Prima pagină BAZA MATERIALA APICOLA ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE

Discutii despre baza materiala folosita in apicultura (tipuri de stupi,alte materiale,etc.).
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: modele de circular cu masa si abric folosite de dvs

Mesajde jenica67 » 27 Feb 2013, 21:01

Taierea lemnului transversala, fara dispozitive de conducere, este foarte periculoasa si poate provoca accidente grave. Dupa mine, mai bine iti cumperi pentru taiat lemne, o drujba electrica.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: modele de circular cu masa si abric folosite de dvs

Mesajde suirampop » 27 Feb 2013, 21:24

Merci pentru raspunsuri.

Drujba mi-am cumparat o husqvarna 55 dar din diverse motive n-am apucat nici s-o rodez macar. Acum in primavara intentionez...

Vecinii mi-au facut pofta cu diverse circulare la care taie toate resturile de lemne mai subtiri ce li se strang prin ograda. Iar acolo e si zona in care sa taie mult molid iar cu resturile (marginile) ramase se taie frumos si atzata focul bine. Ma gandeam ca lantul de drujba s-ar uza mult prea repede in aceste situatii si ca un circular ar fi mai oportun pt astfel de aplicatii..

Si mie mi-a dat senzatia ca modelul precizat de mine anterior e mai mult pentru chestii usoare si de precizie. Ma gadea gandul sa-mi fac unul dar n-am gasit un proiect ceva si de unde sa imi procur piesele necesare. De cadru n-ar fi problema as suda unul, nici de motor, dar totusi am nevoie de un proiect..
suirampop
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Feb 2013, 17:37

Re: modele de circular cu masa si abric folosite de dvs

Mesajde rocco76 » 27 Feb 2013, 22:29

si eu am unul la fel
inaltimea maxima a panzei este de 7 cm
rocco76
 
Mesaje: 108
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: rm valcea

Re: modele de circular cu masa si abric folosite de dvs

Mesajde suirampop » 27 Feb 2013, 23:28

rocco76 scrie:si eu am unul la fel
inaltimea maxima a panzei este de 7 cm


Da, si mie mi s-a parut mica inaltimea panzei dar vazand unul live expus pare ok... Nu stiu calitativ/durabil daca isi face banii.

Si esti multumit de model? Ai avut ceva probleme cu el? Aluminiul ala sau din ce e chiar partea superioara pe care circula lemnul (partea care se da jos pt schimbarea panzei) mi s-a parut putin cam moale.. Nu stiu ce sa fac, daca se arde motorul or smth, nu se asigura reparatie pe garantie?
suirampop
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Feb 2013, 17:37

Re: modele de circular cu masa si abric folosite de dvs

Mesajde aliuta2000 » 28 Feb 2013, 10:11

jenica67 scrie:Taierea lemnului transversala, fara dispozitive de conducere, este foarte periculoasa si poate provoca accidente grave. Dupa mine, mai bine iti cumperi pentru taiat lemne, o drujba electrica.


atat timp cat se lucreaza cu atentie si inaltimea lemnului nu depaseste inaltimea lanei de taiat se poate face fara prea multe probleme .
Problemele apar atunci cand nu se apreciaza corect inaltimea lemnului si panza nu poate sa il cuprinda si cand realizezi asta se face de obicei greseli mari ... se intoarce inapoi lemnul , se ridica lemnul in sus ... etc .. si atunci apar aceste accidente de obicei . Pentru circularele de pe piata inaltimea medie e de 60-70mm deci e de preferat ca in aceste circulare sa nu se taie lemne care sa depaseasca 60 mm diametru ...
pentru diametre mai mari , folositi asa cum spun e si @ jenica drujba , care aduce uzura, consum mai mare de banuti (lant, ulei , ulei amestec , combustibil)dar isi face treaba ...dar si aici respectati regulile de securitate , pentru ca si drujba este foarte periculoasa , si viteza lantului de taiere este foarte mare (peste 13m/s )si daca iti agata maneca sau se intampla sa vina in contact cu ceva , distruge tot in fractiuni de secunda + reculul in varful lamei de taiere.
Bafta
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: modele de circular cu masa si abric folosite de dvs

Mesajde jenica67 » 28 Feb 2013, 12:41

Si la drujba faci un mic dispozitiv de taiere si nu ai traba :
http://www.youtube.com/watch?v=dR7Gnw98E8o

La circular daca vrei faci un dispozitiv ca acesta :
http://www.youtube.com/watch?v=a9uSrZiaMjc

Sau mai simplu ceri ajutor la o masina de taiat si spart ca aici :
http://www.youtube.com/watch?v=QPPOZYYqAEU

aliuta2000, eu la circular am 54 m/s
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: modele de circular cu masa si abric folosite de dvs

Mesajde suirampop » 02 Mar 2013, 14:50

Buna,

Pana la urma mi-am achizitionat o drujba elctrica bosch AKE 35 S ( http://www.bosch-pt.co.uk/boptocs2-uk/Garden+tools/Accessories+for+garden+tools/GB/en/aw/Chainsaws/169238/AKE+35+S/16209/3165140465410/index.htm )la care ii voi croi o capra reglabila, cred ca e mai sigur asa . Credeti ca ok cat de cat modelul ca drujba electrica?

Nedumerirea mea e urmatoarea: in gura rezervorului pentru uleiul de ungere se vede ca un burete negru (cu rol de filtrare a impuritatilor din ulei, banuiesc) . In timp, acel burete fiind "uleit" permanent nu se vor desface din el impuritati care sa faca mai mult rau decat sa isi indeplineasca scopul de filtrare, pentru care cred ca a fost pus acolo? Nu scrie in instructiuni ca s-ar putea schimba si nici nu cred ca se poate ca e undeva putin mai adanc in gatul gurii rezervorului. Deci oare se poate schimba acel "burete" cu timpul? Scz de off topic
suirampop
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Feb 2013, 17:37

Re: modele de circular cu masa si abric folosite de dvs

Mesajde lache » 02 Mar 2013, 15:27

Oare citi bani dati pentru firma si citi pentru drujba ? Eu am o drujba electrica luata din metro acum 8-9 ani , de productie chinezeasca si mi-am facut toate treburile gospodaresti cu ea. Cred ca am taiat mai mult de 10 metri cubi de lemn de prun plus rasinoase... Are 1000 w si si-ascos banii. Am exploatat si lantul de rezerva pe care nu-l mai pot ascuti... Important este sa nu tai lemn de esenta tare uscat...la nevoie iei 2 din astea si te tin mai mult decit cea aratat in poza. O si exploatezi fara menajamenente. Nu neg calitatea sculelor de firma , profesioniste. Dar astea sunt sa scoti bani cu ele. Ce faci in gospodarie este doar un hobY...
S-auzim sde bine !
lache
 
Mesaje: 79
Membru din: 02 Oct 2011, 15:14
Localitate: Buzau

Re: modele de circular cu masa si abric folosite de dvs

Mesajde antal_bee » 26 Mai 2013, 18:45

lucky5strike scrie:Foloseste careva rindea electrica? Pentru indreptat imperfectiuni, etc.

Ceva de genul - http://www.makita.ro/Rindea-electrica-1911B-p60-p1.htm

Cu ce rezultate, merita?

De obicei sub tabla de la capacele stupilor pun osb. Tai osb-ul cu un circular de mana cu 1-2 mm mai mare decat rama capacului. Dupa ce montez osb-ul pe rama il i-au cu rindeaua electrica astfel incat cand pun tabla sa nu am probleme.
Folosesc o rindea STERN.
Nu te osteni sa ajungi bogat; nu-ti pune iscusinta ta in aceasta. Pilde cap. 23 vrs.4
Avatar utilizator
antal_bee
 
Mesaje: 207
Membru din: 28 Feb 2011, 02:53
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: modele de circular cu masa si abric folosite de dvs

Mesajde valyby » 30 Mai 2013, 21:03

Eu am achizitionat de curand un circular cu masa, Gude cu motor de 2000 de wati. In ianuarie imi luasem unul de aceeasi firma, dar de 1500 de wati, dar s-a stricat, l-am dus inapoi si am mai pus ceva peste si l-am luat pe acesta de 2000 de wati care are motorul fara perii colectoare. Cine poate sa-mi spuna cate ceva despre acest model?
valyby
 
Mesaje: 18
Membru din: 06 Iun 2012, 19:48
Localitate: buzau

Re: modele de circular cu masa si abric folosite de dvs

Mesajde valyby » 02 Iun 2013, 08:10

Stie cineva, cum pot taia la 45 de grade cu el?
valyby
 
Mesaje: 18
Membru din: 06 Iun 2012, 19:48
Localitate: buzau

Re: modele de circular cu masa si abric folosite de dvs

Mesajde aliuta2000 » 02 Iun 2013, 13:31

valyby scrie:Stie cineva, cum pot taia la 45 de grade cu el?

daca are aceasta posibilitate , pe lateral ai o rozeta care se roteste , si rotind-o se inclina panza .
vezi ca de obicei acea maneta are in cap un dispozitiv care se slabeste ca sa poti sa rotesti rozeta si o stangi ca sa stea fixa pe pozitie .
pune poze cu el .
A.D.
aliuta2000
 
Mesaje: 645
Membru din: 07 Mai 2011, 17:42
Localitate: Arges Pitesti /Cosesti

Re: modele de circular cu masa si abric folosite de dvs

Mesajde valyby » 02 Iun 2013, 18:33

Este un Gude 315, nu am poze inca, dar am sa fac. Stiu ca se inclina panza la 45 de grade, dar nu la asta ma refeream, ci la faptul cum se taie in unghi, daca m-am exprimat corect, pentru ca nu are are niciun sant pe masa. Voiam sa stiu daca cineva are asa ceva si cum reuseste sa taie dintr-un colt in altul
valyby
 
Mesaje: 18
Membru din: 06 Iun 2012, 19:48
Localitate: buzau

Re: modele de circular cu masa si abric folosite de dvs

Mesajde cristi_vidican » 03 Iun 2013, 07:28

Folosește cineva acest model de circular? Mi-am pus ochii pe el și mi-ar plăcea să știu și alte păreri.
http://makita.ro/Fierastrau-de-masa-pen ... 0-p291.htm
Fişiere ataşate
MLT100.JPG
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: modele de circular cu masa si abric folosite de dvs

Mesajde lucky5strike » 03 Iun 2013, 09:17

CV, cauta putere mai mare, vezi pe-al lui O'78...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: modele de circular cu masa si abric folosite de dvs

Mesajde cristi_vidican » 03 Iun 2013, 11:11

Cred că e ok ca putere. Dacă vreau putere mai mare, mai scot 1500 de lei din buzunar și deja e prea mult pt ce vreau eu, care nu vând.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la ECHIPAMENTE SI UTILAJE APICOLE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori