Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Stupi orizontali 16 rame

Mesajde beelover » 20 Iun 2022, 13:21

Buna ziua! Am un stup vechi lasat de bunicul meu ce a fost reconditionat de el. Eu doar l-am curatat, dezinfectat si vopsit. E un stip orizontal pe 16 rame cu un singur urdinis.

Eu as merge in continuare pe tipul asta de stupi. Ramele sunt de tip vechi, adica rame 1/1, dar intoarse. Motivul este ca am citit in niste articole despre sistemul Layens de intretinere al albinelor, iar apicultura va fi un hobby de weekend si nu tin sa am productie mare de miere

Distanta dintre faguri cu 16 rame in el este de 3.5 cm, iar cu 15 rame de 4 cm. Sa le tin cu 15 sau sa maresc putin distanta la cele pe care le voi face?

Cel vechi este din scandura groasa de 4 cm, dar as vrea sa le fac din scandura de 2.5 cm, ce parere aveti?
beelover
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Iun 2022, 12:57

Re: Stupi orizontali 16 rame

Mesajde Balian » 20 Iun 2022, 18:26

Suprafața ramei Layens este f apropiată de suprafața ramei Dadant. (310x370 L; 375x300 D)
Poziționarea rotită cu 90 de grade face ca distribuția mierii să fie mult diferită în cele două
sisteme. Coroana de miere este mai joasă/groasă la Layens, care poate fi avantajoasă în unele
situații. Însă numărul de 15 rame/stup este cam puțin. Va crea probleme de blocaj și va necesita
intervenții dese pentru a ține în stare normală familia. Mai ales în perioada de dezvoltare
intensă de primăvară. Distanța de 35mm pentru umăr este cel mai indicat. Dacă doriți să distanțați
ramele destinate mierii răriți ramele. Nu vă complicați cu rame de două dimensiuni. Părerea mea. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Stupi orizontali 16 rame

Mesajde beelover » 21 Iun 2022, 21:23

Balian scrie:Suprafața ramei Layens este f apropiată de suprafața ramei Dadant. (310x370 L; 375x300 D)
Poziționarea rotită cu 90 de grade face ca distribuția mierii să fie mult diferită în cele două
sisteme. Coroana de miere este mai joasă/groasă la Layens, care poate fi avantajoasă în unele
situații. Însă numărul de 15 rame/stup este cam puțin. Va crea probleme de blocaj și va necesita
intervenții dese pentru a ține în stare normală familia. Mai ales în perioada de dezvoltare
intensă de primăvară. Distanța de 35mm pentru umăr este cel mai indicat. Dacă doriți să distanțați
ramele destinate mierii răriți ramele. Nu vă complicați cu rame de două dimensiuni. Părerea mea. :)


Multumesc pentru raspuns! Cat despre urdinisuri nu vreau sa ma complic cu doua. Cum ar fi cel mai potrivit? Pat rece sau cald?
beelover
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Iun 2022, 12:57

Re: Stupi orizontali 16 rame

Mesajde Balian » 22 Iun 2022, 11:52

Nu este rău dacă stupul are mai multe urdinișe. E mai flexibil și dă posibilitate de a aplica diferite
metode speciale de lucru. Așezare în pat rece este mai răspândit, și ventilația stupului este mai bună.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor


Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 50 vizitatori