Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde jonny_it » 01 Feb 2019, 20:19

peterneamt scrie: Pentru stimulare sau complectare folosiți siropuri de zahăr ( de preferat zahăr din sfeclă... ) ,....în urma invertiri chimice a zahărului cu ajutorul acizilor se produc și cantități mari de HMF ,care este toxic pentru albine ! Administrați siropuri numai când albinele găsesc polen....... și nu mai târziu de 1-15 septembrie în funcție de temperaturi și cules !


Corect! Credeam ca sunt singurul de aceeasi parere. :)
Si in unele siropuri cumparate HMF-ul este mare uneori ... apoi apicultorii se plang toamna de depopulari.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 01 Feb 2019, 20:44

Siropul a fost dat pina la data de 11 septembrie....insa HMF-ul e posibil sa fi fost mare/mic ..habar nu am..am spus sirop facut dupa reteta Gica Romanesc....
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Augustin78 » 20 Mai 2019, 20:57

Va salut.
A venit timpul salcamului....teoretic..practic mai putin....ploi,ploi,ploi si iar ploi....o zi frumos....iar ploi si tot asa.....vremea nu tine cu apicultura....
am stupii la salcamam ost sa i ajut cu sirop..pe acele ploi...acum au fost cateva zile mai bune....sa vedem cand ajungem la ei sa vedem ce au bagat si daca a bagat ceva......
Va doresc sa aveti timp favorabil si butoaie pline cu miere.....
Numai bine.
proverb: Albina are mare nevoie de aripi chiar si dupa ce a adunat mierea in stup.
Avatar utilizator
Augustin78
 
Mesaje: 1347
Membru din: 05 Ian 2014, 18:46
Localitate: Mioveni - Arges

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde florin trintoru » 20 Mai 2019, 21:20

Daca vinzi mierea poți să-i ajuți ,daca vrei sa faci un amestec în stupi ,văd că nimeni nu zice nimic ,am mai văzut pe unii cu damigenele de 5litri care băgau fara a fi nici un pic de ploaie ,cred că voiau să aibă spor la cîntar și noaptea,stai liniștit cu furtișagul ,doar suntem in plin cules
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde florin trintoru » 20 Mai 2019, 21:27

Azi trecui pe la Mioveni ,veni de la Brașov ,era cules mai dădură și în parbrizul meu de la Master citeva ,cel bai bun cules era de la Pitești la Slatina,trosnea parbrizul,de ce sa le fac,ajung și Io la ale mele pe Gorj ,unde abia a început salcimul,spor la treabă
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde Shrek » 20 Mai 2019, 21:30

Maestreee, iti aduc o foarfecă sa mai tai din ele! N-auzi ca este vreme urâtă? Aia de bătea in parbriz, era ......gridina!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde florin trintoru » 20 Mai 2019, 21:37

Foarfeca trebuie sa tai aripile la regine , înainte să le fac inzecție sub aripi
florin trintoru
 
Mesaje: 224
Membru din: 06 Dec 2015, 15:19
Localitate: Gorj,Olt,Dolj

Re: Augustin78 Viitor Apicultor........sper

Mesajde mangano24 » 05 Mai 2021, 19:01

Albinele nu mor pentru ca nu sunt stranse cuiburile.
utilizează database-apps
mangano24
 
Mesaje: 1
Membru din: 05 Mai 2021, 18:58

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 28 vizitatori