Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: daffid mihailov

Mesajde Balian » 18 Ian 2022, 08:19

Pot să las câteva familii. Mai este un aspect cu drumul. Dacă strupina este instalată întro parte
a drumului și pe cealaltă parte este cultura vizitată de albine, când este vânt puternic albina
zboară mai aproape de pământ că acolo aerul mișcă mai încet. M-am uitat pe drum era multă
albină căzută lovită de mașini. Mă refer la drum circulat cu viteză și bun, nu la colecția de gropi. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: daffid mihailov

Mesajde daffid mihailov » 18 Ian 2022, 18:52

Da, din ce in ce mai mult o sa ne confruntam cu problema asta. Doar ca in cazul meu nu am culturi intense. Ideal ar fi undeva la 3-4km, la culturile de la camp. Dar mizez pe faptul ca e zona de deal, cu copaci și sper sa pună și panouri antifonice. Stăteam liniștit ca vor trece ani, dar e mișcă baietii mai repede decât credeam cu lucrările.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: daffid mihailov

Mesajde daffid mihailov » 20 Ian 2022, 19:47

Unde credeti ca e mai buna ca zona, o vatra de stupina permanenta? In zona de campie(rapita,floare), podis(poliflora/salcam), sau deal/munte(care prinde salcamul 3 si pomi fructiferi)?

In calcul se ia:
1 aportul de polen,
2productia de miere,
3 riscul stropirilor,
4. iernarea.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: daffid mihailov

Mesajde Balian » 20 Ian 2022, 19:59

daffid mihailov scrie:Unde credeti ca e mai buna ca zona, o vatra de stupina permanenta? In zona de campie(rapita,floare), podis(poliflora/salcam), sau deal/munte(care prinde salcamul 3 si pomi fructiferi)?

In calcul se ia:
1 aportul de polen,
2productia de miere,
3 riscul stropirilor,
4. iernarea.

Pe zona câmpie:
1 primăvara f bun, toamna slab spre f slab
2 bună spre f bună aproape în fiecare an
3 mare dar cu un dialog cu fermierii e gestionabil
4 fără probleme
Spuneți date despre celălalte zone.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: daffid mihailov

Mesajde daffid mihailov » 20 Ian 2022, 20:06

Zona de munte, subcarpatii Meridionali. Altitudine undeva pana in 800m.
1Aportul de polen e bun tot timpul anului.
2 productie de miere (cand ai noroc sa dea salcamul). Faneata nu mai da nectar in zona asta de ani. Dar uneori se mentine cantarul pe egal mai mult timp.
3. risc de stropiri la pomii fructiferi.
4. ierntare buna, inceput mai tarziu dar recupereaza.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: daffid mihailov

Mesajde vicpo » 30 Ian 2022, 08:54

Undeva la aproximativ 800m altitudine am vatra(Corbeni, Berindesti), în fiecare an am extras în jur de 10 kg fânețe, plus ca le-am lăsat peste 15 kg pt iernat.
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: daffid mihailov

Mesajde daffid mihailov » 30 Ian 2022, 22:07

In ce perioada a anului? Faceți și pastoral?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: daffid mihailov

Mesajde vicpo » 31 Ian 2022, 15:45

Pastoral doar la sălcam, apoi rămân pe vatra. Fânețea începe cam spre sfârșitul lui iunie și tine pe plus pana spre 1 August,apoi pe egal încă vreo 10 - 15 zile
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: daffid mihailov

Mesajde daffid mihailov » 31 Ian 2022, 16:25

In perioada aia sunt plecat la floare, iar la roi nu am Cantar sa știu exact cât intra pe plus. Dar ma bucur sa aud ca da și in zona noastră fâneața. Ținând cont ca sunt la 10-15 km depărtare de Dvs. O zi buna!
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Anterior

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


cron