Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Micul Apicultor Ioan Ursachi

Mesajde Ioan Ursachi » 27 Sep 2014, 20:58

:!:
Fişiere ataşate
3.jpg
"Mică este între cele zburătoare albina, dar rodul ei întrece orice dulceaţă."Intelepciunea lui Isus Sirah 11, 3.
Avatar utilizator
Ioan Ursachi
 
Mesaje: 109
Membru din: 27 Iul 2013, 21:38
Localitate: Jud.Suceava,Comuna Radaseni

Re: Micul Apicultor Ioan Ursachi

Mesajde Ioan Ursachi » 23 Feb 2015, 12:58

Va salut din nou ! Imi pare rau ca nu am mai vizitat acest forum , insa pe laptop nu ma lasa antivirusul :( .Iarna chiar daca pentru unii a fost usoara ( aici ma refer la apicultorii profesionisti ) pentru mine a fost una grea ... cu 4 pierderi ..si vina este a mea ... depopulare rapida si masiva .. am pierdut familiile care se aflau in verticali.. orizontalii sunt bine ! Singura explicatie este ca verticalii ..au fund demontabil ...si unele improbizatii .. corpul initial era de 3/ 4 si am folosit un inaltator pentru a folosi rama 1/ 1 .. neimbinarea corespunzatoare ... si izolarea la fel .. a produs aceste pierderi :( .


Imi doresc sa vina primavara si sa fie bine !



Tot respectul !
Fişiere ataşate
PicsArt_1424685107206.jpg
"Mică este între cele zburătoare albina, dar rodul ei întrece orice dulceaţă."Intelepciunea lui Isus Sirah 11, 3.
Avatar utilizator
Ioan Ursachi
 
Mesaje: 109
Membru din: 27 Iul 2013, 21:38
Localitate: Jud.Suceava,Comuna Radaseni

Re: Micul Apicultor Ioan Ursachi

Mesajde paul » 23 Feb 2015, 18:51

Ioan Ursachi scrie: .Iarna chiar daca pentru unii a fost usoara ( aici ma refer la apicultorii profesionisti ) pentru mine a fost una grea ... cu 4 pierderi ..si vina este a mea ... depopulare rapida si masiva .. am pierdut familiile care se aflau in verticali.. orizontalii sunt bine ! Singura explicatie este ca verticalii ..au fund demontabil ...si unele improbizatii .. corpul initial era de 3/ 4 si am folosit un inaltator pentru a folosi rama 1/ 1 .. neimbinarea corespunzatoare ... si izolarea la fel .. a produs aceste pierderi

Ionut, cauza pierderilor la tine poate fi ... tratament insuficiente (numar, dozaj, izolare necorespunzatoare cand ai facut fumigatiile), cuib nerestrans corespunzator si organizare defectuoasa a ramelor de iernare, hrana putina, albina putina( trebuiau unificari in toamna)!
In prima fereastra calda dupa un zbor de curatire serios , trebuie sa restrangi la maximum cuiburile chiar daca ai fi nevoit sa ramai numai cu 3 rame in stupi, izolatie serioasa si functie de rezervele de hrana, administrare de turte sau un sirop mai dens la punga pus deasupra ramelor (functie si de temperaturile diurne si nocturne).
Hai ... capul sus !
Ne mai auzim la telefon ! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Micul Apicultor Ioan Ursachi

Mesajde Ioan Ursachi » 23 Feb 2015, 20:04

Multumesc pentru sustinere domnule Paul ! Astazi nu am fost acasa pe la ora 2 .. insa bunicul mi-a spus ca au zburat .. deci voi putea interveni cu hrana :)
"Mică este între cele zburătoare albina, dar rodul ei întrece orice dulceaţă."Intelepciunea lui Isus Sirah 11, 3.
Avatar utilizator
Ioan Ursachi
 
Mesaje: 109
Membru din: 27 Iul 2013, 21:38
Localitate: Jud.Suceava,Comuna Radaseni

Re: Micul Apicultor Ioan Ursachi

Mesajde paul » 23 Feb 2015, 20:31

Esti sigur ca au zburat ???
Mie la Gura Humorului nu mi s-a parut ca ar fi fost o temperatura optima pentru zbor. Daca au zburat la tine, foarte probabil sa fi zburat si la mine.
Deocamdata cu hrana eu zic sa pui ramele care mai au miere deasupra ramelor din cuib, dupa ce le zgarii putin cu furculita.
Vii sambata acasa ? Daca-i vreme buna si nu am altceva in program (restrangere de cuiburi) poate-ti fac o vizita !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Micul Apicultor Ioan Ursachi

Mesajde Ioan Ursachi » 23 Feb 2015, 21:25

Da , voi fi acasa ! Ajung acasa si aflu mai multe detalii .. mie mi-a indicat pa accuwether 9 grade .. si bunicul a mers si la ora 1 ..si la 2 , au mai zburat uneori dar foarte putine .. am asteptat insa un zbor mai intens :) .. si maine posibil v-a fi la fel :)
"Mică este între cele zburătoare albina, dar rodul ei întrece orice dulceaţă."Intelepciunea lui Isus Sirah 11, 3.
Avatar utilizator
Ioan Ursachi
 
Mesaje: 109
Membru din: 27 Iul 2013, 21:38
Localitate: Jud.Suceava,Comuna Radaseni

Re: Micul Apicultor Ioan Ursachi

Mesajde Ioan Ursachi » 02 Apr 2019, 18:25

"Mică este între cele zburătoare albina, dar rodul ei întrece orice dulceaţă."Intelepciunea lui Isus Sirah 11, 3.
Avatar utilizator
Ioan Ursachi
 
Mesaje: 109
Membru din: 27 Iul 2013, 21:38
Localitate: Jud.Suceava,Comuna Radaseni

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 65 vizitatori