 Iul 2022, 17:47

Orice regină este semnificativ mai mare când pontează comparativ cu momentul eclozării.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Imperechere matci

Mesajde Shrek » 01 Iul 2022, 19:12

In teorie, da! In practica, reginele din botci de roire, sunt " sensibil" mai mari decât cele cumpărate. Dar nah, se spune ca se perpetuează instinctul de roire! Iar perioada in care se imperecheaza o regina, nu este fix, ca la garantie. Depinde de vreme, de densitatea stupinelor din zona, de rasa albinelor....
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Imperechere matci

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 01 Iul 2022, 21:13

In unitatile biologice mici reginele se imperecheaza mai repede, perioada de la eclozare pana la ponta incepand de la cel putin 7-8 zile. Se intampla acest lucru deoarece albinele reusesc sa le sileasca sa iasa la imperechere mai repede. In unitatile biologice mari, respectiv familii de sine statatoare reginele se imperecheaza mai greu, ponta apare mai tarziu, poate dura pana la 14-15 zile de la eclozare pana vedem oua. Asa cum s-a spus perioada respectiva depinde de mai multi factori. Conteza vremea, perioada din sezon, etc.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Imperechere matci

Mesajde cristi_vidican » 02 Iul 2022, 09:44

Vasile_Bucovineanu scrie:In unitatile biologice mici reginele se imperecheaza mai repede, perioada de la eclozare pana la ponta incepand de la cel putin 7-8 zile. Se intampla acest lucru deoarece albinele reusesc sa le sileasca sa iasa la imperechere mai repede. In unitatile biologice mari, respectiv familii de sine statatoare reginele se imperecheaza mai greu, ponta apare mai tarziu, poate dura pana la 14-15 zile de la eclozare pana vedem oua. Asa cum s-a spus perioada respectiva depinde de mai multi factori. Conteza vremea, perioada din sezon, etc.

Am observat și eu acest aspect.
Dacă aveam stup care roia, regina nou ponta mult mai târziu decât cele din nucleele mele pe 3-4 rame de 1/2.
Dacă o regină se împerechează mai târziu, dar nu peste limita de timp, este mai bine.
Dar, situația și piața dictează cantitatea, nu în primul rând calitatea.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Imperechere matci

Mesajde jonny_it » 04 Iul 2022, 11:46

Shrek scrie:In teorie, da! In practica, reginele din botci de roire, sunt " sensibil" mai mari decât cele cumpărate. Dar nah, se spune ca se perpetuează instinctul de roire! Iar perioada in care se imperecheaza o regina, nu este fix, ca la garantie. Depinde de vreme, de densitatea stupinelor din zona, de rasa albinelor....


Nu se perpetueaza nici un instinct de roire. Genetica ramane aceeasi. Daca un papagal iese din ou intr-un submarin nu inseamna ca este peste. :)
Reginele crescute corect o sa arate bine indiferent ca sunt crescute prin transvazare sau roire. Si alea din roire ies mici daca familiile sunt vai de capul lor.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Imperechere matci

Mesajde yuonyuon » 04 Iul 2022, 12:45

jonny_it scrie:
Shrek scrie:In teorie, da! In practica, reginele din botci de roire, sunt " sensibil" mai mari decât cele cumpărate. Dar nah, se spune ca se perpetuează instinctul de roire! Iar perioada in care se imperecheaza o regina, nu este fix, ca la garantie. Depinde de vreme, de densitatea stupinelor din zona, de rasa albinelor....


Nu se perpetueaza nici un instinct de roire. Genetica ramane aceeasi. Daca un papagal iese din ou intr-un submarin nu inseamna ca este peste. :)
Reginele crescute corect o sa arate bine indiferent ca sunt crescute prin transvazare sau roire. Si alea din roire ies mici daca familiile sunt vai de capul lor.
mereu tre sa ai pe ce da vina cand iti roiesc stupii.... ;)
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Imperechere matci

Mesajde jonny_it » 04 Iul 2022, 15:21

yuonyuon scrie:
mereu tre sa ai pe ce da vina cand iti roiesc stupii.... ;)[/quote]

Da! :lol:
Doar nu o sa recunoastem noi ca este din vina apicultorului. Apicultorii sunt perfecti. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Imperechere matci

Mesajde kiloz » 04 Iul 2022, 22:34

Teoria submarinului, e ca si cum bk- ul ar fii rasă . Poveşti pentru cei din grădiniță dar şi aia râd cînd aud.
Perpetum mobile, că şi aud pe vechiul meu coleg, şi azi am cules de pe cracă, vro 5 bucăți! :lol: :lol: :lol:

:cry:
Un fan mare al bk-ului şi-a rupt coloana culegând roi !
Ca şi fapt divers! :(
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Imperechere matci

Mesajde Balian » 05 Iul 2022, 11:14

Eu chiar sunt și am fost fan Carnica. Am familii cu mătci bk. Văd o diferență dintre cele
două. Bk are o colonie moderată/ordonată din instict. Mă gândesc că din acest motiv/
caracter este și mai puțin roitoare. Carnica are dezvoltare f rapidă primăvară, pe care
la urmă este destul de dificil de ținut în frâu. Dar se poate. Per ansamblu e mai ușor de
lucrat cu bk decât cu carnica. Caracterele bk nu sunt potrivite însă în toate situațiile.
Suntem liber să alegem pe care ne este mai potrivit. Eu am bk și îmi place. Voi mai avea.
Totuși nu sunt convins că voi renunța la carnica. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Imperechere matci

Mesajde cristi_vidican » 05 Iul 2022, 11:26

Balian scrie:Totuși nu sunt convins că voi renunța la carnica. :)

Și eu mai păstrez carnica în stupină doar de dor.
Anul acesta am 1.
Recent au venit niște prieteni la mine și m-au întrebat de ce acel stup (cel cu carnica) era cu 1 singură magazie?
le-am spus povestea cu omul care și-a dus calul la târg.

A pus un afiș pe care scria:
vând cal! Nu mănâncă, nu trage, dă cu piciorul, nu ascultă!
Și oamenii l-au întrebat: dar de ce l-ai mai adus la târg?
- Ca să-l fa de râs!

Ei, carnica mea nu era de râs, dar la momentul acela creștea niște botci și l-am mai redus.
Dacă aș găsi Carnica care să fie ca Bk, aș trece pe Carnica :lol: :lol: :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Imperechere matci

Mesajde Balian » 05 Iul 2022, 11:38

Am emoții la vânzarea de miere. În acest an atâta miere s-a făcut ca serios mă
gândesc să reduc efectivul. Atât miere nu se poate vinde numai în en gros. Și
prețul la acest mod de vânzare sau nici nu mai există sau este ff mic. Cine nu
are obligații, și eu nu am, nu sunt dispus să bat joc de munca albinelor și în
speță al meu. Mai bine (și pentru piață) să avem mai puțină miere. Mult mai
puțină. Am văzut în Izrael, surplusul de lebeniță îl distrugea decât să scadă
prețul la piață. Poate evreii habar nu au de comerț. :lol: :lol: :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Imperechere matci

Mesajde Cristian IONITA » 05 Iul 2022, 17:21

Mierea este totusi miere ... si nu lubenite ....

Cu minim efort mierea se poate pastra si vinde la anul ... sau chiar peste 2 ani ... la pepeni si o saptamana este prea mult.

Deoarece in ultimii 2 ani am tot crescut productia iar prrtul la borcan cam bate pasul pe loc (ba chiar a scazut) ma gandesc si eu sa o dau la procesatori (unde pretul totusi a crescut)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Imperechere matci

Mesajde jonny_it » 05 Iul 2022, 17:53

kiloz scrie:Teoria submarinului, e ca si cum bk- ul ar fii rasă . Poveşti pentru cei din grădiniță dar şi aia râd cînd aud.
Perpetum mobile, că şi aud pe vechiul meu coleg, şi azi am cules de pe cracă, vro 5 bucăți! :lol: :lol: :lol:

:cry:
Un fan mare al bk-ului şi-a rupt coloana culegând roi !
Ca şi fapt divers! :(


Ideea este ca pentru a obtine Bk ai nevoie de BK. Dar se fac frecvent combinatii cu rase pure si sub toata "palaria" de BK exista si hibrizi in adevaratul sens al cuvantului. Deci fiecare vede ce vrea sa vada din tot ce inseamna BK. Unii au venit cu termenul de "Rasa artificiala" dar nici el nu este valabil pentru toate liniile BK.
Ideea este ca prea putin conteaza cum se cheama ... miere sa faca.

PS: legat de roire ... eu nu-mi iau ferrari pt ca am auzit ca si alea fac accidente.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Imperechere matci

Mesajde Balian » 05 Iul 2022, 18:23

Momentan bk se află în același situație în care a fost porumbul, fs. reapița, grâul și
toate plantele agricole și nu numai cu mulți ani în urmă. Dacă recultivi prin simpla
resemănare a seminței obținută din sământa din producția de anul trecut și nu cumperi
sămânță de la producătorii autorizați, producția ce va ieși sigur te va duce în faliment.
Fermierii s-au obișnuit și folosesc hibrizi că piața nu mai este construită pe soiuri
tradiționale. Ne vom obișnui și noi văzând rezultate simțitor mai mari. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Următorul

Înapoi la PAGINA APICULTORULUI INCEPATOR



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori