Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde jonny_it » 12 Mar 2021, 20:18

FLORINELU scrie:ideea a fost sa mai modific schema de tratament datorita faptului ca in ultimii ani am avut probleme cu albinele,depopulari masive si ale alea,intrebarea am puso in acest context si datorita faptului ca eu de 23 de ani de cand ma ocup de albine am facut tratament doar cu varachet primavara si toamna cate 3 fumigatii asa cum scrie la carte dar se pare ca acuma sa schimbat ceva in mai rau.va multumesc pentru raspunsuri si astept in continuare sugestii.


Cand aud pe unii ca intreaba de "schema de tratament" deja inseamna ca au luat-o pe un drum gresit. Se trateaza cand este nevoie si in functie de situatia de afara.
Plus ca sunt si metode biologice care ajuta mult la combaterea varroa.
Eu de cativa ani fac roi la pachet, iar in ultimii ani aproape toti sunt roi la pachet chiar daca infestarea cu varroa a fost destul de redusa.
Un roi la pachet cu o regina tanara, albina tanara si faguri artificiali + stimulare face minuni, plus ca 2-3 ani garantez ca nu trece de 3% infestare.
Migrarea varroa nu este chiar atat de intensa pe cat credem noi; aud uneori pe unii care se plang ca au varroa pentru ca au fost in pastoral. Daca nu au fost probleme de orientare numarul varroa "imprumutat" de la altii este mic. Ei probabil aveau varroa deja, doar ca nu sesizau .. si toamna apar problemele.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 22 Apr 2021, 15:43

o intrebare pentru colegi: daca fermierul stropeste rapita si rapita nu este inflorita,are rost sa inchid albinele?
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde cristi_vidican » 22 Apr 2021, 17:24

FLORINELU scrie:o intrebare pentru colegi: daca fermierul stropeste rapita si rapita nu este inflorita,are rost sa inchid albinele?

În perioada asta, nu. Mai ales dacă albinele sunt în sat și au la dispoziție o varietate mare de flori.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 23 Apr 2021, 07:28

multumesc Cristi,ma gandeam si eu la varianta asta dar nu eram sigur.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 01 Mai 2021, 08:40

pentru toti apicultorii care mai intra pe aici: sarbatori fericite.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 22 Iun 2021, 19:00

buna ziua colegi,am o nedumerire in legatura cu comportamentul albinelor mele si va rog sa ma lamuriti care puteti si stiti: stupina mea este la mine in livada si e inconjurata de tot felul de pomi fructiferi plantati de catre mine,acuma sant la maturitate toti. in fiecare dimineata in unul din pruni zumzaie albinele de parca ar fi un roi ,dar numai in acel prun in fiecare dimineata albinele au o activitate serioasa timp de 2-3 ore si apoi liniste. ma intreb si va intreb care e motivul si de ce numai in acel prun? poate ma lumineaza cineva. ce pot sa va mai spun este ca e singurul prun de acel soi din livada.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 22 Iun 2021, 19:52

E posibil ca pe frunzele prunului respectiv sa se afle acel suc dulce din care rezulta mierea de mana si care e dizolat de roua ce cade peste noapte. Dupa ce se incalzeste nu mai poate fi cules. E doar o parere. Daca se examineaza frunzele cu atentie se dezleaga misterul.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 23 Iun 2021, 15:32

dar de ce doar la acel prun?
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde jonny_it » 23 Iun 2021, 19:30

FLORINELU scrie:dar de ce doar la acel prun?


In Iulie/August/Septembrie cand la munte albinele culeg miere de mana am vazut arini care nu aveau deloc afide pe ei. Vecini cu altii care erau plini si de afide si de albine. Sunt si alti factori care conteaza ..
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde taipan » 23 Iun 2021, 20:58

La fel şi noi, oamenii, unii sunt mai dulci la suflet
alții mai acri, mai cărpănoşi.......
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 31 Dec 2021, 10:58

LA MULTI ANI tuturor stuparilor.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 17 Feb 2022, 08:55

haideti domnilor stupari,nu mai scrie nimeni pe aici,care cati stupi mai aveti,cat puet,ati stors mierea de ghiocei?
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 20 Iul 2022, 10:22

buna ziua colegi apicultori,am si eu o intrebare: cum stati cu recolta de miere anul acesta in comparatie cu alti ani?
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde Balian » 20 Iul 2022, 11:00

Foarte bine. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde cristi_vidican » 20 Iul 2022, 13:46

culesul a depins de mulți factori, dar cel puțin, pe zona mea, posibilitatea de a face culesuri foarte bune a fost anul acesta. Cam la toate florile.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: stupina lui FLORINELU

Mesajde FLORINELU » 03 Feb 2023, 16:35

redoo scrie::D
Multumim noi de urare,
Si-ti dorim de sarbatoare
Inca-o sticla mult mai mare
Toata plina cu palinca
Sa nu poti s-o dai golita.


Sanatate si un an mai bun!!!

nu exista nici o sticla,de e mare ori e mica,si e plina cu palinca,sa nu poata fi golita.
Avatar utilizator
FLORINELU
 
Mesaje: 2224
Membru din: 26 Sep 2011, 18:44
Localitate: TIMISOARA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 51 vizitatori