Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: masina potrivita pentru apicultura

Mesajde cristi_vidican » 03 Mai 2020, 09:10

mausica scrie:Asta e

Când nu mai poți, să mă suni să te trag. :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde mausica » 03 Mai 2020, 14:41

Closcutz scrie:S-o stăpânești sănătos! Ce piese ai schimbat de când ai luat-o? Cum are distribuția? Ești mulțumit de ea?

Am luato de la un amic cu toate schimburile facute(uleiuri,distributie,directie)...doar sa ii dai cheie si sa pleci.
Distributia e pe curea.
Are 1 singur prop de noua,luata din Ro,revizii la zi,carte service.....masina nu a fost birjălita.
Balian scrie:S-o folosiți sănătos împreună cu ajutorul din spatele mașinii. :D :D

Ala e nepotelu....multumesc
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
mausica

Mesajde mausica » 03 Mai 2020, 15:03

Closcutz scrie:Cristi poți sa masori ,te rog, distanta de la sol la platforma remorcii. Eu la stupi am picioare care se transforma in mânere și ridicam in doi stupul in bena camionetei Renault Master....la stupii nextrasi sau care sunt full pt iernat te cam rupe. Daca as fi avut un minus de 25 cm altfel ar fi stat treaba....
Unde ai comandat remorca? Poți pune o poza cu remorca și ceva specificații tehnice?
S-o stăpânești sănătos!

La mine asta e dimensiunea cu roti pe 14
Fişiere ataşate
20200503_145945_copy_612x459.jpg
20200503_150034_copy_612x816.jpg
mausica

Mesajde Closcutz » 03 Mai 2020, 16:15

Podeaua remorcii din ce material este făcută( tego, aluminiu, tabla)? Ce fel de suspensie are remorca, pe telescoape? Câți stupi pe 10 rame intra pe un nivel la remorca? Tu tot cu lisa încarci și descarci stupii?
Closcutz

Mesajde mausica » 03 Mai 2020, 19:55

Closcutz scrie:Podeaua remorcii din ce material este făcută( tego, aluminiu, tabla)? Ce fel de suspensie are remorca, pe telescoape? Câți stupi pe 10 rame intra pe un nivel la remorca? Tu tot cu lisa încarci și descarci stupii?

La mine podeaua e tego
Suspensia e pe bari de torsiune
Varsati intra 44(modelul meu cu capac telescopic),model pe drept cred ca intra 48. Eu pun paleta pe remorca.
In cazuri de transport vasati,da cu lisa
mausica

Mesajde nelu_g » 07 Mai 2020, 11:24

Closcutz scrie:Unde ai facut remorca, cat a costat, nu este prea grea pt transporterul cu motor de 1.9?

Remorca a fost facuta la Eurometal Bucuresti, aici este poza de cand am adus-o (290 km.). Folosesc ocazional pastoralul, astfel ca masina se comporta destul de bine.
De regula, dupa tei, duc stupii undeva la floarea soarelui si ii las pana prin august, nu e nici o graba sa-i aduc! Pe remorca am dat 2500 euro si este tarata la 1450 kg., in mod normal pe mijloc mai incape un rand, adica 16 stupi, ceea ce inseamna 48 de stupi/12 rame dar pentru asta imi trebuie ceva mai puternic, eventual un transporter de 2.5.
nelu_g

Anterior

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE