Prima pagină APICULTURA GENERALA PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?

In aceasta rubrica iti poti prezenta stupina proprie , metode de lucru , tehnici personale si in general tot ce te reprezinta pe tine ca apicultor .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Marcel Stoica

Mesajde ignatov andrei » 20 Dec 2020, 10:53

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Iti spun ceva, dar sa nu spui la nimeni: ME este stupul pe care-l iubesc cel mai mult!


Nu sunteti singurul. Dar oare daca-i punem caturi de 1/2 pentru recolta nu ar fi mai bine? In ideea sa fie mai usoare si pentru a avea un alt tip de rama, sa fim siguri ca nu incurcam ramele de cuib cu cele de cat.


taipan scrie:Ionuț, vezi cum eşti? Suntem atâția care am stat cu sufletul la gură aşteptand o postare de-a ta. Visam ME. Acum ce facem, le punem caturi de jumate?


Da, trebuie caturi 1/2!
Din cauza vitezei - fereasca Dumnezeu - incurci ramele...!!! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Marcel Stoica

Mesajde lucky5strike » 20 Dec 2020, 21:01

Taipane, clar esti ginere select ! Auzi la el ce sponsor tare are... pai majoritatea visam la asa ceva !!
Ia zi-ne, cati stupi ai acum, cum ti-ai dezvoltat stupina? Ceva miere deosebita de prin zona?
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Marcel Stoica

Mesajde taipan » 21 Dec 2020, 01:54

Păi să-ți spun cum am început:
După ce am considerat că sunt doxă de carte am întocmit o listă lungă...lungă ca să de unde tăia şi m-am prezentat cu ea la mama soacră. În capul listei am trecut 50 fam albine şi apoi printre picățele am strecurat: o maşinuță pt descăpăcit, centrifugă, ceva cu ce să mut stupişorii, ceva rame.
Şi lista a fost aprobată cu rugămintea să fac o evaluare.
Atunci recunosc am făcut obrazul gros şi am îngroşat lista: maşină electrică pt descăpăcit full automată model lyson, centrifugă pt 30 rame, camion 12t cu macara, 2000 rame tei cu foițe plastic. Am tras linie şi am prezentat-o.
În fiecare an îmi fac 25 roi pe care îi unesc în toamnă cu familiile. Am serviciul şi e greu să țin mai multi.
Miere mai deosebită nu fac. Poate doar amorfa imediat după salcâm. E roşiatică, are un gust plăcut şi cristalizează mai greu
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Marcel Stoica

Mesajde cristi_vidican » 21 Dec 2020, 08:11

taipan scrie:camion 12t cu macara

Pentru 50 de stupi?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Marcel Stoica

Mesajde Cristian IONITA » 21 Dec 2020, 09:23

taipan scrie:Gândisem să le pun un R dar mi-e că se supăra Jonny-it.
Orice model aş fi ales tot cu urechile roşii aş fi ieşit. Spre exemplu lui C.I nu-i v-a place de mutra mea pt pur şi simplu țin o puşcă in casă. Dar cu Donbazil v-a fi altfel.



Ca tii pusca-n casa nu i nici o problema .... cand o scoti la plimbare apar diferendele de opinie, care oricum nu au nimic de a face cu mutra ... care apropo vad ca in continuare te tii timid si nu ne faci onoarea de a o ne prezenta ... nici mutra si nici stupina :).
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Marcel Stoica

Mesajde Cristian IONITA » 21 Dec 2020, 09:24

jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Iti spun ceva, dar sa nu spui la nimeni: ME este stupul pe care-l iubesc cel mai mult!


Nu sunteti singurul. Dar oare daca-i punem caturi de 1/2 pentru recolta nu ar fi mai bine? In ideea sa fie mai usoare si pentru a avea un alt tip de rama, sa fim siguri ca nu incurcam ramele de cuib cu cele de cat.



Eu tot bat apa de ani de zile ca asa i cel mai bine :)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Marcel Stoica

Mesajde jonny_it » 21 Dec 2020, 17:20

Cristian IONITA scrie:
jonny_it scrie:
ignatov andrei scrie:Iti spun ceva, dar sa nu spui la nimeni: ME este stupul pe care-l iubesc cel mai mult!


Nu sunteti singurul. Dar oare daca-i punem caturi de 1/2 pentru recolta nu ar fi mai bine? In ideea sa fie mai usoare si pentru a avea un alt tip de rama, sa fim siguri ca nu incurcam ramele de cuib cu cele de cat.



Eu tot bat apa de ani de zile ca asa i cel mai bine :)


Stiu CI-ule, dar incerc sa fac aceeasi treaba ca tine dar sa nu se vada ca ti-am luat modelul. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Marcel Stoica

Mesajde jonny_it » 21 Dec 2020, 17:24

ignatov andrei scrie:
taipan scrie:Ionuț, vezi cum eşti? Suntem atâția care am stat cu sufletul la gură aşteptand o postare de-a ta. Visam ME. Acum ce facem, le punem caturi de jumate?


Da, trebuie caturi 1/2!
Din cauza vitezei - fereasca Dumnezeu - incurci ramele...!!! :lol:


Promit ca o sa revin cu postarile despre ME cat de curand.
Nea Andrei, ar fi mai bune cele de 1/2 pentru ca sunt mai usoare, dar si pentru a fi sigur ca nu au fost prin cuib.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Marcel Stoica

Mesajde Balian » 21 Dec 2020, 18:51

E problemă f mare dacă se amestecă ramele?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2864
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Marcel Stoica

Mesajde jonny_it » 21 Dec 2020, 19:06

Balian scrie:E problemă f mare dacă se amestecă ramele?


Da! Nu-mi place gustul de amitraz, flumetrina sau tau-fluvalinat :) .. si in plus am un client foarte atent la analize.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Marcel Stoica

Mesajde taipan » 22 Dec 2020, 03:03

Încerc de 3 zile să pun poze şi nu reuşesc, nu mă duce capul.
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Marcel Stoica

Mesajde cristi_vidican » 22 Dec 2020, 08:32

taipan scrie:Încerc de 3 zile să pun poze şi nu reuşesc, nu mă duce capul.

Aveți la îndemână 2 metode.
1. Cont pe facebook. Urcați pozele acolo (le puteți pune la privat) și apoi click dreapta, salvați poza, care deja e redimensionată de facebook, numa bună de pus aici.
2. Trimiteți pozele pe cristividican coadă de maimuță yahoo punct com și vi le redimensionez eu fără nicio obligație, nici acum, nici în veci.

P.S. Mai sunt cele în care folosim programe de redimensionare. Eu folosesc irfant view, după ce deschid poza, Ctrl+R și acolo vă jucați cu rezoluția până ajungeți la dimensiunea dorită. Dar e mai complicat.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Marcel Stoica

Mesajde taipan » 22 Dec 2020, 17:06

Mi-e ruşine să spun dar nu am cont de facebook şi nici cu coada de maimuță nu mă pricep. Mai bine mă pui să trag la rame 10km.
Văd eu cum fac
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Marcel Stoica

Mesajde taipan » 23 Dec 2020, 04:15

Modelul lăzii
r_20200204_151404.jpg
Fundul
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Marcel Stoica

Mesajde taipan » 23 Dec 2020, 04:17

Uraaa! Am reuşit
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

Re: Marcel Stoica

Mesajde taipan » 23 Dec 2020, 04:26

Să înceapă bocănceala
r_20200204_151519.jpg
Şi
taipan
 
Mesaje: 189
Membru din: 11 Feb 2015, 20:15
Localitate: Tulcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la PAGINI PERSONALE ! CINE SUNT EU ?



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori