Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde jonny_it » 09 Feb 2021, 15:23

FLORINELU scrie:poate sa-mi spuna cineva daca la Ghiroda si Faget se vor tine targurile apicole ?


Probabil nu o sa se tina nici un targ. Avem voie la pacanele dar nu in targurile de apicultura.
Au fost targuri de haine, incaltaminte, etc ... de apicultura nu este voie.
Cumparam online. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 09 Feb 2021, 16:28

Referitor la targuri apicole.......... poate la anu. :)
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 10 Feb 2021, 20:22

noa bine daca nu vor fi targuri apicole ne vom descurca noi cumva,important e sa vina primavara si apoi: om trai si om vedea. serbus.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde jonny_it » 10 Feb 2021, 22:54

FLORINELU scrie:noa bine daca nu vor fi targuri apicole ne vom descurca noi cumva,important e sa vina primavara si apoi: om trai si om vedea. serbus.


De venit sigur vine :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde ignatov andrei » 10 Feb 2021, 23:56

Targuri, s-ar putea sa... la...:
- Ramnicu Sarat
- Piatra Neamt
- Botosani!
Urmariti pagina S.A.R. pe FB!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 11 Feb 2021, 08:08

toate sant cam departe de mine.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 11 Mar 2021, 07:25

buna dimineata colegi apicultori, am si eu niste intrebari la domniile voastre in legatura cu tratamentul antivarooa din primavara aceasta: am cumparat varachet si varostop,deci care ar fi mai indicate de folosit,cum si in ce ordine? ca eu nu prea sant hotarat inca. mentionez ca saptamana viitoare as vrea sa incep tratamentul daca ma lasa carantina sa ies din oras.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde mausica » 12 Mar 2021, 05:49

FLORINELU scrie:buna dimineata colegi apicultori, am si eu niste intrebari la domniile voastre in legatura cu tratamentul antivarooa din primavara aceasta: am cumparat varachet si varostop,deci care ar fi mai indicate de folosit,cum si in ce ordine? ca eu nu prea sant hotarat inca. mentionez ca saptamana viitoare as vrea sa incep tratamentul daca ma lasa carantina sa ies din oras.

Pt varachet(fumigatie) trebuie sa fie peste 12 gr temperatura. Eu as merge pe contact(varostop)
PS: da ai testat sa vezi daca ai paduchi sau doar faci de amoru artei?? :)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 12 Mar 2021, 10:04

asa de amoru artei.,exista stupi fara paduchi?
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 12 Mar 2021, 11:02

Probabil nu exista stupi fara paduchi, sau mai corect spus nu exista stupine fara paraziti. Dar foarte important este de stiut cat de mare e infestarea. Pana la un anumit grad de infestare nu are rost sa se faca tratamente acum tinand cont si de faptul ca acum, in primavara ,atatia cati sunt se gasesc in marea lor majoritate in celulele cu puiet capacit si sunt greu de eliminat. Daca in toamna s-au facut corect tratamentele, cel putin unul in lipsa puietului, in primavara nu e nevoie de tratamente.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde peterneamt » 12 Mar 2021, 12:04

Vasile_Bucovineanu scrie:Probabil nu exista stupi fara paduchi, sau mai corect spus nu exista stupine fara paraziti. Dar foarte important este de stiut cat de mare e infestarea. Pana la un anumit grad de infestare nu are rost sa se faca tratamente acum tinand cont si de faptul ca acum, in primavara ,atatia cati sunt se gasesc in marea lor majoritate in celulele cu puiet capacit si sunt greu de eliminat. Daca in toamna s-au facut corect tratamentele, cel putin unul in lipsa puietului, in primavara nu e nevoie de tratamente.


Dacă în urma testării nu e infestare mare de acarieni, trebuie amânat tratamentul până în aprilie . Pentru a rezista la insecticide , albinele trebuie să fie tinere și bine hrănite . Orice tratament reduce ponta mătcilor, sau chiar o oprește ! În perioada când există puiet, sunt preferabile tratamentele cu durată (timp) mare de acțiune ( benzile.... )!
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde Sam » 12 Mar 2021, 12:25

Zic din punct de vedere teoretic, ce am inteles si eu pana acum.

Decizia aplicarii unor tratamente se face :
- in functie de gradul de infestare (de aceea in apicultura profesionista se face testare - mitewash)

Se iau in considerare urmatorii factori cumulati:
- cheltuielilor pe care le implica un tratament, versus

- impactul pe care il are(rezultatul pozitiv, daca exista - visavis de ceea ce a spus D-l Bucovineanu), versus

- riscurile pe care le implica un tratament (probabil pentru Varostop nu exista riscuri mai mari decat faptul ca nu ar functiona in perioada urmatoare; dar ma refer si la alte tratamente - vezi cunoscutul youtuber care si-a omorat la sfarsit de februarie tot puietul larvar cu supradoza de Batik).
Din acest punct de vedere, un tratament aplicat in perioada martie-aprile, daca are efecte negative asupra familiei (omoara larvarul/stagneaza ouatul/omoara regina - aceste efecte prezente la mare parte din tratamente) este cu grad mare de risc intru-cat poate afecta familia de albine semnificativ sau iremediabil in vederea dezvoltarii/culesurilor viitoare.

O legatura intre trtamentul de primavara si topicul "Acid oxalic + glicerina"

Din punct de vedere al eficientei pe termen lung a eliminarii paduchilor din familia de albine, ideal este sa scapam de paduchi undeva in perioada Mai/Iunie! Asa ne spune matematica de mai jos, dar atunci nu putem trata - sau nu putem trata eficient pentru ca avem puiet capacit la nivel maxim!
1. Chiar avand o oarecare infestare in primavara, pana in luna Mai, numarul de paduchi nu creste cat sa afecteze semnificativ familia de albine.
2. Daca reusim sa tratam cu grad mare de eficacitate in perioada Mai/Iunie, numarul de paduchi din stup nu mai creste in familie cat sa o afecteze pana in octombrie cand putem realiza tratamente eficiente (si putine). Asta in cazul in care nu faceti pastoral in zone aglomerate sau aveti stupine netratate in apropiere. Dar si in acest caz, tratarea in Mai/Iunie ajuta sa tii infestarea la nivel mic pana in August-Septembrie cand se termina culesuri/deplasari si se pot face tratamente.

Se pare ca aceasta(Mai/Iunie) este perioada de eficaitate maxima a tratamentelor din timpul sezonului activ - nu ma refer la perioada fara puiet. Bineinteles, cu conditia sa nu afectam calitatea mierii sau activitatea in cules.
Aceasta este miza/studiul pe care le face Randy Oliver pentru aplicarea acidului oxalic + glicerina cu eliberare indelungata.
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde mausica » 12 Mar 2021, 17:54

FLORINELU scrie:asa de amoru artei.,exista stupi fara paduchi?

Nu exista!!!
Ideea era ca daca e o limita joasa poti sts linistit. Dar pt asta trebuie testare!!!!!
E pacat sa bagi fara rost otravuri in stupi......zic si eu 8-)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3523
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 12 Mar 2021, 19:12

ideea a fost sa mai modific schema de tratament datorita faptului ca in ultimii ani am avut probleme cu albinele,depopulari masive si ale alea,intrebarea am puso in acest context si datorita faptului ca eu de 23 de ani de cand ma ocup de albine am facut tratament doar cu varachet primavara si toamna cate 3 fumigatii asa cum scrie la carte dar se pare ca acuma sa schimbat ceva in mai rau.va multumesc pentru raspunsuri si astept in continuare sugestii.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde Balian » 12 Mar 2021, 19:28

Colegul Sam a descris destul de detailat peiroadele de tratament.
Nu e sigur că, cu Varachet a fost problema. Poate modul de aplicare
descris este expirat, că e același de 40 de ani. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 12 Mar 2021, 19:52

da multe sau mai schimbat dar noi trebuie sa cautam solutii,nu?
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori