Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Pagina lui Jonny_it :)

Mesajde daffid mihailov » 14 Apr 2021, 20:26

Frumos. Asta e bukfastul?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
daffid mihailov

Mesajde jonny_it » 15 Apr 2021, 14:44

daffid mihailov scrie:Frumos. Asta e bukfastul?

Multumesc. Da.
Am si carpatina care arata aproape la fel.
jonny_it

Mesajde Shrek » 15 Apr 2021, 21:09

Anu' acesta la moda sunt albinele...rusesti! Cica sunt ele oleaca mai rele da' se inmultesc exponential ...primavara asta! Daca te uiti la ucraina si transnistria, ii plin de ele! Si nu se îmbolnăvesc deloc! Ai d-alea?
Shrek

Mesajde jonny_it » 15 Apr 2021, 21:22

Shrek scrie:Anu' acesta la moda sunt albinele...rusesti! Cica sunt ele oleaca mai rele da' se inmultesc exponential ...primavara asta! Daca te uiti la ucraina si transnistria, ii plin de ele! Si nu se îmbolnăvesc deloc! Ai d-alea?

Am vazut ca au inceput rusii sa faca pastoral in estul Ucrainei. Este zona melifera foarte buna, in special cand ai multe tunuri. :lol:
jonny_it

Mesajde daffid mihailov » 17 Apr 2021, 20:44

Observ însă destul de multe albine pe rama carpatine. E corcitura? Oricum nu contează, dacă sunt prolifice. Mi-ar plăcea sa încerc și eu câtva de la tine sezonul asta. Am de la mai mulți crescători in “trial”. Sa vedem care iese in fata.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
daffid mihailov

Mesajde jonny_it » 19 Apr 2021, 14:00

daffid mihailov scrie:Observ însă destul de multe albine pe rama carpatine. E corcitura? Oricum nu contează, dacă sunt prolifice. Mi-ar plăcea sa încerc și eu câtva de la tine sezonul asta. Am de la mai mulți crescători in “trial”. Sa vedem care iese in fata.

Buckfast-ul poate fi in acelasi timp "rasa artificiala" si hibrid(cand se combina buckfast cu rase pure). Culoarea nu este un criteriu de selectie, variaza de la complet negru pana la complet portocaliu. Se intampla si la regine inseminate sau imperecheate controlat sa iara fiice in culori diferite.

Unde uniformitatea este prea mare de obicei apare o lipsa de vitalitate sau pot aparea boli sau alte probleme. Valabil si pentru alte rase sau specii de animale.

Sunt crescatori de regine care sunt impotriva inseminarii artificiale sau a oricarei forme de imperechere controlate, tocmai din motivul scris mai sus. Eu cred ca trebuie o cale de mijloc ...
jonny_it

Mesajde daffid mihailov » 19 Apr 2021, 14:34

Vreau sa incerc niste liniii si de la tine. Am bukfast de la Donau imperecheat cu trantori bukfast si sunt toate aceeasi culoare, fiicele. Si sunt multumit. Intrebarea care se pune, eu vreau sa imi cresc singur reginele, nu e rentabil sa depind de regine cumparate. Sigur, cumpar mereu sa testez, dar asta nu inseamna ca fac din asta un plan de afaceri. Ca nu e rentabil pe termen lung si nici recomandabil.

P.S. Am avut ceva bukfast negru, nu am fost incantat decat de faptul ca banuiam un furtisag discret, ca mereu avea catul plin de miere :)) ar fi fost culmea sa fie "atat de special" si sa culeaga mereu doar el. :lol:
daffid mihailov

Mesajde jonny_it » 19 Apr 2021, 14:40

daffid mihailov scrie:Vreau sa incerc niste liniii si de la tine. Am bukfast de la Donau imperecheat cu trantori bukfast si sunt toate aceeasi culoare, fiicele. Si sunt multumit. Intrebarea care se pune, eu vreau sa imi cresc singur reginele, nu e rentabil sa depind de regine cumparate. Sigur, cumpar mereu sa testez, dar asta nu inseamna ca fac din asta un plan de afaceri. Ca nu e rentabil pe termen lung si nici recomandabil.

P.S. Am avut ceva bukfast negru, nu am fost incantat decat de faptul ca banuiam un furtisag discret, ca mereu avea catul plin de miere :)) ar fi fost culmea sa fie "atat de special" si sa culeaga mereu doar el. :lol:

Din reginele alea de la Apis Donau puteti sa va cresteti fiice. Vedeti care sunt mai ok si cresteti din ele.
jonny_it

Mesajde daffid mihailov » 19 Apr 2021, 14:49

Asa ma astept, ca la prima generatie sa iasa ok mai ales ca fenomenul de hibridizare cu trantori locali aduce un plus la prima generatie. Problema e cand o sa vreau sa am aceleasi rezultate si peste 4-5 ani. Te rog, lasa-mi nr tau in privat. Mersi
daffid mihailov

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?