Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Stefan Madalin

Mesajde Balian » 16 Noi 2022, 09:49

Am fund antivarroa cu placa pusă sub gratie tot anul. Placa arată multe:
- număr de varroa căzută după tratamente
- polen căzut la fund indică existența culesului de polen
- existența picăturilor de apă indică umezeală excesivă
- existența puietului văros
- membre de albină căzute la fund indică atac de viespi
- toamna/iarna poziția/mărimea amprentei de căpăceală căzută la fund
indică poziția mărimea ghemului
La ghemuri deplasate la prima intervenție primăvara se mută rame din partea
neacoperită pe cealaltă partea evitând să rămână ghemul fără miere.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde stefanmadalin » 17 Noi 2022, 09:30

cristi_vidican scrie:Am dat 10 kg de zahăr la toată lumea și asta a fost tot.

Am incercat si eu sa completez in unii ani cu miere de rapita in august. Dar asta era in anii in care aveam stupi slabi si in august dadeam magaziile jos. Albina permitea.
Numai ca in ultimii ani ma lovesc de faptul ca in august inca am magaziile pe ei, nu toate pline cu albine, mai mult din lenea de a nu le da jos si a le trata contra gaselnitei le las pe stup. Plus ca o magazie sigur are albina in ea.
Daca scot o rama si bag hranitor risc sa bage siropul in magazie. Cateodata mai descapacesc din ramele din magazie si imi cara mierea in celelalte rame din magazie.
Daca dau magaziile jos, inghesui albinele pe 9 R 1/1 ca sa aibe loc si hranitorul. Iar asa ceva nu-mi place.

Deci, cum faci tu sa pui 10 kg in ei?
Fiind pe MER, intuiesc eu ceva.
stefanmadalin

Mesajde cristi_vidican » 17 Noi 2022, 14:36

Cum fac eu?
După ce extrag FS, care e pe la final de iulie, început de august, imediat pun benzile contra varroa.
Tot atunci pun folia peste cuib (cuib pe 2 caturi), o îndoi la colț cât să treacă o minge de ping pong și las pe stup 1 cat cu rame albe.
Scot 3 rame din partea unde am îndoit folia și acolo pun punga cu sirop. Pun cam 2 kg odată pe săptămână când merg la stupi.
Hrănirea la pungă mă ajută că pot să le pun în orice moment al zilei.
Hrănirea la hrănitor deschis agită albina și e greu de lucrat la mulți stupi.

Dacă am în etaje rame negre, acolo vor băga sirop, ceea ce nu e bine.
De aceea, când extrag, am grijă să separ eventualele rame negre de cele albe.
Restul corpurilor cu rame merg direct la locul lor unde vor sta peste iarnă.
Dacă ramele sunt exclusiv albe, nu sunt probleme cu găselnița. Am grijă să fie totul închis, să nu intre vreun fluture pe undeva.

Albine pune sirop în etaj doar dacă nu mai e loc în cuib.
mai sunt probleme din astea la 2-3 stupi, în rest, toată lumea trage siropul jos.

P.S. Ramele negre le strâng în corpuri și le țin cu folia îndoită la colț peste niște nuclee, roi etc. Unități la care nu prea umblu, ca să nu mă incomodeze. Albina are grijă să nu fie găselniță în ramele negre. apoi, toamna topesc tot ce negru și nu e prin stupi. Nu vreau să le port grija ramelor negre prin spațiul de depozitare.

Albina încape bine mersi în cuib. Evident că mai stă și prin etaj, dar nu sunt probleme.
Am 5 cm fudul înălțat și acolo mai pot face ghem dacă e cald. Nu am barbă la urdiniș vara.

Dacă pun punga peste rame, se mai întâmplă să mai bage siropul prin rame.
Am hrănit altă dată la flacon în loc de pungă. Puneam un flacon culcat în locul celor 3 rame scoase din lateral din etaj, în flacon puneam paie și turnam siropul acolo. Era la fel ca la pungă. Prefer punga pentru că nu agită albina. La flacon trebuia să stau la albine până seara târziu, când albina nu mai zbura.

Nu dau masiv sirop în august. Îl dau în august chiar puțin mai diluat, gen 1/1, urmând ca la final de august, început de sept să dau mai mult și mai gros să acumuleze bine în ramele de iernare.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde stefanmadalin » 17 Noi 2022, 14:43

Aha, Mersi!
Credeam ca stimulezi avand 3 corpuri si la final il scoti pe cel de jos, care ar trebui sa fie gol.

Folia o pui in caz ca se sparge punga, sau sa separi cumva cuibul de magazie?
Folosesti pungi la rola? Le intepi ianinte? Intreb ca n-am folosit niciodata.
stefanmadalin

Mesajde Balian » 17 Noi 2022, 15:21

@ Cristi. Cum de poți reduce la două corpuri? (mă refer la puiet, albină nici vorbă)
Eu fac așa: după stoarcere fs iau magazia și rămâne pe 3 corpuri. C1 1-3 rame de puiet restul goale. C2 aproape
plin cu puiet, eventual lateral o ramă cu miere păstură max 2. C3 0-3 rame puiet în rest miere multă 4-6 rame.
Dau medicamente în 3-4 administrări mici de 0.5l. Cântăresc, mai dau unde trebuie, schimb 0-2 rame din mijloc
și pun lateral. Cântăresc și gata. (Am majoritate carnice.)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde cristi_vidican » 17 Noi 2022, 16:18

stefanmadalin scrie:
Folia o pui in caz ca se sparge punga, sau sa separi cumva cuibul de magazie?
Folosesti pungi la rola? Le intepi ianinte? Intreb ca n-am folosit niciodata.

Folia o pus să separ cuibul de etaj. Să le spun ca sub folie să pun siropul :lol:
Folosesc pungă de sandviș de 3 kg. E puțin mai groasă ca cea de 2 kg.
Pun pungile în găleți și ar fi bine să le las așa 1-2 ore să mă prind care se sparte. La 100 de pungi, sunt 1-2 care se sparg până ajung la stupi.
Nu înțep folia.
Mai bine ar merge dacă ai avea găleți, cu găuri în capac. Dar, trebuie să le port grija.
așa că, iau 1000 de pungi la la piață și aia e.

E oleacă de lucru cu pusul în pungi, dar 100 de pungi îmi ia 2 ore cu pusul siropului și apoi cu pusul pungii în stupi.
Tata e responsabil cu facerea siropului (butoi de 2 litri cu o pompă sumersibilă)
Dacă e F40, e mai ușor.
cristi_vidican

Mesajde cristi_vidican » 17 Noi 2022, 16:20

Balian scrie:@ Cristi. Cum de poți reduce la două corpuri? (mă refer la puiet, albină nici vorbă)

Cum să nu pot?
Și tu ai putea, dacă nu le-ai avea structurate pe 3 corpuri de cuib.
Albina încape liniștită în 2 corpuri în luna august. E după FS, când s-a tocat ceva albină.

Eu așa fac și nu consider că am stupii slabi. Primăvara trebuie să-i slăbesc puțin înainte de rapiță. :lol:
cristi_vidican

Mesajde Balian » 17 Noi 2022, 18:11

În ultimii 2 ani după fs nu trebuia stors la aproape gol. Din fericire. Era miere în belșug.
Înainte când storceam tare (din socoteli economice) am intrat în toamnă cu hrănirile.
Am avut până târziu puiet în corpul de sus, complicând finalizarea. Ceea ce nu-mi place deloc.
Tratamentul în lipsa puietului care este cel-cel mai important și eficient s-a putut face
târziu și deficitar. Familiile de producție pe trei corpuri intră automat fără intervenții în iarnă.
Lucru am cu roii cu mătci tinere pe două corpuri. Exact ca și la Dadant, unde pe ramele care
rămân pentru iernare în perioada de trecere, nu este loc și pentru puiet și pentru miere .
Cu o configurație largă pe trei corpuri și roii se organizează potrivit fără intervenții.
Balian

Mesajde cristi_vidican » 17 Noi 2022, 21:22

Mierea e pentru stupar, Balian!

eu, fiind cu cuibul pe 2 corpuri, am verticalizarea mai bună.
Și atunci trebuie să dau sirop în aug-sept.
Asta, sigur, stimulează ponta. Ceea ce mie îmi place. Vreau în august și sept cât mai mult puiet.
Dar, pt că C2 devine full cu miere în sept, puietul coboară jos și rămâne la final pe 3 rame și nu sunt probleme.
Doar acolo unde e albină mai puțină și regine împerecheate vara târziu, acolo puietul se întinde mai mult.
cristi_vidican

Mesajde mausica » 20 Noi 2022, 13:14

cristi_vidican scrie:
Balian scrie:@ Cristi. Cum de poți reduce la două corpuri? (mă refer la puiet, albină nici vorbă)

Cum să nu pot?
Și tu ai putea, dacă nu le-ai avea structurate pe 3 corpuri de cuib.
Albina încape liniștită în 2 corpuri în luna august. E după FS, când s-a tocat ceva albină.

Eu așa fac și nu consider că am stupii slabi. Primăvara trebuie să-i slăbesc puțin înainte de rapiță. :lol:

incape lejer albina in 2 corpuri fara discutie. ca mai sunt situatii 5% sa zicem care ies din tipar ...aia e
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
mausica

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?