Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Dispozitiv pentru transport stupi

Mesajde cristi_vidican » 13 Dec 2011, 16:22

Am vazut la domnul Sandu acest dispozitiv de transport stupi. Foloseste cineva asa ceva? Nu exista riscul, ca in cazul unui stup turn, cal cel din imagine, sa se dezechilibreze la transport?
Fişiere ataşate
Dispozitiv pentru transport stupi.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dispozitiv pentru transport stupi

Mesajde cristi_vidican » 13 Dec 2011, 21:02

Cred si eu ca acele corpuri sunt noi, fara albine in ele. Dar, cred ca dispozitivul trebuie sa prinda corpul de jos si cel de sus. Nu stiu in ce masura o chinga poate sa sustina stupul in felul acesta, ca sa putem prinde de corpul de sus. Plus ca nu e practic.
Problema dezechilibrarii creste la stupul MER, cand dispozitivul prinde stupul mult mai jos.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dispozitiv pentru transport stupi

Mesajde Ioan Guist » 13 Dec 2011, 21:56

Eu zic ca este albina in stup.Nu auziti cum bazaie??
Fara gluma.Probabil se pleaca la salcam I.Daca ne uitam la imbracaminte si la vegetatie.Lada noua.Masca pe cap.Noapte.
La salcam (daca nu am fost la altceva inainte) sunt usori stupii ca au doar puiet.

Daca dispozitivul se regleaza in zona manerului sau chiar mai sus, nu vad de ce sa nu functioneze.
Si totusi, e anevoie sistemul.E...greoi.

O data am gasit pe cineva , descarca stupi.Patru insi la un stup.Puneau stupul pe targa si fiecare la un brat al targii."dmne ...sti ce usor mere!?!!"
Da...zic eu, la noi e mai greu ca incarcam fiecare cat eunul singur.(cu lisa)."Domne, noi avem stupii grei si e mai sigur asa."
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Dispozitiv pentru transport stupi

Mesajde cristi_vidican » 13 Dec 2011, 22:09

Mai greu la salcam cu 2 caturi de 3/4. Poate dupa. Sau poate l-a pus pe al doilea ca sa nu-l surprinda culesul.
Acum, daca esti bine dotat si pus la punct, atunci acel dispozitiv e nimic pe langa lisa ta (Ioan Guist). Apropo mi-am facut si eu una si in primavara cand caram caturile cu ramele pline de miere, la salcam, te pomeneam si ma rugam sa-ti dea Dumnezeu sanatate tie si lu Adi Hodis, ca el mi-a dat detaliile.
Problema mea e ca am suportii mai inalti si cu lisa e mai greu sa-i pun direct pe suporti si i-as lasa jos langa si cu dispozitivul asta sa-i pun pe suporti. eu vorbesc de stupul MER, la care nu poti pune manere, decat daca faci un sistem prins pe fundul stupului, dar exclud asta.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dispozitiv pentru transport stupi

Mesajde Adi Hodis » 13 Dec 2011, 22:23

Ioan Guist scrie:...
O data am gasit pe cineva , descarca stupi.Patru insi la un stup.Puneau stupul pe targa si fiecare la un brat al targii."dmne ...sti ce usor mere!?!!"
Da...zic eu, la noi e mai greu ca incarcam fiecare cat eunul singur.(cu lisa)."Domne, noi avem stupii grei si e mai sigur asa."

:)
Noi, pina la lisa, eram tot cate doi la o targa, 2 buc ... si parca ni se lungeau mainile, gata-gata sa ne putem scarpina sub genunchi, fara a-i apropia :P
Asa ca la randul meu, pot sa zic, sa urez ... sa-ti dea Domnul sanatate si mari bucurii pentru ca ne arata-si lisa.

ps
daca imi arati ( da´ numa´ mie :) ) cum sa ma invart de-o camioana cu macara ... in tata sara spun o rugaciune si-o lauda. ;) :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Dispozitiv pentru transport stupi

Mesajde Adi Hodis » 13 Dec 2011, 22:32

cristi_vidican scrie: Apropo mi-am facut si eu una si in primavara cand caram caturile cu ramele pline de miere, la salcam, te pomeneam si ma rugam sa-ti dea Dumnezeu sanatate tie si lu Adi Hodis, ca el mi-a dat detaliile.

Asemenea doresc intregii fam. Vidican si sa fie cu folos la multe carausii de miere.

Asa-i ca atunci e mai placut, cand e lisa plina cu caturi pline cu miere ? ... dar tre´ sa te proptesti bine ... altfel ... :)
E super valabila, ne scuteste chiar si de drumuri suplimentare ... la un drum duc si cate 7 caturi. Daca n-as avea-o ... :roll:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Dispozitiv pentru transport stupi

Mesajde alt stupar » 13 Dec 2011, 22:36

Cristi, uita-te pe anunturi, la Mer-urile made-n Husi :?
Io pe alea pun manere. Obligatoriu !
Unde ? Habar n-am deocamdata, ca le prind pe soclu, ca va fi ceva detasabil, culisabil peste capac si cu imbucare in scoicile de la catul II, ca poate "fur" ceva mai estet... nu stiu. Dar vor fi manere.
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Dispozitiv pentru transport stupi

Mesajde proapis13 » 14 Dec 2011, 18:09

Am vazut pe un site de la spanioli parca,aveau un maner cu un orificiu la mijloc
ce intra sub un holsurup prins in corpul stupului la treimea superioara si pe mijloc
In vizita cu o luna in urma am vazut si la baietii de la Fileomera insa nu aveau de vanzare
Cu putina imaginatie cine il vede il poate face ,,pe genunchi''
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Dispozitiv pentru transport stupi

Mesajde Ioan Guist » 14 Dec 2011, 18:31

Cristi V,
Nu exista!! Daca suportii sunt stabili, daca nu sunt mai inalti decat lungimea "coarnelor" (45 cm) pe care sta stupul, de la lisa, se pune si se ia stupul cu doua caturi cu miere.Sute.Singur.
Ideea e asa : Bagi lisa sub stup.Inclini stupul pana cand roata se aseaza pe coapsa stanga.De aici o lasi sa ajunga pana pe pamant.Cateva miscari (o sa vezi tu) si ai luat familia si ai plecat.
cand vi din pastoral, ajungi la suporti si apleci catre tine stupul.Coarnele ajung aproape perpendiculare pe suporti.Atingi bine cu baza coarnelor, dupa care basculezi lisa in fata.Te vei trezi cu stupul jumatate pe suporti.Cu ajutorul lisei din 2-3 miscari in care ridici din brate si impingi in fata, ai terminat.
Daca nu am caturile pe stupi, eu pun sau iau cate doua cuiburi.Intai pun unul peste altul, apoi le iau deoadata si ...invers la descarcat.
Pe vetre, unde stupii stau pe suporti, cu lisa fac roii, iei de aici si muti dincolo, imprastii lazi sau le aduni.Etc.Nu iau lada cu mana.Lazile nu au manere.

Merge usor ,mai ales dupa ce prinzi schepsisul cu miscarea.capre voatsre nu pot fi cu mult mai inalte decat ale mele.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Dispozitiv pentru transport stupi

Mesajde ion marian » 14 Dec 2011, 19:20

Domnule Gusit,
Faceti..ne o demonstratie filmata ,CACI,din scriitura ...eu cel putin inteleg mai greu
:cry:
Daca se poate.
ion marian
 
Mesaje: 86
Membru din: 21 Mar 2011, 12:49

Re: Dispozitiv pentru transport stupi

Mesajde al_bor » 20 Dec 2011, 22:56

ps
daca imi arati ( da´ numa´ mie :) ) cum sa ma invart de-o camioana cu macara ... in tata sara spun o rugaciune si-o lauda. ;) :)[/quote]
lasa ma macaraua si iati o lisa(gen bobcat :lol: )ca am vazut ca ai camion
''cine vrea sa-si vada banii zburand,sa-si cumpere albini sau porumbei''
al_bor
 
Mesaje: 30
Membru din: 12 Apr 2011, 20:36
Localitate: TULGHES HARGHITA

Re: Dispozitiv pentru transport stupi

Mesajde cristi_vidican » 22 Dec 2011, 20:30

ion marian scrie:Domnule Gusit,
Faceti..ne o demonstratie filmata ,CACI,din scriitura ...eu cel putin inteleg mai greu
:cry:
Daca se poate.

Cred ca aceasta e demonstratia la luat stupul cu lisa de la semi-inaltime
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Dispozitiv pentru transport stupi

Mesajde jiji » 24 Dec 2011, 19:38

SALUT iete ce am fct azi.
si acum o idee de la voi cum sa prind corpul stupului sa il ridic
Fişiere ataşate
DSCF3064.JPG
DSCF3062.JPG
DSCF3060.JPG
jiji
 
Mesaje: 457
Membru din: 26 Feb 2011, 13:56
Localitate: giurgiu

Re: Dispozitiv pentru transport stupi

Mesajde Adi Hodis » 24 Dec 2011, 19:53

jiji scrie:si acum o idee de la voi cum sa prind corpul stupului sa il ridic

O shoapta ... cu mainile. ;)
:lol:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Dispozitiv pentru transport stupi

Mesajde ves.lucian.zabrani » 24 Dec 2011, 19:57

esti tare Adi !!! tare de tot !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Dispozitiv pentru transport stupi

Mesajde Ioan Guist » 24 Dec 2011, 20:09

cristi_vidican scrie:
ion marian scrie:Domnule Gusit,
Faceti..ne o demonstratie filmata ,CACI,din scriitura ...eu cel putin inteleg mai greu
:cry:
Daca se poate.

Cred ca aceasta e demonstratia la luat stupul cu lisa de la semi-inaltime



Cristi,
aici, ma misc incetuc deoarece stupii de jos nu sunt legati si nu au nici falt.Se misca corpurile alea alea.O sa fac un filmulet la anu.La zborul de curatire.
Sper sa nu uit.
Oricum, s-a inteles ideea sper.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Următorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori


cron