Prima pagină APICULTURA GENERALA JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE

Jurnal de Apicultor este sectiunea forumului in care fiecare membru isi poate nota zi de zi , tot ce este legat de stupina personala .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: dezinfectie

Mesajde Crisan Dorel » 18 Ian 2012, 15:50

Salut
Respectă măsurile minime de intreținere in stupina și selecție și ai cele mai multe șanse de a nu ajunge la boală.
In caz de boală, tratează, ia masuri.
Cineva parca, a mai sugerat undeva pe forum, expunerea la lampa cu ultraviolete si ozon (lampa cu mercur)
Am confectionat si eu o astfel de lampa mai demult (sunt folosite la iluminatul public), e foarte simplu si e o soluție eficienta.
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: dezinfectie

Mesajde stuparul2011 » 18 Ian 2012, 17:48

buna,
treptat si eu am ajuns la concluzia ca in stupina trebuie sa existe doar familii puternice,pentru a evita eventualele neplaceri.
este adevarat ca atunci cand intr-adevar apar ceva boli,trebuie automat facute tratamentele specifice.cu cat asteptam mai mult cu atat mai mult se agraveaza situatia.
legat de confectionarea acelei lampi ati putea oferi inca ceva detalii?poate chiar pe privat....
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: dezinfectie

Mesajde Ioan Guist » 18 Ian 2012, 23:25

Crisan Dorel scrie:Salut
Respectă măsurile minime de intreținere in stupina și selecție și ai cele mai multe șanse de a nu ajunge la boală.
In caz de boală, tratează, ia masuri.
Cineva parca, a mai sugerat undeva pe forum, expunerea la lampa cu ultraviolete si ozon (lampa cu mercur)
Am confectionat si eu o astfel de lampa mai demult (sunt folosite la iluminatul public), e foarte simplu si e o soluție eficienta.


Dorel, te salut.
Ce poate fi eficient la ...expunerea lazilor , sa zicem 1500 de bucati in primava la ultra violete? La un bec sau mai multe astfel de becuri?

Colegii, parte din ei in frunte cu Mibu, o dau la ...oha in aceasta privinta.Nu vin cu nici-o fraza de ...aplicat,insa incalzesc subiectul cu doua cuvinte de ocara.
Astept de la Mibu (si nenea Gica asteaptaaa) o zi cand "maestrul" Mibu ne ...descebaluieste in problema albina.
Ca de fraze gen Cocosila : "vezi ca esti prost" suntem satui.
Lumineazane si pe noi colegule ...Mibu.
Ca stfel... te trecem pe lista cu ...Manci rahat cu polonicul.
Na ca ...am scris-o si pe asta.Am tot asteptat ca colegul Mibu sa sara peste stilul ce l-a aplicat de la intrarea pe forum.Am sperat ca o sa apara la rampa cu poze, cu informatie, cu iexperienta, cu noutati, cu sfat batranesc.Canci.

Vezi ca esti prost?!? De astea sunt satul.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: dezinfectie

Mesajde peterneamt » 19 Ian 2012, 00:00

Domnule Ioan , eu stiu ca fundul deobicei se murdareste (si mai sfoiegeste) , dar cum ai dumitale stau numai in fundu gol, cum sa se murdareasca pe chiloti ? :P
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: dezinfectie

Mesajde adriann » 19 Ian 2012, 00:16

sterilizarea cu UV se foloseste la acvarii/ponduri (lacusoare). Se foloseste un neon UV http://www.shopmania.ro/magazin~cauta-bec-uv.html si apa trece pe langa el....cred ca se poate aplica si in cazul stupului ideea... sterilizeaza destul de bine dar nu stiu cam cat timp ar trebui in cazul fiecarui stup... neoanele sunt destul de scumpe 100 ron/buc.
In cazul pestilor UV-urile omoara multe bacterii si alte lucruri nedorite in acvariu. Atentie mare la ochi... si la piele cu aceste neoane! Expunerea la radiatii UV este daunatoare!
adriann
 
Mesaje: 152
Membru din: 26 Iun 2011, 12:43
Localitate: Bucuresti - prahova

Re: dezinfectie

Mesajde horia_ch » 19 Ian 2012, 12:31

Spaţiu închis + lampă cu descărcare în vapori de mercur (bec stradal spart - atenţie la ochi! "accident fizic", dar nu distrus) + iarăşi atenţie la ochi şi respiraţie -> UV -> ozon (gaz) => moare cam tot ce e atins. Da' nu ştiu dacă ne trebuie nouă chiar sterilitate, musai - musai.
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: dezinfectie

Mesajde Crisan Dorel » 19 Ian 2012, 15:49

@Ioan Guist
Salut
Nu ma refer la tratamente preventive, ci in caz de boala.
E bine sa o ai undeva depozitata si sa nu o folosesti niciodata :)
horea_ch a descris cum cum se poate confectiona
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

Re: dezinfectie

Mesajde mibu » 19 Ian 2012, 17:14

Ioan Guist scrie:
Crisan Dorel scrie:Salut
Respectă măsurile minime de intreținere in stupina și selecție și ai cele mai multe șanse de a nu ajunge la boală.
In caz de boală, tratează, ia masuri.
Cineva parca, a mai sugerat undeva pe forum, expunerea la lampa cu ultraviolete si ozon (lampa cu mercur)
Am confectionat si eu o astfel de lampa mai demult (sunt folosite la iluminatul public), e foarte simplu si e o soluție eficienta.


Dorel, te salut.
Ce poate fi eficient la ...expunerea lazilor , sa zicem 1500 de bucati in primava la ultra violete? La un bec sau mai multe astfel de becuri?

Colegii, parte din ei in frunte cu Mibu, o dau la ...oha in aceasta privinta.Nu vin cu nici-o fraza de ...aplicat,insa incalzesc subiectul cu doua cuvinte de ocara.
Astept de la Mibu (si nenea Gica asteaptaaa) o zi cand "maestrul" Mibu ne ...descebaluieste in problema albina.
Ca de fraze gen Cocosila : "vezi ca esti prost" suntem satui.
Lumineazane si pe noi colegule ...Mibu.
Ca stfel... te trecem pe lista cu ...Manci rahat cu polonicul.
Na ca ...am scris-o si pe asta.Am tot asteptat ca colegul Mibu sa sara peste stilul ce l-a aplicat de la intrarea pe forum.Am sperat ca o sa apara la rampa cu poze, cu informatie, cu iexperienta, cu noutati, cu sfat batranesc.Canci.

Vezi ca esti prost?!? De astea sunt satul.

As putea sa-ti raspund la ce ai sris aici in mai multe feluri ! Daca as asculta ce spune pastorul C.Vidican ar fi bine ?
In orice caz tu asteapta de la mine in felul tau , nu-l implica aici pe raposatul gica ,fie-i tarina usoara,ca sa -ti justifici interventia . ai macar atita respect !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: dezinfectie

Mesajde Ioan Guist » 19 Ian 2012, 18:38

Crisan Dorel scrie:@Ioan Guist
Salut
Nu ma refer la tratamente preventive, ci in caz de boala.
E bine sa o ai undeva depozitata si sa nu o folosesti niciodata :)
horea_ch a descris cum cum se poate confectiona


Domn Dorel,
In caz de boala, situatia este mai complicata.Pe langa ....renuntarea la albina, trebuie renuntat si la lazi? Ca asta inseamna sa dezinfectezi ...focarul.Sa desfiintezi lada.
Tratamentul pentru lada ,ca sa scapam de spori, duce la deteriorarea lazii incat e mult mai eftin sa-i dai foc.
Ca experienta ,zic atat: Am avut stupi cu loca.Lazile sunt si astazi in picioare..."sanatoase""si contin familii sanatoase de 10 ani.Am schimbat doar reginele si ...ceara.
Inca o data.
Dezinfectia chimica facuta ca la carte ca sa nu zici ca ai facut-o degeaba, distruge lada definitiv
Desinfectia mecanica e mai greoaie.Ca sa le dai un ciocan in cap la fiecare spor e ...peste mana.

In rest... povesti si contre ca sa ne bagam in seama.Are cineva alta parere? Sa argumenteze si sa sustina cu experiente.
Este plin internetul de "meseriasi " ce au secrete bine ascunse, de schepsisuri doar de "elite" stiute.
Gargara fara nici o informatie , doar ..."nu e adevarat" si ..."ba e viceversa" e simplu.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: dezinfectie

Mesajde nae » 19 Ian 2012, 19:57

Am albine din 2004 si nu am facut dezinfectie chimica / din ignoranta , n-am avut belele / am ,cand lucrez , o galetusa cu apa si cloramina in care ma spal pe maini si dalta /peria .Din 2010 de cand sunt pe forum " m-ati bulversat " , constat ca stiu foarte putine si ce e grav e ca am dat si lectii . Sa revenim , in primavara am dezinfectat 10 cutii astfel : _am racait cu dalta /surubelnita grosier ; - am flambat cu 250-300 g. spirt ; observatii : -cand am verificat mecanic am descoperit zone neatinse ____ ceara /propolis topit peste acea zona / zonele de colt - la inbinari - focul nu este aerisit , n-are tiraj in partea inferioara ... D-lor, este bine ca dezinfectati sau nu, ce-mi doresc este sa fim tot atat de activi si in stupina .. am vazut in pastoral, intr-un pavilion, un rand cu fam., MOARTE, inca in cutie . :evil: :evil:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: dezinfectie

Mesajde peterneamt » 19 Ian 2012, 20:23

Fiecare trebuie sa isi gaseasca stilul (tehnologia ) de lucru . Eu incepind cu 15 Martie in functie de vreme ma apuc sa schimb familiile in lazi verificate, reconditionate si flambate cu arzatorul de pirlit porcii . Tot atunci string cuiburile, si ii complectez cu rame, tratez cu varostop sau mavrirol etc. in asa fel incit sa nu ma apuc iar de ei . Intotdeauna incep cu cei ce au iesit mai prost din iarna.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: dezinfectie

Mesajde mibu » 19 Ian 2012, 21:20

nae scrie:Am albine din 2004 si nu am facut dezinfectie chimica / din ignoranta , n-am avut belele / am ,cand lucrez , o galetusa cu apa si cloramina in care ma spal pe maini si dalta /peria .Din 2010 de cand sunt pe forum " m-ati bulversat " , constat ca stiu foarte putine si ce e grav e ca am dat si lectii . Sa revenim , in primavara am dezinfectat 10 cutii astfel : _am racait cu dalta /surubelnita grosier ; - am flambat cu 250-300 g. spirt ; observatii : -cand am verificat mecanic am descoperit zone neatinse ____ ceara /propolis topit peste acea zona / zonele de colt - la inbinari - focul nu este aerisit , n-are tiraj in partea inferioara ... D-lor, este bine ca dezinfectati sau nu, ce-mi doresc este sa fim tot atat de activi si in stupina .. am vazut in pastoral, intr-un pavilion, un rand cu fam., MOARTE, inca in cutie . :evil: :evil:

Sa traesti si sanatate la toti ai tai ! Sa facem dezinfectie acolo unde este infectie ,cu gindul ca mai stirpim oarece boli ori microbi !
Poate gasim o metoda sa FLAMBAM si unele mentalitati inca infectate !
Sanatate !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: dezinfectie

Mesajde Ioan Guist » 19 Ian 2012, 21:43

Domnule Mibu,
Va rog sa incetati sa ma jigniti (direct sau voalat)pe fiecare subiect unde postez.
Va propun sa incheiem aici disputa, pana nu se sare calul.
Din partea mea "dialogul" cu dumneata este inchis, atata timp cat ma ignorati.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: dezinfectie

Mesajde mibu » 19 Ian 2012, 22:53

Eu nu jignesc NICIODATA !
Nu am jignit pe nimeni,am raspuns numai la anumite acuzatii pur si simplu !
Am avut in ultimul timp ,de trecut , multe incercari !
Nu inteleg de ce atunci cind e vorba de DEZINFECTIE ,unii sar in sus ca si cind acest lucru i- ar ''afecta '' ???
Sa fi e sanatosi ,in gindirea lor dezinfectata !!!
Mai ai timp sa iti ceri scuze ,pentru ce ai fost in stare sa elaborezi din FILOSOFIA ta !
BLÎND DAR SIGUR !
Avatar utilizator
mibu
 
Mesaje: 454
Membru din: 02 Oct 2011, 19:32
Localitate: Tirgoviste

Re: dezinfectie

Mesajde ionut vlv » 19 Ian 2012, 23:54

avand in vedere ca s-a pomenit de metoda sterilizarii pe care o aplic in stupina,ma bag si eu.declar de la bun inceput ca nu am atatia stupi cat sa-mi trebuiasca ajutor.numai cat pot duce singur.metoda de dezinfectie e cu ultraviolete.in toate manualele de apicultura exista doua subcapitole:dezinfectia stupilor si sterilizarea cerii.daca nu ar fi existat ,nu s-ar fi povestit.niciuna nu e obligatorie,dar necesare amandoua.cand ai ajuns sa le faci pentru ca trebuie,deja e prea tarziu,nu mai rezolvi nimic.ba mai si distrugi inventarul de atata zel.
acum ,pentru ca cei care intreaba in mod sigur o fac pentru a primi raspuns,in ceea ce priveste metoda cu uv:
o fac profilaxic,nu la o data fixa,nu la toata stupina odata.sterilizez ce prind.cutii goale,scule ,roinite,diafragme,site,carpe,folii(pana la urma de ce nu,pentru ca costa,ocupa timpul sa faci altele si mai si pute ca dracu cand ard)etc.fac asta oricand sunt materiale disponibile, in duba de la camion,ce prind,le bag acolo,aprind lampasul si plec.la fel,toamna ,sterilizez caturi,rame de cat,rame de rezerva si orice mai prind.repet nu fac din asta un scop in sine.in mod sigur fiecarei componenta -i va veni randul cel putin odata la trei ani.pentru inventarul de mici dimensiuni(dalti,colivi,inventar cresterea matcilor etc am un recipient mai mic cu un dispozitiv de 70w)
acum,daca e viabila metoda?eu cred ca da.si cei care-o folosesc in alte domenii,tot asa zic.un singur lucru am observat sigur,lipsa gaselnitei.despre dispozitiv am discutat destul la "bolile albinelor".
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: dezinfectie

Mesajde Crisan Dorel » 20 Ian 2012, 12:54

Ioan Guist scrie:
Crisan Dorel scrie:@Ioan Guist
Salut
Nu ma refer la tratamente preventive, ci in caz de boala.
E bine sa o ai undeva depozitata si sa nu o folosesti niciodata :)
horea_ch a descris cum cum se poate confectiona


Domn Dorel,
In caz de boala, situatia este mai complicata.Pe langa ....renuntarea la albina, trebuie renuntat si la lazi? Ca asta inseamna sa dezinfectezi ...focarul.Sa desfiintezi lada.
Tratamentul pentru lada ,ca sa scapam de spori, duce la deteriorarea lazii incat e mult mai eftin sa-i dai foc.
Ca experienta ,zic atat: Am avut stupi cu loca.Lazile sunt si astazi in picioare..."sanatoase""si contin familii sanatoase de 10 ani.Am schimbat doar reginele si ...ceara.
Inca o data.
Dezinfectia chimica facuta ca la carte ca sa nu zici ca ai facut-o degeaba, distruge lada definitiv
Desinfectia mecanica e mai greoaie.Ca sa le dai un ciocan in cap la fiecare spor e ...peste mana.

In rest... povesti si contre ca sa ne bagam in seama.Are cineva alta parere? Sa argumenteze si sa sustina cu experiente.
Este plin internetul de "meseriasi " ce au secrete bine ascunse, de schepsisuri doar de "elite" stiute.
Gargara fara nici o informatie , doar ..."nu e adevarat" si ..."ba e viceversa" e simplu.


Ho ho ho, oameni buni, ca prea ne ambalam !
Salut Pupe (se mai poate folosi pseudonimul?), toata lumea stie ca esti printre grei apiculturii.
Cind ai avut loca americana erai pe la inceputuri, daca ar exista o metoda facila de a dezinfecta cit mai repede inventarul apicol, că nu folosim doar lazi ci mai multe, nu ti-ar fi fost de folos ?
Sau la schimbarea lazilor, ar putea fi o buna practica sa le expunem 10-15 minute la lampa respectiva daca are efect ?!, fiindca e mai facil decit metode mecanice sau chimice
Iti respect opiniile.

Nu stiu de ce naiba am comentat, gura sparta ce sunt :)
Poate fiindca am confectionat o astfel de lampa ... dar pentru alte scopuri
TRANCE-FORMATION
Crisan Dorel
 
Mesaje: 428
Membru din: 13 Noi 2011, 17:49
Localitate: Cluj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la JURNAL DE APICULTOR - JURNALE PERSONALE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori